Autor Wątek: Temperatura włączenia pompy CWU  (Przeczytany 1029 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Przemek

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
Odp: Temperatura włączenia pompy CWU
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 19, 2018, 01:22:18 pm »
Czyli w kranie byłaby raz ciepła raz zimna, to bez sensu. W pralce to rzeczywiście nie przeszkadza

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 41
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 19, 2018, 01:26:44 pm »
Inaczej montuje się zawó p. oparzeniowy jeśli jest pompa cyrkulacyjna cwu, a inaczej jesli jej nie ma. Powyższy szkic jest dla sytuacji bez pompy cyrkulacyjnej. Brakuje na tym szkicu dwóch zaworów zwrotnych ( w zasadzie jednego, bo jeden "jednokierunkowy" juz jest)
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2018, 01:31:33 pm wysłana przez gmaj22 »

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 19, 2018, 01:42:35 pm »
Mogę zrobić wieczorem test (żebym tylko nie zapomniał) na całe tankowanie pralki, może te falowanie jest tylko na początku aż się ustabilizuje po paru sekundach a potem jak zawór się ustawi to będzie ok?
SKAMP-PV13 + SV200 + RMS-120AL (80W), przesłona otwarta na max, temperatura Twewn to temperatura na rurze wyjściowej z pieca a wskaźnik temperatury pieca siedzi w piecu.
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/557

Offline Przemek

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 19, 2018, 01:54:53 pm »
byłoby super, jak na początku skacze temperatura a później jest ok to spoko, a jeśli cały czas tak faluje to bez sensu

Offline MIQ

• Wszystkiego się czepiam
  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 26
  • Na niczym się nie znam
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 19, 2018, 02:33:45 pm »
Przykreciłem obieg CWU, histereze pompy dałem na 2, włączyłem strefe CWU i wieczorem wyłacze pompe mieszającą. Zobaczymy co się będzie działo.
Jeśli miałoby zabraknąć CWU, to nie wyłączaj tej pompki mieszającej. Rozciągnij strefę  grzania CWU, grzej powoli ale systematycznie.
SPR11_P22 @ 1,0,9 + MCI    (Zębiec KWK 25) uchylenie klapki PG min - 4mm (14cm kw) ; max - 10...14 mm ( 38...50cm kw).

Offline Przemek

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 19, 2018, 03:00:31 pm »
Narazie jest ok, ale dzisiaj przez cały dzień słabo, ale jednak grzeją kolektory.

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 19, 2018, 03:12:29 pm »
Mogę zrobić wieczorem test (żebym tylko nie zapomniał) na całe tankowanie pralki, może te falowanie jest tylko na początku aż się ustabilizuje po paru sekundach a potem jak zawór się ustawi to będzie ok?
"Falowanie" jest przez wahania cisnień i brak zaworów zwrotnych w wymaganych miejscach.
Poniżej schemat, jak to powinno wyglądać, a  zdjęcie jak to wyglada u mnie jest w temacie o ciepłomierzu.

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 20, 2018, 08:12:44 am »
Czyli w kranie byłaby raz ciepła raz zimna, to bez sensu. W pralce to rzeczywiście nie przeszkadza

Zrobiłem test i na 100% nie jestem pewien. Rurka przez dłuższy okres czasu była o tej samej temperaturze,  ale było też jedno zachwianie, nieduże ale było. Możliwe że ktoś u góry odkręcił na chwile kran i wtedy pewnie zawór musiał nadganiać. Generalnie dużego zaburzenia nie było. Czyli to były takie warunki praktyczne, coś się działo ale zawór nadążał.
SKAMP-PV13 + SV200 + RMS-120AL (80W), przesłona otwarta na max, temperatura Twewn to temperatura na rurze wyjściowej z pieca a wskaźnik temperatury pieca siedzi w piecu.
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/557

Offline Przemek

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 21, 2018, 08:51:48 am »

Zrobiłem test i na 100% nie jestem pewien. Rurka przez dłuższy okres czasu była o tej samej temperaturze,  ale było też jedno zachwianie, nieduże ale było. Możliwe że ktoś u góry odkręcił na chwile kran i wtedy pewnie zawór musiał nadganiać. Generalnie dużego zaburzenia nie było. Czyli to były takie warunki praktyczne, coś się działo ale zawór nadążał.

Dzięki za sprawdzenie, czyli generalnie można spróbować.

Offline Przemek

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 21, 2018, 08:56:15 am »
Wygląda na to że pomogło zmniejszenie histerezy+przykręcenie obiegu CWU+strefa CWU cały czas włączona.
Mimo to podłączyłem sterownik który jeśliby spadła temperatura pieca wyłącza grzanie CWU (miałem sterownik, a podłączenie 3 kabli to był moment) teraz mam pewność że to dobrze działa, a w razie jakiegoś spadku  temperatury nie przygasi mi pieca.

Dzięki za pomoc.

A przy okazji jak mogę wyprostować wykres temperatury pieca?

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 21, 2018, 09:10:47 am »
Nie rozumiem, po co Ci dodatkowy sterownik. skoro pompa cwu i tak jest odłączana, jeśli temp. c.o. zbliży się na bodajże 2 stopnie do temp. cwu?
Wyprostować wykres, nie ruszając nastaw PID, możesz np. włączając grzanie cwu na stałe albo zwiększając przepływ w instalacji c.o.,czyli pompa c.o. na wyższy bieg.

Offline Przemek

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 21, 2018, 09:19:20 am »
Były sytuacje że temperatura w bojlerze spadła, piec zaczął ją grzać ale sam sie schłodził, a piec nie mógł osiągnąć zadanej temperatury. Jak narazie teraz jest ok.
A co do wykresu to jest świeża sprawa takze będę obserwować.

Offline wodkan

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 21, 2018, 03:25:58 pm »
Pytanie pewnie błache.
Jak sprawdzić wersję płyty?  Przy którym wyjściu można podłączyć czujnik powrotu?
Przepraszam pomyłka nie w tym dziale wpisałem
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2018, 03:33:04 pm wysłana przez wodkan »