Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
SPP v2 / Odp: SKAM PV-13 i SPPv2 a podłogówka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Vanth dnia Dzisiaj o 07:53:35 pm »
Bałem się właśnie o to że nie tyle ustawienia pieca mogą być złe co niedorobiona instalacja. Niestety mój pseudomonter od wszystkiego i niczego spalił wszystkie mosty i uciekł mi z budowy z kasą zostawiając kilka problemów, m.in. ten wyżej którego się niestety spodziewałem. Dziękuje za porady, będę próbował się uporać z tym w trybie pilnym i na pewno dam znać jaki będzie efekt przeróbek i działania całości. Pozdrawiam. PS. Dodałem kilka ekranów ze sterownika, jakby coś rzuciło się jeszcze w oczy proszę o informację.
2
SPP v2 / Odp: SKAM PV-13 i SPPv2 a podłogówka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kobra64 dnia Dzisiaj o 12:24:29 pm »
.... rozdzielacz powinien być nad podłogą bo układ będzie miał tendencje do zapowietrzenia, może nie codziennie, ale bardzo prawdopodobne że przed każdym sezonem będziesz tam musiał podłubać.
....
Często próby odpowietrzania tak zrobionej podłogi kończą się tym, że trzeba wyłączyć pompę, zamknąć rozdzielacz od strony kotła, zamknąć wszystkie pętle oprócz tej zapowietrzonej, do belki zasilania przez spust podłączyć wąż ogrodniczy, otworzyć spust na belce powrotu i wodą z kranu przelewać zapowietrzoną pętlę aż do skutku - czyli wypływu równomiernego strumienia wody bez bąbli. Strasznie upierdliwe zajęcie. 
3
SPP v2 / Odp: SKAM PV-13 i SPPv2 a podłogówka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kobra64 dnia Dzisiaj o 12:09:49 pm »
Zawory 3D w instalacji ogrzewania podłogowego stosuje się w celu obniżenia temperatury zasilania pętli. Muszą być mieszaczami. Czyli pompy muszą być między 3D a belkami i ciągnąć przez 3D z zasilania od kotła i powrotu z podłogówki, mieszać te dwa strumienie i podawać na pętle wodę o temperaturze obniżonej do tego co wynika z nastawy na 3D.. U Ciebie 3D są rozdzielaczami. Pompy w nie pchają i podają przez nie część wody z kotła na belki ( w temperaturze jaka jest na kotle ) a część do powrotu do kotła. Nie zmieniają w ten sposób temperatury zasilania podłogówek, a tylko ilość podawanej na podłogówki wody. I to jest kicha. Jak sobie wyobrażasz życie w tym domu jak już to uruchomisz i zaczniesz grzać podłogi trzymając na kotle te 55 - 60 stopni które zaleca producent? Podłogi poparzą Ci stopy. Przecież nie masz nawet RTL-i na belkach, żeby mogły zamknąć pętle po uzyskaniu temperatury na powrocie ( rozwiązanie zresztą i tak mocno kulawe ). Ja bym tą instalację zrobił tak: Skamp ma 2 wyjścia. Jedno 3/4 i jedno 5/4. Do tego 3/4 zapiąłbym pompę do zasilenia bojlera i grzejników. Wyrobi się, to jest malutki obieg. Do tego 5/4 zapiąłbym podłogówki zasilane przez zawory 3D postawione w funkcji mieszaczy. I wtedy miałoby to szanse działać prawidłowo.
4
SPP v2 / Odp: SKAM PV-13 i SPPv2 a podłogówka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez bolecki dnia Dzisiaj o 11:54:48 am »
Będziesz zmieniać ich pozycje bo w zasadzie jedyna działająca to full otwarte (i zamknięty dopływ z powrotu). To oznacza że tak jak Kobra wspomniał na podłodze będziesz miał taką temp. jak na kotle. Kocioł to może i udźwignie, ale portfel będzie piszczeć. Jeśli faktycznie nie chcesz ścigać o to montera (ciekawe czym sobie u niego przebimbałeś :P ) to załatw sobie zgrzewarkę i sam ogarniesz w 3h.
Na marginesie, rozdzielacz powinien być nad podłogą bo układ będzie miał tendencje do zapowietrzenia, może nie codziennie, ale bardzo prawdopodobne że przed każdym sezonem będziesz tam musiał podłubać.
Nie przejmuj się, w następnym domu zrobisz sobie to lepiej.

Ustawienia- zwłaszcza PID masz standardowe więc nic tam nie dłub, resztę Jarecki wklepał w ster i instrukcję. Z resztą, nie ma wykresów to nikt nie będzie rozwodzić nad tematem widmo.
5
SPP v2 / Odp: SKAM PV-13 i SPPv2 a podłogówka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Vanth dnia Dzisiaj o 11:33:47 am »
Co do zasilania wyjaśniam na przykładzie ostatniego zdjęcia: po lewej stronie pierwsze dwie rury idą do rozdzielacza od grzejników, który jest ukryty dość nisko dlatego go nie widać a zasilenie od pieca idzie tą centralną pionową grubszą rurą, od której odchodzą pompy: na lewo do CWU i na prawo po jednej do rozdzielacza górnego i dolnego dla podłogówki.
Dopiero teraz się zorientowałem że te zdjęcie zrobiłem tak, że rury pokrywają się a faktycznie ta z PEX idzie tam z tyłu.
Nie wiem czy grzebać coś przy tych pompkach i pokrętłach, czy zmieniać ich pozycje i na jakie wartości, czy zerkać przy tym na wartości ciśnienia które są na rozdzielaczach. Nie znam się na tym za bardzo a chyba za bardzo się bawiłem tym podczas uruchomienia podłogówki. Potwierdzam też że to będzie pierwszy sezon grzania :D
Później dorzucę jeszcze ustawienia PID i parę innych ekranów dla potwierdzenia czy to są dobre parametry dla jesienno-zimowego grzania.
Z góry przepraszam za zawracanie głowy i dziękuję za pomoc. PS. Nie chce męczyć telefonami Panów konstruktorów od tego skomplikowanego ustrojstwa 8)
 
6
SPP v2 / Odp: SKAM PV-13 i SPPv2 a podłogówka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez bolecki dnia Wrzesień 17, 2018, 09:56:33 pm »
Dodam brak sprzęgła zapewne będzie tak że jak ruszysz jedną pompe to przepływy na pozostałych obiegach się posypią (pompy będą sobie podkradać wodę). Jednak ekipa robiłą całą instalację, czy być może znasz cene za robote w samej kotłowni?.

Tej górnej belki nie można by odwrócić?. No, powiedzmy ciut do ukosa żeby powietrze z jednej nitki nie poleciało na drugą tylko skrajem ścianki do odpowietrznika. Przynajmniej pająka nie będzie ;/
7
SPP v2 / Odp: SKAM PV-13 i SPPv2 a podłogówka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kobra64 dnia Wrzesień 17, 2018, 09:26:40 pm »
Nie do końca dobrze widzę na tych fotkach. Czy na ostatnim zdjęciu jest tak: po lewej zasilanie z kotła, na pionie pompa do grzejników i CWU a po prawej pompy do podłogówek ciągnące przez wspólny filtr sprzed pompy do grzejników? Jeżeli tak, to obydwa zawory trzydrogowe do podłogówek są źle. Nie będziesz miał żadnej możliwości regulacji temperatury podawanej na podłogi - no chyba że temperaturą kotła.
8
SPP v2 / Odp: SKAM PV-13 i SPPv2 a podłogówka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Vanth dnia Wrzesień 17, 2018, 07:55:46 pm »
Pozwolę sobie dołączyć obraz mojej instalacji, której sam nie jestem do końca niestety pewny.
9
SPP v2 / Odp: SKAM PV-13 i SPPv2 a podłogówka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez bolecki dnia Wrzesień 17, 2018, 03:42:39 pm »
Jarecki powienien w instrukcji coś w tym temacie napisać (jeśli nie ma) bo temat jest powtarzalny tak samo jako Boże Narodzenie.
10
SPP v2 / Odp: SKAM PV-13 i SPPv2 a podłogówka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olo dnia Wrzesień 17, 2018, 03:31:23 pm »
Sam posiadam ten kocioł i 200 metrów podlogówki.Po uruchomieniu tego w styczniu po odpowietrzenu układu kocioł nie dawał rady,spalanie 38 kilo w pierwszych dniach.Nikt mi nie powiedział żeby uruchamiać to stopniowo było by łatwiej a tak spieki takie ze aż się blokowały.Uruchamia to stopniowo po jednej pętli albo na mieszaczu mniej jak 30.ważne żeby nie kręcić w lewo prawo bo kocioł wariuje i dlatego przebija teperature po odłączeniu wszystkiego u mnie też tak bylo kocioł sam oblicza zapotrzebowanie i nie lubi dużych skoków .
Strony: [1] 2 3 ... 10