Autor Wątek: Pytania 'świeżaka' SKAM-PV20 + SPPv2  (Przeczytany 503 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wildi2

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
Pytania 'świeżaka' SKAM-PV20 + SPPv2
« dnia: Wrzesień 28, 2017, 09:16:45 am »
Cześć,

W końcu odpaliłem SKAM-PV20 + SSPv2. Generalnie poszło za pierwszym razem bez problemów (no może stukający non stop zawór zwrotny za pompa CO ale to już mój bój z producentem) ale pojawiły się pytania na które nie umiem znaleźć odpowiedzi:
1. W instalacji mam zawór 4d z siłownikiem, na sterze ustawiony tryb mieszacza. W ustawieniach dla mieszacza chciałem ustawić 40st na dzień i 38 na noc na grzejniki. Niestety  minimalna temperatura wyliczona to 45 i można ewentualnie korekcją uzależnioną od temp zewnętrznej podnieść w gór ale w dół nic z tego. Niby można ustawić temp poniżej 45 w ustawieniach szczegółowych i widać to na panelu  głównym ale ster to ignoruje i trzyma za zaworem 4d 45st. Przy próbie zmiany temperatury na panelu głównym (wyciągnięty skrót) po wejściu w edycję automatycznie wskakuje 45st i nie można zejść niżej. Na razie oszukuje sterownik korekcja temperatury czujnika za 4d ale chciałbym się zapytać czy to jedyna metoda i nie można nakłonić sterownika bez 'oszukiwania' do ustawienia niższej temp za zaworem 4d? Za jakiś czas jak się ogarnę z innymi tematami zaworem będzie sterować czujnik z panela pokojowego ale to za 2-3 tygodnie więc problem zniknie samoistnie ale póki co musi działać tak jak działa w oparciu o temp za zaworem 4d.
2. Nie ma w zestawie czujnika powrotu a chciałbym również odpalić ochronę powrotu Mam dwa niewykorzystywane czujniki (temp zew i wew). Pytanie czy jeden z nich mogę przełożyć w miejsce przewidziane dla czujnika powrotu czy też zamówić u szefa dodatkowy czujnik?
3. Standardowo zgodnie z sugestią napisaną odręcznie na instrukcji SPPv2 mam ustawione podawanie 3 pauza 18 i piec działa normalnie, grzeje bojler 300l+c.a 200m w domu na grzejnikach ale na palniku poza popiołem i słabym płomieniem nie widać opału (nawet jak kocioł idzie na 100% bo moje panny właśnie zalały jednocześnie dwie wanny ukropu). Na pewno nie wygląda to tak jak na filmikach jareckiego gdzie palnik 'rzyga' ogniem :). Pytanie czy tak ma być czy też być może pali się w wewnątrz palnika za blisko ślimaka i trzeba coś z tym robić. na razie nie wrzucę fotki bo przed chwilą zgarnąłem z palnika efekty spalania i to co widać nie oddaje w pełni obrazu opisywanej sytuacji.
4. Na zapas chciałbym się dowiedzieć jak w palniku SV200n wyczyścić kanały powietrzne - instrukcja przychodzi jeszcze do SV200 bez 'n' a tam był dodatkowy zawór na palniku do tego.

Pozdrawiam

Offline kobra64

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 39
  • ekogroszek luzem i w workach 501 370390
Odp: Pytania 'świeżaka' SKAM-PV20 + SPPv2
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 28, 2017, 12:48:38 pm »
Co do temperatury mieszacza to wejdź w kod 101, przewiń tam kolejno parametry aż dojedziesz do mieszacza i zobacz jaki masz dla mieszacza ustawiony zakres temperatur, może tam masz minimum na 45. Pewnie tak będzie, więc zmień na potrzebną wartość, ja ustawiam minimum tak na 20 - 25 stopni. Co do czujników - wszystkie oprócz czujki kotła i spalin są takie same, możesz ten co masz zapiąć na powrót ( ale żeby działała ochrona powrotu to chyba trzeba wpiąć tak jak dla czujki powrotu ciepłomierza, musisz w instrukcji doczytać sposób wpięcia. Co do palnika - pytaj Jareckiego, ja jeszcze się na SV-ach nie znam.

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 45
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 28, 2017, 05:07:17 pm »
Ogólnie to jak palnik nie idzie na 100%mocy, to z palnika wyskakują tylko iskry i może tylko końcóweczkę płomienia zobaczysz
Tylko jak idzie na 100% ogień wychodzi za palnik

U mnie jest tak,że mam strefe grzania od 17-ej, zatem jakąś godzinke zajmuje mu odbudowanie sie z opałem i póxniej jeszcze przez jakiś czas musi się stabilizować.

Dla tego nowego sv200n wyczystka jest poniżej tego elementu, gdzie spada popiół, w dolnej części na dole osobno przykręcana zaślepka dwoma nakrętkami kołpakowymi

Po sezonie, po wygaszeniu kotła możesz wyjąc palnik na zewnątrz kotła w jakąś sobote i się dokładniej pobawić w czyszczenie i konserwację. Ewentualnie jak Ci sie nie będzie chciało, to bierzesz gwoździa, przetykasz otwory nadmuchowe i następnie odkręcasz klapke wyczystki komory powietrznej, zamykasz drzwi kotła, dmuchawe na wyższe obroty, aby wydmuchała pył z komory powietrznej, odczekasz ok.10minut i otwierasz drzwiczki kotła i przykręcasz klapke wyczystki

Co do zaworu, to jak Kobra mówi, wchodzisz w kod 0101 i tam ustawiasz zakres temp. dla mieszacza, ja u siebie mam przestawiony zakres od 20 do 65st.C (zaworem reguluje temp. na dom, jak nie chcę grzać, to nastawa 20st.C, zawór się zamyka i tyle, jak z kolei duże mrozy a mam starszy dom, to nastawa max. musi być pod 65st.C)
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline brygadier4

• Full Member
  • Reputacja: 2
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 29, 2017, 04:37:00 pm »
A odnośnie siłownika mieszacza- chcąc zamknąć obieg na dom ustawiam np.20 stopni, zawór się zamyka a sterownik dalej cyka domykaniem bo temperatura wody ma 26 stopni.
Czy tak może być ,czy może to zaszkodzić siłowników lub sterownikowi?
Sppv2/skam-p premium 17kw/rv13ams
http://www.ekotlownia.pl/sterownik-5/299
Xiaomi Redmi Note 3 Pro-Android 6.0.1

Offline kobra64

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 29, 2017, 06:30:22 pm »
Siłownik ma krańcówkę i nic mu nie będzie. A ster że sobie cyka, to od tego jest. Proponowałem jakiś czas temu wprowadzenie stref dla AutoLato z możliwością wyboru czy dla danej godzimy ma być Lato, Zima czy AutoLato - to by rozwiązało także i sprawę tego cykania.

Offline MarcinG

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 11, 2017, 09:00:52 pm »
Przepraszam autora wątku, że się podłączę, ale temat idealnie pasuje do mojej sytuacji.
Mam kilka pytań:
  • U mnie kocioł oscyluje sobie w zakresie od Tzadana - 2 st. C do Tzadana + 2 st. C. Czy tak jest dobrze, czy trzeba coś zmienić (jeśli tak to co)? Co zrobić aby spłaszczyć te wahania temperatury?
  • Wczoraj przesypało mi trochę węgla do popielnika. Niestety wczoraj zrobiłem 2 rzeczy. Odkręciłem trochę zawór 4D, bo zrobiło się zimno oraz zmieniłem dane dotyczące opału (kaloryczność z 26 na 21, ponieważ dosypałem innego opału). Pierwsza czynność spowodowała, że kocioł dość długo chodził na wysokiej mocy aby zagrzać wodę do odpowiedniej temperatury. Czy któraś z tych rzeczy mogła być powodem przesypywania? Wcześniej w popielniku lądował tylko popiół i dość dużo "koralowców", czyli spieczonych resztek tego co zostało po spaleniu opału.
  • Czy zmiana kaloryczności opału w nastawach sterownika wpływa jakoś na pracę kotła, czy służy to tylko do prawidłowej realizacji funkcji ciepłomierza?
Nastawy mam fabryczne:
Podawanie - 3 s,
Pauza - 15 s,
Dmuchawa - 50,
Rozruch - 3,
Tło - 12.

Poza tym myślę, że fajnie by było gdyby ktoś przykleił temat, w którym byłby opisany algorytm zmiany nastaw sterownika w celu eliminacji problemów. Coś w tym rodzaju:
Objaw -> co i jak zmienić w nastawach, aby się polepszyło.
SKAMP-PV 20, SV-200, RMS 120 AL, zawór 4D.

Offline pio.kus

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 12, 2017, 09:28:26 pm »
To i ja się podepnę ;)
Jak to jest z tym przesypem, firmowo był ustawiony na 3.4g, ale w tej chwili przestawiłem na 3.6g,
bo po zasypie całego kosza, w koszu może ze 20kg, a na sterowniku pokazywało 36kg.

Czy jest możliwość (a może nie wiem, że już to jest) dodania przycisku "stop" do sterownika?
Chodzi o to, że jak chce zajrzeć do popielnika to muszę albo podnieść klapę kosza, albo
wejść w ustawienia dodatkowe, żeby nie dmuchało.

Fajną funkcją byłaby możliwość stref czasowych lub czasowego włączenia np. co godzinę pompy cwu niezależnie
od temperatury w podgrzewaczu. Chodzi o ochronę powrotu. W tej chwili jak kocioł chodzi w trybie autolato
to włącza pompkę cwu tylko jeśli potrzebuje dogrzać cwu. Przy braku poboru cwu, powrót jest zimny.

A i jeszcze jakby ktoś bardziej doświadczony zerknął na moje ustawienia i doradził czy coś trzeba zmienić?
W stosunku do ustawień fabrycznych, na te temperatury jakie mamy, zwiększyłem czas przerwy(z 15 na 20)
i zmniejszyłem podmuch (z 50 na 45).
Opał wypala całkowicie, wiec zdjęcia nie zamieszczam.

PS. https://ekotlownia.pl/sterownik-5/458

Offline pio.kus

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 13, 2017, 06:24:53 pm »
Coś się stało z forum? Żadnych odpowiedzi?

Offline kobra64

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 13, 2017, 06:33:47 pm »
Przesyp musisz sam ustalić, to jest różne dla różnych węgli. Dobrze zareagowałeś na różnicę we wskazaniu licznika i stanu faktycznego - pod warunkiem że dobrze miałeś podaną zasypaną ilość opału. Jak wejdziesz w edycję zadanej dziennej ( czyli w głównym ekranie dasz kredkę i zacznie mrugać zadana kotła dzienna ) to dmuchawa się zatrzymuje do chwili wprowadzenia zmiany i zatwierdzenia jej kredką. Możesz oczywiście nie wprowadzać zmiany tylko zatwierdzić poprzednią zadaną.  Jak sobie podepniesz czujnik powrotu, to możesz zastosować funkcję ochrony powrotu przez pompę CWU. Na ustawienia dzisiaj nie mam czasu zaglądać, ale jak pali OK to po co grzebać. 

Offline pio.kus

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 13, 2017, 07:03:27 pm »
Gdzie się podpina czujnik powrotu i który to jest? Czy można użyć dowolnego czujnika temperatury?
Ja na powrót kotła mam podpięty czujnik zaworu i mi pokazuje temperaturę na powrocie do kotła.
Ale włączając funkcję ochrona powrotu na sterowniku wyskakuje błąd.
PS. Dzięki za odpowiedź
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2017, 07:17:40 pm wysłana przez pio.kus »

Offline kobra64

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 13, 2017, 07:41:42 pm »
Żeby zadziałała ochrona powrotu to czujnik powrotu musisz w sterowniku podpiąć tak jak się go podpina dla ciepłomierza. Jest gdzieś na forum schemat, powinien też być w instrukcji.

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 103
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 13, 2017, 10:10:39 pm »
Zasadnicze pytanie jest też takie jak ten powrót szybko stygnie po zatrzymaniu CWU.
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 45
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 15, 2017, 12:07:32 pm »

A i jeszcze jakby ktoś bardziej doświadczony zerknął na moje ustawienia i doradził czy coś trzeba zmienić?
W stosunku do ustawień fabrycznych, na te temperatury jakie mamy, zwiększyłem czas przerwy(z 15 na 20)
i zmniejszyłem podmuch (z 50 na 45).
Opał wypala całkowicie, wiec zdjęcia nie zamieszczam.

PS. https://ekotlownia.pl/sterownik-5/458

Przesyp to tak właśnie w zależności od węgla między 3,4 pod 3,7g

Co do nastaw -  wypala się opał,  jest ciepło to nie grzeb,  bo nie ma po co :-)
Wybierać popiół i dosypywać do kosza suche paliwo i tyle
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232