FORUM BOLECKI

General Category => ARGOS PID PLUS => Wątek zaczęty przez: bolecki w Listopad 12, 2019, 09:24:53 pm

Tytuł: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Listopad 12, 2019, 09:24:53 pm
Zasadniczo mogło by być propozycjach zmian, ale sofcie 1.28 poczarowałem z funkcją regulatora pokojowego, w dodatku obsługa T1000 powstała później niż instrukcja. Tak więc niech jest gdzieś na wierzchu forum.

****************************************************************************************************************************

Jeśli ktoś ma w planach podłączenie T1000 to proszę pytać u sprzedawcy czy jego wersja obsługuje ten panel. Urządzenia z pierwszych serii mimo odpowiedniego softu nie będą działać właściwie.

Jest też wersja bezprzewodowa T1000, ale ta ponoć nie działa z tym sterownikiem. Temat czeka w kolejce do zbadania.

****************************************************************************************************************************

Czyli tak, sterownik ma dwa wejścia i może działać z dwoma rodzajami regulatorów pokojowych.
Pierwszy to zwykły panel ze stykami zwarty/rozwarty. Na rynku jest tego na pęczki, są też bezprzewodowe, ale prócz blokowania obiegu nie wyświetli żadnych parametrów kotła.
Drugi to T1000, który już komunikuje się ze sterownikiem (cztery przewody) i prócz zwykłego blokowania pompy potrafi także wyświetlić i zmienić kilka parametrów.
Ważne jest też to że sygnał wyłączenia ogrzewania na dowolnym wejściu sterownika, skutkuje zatrzymaniem obiegu. Mając T1000 należy mieć założoną zworkę na wejściu Argosa opisanego jako regulator pokojowy
Mając podpięty zwykły regulator pokojowy nie trzeba się przejmować niepodłączonym T1000 (sterownik domyślnie konfiguruje je w tryb ?do grzania? i tak zostaje gdy T1000 nie jest podłączony)

Polecam zapoznać się z instrukcją T1000: LIPA, na stronie nie ma pdf'a. Trzeba poczekać :)
Co dokładniej można zrobić za pomocą T1000?
- Zmienić nastawę kotła.
- Zmienić nastawę CWU.
- Wymusić zatrzymanie obiegu grzewczego lub CWU bez wygaszania kotła.
- Dowiedzieć się że na kotle jest jakiś błąd.
- zmusić go do stabilizacji temperatury w pomieszczeniu.

Aby podglądnąć/zmienić nastawę temperatury...
Naciskając kółko na T1000 będzie on cyklicznie przeskawiał pomiędzy ikonką kaloryfera, kranu i dni tygodnia po lewej stronie ekranu.
Żeby zobaczyć jaka jest zadana kotła naciskamy to kółeczko aż ukaże się ikona kaloryfera. Kręcąc kółkiem zmieniamy wartość, która zostanie zapisana po kilku sekundach bezczynności lub po naciśnięciu kółka. Uwaga jest taka że urządzenia biorą pod uwagę ustawienia strefy kotła i zmiana tyczy się wartości na którą aktualnie wskazuje strefa.

Aby zatrzymać obieg C.O lub CWU...
Należy kręcił kółeczkiem w kierunku zmniejszania wartości. Jak dojedzie się do końca to zamiast cyfr pokaże się ?--?.Pompa się wyłączy, na sterowniku kotła, tam gdzie jest sygnalizacja jej pracy pojawi się ikona  ?R.P?. Sama wartość temperatury zadanej na sterowniku kotła nie zmieni się.

Aby dowiedzieć się o błędzie...
Trzeba szukać na ekranie ikony ?!?. T1000 to niemowa, więc nie liczcie że się dowiecie o tym sami :)
Zaraz za wskazaniami godziny może się pojawić ikona płomienia. Jeśli jej nie ma to znaczy że Argos jest w trybie STOP.

Aby zmienić zadaną w pomieszczeniu...
Musicie popatrzeć w instrukcje, w każdym razie trzeba kręcić kółeczkiem jeśli zamiast ikony kaloryfera/kranu, po lewej widać ciąg cyfr 1...7. Jeśli panel uzna że pomieszczenie jest nagrzane to pompa się wyłączy, status pompy zmieni się z ?zielonej fajeczki? na R.P. Może się stać coś jeszcze, ale to już opiszę dalej, przy okazji okna z konfiguracją trybu pracy regulatora pokojowego (kod 101, na samym końcu ustawień)

Jeśli z jakiegoś powodu sterownik utraci łączność z panelem, to nie zmieni on swojego stanu.
Jeśli pompy były zablokowane (symbol ?--?) i chcemy je odblokować bez panelu (bo np. się zepsuł), to należy ponownie włączyć sterownik kotła. Jeśli w takim wypadku Argos znów wykryje panel, to wróci on do poprzedniego stanu (czyli ?--?).
Nie wiem jak działały poprzednie wersje Argosów, ale tutaj stan ?--? jest pamiętany na wypadek zaniku zasilania, czyli można ?--? ustawić w kwietniu, a skasować w październiku aby wyłączyć ogrzewanie.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Listopad 12, 2019, 09:27:44 pm
Soft 1.28, czyli tryby pracy regulatora pokojowego. Soft jest w paczce z softami i zaznaczam że był testowany tylko na stole, może mieć jakieś byki.

W Argosie wbić 101 i szukać "REG. POKOJOWY".

Pierwsze pole:
Do wyboru Pompa C.O lub Mieszacz. Zostawienie Pompa C.O nie wniesie zmian w pracy sterownika, wszystko będzie wg instrukcji/opisów/logiki, a sam regulator po nagrzaniu pomieszczenia wyłączy pompę C.O.
Ustawienie na Mieszacz spowoduje że pokojówka będzie decydować o temperaturze za zaworem. Gdy będzie trzeba grzać to zawór ustawi się na temperaturę dzienną, po nagrzaniu ustawi się na temperaturę nocną. Obydwie temperatury należy sobie ustawić w menu mieszacza dostępnym z ekranu głównego- oczywiście, z zasady temperatura nocna powinna być niższa od dziennej. Takie ustawienie trybu pracy pokojówki automatycznie ustawi odpowiedni tryb pracy mieszacza, uniemożliwi przestawienie go na "stały wyłączony". Zarówno w menu sterownika, jak i ekotlowni zniknie możliwość ustawiania stref mieszacza, w takim wypadku po prostu by wnosiły zamieszanie.
Taka praca powinna być właściwa dla osób które chcą sterować ogrzewaniem podłogowym. Ma ono dużą bezwładność i zwykłe włączanie/wyłączanie jest bez sensu. Spada komfort bo zanim się nagrzeje to wystygnie, trwa to godzinami, a kocioł na przemian będzie spał lub harował  fundując spieki i inne bajery. Temperatura nocna myślę że powinna być niższa 20-30% od dziennej, trzeba będzie obserwować wykresy. Tak czy siak, dopsowanie nastaw nie będzie wymagało tajemnej wiedzy.

Drugie pole: Określa maksymalny czas przez który może trwać stan "bez grzania". Co się stanie po tym czasie widać trzecim polu.

Trzecie pole
: Tutaj możemy wybrać która pompa działa z mieszaczem, może to być pompa C.O lub dodatkowa (cyrkulacji). Chodzi o to żeby obieg dał się całkowicie i automatycznie wyłączyć- np. gdy w okresach przejściowych za dnia nie ma nikogo w domu, a słoneczko ładnie świeci. Oczywiście sygnał "grzej" natychmiast włączy pompę i zawór zacznie ustawiać się na swoją pozycję.
Dla wybranej pompy zniknie możliwość ustawiania strefy. Jeśli będzie to pompa cyrkulacji to pod uwagę nie będzie brany licznik odmierzający jej czas pracy/postoju. (na razie nie mam pomysłu jak go ukryć razem z ustawieniami na ekotlowni)

Wybór "--" na ikonie kaloryfera w T1000 spowoduje zatrzymanie pompy C.O niezależnie od tego jak to menu zostało ustawione.
Jeśli tryb ustawiony jest na mieszacz, to spowoduje to także zamknięcie zaworu mieszającego (gdyby coś tam jednak miało uciec za sprawą grawitacji).
Jeśli jako pompa zostania wybrana cyrkulacyjna, to także i ona zostanie zablokowana- pojawi się symbol "R.P".
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: andras w Listopad 13, 2019, 08:54:56 am
Chyba w paczce 1.28 jest soft  1.27  bo wgrywam i mam dalej 1.27
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Listopad 13, 2019, 09:09:12 am
Spróbuj teraz.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: andras w Listopad 13, 2019, 09:58:03 am
Teraz jest 1.28
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Jarecki79 w Listopad 13, 2019, 04:35:45 pm
T1000RTH to wersja radiowa.
W kotłowni zostaje nadajnik oraz zasilacz.
Nadajnik do podpięcia pod RJ Argosa

Panel załadować baterie i wieszać gdzie ma być bez kabli. Komunikacja, cała reszta taka sama jak w przewodowym, wygląd też.
Działa z softem 1,27, to wczoraj sprawdzaliśmy
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: shogunzlasa w Listopad 14, 2019, 07:46:53 am
Hej,

Dobrze, że wprowadzono funkcjonalność machania temp. za zaworem, ale jest pewien problem:

Zakładając standardową sytuację (która wygląda tak w 70% przypadków) - klient zamawia sterownik i regulator pokojowy, i rzecze: cyt. USTAW MI TO PAN, ŻEBYM W TYM NIE MUSIAŁ NIC PRZESTAWIAĆ. Jak się zrobi za zimno lub za ciepło: PRZYJEDŹ PAN, JA TAM NIE BĘDE NIC KLIKAĆ.

Zakładając sterowanie grzejnikami:
O ile gdy mamy czujnik zewnętrzny, krzywą grzewczą i obniżenie zadanej za zaworem da się to jakoś ustawić (jak ciepło na zewnątrz to 40 za zaworem, obniżenie 10-15 stopni, jak zimno to np. 55 za zaworem i też obniża o 10-15) i to działa - tak tutaj nie mamy zmiany temp. zadanej, przez co wstrzelenie się na starcie jest praktycznie niemożliwe. Albo możemy nie dogrzewać, albo po odstawieniu dalej będzie za ciepło.

Jest opcja opracować coś co może tutaj wspomóc instalatora na starcie?

Jeśli jest już opracowana taka opcja jak Trzecie Pole (czyli coś co wykorzystuje stan regulatora + czas) można by napisać algorytm samoregulacji (autoadaptacja układu).

Mamy jakieś wartości początkowe - grzejniki - 45/30 stopni

Przykładowo zakładamy czas grzania - Godzina, jeśli w ciągu godziny regulator się nie odstawi - zwiększ temp. zasilania (dzienną) o X stopni (np. o 5) - jak już się odstawi - zapisz wartość jako dzienną (wyższą).
Jeśli po godzinie nie ma sygnału do grzania - zmniejsz wartość temp. nocnej (podtrzymania) o X stopni, jeśli po 2 godzinach dalej nie ma potrzeby grzania - przymknij zawór do wartości minimalnej (np. 5%). Jeśli dalej nic - wyłącz pompę po danym czasie.

Analogicznie w drugą stronę. Jeśli czas grzania wyniesie mniej niż np. 20 minut - zmniejsz temp. zasilania o X stopni i ją zapisz. Jak czas w którym regulator znów zgłosi potrzebę grzania po odstawieniu będzie krótszy niż np. 20 minut - zwiększ temp. podtrzymania o X stopni.

Dla grzejników wartość X miałaby np. 5 stopni, wartości początkowe 45/30 do tego MIN / MAX
Dla podłogówki można coś pokombinować z czasem i temperaturą zakładając węższe widełki
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Listopad 14, 2019, 09:19:20 am
Z pogodówką też trzeba się wstrzelić. W jakieś metody adaptacji na razie bym się nie bawił, a to czy jest sensownie ustawione na pewno uda się zobaczyć na wykresie. Nie mniej ukazanie na sterowniku  samych czasów grzeje/nie grzeje było sensowne.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: gmaj22 w Listopad 14, 2019, 09:34:09 am
To wszystko co powyżej napisane, można uprościć. Np.ustawić wstępną krzywą pogodową, np. min. 30C / (+10 C) i max. 50C / (-10C).
Adaptacja: jak nie dogrzewa - podnieś nastawę dla min. krzywej o x stopni, jak przegrzewa - obniż nastawę dla max krzywej o x stopni.
Ale to może odpowiednio poinstruowany "emeryt" sam zrobić manualnie.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Listopad 14, 2019, 10:33:13 am
Nie ma czujnika zewnętrznego więc branie pod uwagę t.zew w ogóle odpada :)
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: gmaj22 w Listopad 14, 2019, 11:18:13 am
Przyzwyczajenie z SPP v2 wzięło górę :)
Przy okazji: czy zastosowanie magnesów neodymowych "monet" do montażu na kotle ma wpływ na wewnętrzną elektronikę sterownika?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Listopad 14, 2019, 11:50:01 am
Nie sądzę aby miało to jakiś wpływ.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: gmaj22 w Listopad 14, 2019, 02:49:01 pm
To się dobrze składa, bo mam już wystarczającą ilość  dziur w klapie zasobnika :)
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: MIQ w Listopad 14, 2019, 03:31:13 pm
-->shogunzlasa
O, widzę następcę :D
Aby to zadziałało, chałupka musi być wstępnie wygrzana, inaczej algorytm przestrzeli nastawy.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: shogunzlasa w Listopad 14, 2019, 07:46:08 pm
Autoadaptacja ma to do siebie, że ten organizm żyje. Przy dobrych założeniach - ustawi się sam i będzie to działać po japońsku czyli YAKO-TAKO.

Wiele rzeczy można zrobić samemu lepiej, dograć ustawienia itp. ale padają słowa wykres, emeryt ustawi - NIE, NIE USTAWI, wykresu nie zobaczy bo nie chce widzieć. Ludzie nie przeglądają forum, nie czytają instrukcji, nie chcą ustawiać nic (jakieś 80% ludzi którzy mają kotły tak się zachowuje). Sterowanie ma być tak proste jak się tylko da (czyt. ma być takie, żeby automat wiedział lepiej co robić niż zielony użytkownik).

W Techu z pogodówką jak ktoś przestrzeli działa to z punktu widzenia układu do d..y - grzejemy za mocno, potem dusimy zawór o dużą wartość. Ludzie się cieszą, bo mają coś zbliżonego do zadanej temp, a instalator śpi spokojnie bo nikt go telefonami nie męczy, że nie grzeje lub przegrzewa. Po pierwszych 30 domach przechodzi ochota zbawiania świata i stabilizacji układu.
W praktyce - tam mieszacz nie robi za wiele, mozna by wyłączyć pompę, ale pewnie wtedy ktoś nie skasuje za siłownik...

Jak instalator założy zawór + sterownik pokojowy z Argosem to temperaturę dzienną rzuci 55, nocną 20 - to jedyna opcja by mu tyłka nie truli, że nie dogrzewa lub ciągle za ciepło, lub kocioł szaleje bo temp. przerasta.

Opracowanie logiki może nie być jakieś mega skomplikowane.

Nadpisywać trzeba 2 parametry:

Temp. grzania (dzienna)
Temp. podtrzymania (nocna)

Badać możemy:

Czas grzania
Czas odstawienia.

Regulować to o wartość temp. X

Jak grzeje za szybko - obniż X stopni od temp. grzania, jak za długo nie grzeje - odejmij X stopni od podtrzymania.
Jak grzeje za długo - dodaj X stopni do temp. grzania, jak za szybko stygnie - dodaj X stopni do podtrzymania.
Do tego widełki Min / Max i zależność, że temp. grzania ma być zawsze o X+X wyższa.

Oczywiście wprowadzi to oscylacje układu - ale nie będzie to znowu aż tak odczuwalne...
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: gmaj22 w Listopad 15, 2019, 11:00:06 am
cyt: "Jak grzeje za szybko - obniż X stopni od temp. grzania, jak za długo nie grzeje - odejmij X stopni od podtrzymania."

Hmmm....a nie "dodaj" ?

Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: MIQ w Listopad 15, 2019, 02:24:08 pm
Odejmij, bo znaczy, że w podtrzymaniu grzeje zbyt mocno. A miało tylko nie dopuszczać do zbyt szybkiego wychładzania.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: gmaj22 w Listopad 15, 2019, 05:30:47 pm
Odwrócona logika :) Ale ma sens...
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: shogunzlasa w Listopad 16, 2019, 09:32:34 pm
Przydałoby się coś takiego - wtedy można się obejść bez pogodówki. Może się kiedyś doczekamy automatu :)

Swoją drogą - czy sterownik ma jakieś wyjście na reg. pokojowy przez obudowę?
Na płycie wyjście jest i zwora, ale jest jakiś cywilizowany otwór na poprowadzenie kabla?
Czy trzeba rozbierać ster i kombinowac jak koń pod górkę?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Jarecki79 w Listopad 16, 2019, 10:34:33 pm
Masz jakiś testowy jeszcze metalowa obudowa?
Czy plastikowa ta oficjalna?
Nie wiem od kiedy, bo teraz była drobna korekta płytki.

Ps. Niestety póki co jest problem z radiową wersją T1000RTH, kwestia do wyjaśnienia.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: shogunzlasa w Listopad 16, 2019, 10:47:12 pm
Niby plastik - ale właśnie nie widzę wyjścia na kabel...
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Listopad 17, 2019, 01:06:37 am
Jak patrzę na zdjęcie to jednak cały tył jest zapełniony i zwykły RP jednak nie jest wyciągnięty.

Shogun, jak chcesz taki automat to najszybciej byś miał gdybyś go sam napisał w C, a ja ci go wkleił do kodu ;). Swoją drogą, myślę że z taką autoadaptacją będzie całkiem ciekawa i niełatwa sprawa. Ale tutaj nie ma też co kombinować z dwiema temperaturami, tylko trzeba trzymać jedną. W zupełności wystarczy regulator PI, tyle że o ogromnej stałej czasowej.
Dla niewtajemniczonych, jako przystawka: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sterowanie_adaptacyjne

Myślę też że przy ogrzewaniu pojawia się taki moment że coś tam leci na dom, ale w sumie gdyby nie leciało to by się tego nie odczuło (czyli tracimy kase). Jest sens posyłać na kaloryfery np 25 stopni?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: shogunzlasa w Listopad 17, 2019, 07:36:34 pm
Oczywiście, że jest strata kasy, ale...

I tu właśnie chodzi o to, że to nie są duże wartości.
Ludzie naprawdę wolą dorzucić wiadro węgla tylko po to, żeby mieć wywalone :D

Czasem jak wrócisz do ludzi po roku od ustawienia kotła w dwustanie i pytasz czy to ustawiali zgodnie z tym co tłumaczyłeś słyszysz:
"Panie, jak to Pan ustawił to my z tym nic nie robili" - ile wtedy kasy poszło w komin? :)

Uwierzcie mi, że tam gdzie jest opcja obniżenia temp. zadanej - jak zakładał to instalator i nie grzebie w tym użytkownik - to po kaloryferach gania to 25 stopni przez całą jesień i wiosnę i ludzie są z tego zadowoleni - bo nic nie przestawiają.
O coś takiego chodzi - kto będzie chciał to przejrzy wykres, dopasuje itd - ale takich ludzi jest może 5%, może max 10%...Zwykłe C, C++, C#?

Bój się Boga jak ja coś napisze, będzie śmiech na sali, ale może czegoś by z tego użył :D

Na jednej temp nie za bardzo wiem jak to ugryźć bez czujnika temp - czyli ciągłej zwrotki z zewnątrz.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Listopad 20, 2019, 06:19:14 pm
Ktoś używał softu przerobionego pod reg. pok. i mieszacz?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Fabian131 w Grudzień 13, 2019, 08:21:37 pm
Ja dzisiaj aktualizowałem do najnowszego V1.32
T1000 wyświetla temp kotła itp.. jednak nie umiem spowodować wyłączenia pompy z poziomu regulatora T1000.

Zastanawia mnie:
Cytuj
Mając T1000 należy mieć założoną zworkę na wejściu Argosa opisanego jako regulator pokojowy
Gdzie? Regulator jest połączony z kotłem z kablem (jak telefoniczny), nie widzę nigdzie innego wejścia opisanego "regulator pokojowy". Może to jest wina, że nie wyłącza pompy mimo że ustawiam na temp mniejszą niż jest w pomieszczeniu bądź też "--".
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Grudzień 13, 2019, 09:13:04 pm
Wejście RP jest jeszcze wewnątrz, musisz dziada rozkręcić. Ale gdyby zworki nie było to pompa była by cały czas zablokowana.

"--" powinno zatrzymać pompę. Pompę CWU zatrzymuje?. Jaki masz ustawiony tryb regulatora w 101?. 
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Fabian131 w Grudzień 13, 2019, 09:52:13 pm
W 101 mam ustawioną pompę CO.
Niestety nic jej nie zatrzymuje.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Grudzień 13, 2019, 10:29:21 pm
Jutro sprawdzę.
Na ekranie głównym nie zmienia się ikonka pompy?. CWU da się zablokować?

----------
Sprawdziłem na 1.32 i T1000 v5.1. Zarówno ustawienie CO na "--" jak i temperatury w pomieszczeniu powoduje że na ekranie głównym ikona pompy CO zmienia się na RP.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Fabian131 w Grudzień 14, 2019, 02:58:41 pm
Ok, zaraz zobaczę jaki mam T1000 i zrobię zworkę w sterowniku.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Fabian131 w Grudzień 14, 2019, 09:22:15 pm
A więc tak, w załącznikach zdjęcia.
Zworka była już w sterowniku który mi wysłałeś, oryginalnie.
Pokazuję kilka zdjęć, regulator cały czas podłączony, powinien sterować pompą CO. Niestety nie wyłącza jej.
Wyłącza się ona tylko wtedy, kiedy w menu ustawię pompa CO na: wyłączony.

Jednak jeśli w menu pompa CO jest ustawiona na regulator (miniaturka 4), to kocioł przy temperaturze ustawionej na np 55st dobija do powiedzmy 57, natomiast jeśli jest na: Stały WŁ (zdj nr 2.), to to dochodzi do zadanej i później już tylko podtrzymuje. Tak więc jakaś różnica jest.

Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Grudzień 15, 2019, 09:55:49 am
Jakie tam masz softy? Zmiana temperatur z t1000 działa natychmiast czy ma jakieś zamulenia?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Zibi75x w Grudzień 15, 2019, 05:39:47 pm
Zasadniczo mogło by być propozycjach zmian, ale sofcie 1.28 poczarowałem z funkcją regulatora pokojowego, w dodatku obsługa T1000 powstała później niż instrukcja. Tak więc niech jest gdzieś na wierzchu forum.

****************************************************************************************************************************

Jeśli ktoś ma w planach podłączenie T1000 to proszę pytać u sprzedawcy czy jego wersja obsługuje ten panel. Urządzenia z pierwszych serii mimo odpowiedniego softu nie będą działać właściwie.

Jest też wersja bezprzewodowa T1000, ale ta ponoć nie działa z tym sterownikiem. Temat czeka w kolejce do zbadania.

****************************************************************************************************************************

Czyli tak, sterownik ma dwa wejścia i może działać z dwoma rodzajami regulatorów pokojowych.
Pierwszy to zwykły panel ze stykami zwarty/rozwarty. Na rynku jest tego na pęczki, są też bezprzewodowe, ale prócz blokowania obiegu nie wyświetli żadnych parametrów kotła.
Drugi to T1000, który już komunikuje się ze sterownikiem (cztery przewody) i prócz zwykłego blokowania pompy potrafi także wyświetlić i zmienić kilka parametrów.
Ważne jest też to że sygnał wyłączenia ogrzewania na dowolnym wejściu sterownika, skutkuje zatrzymaniem obiegu. Mając T1000 należy mieć założoną zworkę na wejściu Argosa opisanego jako regulator pokojowy
Mając podpięty zwykły regulator pokojowy nie trzeba się przejmować niepodłączonym T1000 (sterownik domyślnie konfiguruje je w tryb ?do grzania? i tak zostaje gdy T1000 nie jest podłączony)

Polecam zapoznać się z instrukcją T1000: LIPA, na stronie nie ma pdf'a. Trzeba poczekać :)
Co dokładniej można zrobić za pomocą T1000?
- Zmienić nastawę kotła.
- Zmienić nastawę CWU.
- Wymusić zatrzymanie obiegu grzewczego lub CWU bez wygaszania kotła.
- Dowiedzieć się że na kotle jest jakiś błąd.
- zmusić go do stabilizacji temperatury w pomieszczeniu.

Aby podglądnąć/zmienić nastawę temperatury...
Naciskając kółko na T1000 będzie on cyklicznie przeskawiał pomiędzy ikonką kaloryfera, kranu i dni tygodnia po lewej stronie ekranu.
Żeby zobaczyć jaka jest zadana kotła naciskamy to kółeczko aż ukaże się ikona kaloryfera. Kręcąc kółkiem zmieniamy wartość, która zostanie zapisana po kilku sekundach bezczynności lub po naciśnięciu kółka. Uwaga jest taka że urządzenia biorą pod uwagę ustawienia strefy kotła i zmiana tyczy się wartości na którą aktualnie wskazuje strefa.

Aby zatrzymać obieg C.O lub CWU...
Należy kręcił kółeczkiem w kierunku zmniejszania wartości. Jak dojedzie się do końca to zamiast cyfr pokaże się ?--?.Pompa się wyłączy, na sterowniku kotła, tam gdzie jest sygnalizacja jej pracy pojawi się ikona  ?R.P?. Sama wartość temperatury zadanej na sterowniku kotła nie zmieni się.

Aby dowiedzieć się o błędzie...
Trzeba szukać na ekranie ikony ?!?. T1000 to niemowa, więc nie liczcie że się dowiecie o tym sami :)
Zaraz za wskazaniami godziny może się pojawić ikona płomienia. Jeśli jej nie ma to znaczy że Argos jest w trybie STOP.

Aby zmienić zadaną w pomieszczeniu...
Musicie popatrzeć w instrukcje, w każdym razie trzeba kręcić kółeczkiem jeśli zamiast ikony kaloryfera/kranu, po lewej widać ciąg cyfr 1...7. Jeśli panel uzna że pomieszczenie jest nagrzane to pompa się wyłączy, status pompy zmieni się z ?zielonej fajeczki? na R.P. Może się stać coś jeszcze, ale to już opiszę dalej, przy okazji okna z konfiguracją trybu pracy regulatora pokojowego (kod 101, na samym końcu ustawień)

Jeśli z jakiegoś powodu sterownik utraci łączność z panelem, to nie zmieni on swojego stanu.
Jeśli pompy były zablokowane (symbol ?--?) i chcemy je odblokować bez panelu (bo np. się zepsuł), to należy ponownie włączyć sterownik kotła. Jeśli w takim wypadku Argos znów wykryje panel, to wróci on do poprzedniego stanu (czyli ?--?).
Nie wiem jak działały poprzednie wersje Argosów, ale tutaj stan ?--? jest pamiętany na wypadek zaniku zasilania, czyli można ?--? ustawić w kwietniu, a skasować w październiku aby wyłączyć ogrzewanie.
przy założeniu że jednak sprzedawcy nie zapytałem,  co teraz?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Grudzień 15, 2019, 06:13:28 pm
To może nie działać. Zrób zdjęcie płytki która jest na ekranie.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Zibi75x w Grudzień 16, 2019, 05:17:15 pm
Na stronie producenta  skamp pv 13 jest że działa z   
Panelem pokojowym. Zakładam że tak będzie.  Aczkolwiek czytając te forum nie wiem czy dobrze doradzilem z zakupem tego kotła z tym sterem.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Grudzień 16, 2019, 07:14:49 pm
Skoro tak piszę to pewnie tak jest. Ja już na to wpływu nie mam, mieli to robić tak że jak ktoś bierze z panelem to z automatu dostaje odpowiednią wersje. Od jakiegoś czasu wszystkie jakie wychodzą działają już panelami, ale ile krąży "starych" to nie wiem.

No, ale... sprawdzałeś czy działa, czy martwisz się na zapas?. Nawet jeśli, to ktoś Ci to sprzedał w komplecie i ktoś się będzie martwić :)
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Zibi75x w Grudzień 16, 2019, 07:23:36 pm
Doradziłem bratu a na montaż kotła jeszcze trochę poczekam. Panel miał być na przyszłość.  Nie brałem pod uwagę  że może nie działać. Ogólnie to chodziło o to żeby sterownik był w miarę prosty i Technix go polecił jak pytałem z czym najlepiej działa sv200. Tak żeby tam nie grzebać ciągle.  Ja chyba sobie kupię komplet jednak z skzp ale to na przyszły sezon.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Grudzień 16, 2019, 07:44:16 pm
Macie już graty u siebie?.

Sterowniki które działają z panelem mają wewnątrz naklejkę 1910xxx, czyli są z października. Starsze ponoć się już rozeszły po świecie i teraz zaczynają wychodzić właśnie te.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: andras w Grudzień 16, 2019, 08:13:08 pm
Mam sterownik 1906xxx i T1000 chyba działa normalnie
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Grudzień 16, 2019, 08:20:28 pm
Bo pewnie miałeś kupowane w komplecie. "Nie działanie" objawia się tym że w najlepszym wypadku będzie działać kilka minut i w końcu straci połączenie.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Zibi75x w Grudzień 16, 2019, 08:22:41 pm
Wszystko od października jest na miejscu. Jak sprawdzę to dam znać.  Dzięki.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: andras w Grudzień 16, 2019, 08:45:32 pm
T1000 mam ponad rok bo używałem go ze starym argosem , a argos pid plus od wrzesnia i działa
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: cedan w Grudzień 18, 2019, 11:56:13 pm
Jeśli mam sterownik z oznaczeniem 1906015 to panel pokojowy technixa nie będzie działać?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Grudzień 19, 2019, 08:05:52 am
Jest duża szansa, zrób dobre zdjęcie płytki na wyświetlaczu.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: cedan w Grudzień 22, 2019, 10:12:29 pm
Jeśli o tą płytkę chodziło to mam nadzieję że wszystko widać
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Grudzień 23, 2019, 11:24:44 am
I teraz potrzebuje wiedzieć co pisze na zaznaczonych elementach.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: cedan w Grudzień 23, 2019, 11:58:49 pm
mam nadzieję że coś widać
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Grudzień 24, 2019, 12:18:13 am
Nie będzie działać z T1000.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Karter w Grudzień 28, 2019, 11:18:04 pm
Cześć, u mnie chyba ten sam problem co u Cedana bo pompa CO nie reaguje na ustawienia temperatury pokojowej na panelu w żadnym z trybów w ustawieniach dodatkowych. Numer mojego sterownika z naklejki to 1906064, a w miejscu które zaznaczyłeś na czerwono to od lewej: 5600, 0095, 121.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Grudzień 29, 2019, 11:03:12 am
No, tak będzie.
A literka "T" świeci w ogóle na zielono?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Karter w Grudzień 29, 2019, 11:39:25 am
Tak, świeci się na zielono
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Zibi75x w Grudzień 30, 2019, 04:28:36 pm
Takie cosik
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Grudzień 30, 2019, 05:04:25 pm
Te trzy elementy (na ktorych pisze 121, 5600, 5600) powinny mieć napisane 103.
Nie próbowałem tego, ale zasadniczo jedna osoba mogła by spróbować wydrapać ten z oznaczeniem 121. Na moją odpowiedzialność.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Zibi75x w Grudzień 30, 2019, 06:12:45 pm
Kolega wcześniej miał takie same i ponoć nie będzie działać.  Tak teraz się dopatrzyłem.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Grudzień 30, 2019, 06:19:22 pm
Nie będzie działać, lub zadziała przez pierwszą minutę (mniej więcej). Możesz drobnymi sczypcami "wyłamać" rezystor na którym pisze 121, być może pomoże a jak nie to kombinować w technixie wymianę/odsyłać ekran do mnie.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Zibi75x w Grudzień 30, 2019, 06:40:06 pm
Raczej nie będę grzebać w nim bo narobie dopiero.  To teraz konkretnie jakie najlepiej podjąć działania bo to nie jest co miało być.  Z góry dziękuję.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Grudzień 30, 2019, 08:00:03 pm
A to już chyba nie moja brocha, bo nie jestem tutaj stroną. Jeśli kupiłeś po moim poście i pojawieniu się informacji że będą działać z T1000, dogadałeś się ze sprzedawcą... to bym cisnął temat. Jeśli kupiłeś wcześniej i potem uznałeś że jednak podłączysz T1000 to raczej nie nastawiaj się wymianę bez kosztów, o ile w ogóle się uda załatwić.

Ewentualnie dogadać się ze mną i podeślę płytkę z ekranikiem i ramką, można przyjąć że koszt będzie znacznie mniejszy.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: cedan w Grudzień 31, 2019, 12:30:37 am
Ja kupiłem po poście Jareckiego pierwszym na tym podforum
szczerze mówiąc trochę mi na tym T1000 zależy chyba że pojawi się coś lepszego
zawsze  to jakieś sterowanie by było
chyba że niczym się nie różni od sterowania najprostszego panelu typu włącz/wyłącz pompą co
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Zibi75x w Styczeń 08, 2020, 05:58:50 pm
A teraz?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Styczeń 08, 2020, 06:46:23 pm
Co "teraz"?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Zibi75x w Styczeń 08, 2020, 06:57:42 pm
Nowy sterownik , czy teraz T1000 zadziała?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Styczeń 08, 2020, 06:59:26 pm
Wybacz, ale nie czaje.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Zibi75x w Styczeń 08, 2020, 07:13:56 pm
Po kontakcie z producentem dostałem nowy Argos Pid Plus . Czy z tym będzie współpracować T1000? Kupując kocioł nie kupiłem panelu pokojowego ale miał działać więc producent wymienił mi sterownik na inny. 
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Styczeń 08, 2020, 07:19:10 pm
Z metki wynika że nie, ale jest szansa że był w grupie przerabianych. Żeby być pewnym muszę znać oznaczenia tych elementów:
http://forum.bolecki.pl/index.php?topic=1015.msg35655#msg35655
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Zibi75x w Styczeń 08, 2020, 07:26:40 pm
121, 561, 561
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Styczeń 08, 2020, 07:35:28 pm
Nie będzie działać.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Zibi75x w Styczeń 08, 2020, 07:42:17 pm
To po czym producent ma poznać który mi wysłać?
Bo myślę że raczej nie wiedzą jak to rozpoznać  ;)
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Styczeń 08, 2020, 07:53:21 pm
Z tego co wiem, to ogarniają temat.
Rozumiem że powiedziałeś że chcesz wymienić na taki który działa z T1000 i przysłali coś takiego?. Kiedy to było, pamiętasz z kim rozmawiałeś/ na jaki nr dzwoniłeś?.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Zibi75x w Styczeń 08, 2020, 08:11:15 pm
Skamp od dystrybutora,  Pana Grzegorza Kaliciaka Suspenser . Po kontakcie e-mail z Suspenser szybka  reakcja firmy ETNA z Pleszewa.  Od początku było że ma działać z T1000. Na stronie  producenta Sekom jest taka info i właśnie wtedy dokonałem zakupu. Z nikim jeszcze nie rozmawiałem  na ten temat.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Styczeń 08, 2020, 08:30:50 pm
No to kolejna wymiana.
Albo wyłam małymi szczypcami tego "121" i powinno pomóc. Na moją odpowiedzialność.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: kohert w Maj 28, 2020, 12:22:04 pm
Kupiłem właśnie nowy piec ze sterownikiem argos pid plus. Chciałem zapytać czy wersja radiowa regulatora t1000 działa poprawnie z tym sterownikiem ponieważ był z tym jakiś problem? I jeszcze czy można wykorzystać jakiś inny regulator pokojowy w którym możliwe byłoby sterowanie a nie tylko podgląd w parametry?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Maj 28, 2020, 02:05:22 pm
Pierwsze płytki nie działały z T1000, tak chyba było do września 2019r (metka na płytce 1909...). Jak jest po tej dacie to powinno być ok. Zaszczepił bym tylko jakiś aktualny soft.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Jarecki79 w Maj 30, 2020, 03:35:33 pm
T1000 to opcja zmiany temperatury wody na kotle i podgląd tej temperatury, zmiana temperatury wody w bojlerze i jej podgląd oraz tryb termostatu pokojowego.
W trybie termostatu masz wybór czy ma on działać na pompę CO czy ma działać na temperaturę za zaworem mieszającym.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: kohert w Maj 30, 2020, 09:15:42 pm
Dziękuję za odpowiedzi. Zdaję sobie sprawę że opcje sterowania w t1000 są trochę ubogie ale mnie wystarczy jak kontroler ma możliwość ustawienia dwóch temperatur za mieszaczem i potem w zależności od temperatury w pokoju się pomiędzy nimi przestawia.
Czy T1000 to jedyny kontroler który to umożliwia z argos pid +? Zaznaczam jeszcze że interesują mnie wersje bezprzewodowe
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Maj 30, 2020, 10:58:53 pm
Nie ma bogatszych możliwości niż to co ma T1000
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Jarecki79 w Czerwiec 01, 2020, 09:28:17 pm
W tej chwili są wyłącznie radiowe T1000 RTH

Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: pawlos18 w Czerwiec 02, 2020, 03:27:57 pm
Czy tak wygląda prawidłowe podłączenie najzwyklejszego termostatu pokojowego?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Czerwiec 02, 2020, 08:02:14 pm
Nie, ten z kolorowym ekranem ma wewnątrz sześcio pinową kostkę i dwa styki są oznaczone "RP". Tam go podłącz.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: lukas87 w Czerwiec 12, 2020, 07:06:13 pm
A jak podłączyć ze sobą sterownik Argos Pid Plus i regolator bezprzewodowy T1000? Na Argosie jest wyjście bodajże rj45 a na regulatorze kostka z 4 wyjściami. Potrzebny jest jakiś specjalny kabel którego nie otrzymałem?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Czerwiec 12, 2020, 10:53:06 pm
Jak mnie pamięć nie myli, to powinien być taki płaski "telefoniczny".
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Jarecki79 w Czerwiec 13, 2020, 12:54:10 pm
Do T1000 RTH jest zasilacz,
Musisz podłączyć tylko dwa przewody najlepiej zacisnąć pod taką wtyczkę RJ

Kojarzę, że Bolecki polecał jeszcze trzeci przewód ale nie pamiętam który.

Do siebie mam taki krótki kabelek zaciśnięty jak przekładam sterowniki w sezonie grzewczym.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Czerwiec 13, 2020, 01:09:02 pm
Mase (GND).
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: lukas87 w Czerwiec 13, 2020, 01:26:09 pm
Czyli musiałbym zdjąć obudowę z argosa żeby wiedzieć które przewody tak? Są jakoś podpisane na płytce stetownika?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Czerwiec 13, 2020, 01:34:47 pm
Chyba lepsze wyjście, bo wystarczy śrubokręcik
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: lukas87 w Czerwiec 15, 2020, 05:58:47 pm
Trochę jestem ciemny w te klocki. Na regulatorze mam wejścia A B 5V - a w Argosie GD D+ D- V+.
Podpowiedzie które z którymi podłączyć?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Czerwiec 15, 2020, 08:27:50 pm
"-" z GD
A z +
B z -

A/B możesz zamienić jak by nie załapał komunikacji.
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: lukas87 w Czerwiec 15, 2020, 10:06:29 pm
Dzięki działa jak należy
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: Zibi75x w Lipiec 28, 2020, 11:33:10 pm
Czy warto montować ten panel? Może coś nowego będzie w przyszłości?
Tytuł: Odp: Argos Pid Plus i regulatory pokojowe
Wiadomość wysłana przez: bolecki w Lipiec 28, 2020, 11:39:45 pm
Nie będzie, a czy warto to niech się wypowiedzą inni.