Autor Wątek: Temperatura powrotu  (Przeczytany 1335 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline s4yan

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 1
Temperatura powrotu
« dnia: Luty 13, 2018, 08:34:45 pm »
Witam panowie. Jako że od niedawna zacząłem swoją przygodę z kotłem skamp pv 20 i jestem kompletnie zielony , mam pytanie. Jaka różnica powinna być pomiędzy temperaturą z pieca a powrotu? Kompletnie nie rozumiem zaworów 4d, 3d które mam , walczę z nimi i nie mogę tego wyregulować, bo mój hydraulik nie ma czasu.

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 43
Odp: Temperatura powrotu
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2018, 09:08:26 pm »
To Cię pokarało "hydraulikiem" :)  Potrzebne zdjęcia kotłowni - bez tego ani rusz. Są różne warianty podłaczeń mieszaczy. Rury od kotła do mieszaczy, powroty z tyłu kotła, do tego krótki opis rur wychodzących poza kadr.

Offline s4yan

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 13, 2018, 09:50:36 pm »
Nie ma mnie już na miejscu ale jutro postaram się pozyskać lepsze zdjęcia instalacji. Teraz mam ustawiony zawór 4d który jest od razu na wyjściu z kotła na 9 czyli tak rozumiem ze idzie większość na grzejniki a trochę na powrót, natomiast 3d który idzię na podłogówkę mam na 8

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2018, 10:01:18 pm »
Pościągaj pokrętła i adaptery z mieszaczy, bo 3D mi się nie podoba. Pierwsze zdjęcie daj w wyższej rozdzielczości, żeby można było powiększyć.

I masz powroty c.o. i podłogówki oraz podmieszanie 3D żle podłączone.
 O ile dobrze czytam zdjęcie, połączenie powrotów grzejnikowego oraz podłogówki jest na dole obok kotła ( na lewo od zaznaczonego przeze mnie zaworu zwrotnego)?
Podmieszanie do 3D masz od wspólnego powrotu c.o./podłogówki?
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2018, 10:32:39 pm wysłana przez gmaj22 »

Offline s4yan

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2018, 04:59:58 pm »
Dokładnie tak jak narysowałeś. Dodaje więcej fotek, niestety nie ma mnie na miejscu i nie za bardzo mogę cokolwiek teraz zrobić. Ale tak myślałem że coś może być nie tak z tą instalacją. Także szukam dobrego fachowca z okolic Ostrowa Wielkopolskiego panowie jakby ktoś coś wiedział to dajcie znać bo tutaj naprawdę potrzebuję pomocy. Jeszcze do tego z niewiadomych przyczyn zawleczki zaczęły się zrywać - chyba 6 już wymieniłem w ciągu 3 tyg...

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 14, 2018, 08:31:36 pm »
Zdjęcia wskazują na to, że 4D masz dobrze ustawiony. Przy takim ustawieniu mieszacza na termometrze za nim masz ponad 20 stopni. Żeby być na 100% pewnym, trzeba być w kotłowni i sprawdzic.
3D natomiast najprawdopodobniej zamyka wyjście do pompy, więc jest żle-równiez do sprawdzenia.
Dlaczego zbiornik przeponowy nie wisi pod konsolą? Jest za duży i się nie mieści ? Przy systemie zamkniętym lepiej, aby był podłączony do powrotu.
Powroty i podmieszanie 3D na pewno do przerobienia, choć z tym akurat nie jest duzo pracy. W mojej ocenie widziałbym to w ten sposób:
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2018, 08:49:28 pm wysłana przez gmaj22 »

Offline s4yan

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 14, 2018, 08:42:25 pm »
zbiornik jest za duży i się nie mieści. Ok dzięki wielkie , teraz najgorsze przede mną - szukanie "fachowca" który mi to poprawi

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2018, 09:01:02 pm »
Jeśli od ściany do osi rury jest 3 cm więcej niż połowa średnicy zbiornika, to powiesiłbym go w zaznaczonym miejscu.

Offline s4yan

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 14, 2018, 09:35:56 pm »
a i jeszcze jedno bo nie mam jeszcze CWU ale docelowo będzie - to chyba nie zmieni nic w tej przeróbce ? I jeszcze będzie w najbliższym czasie dodany kocioł gazowy który ma podgrzewać wodę w lecie i w razie W także grzać grzejniki .

No i jaka ma być w końcu różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem? 10-15 stopni ?

Offline Grześ58

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 14, 2018, 09:56:31 pm »
Gmaj22.Może by rozdzielić 4D od 3D i zrobić na osobnym zasilaniu?Przy ręcznym sterowaniu byłoby praktyczniej.
Skam-p 17kw+Batory+SppV2 +RV13am Dom 400m2 ogrzewane 320m2 instalacja grzejnikowa niskotemperaturowa+bojler 200L

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 14, 2018, 10:10:39 pm »
Instalacja juz jest wykonana. Gdyby była robiona od podstaw, dałbym sprzęgło, zamiast kombinacji z rozdzielaniem 4D i 3D. Tym bardziej, że ma byc kocioł gazowy w przyszłosci - to równiez należałoby juz teraz wiedzieć, czy jedno, czy dwufunkcyjny oraz czy kondensacyjny?
Jeśli dojdzie siłownik to wyłącznie na 3D, żeby pilnował temperatury podłogi. Na kotle 60-65 C, za 4D ręcznie ustawione 50 C i termostaty na grzejnikach.  Przy większej średnicy obiegu kotłowego powinno zapewnić stabilny powrót. Inaczej trzeba dodać pompę kotłową, albo wspomagac sie pompą CWU. Obieg cwu nalezy zasilić PRZED 4D, tak samo powinien byc powrót jako pierwszy od kotła.

Offline s4yan

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 15, 2018, 04:15:24 pm »
Kocioł gazowy kondensacyjny 1 funkcyjny dojdzie. Czyli tak mniej więcej 10-15 stopni powinna być różnica pomiędzy wyjściem a powrotem. Ja teraz mam 22 także nie ma tragedii ale też nie jest super.

Offline pilocik

• pilocik
  • Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 21, 2018, 05:20:56 pm »
Jeszcze do tego z niewiadomych przyczyn zawleczki zaczęły się zrywać - chyba 6 już wymieniłem w ciągu 3 tyg...
a gdzie kupujesz paliwo ? ja palę groszkiem z Gorzyc i tylko raz miałem zerwaną zawleczkę ( śruba )

oczywiście zamiast zawleczki nie używasz zamiennika typu śruba lub gwóźdź ? ;)
to zupełnie inna twardość
Kocioł Gielniak-Energosystem 25kW
Podajnik EkoEnergia
Sterownik SPP v1.30 > 1.297>1.305 :)

Offline s4yan

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 23, 2018, 12:45:09 pm »
śruby kupowałem o twardości 8.8 ale dzwoniłem do technixa i tam się dowiedziałem że oryginalnie oni do sv200 używają 10.9 i mi przysłali nawet + dla nich . Właśnie palę na czarnej perle i jest tragedia, nie wiem czy to przez to że jest może za mokry albo po prostu jest tak beznadziejny. Prędzej paliłem groszkiem z niedźwiedziem - najmniej kaloryczny groszek ale palił się znakomicie - 0 jakichkolwiek problemów. Powiedz mi kolego pilocik czy znasz może jakiegoś dobrego hydraulika bo chyba jesteś z moich okolic jak bierzesz groszek z Gorzyc.

Offline pilocik

• pilocik
  • Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 23, 2018, 07:58:20 pm »
zawleczki kupowałem albo w Olmecie albo w Wodomaxie, już dokładnie nie pamiętam, 2 latka minęły.
jeśli chodzi o hydraulika, to mój majster, niezły fachman niestety wyemigrował do Wrocławia.
popytaj może w Nowiko na zameczku, słyszałem o nim niezłe opinie ale sam żadnego doświadczenia z nim nie miałem
Kocioł Gielniak-Energosystem 25kW
Podajnik EkoEnergia
Sterownik SPP v1.30 > 1.297>1.305 :)