Autor Wątek: Notoryczny błąd Er14 - wygaszanie pieca  (Przeczytany 2645 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pawelessss

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
Odp: Notoryczny błąd Er14 - wygaszanie pieca
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 02, 2018, 10:03:49 am »
200 na spalinach to tak nawet sporo, trzeba pomyśleć nad ich lepszym przechwyceniem. Bujanie może być od samego zaworu.
CO do wygaszania, jaki masz masz ustawiony czas, czy jest kontrola czujnika?

Wcześniej bawiłem się ustawieniami, ale zrobiłem ustawienia fabryczne więc czas domyślny. Dołączyłem w oknie sterownika 101 sprawdzanie temperaturę spalin.
W jaki sposób mógłbym zwiększyć efektywność i zmniejszyć te spaliny?
Skam-P 12 kW + AZPP + SPPv2
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/426

Offline tomek

• Hero Member
  • Reputacja: 17
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 02, 2018, 12:05:56 pm »
Powyginaj sobie blaszki i włóż do kotła ,
Hasło w internecie "zawirowywacze".
Ile masz pomp w układzie i na jakich biegach ?

Ps. Włacz w Pidzie ograniczenie spalin na 120 stopni
      i zobaczymy co się wydarzy.

Offline tomek

• Hero Member
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 02, 2018, 12:09:33 pm »
PO wykresie widać że grzeje zład wody w instalacji i
moc a zarazem spalanie spada więc może nic nie
kombinować i poczekać cała dobę bez zmian,

Ps, Do czego jest podpięty czujnik temperatura zaworu bo moc
      gwałtownie uciekła po dużym spadku tej wartości z 30 na 19.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2018, 12:33:32 pm wysłana przez tomek »

Offline Soplica

• Pytak
  • *
    • SKAM-P  PLUS 12kw, Iron-R,SPPv2,DM80W,zawór 3D
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 02, 2018, 01:01:16 pm »
Tez w tym roku wygrzewalem dom i podstawa to robic to na spokojnie ja osobiscie nie zwiekszalem co chwila temp. wew. temp. na kontle mialem na 55 stopni  grzejniki z glowicami ustawione na 2  woda na podloge wstepnie na 25 stopni w pokojach gdzie grzejniki temp. szybko podskoczyla ale podloga grzala sie chyba z 2 dni zanim sie ustabilizowalo  z moich obserwacji wyciagnalem takie wnioski ze staram sie aby w calym domu byla taka sama temp salon vs pokoje zeby grzejniki nie musialy nadganiac podlogowki i na odwrot wtedy chodzi stabilnie na pewno podstawa kaloryczny opal u mnie zadana osiagal bez problemow  na 100% chodzil tylko  w dniu rozpalania  kolejne dni juz na nizszych mocach i kiedy zauwazylem ze  chodzi sobie juz miedzy 30-50%mocy (wrzesien) dopiero podnosilem temp. Ale tez stopniowo CWU odpalilem dopiero po kilku dniach co do dogrzewania powrotu w mojej instalacji wlasnie CWU spiete jest  z CO i chodzi caly czas  i  dopiero kiedy uruchomilem obieg CWU  instalacja zaczela pracowac stabilniej gdyz jest staly obieg  a tak glowice pozamykane i okresowo zalewalo kociol zimna woda.Takze jak nie mieszkasz kolego pusc instalacje na malej mocy wyczekaj az sie ustabilizuje dopracuj to co sie dzieje na palniku i wtedy zacznij podnosic temp. na dom i musi smigac chyba ze wina jest po stronie instalacji ale  w tym juz nie pomoge sa tu madrzejsi w tych sprawach .
SKAM-P  PLUS 12kw, Iron-R,SPPv2,DM80W,zawór 3D

https://ekotlownia.pl/sterownik-5/441

Offline pawelessss

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 02, 2018, 01:34:04 pm »
Dziękuję za odpowiedzi. Poczekam jeszcze i zobaczę jak to będzie działało.

Ps, Do czego jest podpięty czujnik temperatura zaworu bo moc
      gwałtownie uciekła po dużym spadku tej wartości z 30 na 19.

Własnie czujka zaworu prawdopodobnie wypadła (sprawdzę to jak będę w domu) i pokazuje temperaturę w kotłowni. Brat wszedł do kotłowni sprawdzić czy wszystko działa, wpadło zimne powietrze i dlatego taki skok.
W domu grzejniki były skręcone na trójki. Przed chwilą brat był zobaczyć czy grzeją i okazało się ze jeden na dole i dwa u góry są zimne. Otworzył je na piątki i temperaturą na piecu mega zabujało. Dlatego pewnie ta moc uciekła. Piec nie dał rady znowu dojść do 59 i zgłosił wygaszanie. Skasowałem błąd i podniosłem nastawy na 5/21. Nie rozumiem, czemu piec ma takie problemy z "dojściem" do temperatury. Czego to może być wina?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2018, 01:38:45 pm wysłana przez pawelessss »

Offline Soplica

• Pytak
  • *
    • SKAM-P  PLUS 12kw, Iron-R,SPPv2,DM80W,zawór 3D
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 02, 2018, 01:51:24 pm »
Jak grzejniki na 3 zimne to nie ruszaj ich daj czas murom na kumulacje ciepla jak beda wszystkie grzejniki zimne mozesz zrobic na 3.5 ale uwazam do do wygrzania domu pod wykonczeniowke to nastawa na 3 to max  zostaw wszystkie grzejniki na 3 skoro masz wszedzie glowice pewnie masz z 20 stopni wew.    ja na poczatku mialem wylaczone wygaszenie kotla.
SKAM-P  PLUS 12kw, Iron-R,SPPv2,DM80W,zawór 3D

https://ekotlownia.pl/sterownik-5/441

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 114
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 02, 2018, 01:57:52 pm »
Tego że może dać mniej niż to co od niego chcesz. No ale bez przesady. Jakiś koloryferek go nie zajedzie...
Ten błąd wygaśnięcia daj mi po kościach (swoją drogą). W ostatnim testowym coś się zmieniło bo Jareckiego dręczyło więc mógł byś spróbować. Ewentualnie dać mu więcej czasu.
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29

Offline tomek

• Hero Member
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 02, 2018, 02:38:22 pm »
Nie jestem instalatorem wrzuć schemat do oceny Gmaja ewent MIQ-a przy zaworze
Vtc powinien być jakiś bypass do zapewnienia obiegu przy zamkniętym zaworze Vtc
Czy tak jest?

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 41
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 02, 2018, 02:40:47 pm »
Czujnik zaworu znikąd nie wypadł, bo mierzy to samo, co czujnik temp. wewnetrznej. Obydwa w tym samym czasie raczej nie wypadły :)
Po mojemu to mierzą temperature powrotu z grzejników oraz temp. powrotu do kotła.

Zawór VTC to nic innego jak zawór trójdrogowy mieszający ze stałą nastawą i zasada montażu podobna do montażu 3D - najlepiej na powrocie przed pompą.

Wyjątek: montaż na zasilaniu za pompą, jeżeli chcemy na instalację puścić temperaturę WYŻSZĄ niż nastawa zaworu.

Offline tomek

• Hero Member
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 02, 2018, 03:45:30 pm »
Sorry za babola oczywiście że jest ,trzecia noga zaworu vtc czyli krótki obieg,
klepnąłem tamten wpis bez zastanowienia ,
Sam mam vtc i chyba go wywalę bo żadnej korzyści z niego nie ma
przy kotle na ekogroszek .Tutaj jest potrzebny stały i równomierny przepływ
a nie skoki które powoduje .

Offline pawelessss

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 02, 2018, 04:52:18 pm »
Czujnik zaworu znikąd nie wypadł, bo mierzy to samo, co czujnik temp. wewnetrznej. Obydwa w tym samym czasie raczej nie wypadły :)
Po mojemu to mierzą temperature powrotu z grzejników oraz temp. powrotu do kotła.

Podjadę na budowę i zobaczę co te czujniki tak naprawdę mierzą.

Jeśli na powrocie jest zawór stałotemperaturowy 55C, to przy ustawieniu na kotle 50C, pompa będzie mieszała jedynie w krótkim obiegu.
Żeby to normalnie funkcjonowało, na kotle powinno być ok. 75 C przy przepływie ok. 1 m3/h

Jeśli aktualnie na piecu mam 59 to instalacja powinna działać poprawnie? Jak ewentualnie poprawnie chronić powrót mając w instalacji pompę CO i CWU gdybym zrezygnował z tego zaworu VTC ESBE 55 stopni?

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 02, 2018, 04:58:57 pm »
Cztery stopnie więcej to za ,ało. Generalnie przy mieszaczach nalezy utrzymywać temperaturę co najmniej 15 stopni wyższą niż za nimi. Znaczenie mają również srednice rur: obie dochodzące do mieszacza powinnne mieć tą samą średnicę DN, żeby proporcje (masa X temperatura) się zgadzały.

Co zaś do  ochrony powrotu w inny sposób: najlepiej zrób zdjęcie okolic kotła, wtedy łatwiej będzie cokolwiek doradzić.

Offline pawelessss

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 02, 2018, 10:06:34 pm »
Dzisiaj niestety nie dotarłem na budowę dlatego nie dałem rady sprawdzić tych czujników. Wrzucam zdjęcia, które kotłownie jakby od lewej do prawej a następnie u góry na piętrze. Zdjęcia nie są ułożone chronologicznie. Aktualnie wpięte pompy to CO - Circula (poprzednio była Alpha 2 ale niestety się popsuła)  i CWU - Alpha 2L. W kotłowni i w pokoju nad kotłownią są rozdzielacze na grzejniki. W każdym z nich jest dodatkowo wpięty obwód podłogówki na RTLu Herza (niestety na starych zdjęciach jeszcze nie są zamontowane).

P.S.
Wiem, że majster powinien dać czerwoną i niebieską otulinę ale w sklepie akurat nie było :D Czemu nie kładł rur pod kątem prostym również nie wiem :D
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2018, 10:11:29 pm wysłana przez pawelessss »

Offline sati

• Sr. Member
  • Reputacja: 4
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 02, 2018, 10:47:27 pm »
Ja bym ten czujnik do pieca wyjął z gniazda i zamocował do rury.Bo jak przez nieuwagę go wyciągniesz lub sam wyleci to może być duży problem!
I widać dużą poprawę w stabilności pieca od godz.14:00 równo zaczyna pracować. Wcześniej doradzali ci założenie zawirowaczy i to też potwierdze, w zeszłym sezonie też miałem dużą tem.spalin i dorobiłem 2 szt. na dwie pułki i do dzisiaj tam są, duża poprawa. Jest chyba zdjęcie w moim wątku tych zawirowaczy, sam dorabiałem z blachy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2018, 10:55:26 pm wysłana przez sati »
Pierwszy kocioł z podajnikiem Skam 17 KW+SPPV2+AZPP+RV-13As
http://ekotlownia.pl/sterownik-5/358

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 03, 2018, 11:00:12 am »
Wypunktuję kilka rzeczy:

1/Pompa na powrocie - gdzie i jak wysoko nad najwyższym grzejnikiem jest zbiornik wyrównawczy
2/ Zawór VTC do ochrony powrotu- od kotła do zaworu grubsza rura i podmieszanie do VTC wziąć z tej grubszej.
3/ Gniazdka elektryczne przenieść wyżej ponad rury
4/Odpowietrznik za pompą cwu powinien zostać przeniesiony na rurę powrotu z bojlera ponad obejście szafki.
5/Jeśli przed pompą cwu jest odejście na podłogówkę i nie ma na niej zaworu zwrotnego, to pompa cwu będzie mieszać wodę z kotła z obiegiem podłogówki (w momencie postoju pompy podłogowej)
6/Sprawdż i dopilnuj przed zalaniem posadzek, czy zasilanie grzejników VK jest po stronie wewnętrznej grzejnika. Póżniej będziesz musiał sztukować PEX zasilania na rozdzielaczach
7/Nie widzę obniżenia temperatury na podłogę - o ile dolny rozdzielacz w kotłowni to ogrzewanie podłogowe?