Autor Wątek: Jak ustawić TŁO oraz SW? + Tabelka z obrotami dmuchawy dla różnych softów  (Przeczytany 6075 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bolecki

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 6410
  • Reputacja: 118
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Zobacz profil
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
Często się przewija ten problem więc przyda się kilka słów pod ręką. Jest kilka świętych zasad:

- Nie zabieraj się za włączanie tych opcji w godzinę po zamontowaniu sterownika, najpierw go poznaj, wyrób sobie opinie o tym jak się paliło przed ich włączeniem- będziesz mógł porównać i ocenić przydatność tych funkcji.

- Nie kręć kilkoma parametrami na raz, ogranicz się tylko do jednego. Potem nie będziesz wiedział która zmiana pogorszyła lub poprawiła wyniki.

- Nie szarp się z piecem, częsta zmiana ustawień nie wróży sensownych wniosków. Efektów nie zobaczysz po kwadransie lub nawet po kilku godzinach. Zależy to oczywiście od kalibru zmian, jeśli np włączyłeś tło i liczysz że zniknie sadza to zobacz czy nie zaczyna się robić szaro nie wcześniej jak po dobie. Jeśli przesadziłeś z dawką i wegiel spada do popielnika to efekty zobaczysz raczej natychmiast, a całość ustabilizuje się do około godziny.

- Pamiętaj że kotłownia to nie apteka, nie ma sensu strzelać z parametrami o jeden krok. Nie bój się grubszych zmian, szybciej znajdziesz widełki w których piec pracuje najlepiej. Jak już je znajdziesz to będziesz mógł zmieniać wartość z mniejszym krokiem.  Palnik to głupia i prosta bestia która wiele wybaczy i naprawdę trzeba przegiąć żeby spartolić jego pracę. Jeśli nie chce współpracować to przyczyny należy szukać w innym miejscu.

TŁO

Jeśli nie ma problemu z "normalnym" paleniem. tj piec pracuje spokojnie w szerokim zakresie mocy, palnik się nie zapada i nie przesypuje to można się pobawić tłem. Ogólnie powinno poprawić jakość spalania, ilość sadzy na wymienniku powinna się zmniejszyć- na jej miejsce powinien pojawić się szary pył łatwiejszy do czyszczenia. Spalanie powinno pozostać na podobnym lub nieznacznie wyższym poziomie. W kwestii palenia w lecie to większość głosów jest za tym aby tło wyłączyć.

1. Zakładam że rozruch ustawiony jak należy, tj po każdym włączeniu dmuchawy możliwie szybko osiąga swoje ustawione obroty bez ich "przewalenia". Dmuchawy o mocy ok 30W potrzebują dużą wartość rozruchu, dmuchawki ~60W zadowolą się jedynką lub dwójką.
 
2. Wymuś pracę z niską mocą (czyli jakieś 20% tego co pokazuje SPP), można to łatwo zrobić przez prostą zmianę temperatury zadanej.

3. Zacznij gmerać tłem, dmuchawa nie może się zatrzymać. Ma się kręcić jak najwolniej jednak ma wyraźnie dać powietrze palnik. Można sprawdzać czy dmuchawa coś ciągnie, można zaglądać na palnik. Dobrym określeniem jest też tzw świeczka na palniku, czyli zawsze pozostaje na nim mały płomyk. Uprzedzam jednak że trzymanie cały czas otwartych drzwiczek może tą świeczkę zakłócić, tak że zaglądać raz za jakiś czas.

4. Jeśli po jakimś czasie pracy z tłem zobaczysz że z palnika mocno ubywa lub zaczyna przesypywać to w ekranie PID'a zmień parametr S. Domyślnie jest 20 i w większości przypadków taka wartość jest dobra. Za jednym zamachem można to zrobić o 3-5 kroków. Jeśli z palinka ubywa to zmniejsz S, jeśli przesypuje to zwiększ. Pamiętaj że wysokość kopca może się zmienić w chwili gdy piec poleciał dłuższy czas na 100% a potem mocno spadł- nie jest to wskazanie do ruszania Ski. Nie ma też zbytnio wskazań do każdorazowej korekcji tła lub parametru S po zmianie głównej dawki, nieco mniej się to tyczy zmiany ustawień nadmuchu, zwłaszcza jeśli te zmiany są spore.


SW
Można go potraktować jako alternatywę dla tła.  Życie pokazuje że dla tłoków jest to zdecydowanie lepsza opcja niż tło ustawione na "cyferkę". O ile na tle ślimaki mają się dobrze przy podawaniu na poziomie 3s, to tutaj wypadało być nie schodzić niżej niż 10s (~5dkg). Należy pamiętać że włączenie SW zdejmie nawet kilkanaście % z mocy więc przed zmianą wypadało by mieć średnie wskazanie >30% (inaczej piec może się zacząć odstawiać= samo zło)
SW zmienia nieco cykl pracy, wymusza dodatkowy nadmuch po podawaniu opału bez względu na warunki (no... prawie). Wartość parametru powinno się ustawić w okolice 1/3 przerwy podawania. Przy włączonym SW tło radzę wyłączyć, ewentualnie ustawić je na "POD" co powinno jeszcze bardziej przygotować palnik na nową dostawę towaru.
Aktualnie parametr SW znajduje się w ukrytym oknie PIDowskim, aby tam wejść ustaw sterownik tak aby na wyświetlaczu była temperatura i moc pieca, wtedy trzymając klawisz drugi (od lewej) naciśnij czwarty.

-------------
Poniżej tabelka ułatwiająca wyczajenie "jak ktoś ma tą dmuchawę ustawioną"...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2015, 12:06:21 am wysłana przez bolecki »
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29