Autor Wątek: Piec wygasł i modyfikacja ustawień  (Przeczytany 455 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline suchyDDZ

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
Piec wygasł i modyfikacja ustawień
« dnia: Luty 14, 2018, 11:53:06 am »
Walentynkowe pozdrowienia dla wszystkich przeglądających forum. ;D ;D ;D
Przeczytałem forum już po raz któryś- nie pamiętam i nie natknąłem się na info związane z moim pytaniem ???, dlatego pytam. :)
Opis grzanego obiektu:
-mieszkanie dwupoziomowe ok 75m2 poniemiecka kamienica
-trzy ściany zewnętrzne ocieplone styropianem 10 cm
-nade mną dach dwuspadowy ocieplony wełną skalną 20+7cm
-piec skam 7kw zakupiony i doradzony przez p. Wieśka z KAROKA EKO
-węgiel SamBudRol Power max podobno 28mj (drogi jak szlag 1080 za t w workach)
-instalacja tylko kaloryfery z zaworami termoregulacyjnymi trzymające temp ok 21-23 stopni, tylko łazienka na przelot żeby miało którędy wrócić jak się zawory pozamykają (częściowa grawitacja wspomagana pompą, hydraulik mi tak zrobił bo mówił że w razie "w" jakby prądu nie było to awaryjnie można bez pomp mieszkanie nagrzać)
Piec działa od trzech sezonów- pierwszy tylko przepalanie, w poprzednim tylko CO bo mieszkanie nie było jeszcze zamieszkałe. W tym sezonie (od stycznia) CO + CWU.
I jak temperatura oscylowała na dworze w okolicy +3--3 wszystko było OK a jak nagle spadła ze dwa tygodnie temu  do -8/-12 piec wygasł mi ok południa jak nikogo nie było w domu. Po powrocie z pracy i stwierdzeniu że to nie zawleczka ani, po raz kolejny, kondensator przy silniku podajnika, stwierdziłem że piec podawał za małą dawkę węgla i nie wyrobił się z grzaniem CO + CWU pewnie na 100% mocy (po porannych kąpielach moich kobitek).
 Nastawy pieca jak na tamtą chwilę były podawanie/przerwa: 4/46 a piec chodził z mocami od 24% do 80% i świetnym spalaniem 12-13 kg na dobę i popiołem jak ten książkowy ?papierosowy?.
Nastawy po rozpaleniu i ustosunkowaniu się do tego co dzieje się na dworze to 5/36.
Obroty dmuchawy przez cały czas: 18, rozruch: 3, tło: POD. Spalanie wzrosło do 18-19 kg na dobę a w popiele zaczęły pojawiać się w dość dużej ilości bryłki, czegoś co wygląda jak koks, wielkości kurzego jajka.
A teraz owe pytania:
1. Czy ja dobrze zrozumiałem że piec zgasł bo było za mało węgla do podawania i się nie wyrobił?
2. Czy nastawy są poprawne- podawanie/przerwa, nadmuch, rozruch i inne?(z menu ukrytego mam P1 I20 S20) Może coś tam modyfikować żeby piec był bardziej samowystarczalny?
3. Kiedy parę razy, tak na próbę, ustawiłem priorytet CWU (na +1) to zauważyłem (po prysznicowaniu oczywiście) że temperatura zbiornika wynosiła 49 stopni (zadane 51), temperatura pieca 48 stopni (zadane 65) a piec działał z mocą jedynie 22%. Nie załączyła się wtedy ani pompa CO ani CWU. W momencie wyłączenia priorytetu CWU, piec momentalnie wskoczył na moc 100%, pompa CO ruszyła i oprócz skoku spalania na 2,7 kg :'(  na godzinę, wszystko wróciło do normy. I co teraz robić? Trzymać wszystko bez priorytetu CWU, czy może coś jeszcze podregulować? Co poprzestawiać i jak żeby było trochę bardziej ekonomicznie?
4. A może by innym (tańszym) węglem ekonomiczniej wyszło bo nie mam w tym temacie zbyt dużego doświadczenia?
 SPP1 jest prostym sterownikiem i nie ma bajerów jak sterowniki moich kolegów, które zmieniają sobie nastawy w zależności od zapotrzebowania chałupy na ciepło.
Mam nadzieję że któryś z bardziej doświadczonych kolegów pomoże zaoszczędzić parę kilo na tydzień bo teraz spalanie wychodzi mi jak u sąsiada w poniemieckim domu 130m2 z ocieplonymi ścianami.
Dzięki za odpowiedź.
Skam-P 7 KW SPP 1.0 soft ver. 1.303 wiatrak WPA 097

Offline MIQ

• Wszystkiego się czepiam
  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 26
  • Na niczym się nie znam
Odp: Piec wygasł i modyfikacja ustawień
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 14, 2018, 08:27:51 pm »
Priorytet jest względem zadanej temp CWU.  Zrobiłeś tak, że po załączeniu pompy CWU, temperatura zadana kotła zjeżdża z  zadanych 65 na 51 plus 1 od priorytetu. To najpierw się odstawił,  pompa CWU zbiła temp kotła (masz jakieś zawory zwrotne w obiegu CO?) poniżej 50st. Temperatury CO i CWU prawie się zrównały, więc pompa CWU się zatrzymała, ale z racji nieosiągnięcia zadanej CWU priorytet nakazuje utrzymywać 52st, ale się zbytnio nie rozpędzać. Taki stan zastałeś po zejściu do kotłowni.
Przy ustawieniu 65 na CO takie ustawienie priorytetu nie ma sensu.
SPR11_P22 @ 1,0,9 + MCI    (Zębiec KWK 25) uchylenie klapki PG min - 4mm (14cm kw) ; max - 10...14 mm ( 38...50cm kw).

Offline suchyDDZ

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 16, 2018, 11:19:02 am »
OK rozumiem.
Zaworów zwrotnych jako takich nie mam jest tylko ten z kulką na obiegu pompy CO.
 Czyli żeby zapobiec takiej sytuacji w przyszłości z włączonym priorytetem CWU trzeba by było podnieść wartość np. na +10 i wtedy piec utrzymywał by większą moc i szybciej dogrzał by wodę w zbiorniku i z powrotem załączył pompę CO?
A czy utrzymywanie temperatury na piecu na 65 stopni ma sens czy lepiej ją zmniejszyć?
Co przyniesie większą stabilność procesu spalania- czyli oszczędności w opale?

Offline MIQ

• Wszystkiego się czepiam
  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 26
  • Na niczym się nie znam
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 16, 2018, 06:53:10 pm »
Możesz obniżyć temperaturę CO i obserwować, czy będziesz miał ciepło w domu. Wtedy się dowiesz, czy można.
Widzę, że ten priorytet Cię męczy. Jest jakiś problem ze sprawnym dogrzaniem bojlera?
Uważam, że należy te zawory zamontować. Inaczej możesz mieć wsteczne przepływy w instalacji i na przykład pompa CO będzie przeciągać wodę przez bojler wychładzając CWU.
SPR11_P22 @ 1,0,9 + MCI    (Zębiec KWK 25) uchylenie klapki PG min - 4mm (14cm kw) ; max - 10...14 mm ( 38...50cm kw).

Offline suchyDDZ

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 19, 2018, 09:07:46 am »
OK. Sorki że odpisuję po takim czasie ale praca i obowiązki nie pozwalają czasem płynnie odpisywać. :-[
Masz rację, priorytet zostawiam w spokoju. Ciepła woda OK. A chodziło mi najbardziej o to wygaszenie pieca chyba z powodu zbyt dużych przerw w podawaniu. A czy zmniejszenie temperatury na piecu spowoduje jakieś zmiany w spalaniu? Bo,i, gdzieś na forum wyczytałem parę lat wstecz że im większa temp. na piecu tym lepiej dla samego pieca bo się nie syfi i lepiej reaguje na dobijanie CWU.
A te cyferki z menu PID w porządku?