Autor Wątek: Temperatura włączenia pompy CWU  (Przeczytany 1028 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Przemek

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
Temperatura włączenia pompy CWU
« dnia: Luty 18, 2018, 03:21:03 pm »
Mam piec 32KW  do ogrzania 200m2. Na piecu jest 50 stopni, popiół wygląda jak popiół z papierosa (po ograniczeniu mocy pieca do 95%) do momentu włączenia pompy CWU, jednak po włączeniu pompy CWU sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Temperatura pieca spada nawet do 38 stopni, piec ma za małą moc, często gaśnie bo nie może dogrzać do 50 stopni, ale popiół ideał.
Czy można ustawić temperaturę włączenia pompy CWU (tak jak temperaturę włączenia pompy CO) ?
Wiem że rozwiązaniem jest termostat odwrotny, ale nie po to mam taki sterownik, żeby dorzucać jeszcze kolejny sterownik.

Oczywiście zwiększałem moc pieca (krótsza przerwa) i wtedy dawał rade, ale mam węgiel z wesołej 29MJ który bardzo dużo daje ciepła ale bardzo długo się spala i piec wypluwał mi mniej lub bardziej opalone kawałki węgla, który nadaje się do ponownego użycia ;-)

Najlepszym wyjściem jest użycie temperatury włączenia pompy CWU, która włącza pompę wtedy kiedy piec jest nagrzany, a wyłącza jeśli temperatura pieca spadnie. Nie chce używać priorytetu który wyłącza ogrzewanie domu (pompę CO).

Innym rozwiązaniem jest ustawienie różnicy temperatur pieca a zadanej na bojlerze, tzn. pompa CWU włącza się tylko wtedy kiedy różnica temperatury kotła a bojlera to x stopni, ale tego ustawienia też nigdzie nie znalazłem.

Offline MIQ

• Wszystkiego się czepiam
  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 26
  • Na niczym się nie znam
Odp: Temperatura włączenia pompy CWU
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2018, 08:30:17 pm »
Zakładając, że nie ma jakichś błędów  w instalacji grzewczej i że ustawienia kotła są wystarczające do jednoczesnego grzania domu i sprawnego przygotowania CWU, to ja zrobiłbym tak: przydławił obieg CWU, ustawił niedużą histerezę CWU, temperaturę zadaną CWU ustawił wysoko.
SPR11_P22 @ 1,0,9 + MCI    (Zębiec KWK 25) uchylenie klapki PG min - 4mm (14cm kw) ; max - 10...14 mm ( 38...50cm kw).

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 41
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 18, 2018, 09:19:41 pm »
Słuszne założenie :) "Recepta" również....

Offline Przemek

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 18, 2018, 10:00:05 pm »
Dobry pomysł, przykrecilem obieg cwu znacznie wolniej chłodzi kocioł, ale i tak za bardzo chłodzi.
Temperaturę na bojlerze mam na 44 stopnie, więcej nie mogę bo z bojlera woda leci do pralki wyższa temperatura gotuję ubranie.

Offline MIQ

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Na niczym się nie znam
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 18, 2018, 10:05:14 pm »
Jaka jest ustawiona moc kotła i co to za bojler?
SPR11_P22 @ 1,0,9 + MCI    (Zębiec KWK 25) uchylenie klapki PG min - 4mm (14cm kw) ; max - 10...14 mm ( 38...50cm kw).

Offline Przemek

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 18, 2018, 10:25:56 pm »
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/493
Bojler 300l z dwoma wezownicami, górna piec, dolna kolektory.
Aby ogrzac piecem cały bojler podłączona jest pompka która miesza wodę i wyrównuje temperaturę w całym bojlerze. Mieszaniem steruje sterownik roznicowy włącza mieszanie jeśli gora bojlera ma wyższą temperaturę o 2 stopnie wyłącza jeśli różnica wynosi 1 stopień.
Tym sposobem mam 300 litrów ciepłej wody a nie tylko połowę bojlera tam gdzie jest górna wezownica.
Mieszanie i grzanie wlacza się dwa razy na dzień po 3h

Offline MIQ

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Na niczym się nie znam
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 18, 2018, 10:39:56 pm »
Pięknie. Wytłumacz po co Ci 300 litrów ciepłej wody na dobę. Pensjonat prowadzisz?

Offline Przemek

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 18, 2018, 10:43:23 pm »
W domu mieszka 6 osób w tym dzieci które lubią dużo ciepłej wody + dwie pralki + dwie zmywarki

Offline MIQ

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Na niczym się nie znam
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 18, 2018, 11:04:40 pm »
Rozciągnij strefy. Wyłącz tę cholerną pompkę. Zastosuj zawór termostatyczny mieszający na wyjściu.
Plan minimum to strefy plus to, co powyżej (w drugim poście).

Offline Przemek

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 19, 2018, 08:55:03 am »
Przykreciłem obieg CWU, histereze pompy dałem na 2, włączyłem strefe CWU i wieczorem wyłacze pompe mieszającą. Zobaczymy co się będzie działo.

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 19, 2018, 11:29:39 am »
Dobry pomysł, przykrecilem obieg cwu znacznie wolniej chłodzi kocioł, ale i tak za bardzo chłodzi.
Temperaturę na bojlerze mam na 44 stopnie, więcej nie mogę bo z bojlera woda leci do pralki wyższa temperatura gotuję ubranie.

Przepraszam, że się wcinam.
Też mam 300L zasobnik na CWU. U siebie przy pralce dorobiłem za pomocą hydraulika zawór termostatyczny i ustawiłem go sobie na 45 stopni i biorę z baniaka 52 stopnie a on miesza z zimną wodą i podaję do pralki. Może to pomoże w kwestii pralki.
SKAMP-PV13 + SV200 + RMS-120AL (80W), przesłona otwarta na max, temperatura Twewn to temperatura na rurze wyjściowej z pieca a wskaźnik temperatury pieca siedzi w piecu.
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/557

Offline Przemek

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 19, 2018, 11:41:46 am »
Przeszło mi to przez myśl, ale zasilanie pralki i zmywarki mam od kranów, nie mam pociągniętej jednej rurki którą woda płynie do urządzeń, a cztery zawory trochę kosztują.

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 19, 2018, 12:01:18 pm »
No to inny sposób. W poprzednim mieszkaniu miałem tylko gazowe ogrzewanie i tam baniaczek na 120 litrów. Ustawione miałem grzanie na 43/45 stopnie i to starczało do kąpieli. I teraz jeżeli ta temperatura by starczyła Tobie to może za baniakiem taki zawór regulowany z zaworkami zwrotnymi przy tym zaworze co by się nie cofało w żadnym kierunku. Miałbyś całą CWU w domu na tej samej temperaturze. Zaleta taka, że dzieci jak odkręcają kran to bezpiecznie.
SKAMP-PV13 + SV200 + RMS-120AL (80W), przesłona otwarta na max, temperatura Twewn to temperatura na rurze wyjściowej z pieca a wskaźnik temperatury pieca siedzi w piecu.

Offline Przemek

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 19, 2018, 12:52:11 pm »
A jeśli założyłbym zawór termostatyczny przy samym bojlerze? W bojlerze byłoby np 50stopni na zaworze np 44 (na krany pralki itp szło by 44stopni), część wody wracałaby do bojlera i mieszałaby wode w bojlerze wyrównując temperature.
Czy rzeczywiście z zaworu wychodzi ustawiona temperatura czy różnie to bywa?

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 19, 2018, 01:19:35 pm »
Nie jestem pewien ale chyba tam gdzie masz 50 stopni (strzałka) zawór zwrotny też jest potrzebny. U mnie hydraulik miał komplet jednego producenta - opakowanie z zaworem termostatycznym i opakowanie z dwoma zaworami zwrotnymi.
U mnie jak pralka bierze wodę i ręką rurkę wyjściową z zaworu trzymam, to trochę falowania na rurce jest - raz cieplej, raz zimniej.  Mi to nie przeszkadza bo mam ten zawór przy pralce od razu. Może ktoś mądrzejszy ode mnie się wypowie?
I to chyba nie tak że woda wraca do baniaka. Raczej bierze mniej tej 50 stopniowej i dopuszcza dodatkowo zimnej z wodociągów tak żeby wyszło te 44 na wyjściu. Po prostu zużyje mniej gorącej z zasobnika. Czyli ta pionowa rurka tez powinna być narysowana jako zimna - niebieska i kierunek przepływu na niej do góry.