Autor Wątek: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza  (Przeczytany 148132 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bodek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 8
    • Zobacz profil
Odp: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza
« Odpowiedź #315 dnia: Stycznia 08, 2016, 10:49:41 am »
Sory ale już mi się pierniczy we łbie.Nie jest dobrze pisać z kilkoma osobami na jednym wątku bo można się z deka czasem pogubić.Z mojego wątku zrobił się już wątek ogólnotłokowy a i nawet ślimakowcy zaczęli w pewnym momencie pisać i to z SPP V2.Każdy powinien mieć swój wątek.Byłby porządek i łatwiej się to czyta i dużo mniej.
Grobelny 15KW,Batory 10KW , RV-13 AM
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/140

Offline bodek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 8
    • Zobacz profil
Odp: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza
« Odpowiedź #316 dnia: Stycznia 08, 2016, 10:58:39 am »
Bodek daj mu szansę i spróbuj mojej metody
z ustawianiem tła.
Pewnie ,że spróbuję.Nauki nigdy za dość.Ale jak będę miał ślimaka.Z tłokiem to nie przejdzie.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2016, 12:45:31 pm wysłana przez bodek »
Grobelny 15KW,Batory 10KW , RV-13 AM
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/140

Offline arthek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 376
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Odp: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza
« Odpowiedź #317 dnia: Stycznia 08, 2016, 11:39:55 am »
Palę miałem pomieszanym z miałogroszkiem. Sam ekogroszek zawsze mi syfił i posłuchałem Besixa i mieszam.Jest o niebo lepiej.Miał szybciej rozpala całość a sam eko miał problem.Z żarem to jest tak ,że jak jest podanie przy mocy wyższej to mam go niewiele. Jak jest moc w wartościach dolnych ma żaru być dużo i dmuchać rzadziej.SW mam teraz 110 ale przy samym miale oczywiście tyle nie potrzeba bo rozpali Ci to szybciej.W eko trzeba dmuchać dłużej żeby te kawałki rozpalić.Iskry były ,są i będą.Przy miale jest ich zdecydowanie więcej.
Czy na wymienniku masz coś mniej czarnego?Czy pojawia się coś szarego?

Odpisałeś w trakcie pisania postu.
Na SW pracowałeś całe pół godziny.Nie dałeś mu szansy tylko spanikowałeś.Znam to.Sam tak robiłem i Besix dostawał szału.Piec potrzebuje czasu żeby się zaadoptować a Ty po prostu spanikowałeś.
SW jest po to żeby szybko rozpalić a potem w ten żar delikatnie dmuchać.Ty natomiast palisz praktycznie samym tłem, które wydmuchuje ciepło.Tło ma tylko kulać lekko wentylatorem prawie jakby się miał zatrzymać.Inaczej to strata.A jak nie rozpalisz to jeszcze będzie super kopcić przynajmniej kilka razy między wiatrem głównym.

Bodek, nie wiem czy do mnie to pisałeś, ale:
- SW mam cały czas aktywne  od wczoraj od popołudnia - ustawione  na 60 sekund .
- dmuchawa z 43 na 55 , przerwa wydłużona z 120 sekund na 170 sekund.
- dymienie obserwuję nadal po zakończeniu pracy SW, mimo że żaru jest mało bo jak pisałem pasek 2-3 cm tuż przy wejściu na palnik.
- wczoraj przed zmianą ustawień wyczyściłem kocioł, dziś rano zajrzałem i szału nie ma ,zamiast szarego pyłu -  delikatny nalot  sadzy na wymienniku i ale to na razie za krótka obserwacja.
Martwi mnie to że że teraz po wydłużeniu przerwy i zwiększeniu nadmuchu , żar jest tylko na 1/4 palnika.

Czy ty u siebie masz klapkę ( przepustnicę ) na wentylatorze ? ( nie przesłonę na wlocie,  tylko klapkę ) - ja mam otwartą na stałe i zablokowaną.
Tłokowy kocioł Protech Karo 25 kW 2008 r + MplusM WPA 120 83W + SPP v2L
obecnie miał II 23Mj
https://ekotlownia.pl/sterownik/97

Offline bodek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 8
    • Zobacz profil
Odp: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza
« Odpowiedź #318 dnia: Stycznia 08, 2016, 11:54:53 am »
Klapkę mam ale nie zablokowaną tylko ustawioną tak żeby uchylała się przy nawet delikatnym wietrze.Jak będzie otwarta na stałe to wiatr dmuchający w komin będzie hulał po piecu.Mi przy wietrze potrafiło się dymić przez dmuchawę.
Grobelny 15KW,Batory 10KW , RV-13 AM
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/140

Offline besix

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: 15
    • Zobacz profil
Odp: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza
« Odpowiedź #319 dnia: Stycznia 08, 2016, 08:10:09 pm »
Wczoraj około 19.00 zrezygnowałem z używania SW u siebie i ustawiłem wypracowane tło
i dmuchawę . Widać na wykresach jak niekorzystne dla mnie było jego używanie .SW tak
jak piszecie powoduje inne podawanie i nawet przy tle na POD powodowało wysysanie paliwa
ze zbiornika w szalonym tempie , oczywiście jest czysto pojawia się srebrzysty pył ale jakim kosztem.
Podsumowanie przy tle na 30 czyli normalnym dla mnie do utrzymania żaru na palniku cały czas
było czysto ale przy niepotrzebnym zwiększeniu spalania przez używanie SW  , żadnej różnicy.
Przy tle na 25 i SW w dwie godziny czarno z wiszącymi frędzlami sadzy i teraz pytanie dlaczego ,
Tło za małe ,dużo paliwa dużo sadzy a przedmuch SW nic nie wnosił dosłownie katastrofa.
Tło na POD czysto ale paliwo w kosmos.
Wniosek Bodek to do Ciebie macie całkowitą rację musi być sam żar na palniku żeby nie smoliło
ale po co zaraz używać SW i powodować niepotrzebne spalanie paliwa i produkowanie dodatkowej sadzy
którą to SW oczywiście usunie  , nie lepiej od razu ustawić wyższe tło i spalać mniej.
Ja ustawiłem tło na zasadzie że mam stałe obroty dmuchawy np. 50 i podnoszę sobie powolutku tło
w pewnym momencie widać jak spaliny gwałtownie ruszą do góry i będą szybko zmieniać swoją wartość
jest to oznaką że na palniku jest sam żar i dmuchawa je tylko rozdmuchuje.
Oczywiście tło też spowoduje trochę wyższe spalanie ale jest czysto w kotle i nie potrzeba używać SW
które moim zdaniem makabrycznie pochłania opał .SW 20-30% wyższe spalanie , tło maksymalnie 10% wyższe.
Tomek przy jakim ustawieniu tła startuje twoja dmuchawa ?
Bo jeżeli główna dmuchawa 50 i wyżej to jak ustawię tło na 30 i wyłączę SW to często będę miał podania opału tylko na tle czyli na za niskich obrotach dmuchawy na których będzie syfiło strasznie. Przy mojej 80 W dmuchawie jak ustawię tło 4-6 przy dmuchawie 40-45
to tło utrzymuje mocny żar z niewielkimi tylko płomykami ognia bez zadymiania komory spalania.
Z Twoją wypróbowaną dmuchawą i tłem mogę się zgodzić jeśli tło startuje od 25 , albo masz opał podawany jak w ślimaku od dołu
W tłoku jak poda z boku na żar a nie rozpalisz tego szybko, dobrze ustawionym nadmuchem to będzie dymić i już
Tłok 17KW KMG-1 Palnik pelletowy 16kW

Offline tomek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 871
  • Reputacja: 18
    • Zobacz profil
Odp: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza
« Odpowiedź #320 dnia: Stycznia 08, 2016, 08:41:23 pm »
W rynnie podaje tak jakby od tyłu , rozmawiałem na ten temat telefonicznie z Bodkiem
największym Waszym problemem tłokowców jest jednorazowa duża dawka .
Co do tła to tak jak pisałem niestety trzeba posiedzieć w kotłowni albo przed kompem
jest taki moment w którym zaczyna pojawiać się szary pył u mnie to jest 27 ale niestety
spaliny bardzo wolno rosną ,długo rozpala podane nowe dawki a przy tle 32 spaliny rosną
rewelacyjnie szybko i jest super z obroną temperatury zadanej (wyżej nie ma sensu), niestety dosyć mocno
wypala opał między przedmuchami i kocioł odjeżdża są duże wahania widać to u mnie
na wykresie .Kompromisem jest tło 29-30 gdzie spaliny już w miarę szybko odbijają
i nie wypala za dużo opału a przy okazji algorytm jest w stanie narysować w miarę prostą
kreskę . Niestety u mnie zamykają się termostaty i zauważyłem że przy schodzeniu lub
wchodzeniu z mocą na inny poziom SPP v2 przewęgla palnik i sam trochę bujnie może się mylę.
Nie wiem na jakiej zasadzie działa SW w V2 ale opał znika w oczach , możliwe że przy moim
bardzo małym podawaniu nie zawsze poda pełną dawkę a jak bujnie 10s to prawie zasysa.
Zauważyłem też że jeżeli kocioł jest w stanie odebrać wyprodukowane przez tło ciepło
to nic nam nie ucieka do komina.Próbowałem SW przy moim podawaniu i tle POD kocioł
nawet nie chciał dochodzić do zadanej tylko odjeżdżał w tył czekałem 1,5 h i nic z tego nie wyszło
opał spalony a temperatura spadała.

PS. Proces spalania w którym tło spełnia rolę przygotowania opału i utrzymania żaru
      https://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/4-proces-spalania/

PS. Wynika z tego że musi być odpowiednio wysoka temperatura złoża żeby złe związki
      zostały spalone.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2016, 08:56:15 pm wysłana przez tomek »

Offline tomek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 871
  • Reputacja: 18
    • Zobacz profil
Odp: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza
« Odpowiedź #321 dnia: Stycznia 08, 2016, 09:34:12 pm »
Analizując na chłopski rozum działanie SW w Waszych kotłach tłokowych .
SW zagęszcza podawanie żeby stworzyć odpowiednią warstwę żaru dla nowych
dawek , niestety jest ona nie adekwatna w stosunku do podawanego powietrza do
kotła i dalej smoli . W tym momencie zaczynacie rozciągać przerwę do momentu aż
w kotle zrobi się czysto czyli nowa dawka ,stara dawka czyli żar i powietrze będą w
odpowiedniej proporcji do czystego spalania . Moim zdaniem można zrobić to samo
dobierając odpowiednią dawkę powietrza w tle do już istniejącego żaru żeby spalanie
było prawidłowe i nie trzeba używać SW  bo to to samo.

Offline besix

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: 15
    • Zobacz profil
Odp: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza
« Odpowiedź #322 dnia: Stycznia 08, 2016, 09:51:17 pm »
W rynnie podaje tak jakby od tyłu , rozmawiałem na ten temat telefonicznie z Bodkiem
największym Waszym problemem tłokowców jest jednorazowa duża dawka .
Co do tła to tak jak pisałem niestety trzeba posiedzieć w kotłowni albo przed kompem
jest taki moment w którym zaczyna pojawiać się szary pył u mnie to jest 27 ale niestety
spaliny bardzo wolno rosną ,długo rozpala podane nowe dawki a przy tle 32 spaliny rosną
rewelacyjnie szybko i jest super z obroną temperatury zadanej (wyżej nie ma sensu), niestety dosyć mocno
wypala opał między przedmuchami i kocioł odjeżdża są duże wahania widać to u mnie
na wykresie .Kompromisem jest tło 29-30 gdzie spaliny już w miarę szybko odbijają
i nie wypala za dużo opału a przy okazji algorytm jest w stanie narysować w miarę prostą
kreskę . Niestety u mnie zamykają się termostaty i zauważyłem że przy schodzeniu lub
wchodzeniu z mocą na inny poziom SPP v2 przewęgla palnik i sam trochę bujnie może się mylę.
Nie wiem na jakiej zasadzie działa SW w V2 ale opał znika w oczach , możliwe że przy moim
bardzo małym podawaniu nie zawsze poda pełną dawkę a jak bujnie 10s to prawie zasysa.
Zauważyłem też że jeżeli kocioł jest w stanie odebrać wyprodukowane przez tło ciepło
to nic nam nie ucieka do komina.Próbowałem SW przy moim podawaniu i tle POD kocioł
nawet nie chciał dochodzić do zadanej tylko odjeżdżał w tył czekałem 1,5 h i nic z tego nie wyszło
opał spalony a temperatura spadała.

PS. Proces spalania w którym tło spełnia rolę przygotowania opału i utrzymania żaru
      https://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/4-proces-spalania/

PS. Wynika z tego że musi być odpowiednio wysoka temperatura złoża żeby złe związki
      zostały spalone.
Jeżeli jednorazowa dawka jest niewielka a podawana często ( dużo częściej niż w tłoku) to dużo częściej wsad podawany jest podczas pracy pełnej dmuchawy , gdyby w moim piecu cykl podawania nie trwał 57s  a np 5-10s i dało by radę zmniejszyć dawkę do 10 -20 gram to bym pewnie chętnie spróbował Twojej metody  :) . Ty pewnie też gdybyś ustawił podawanie na 10s i przerwę 50-60s musiał byś uśmiechnąć się do SW i nie mów że dasz radę tak palić na swoim tle bo zwątpię w Twoją fachowość a cenię Cię Kolego
Tłok 17KW KMG-1 Palnik pelletowy 16kW

Offline besix

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 354
  • Reputacja: 15
    • Zobacz profil
Odp: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza
« Odpowiedź #323 dnia: Stycznia 08, 2016, 09:55:21 pm »
Analizując na chłopski rozum działanie SW w Waszych kotłach tłokowych .
SW zagęszcza podawanie żeby stworzyć odpowiednią warstwę żaru dla nowych
dawek , niestety jest ona nie adekwatna w stosunku do podawanego powietrza do
kotła i dalej smoli . W tym momencie zaczynacie rozciągać przerwę do momentu aż
w kotle zrobi się czysto czyli nowa dawka ,stara dawka czyli żar i powietrze będą w
odpowiedniej proporcji do czystego spalania . Moim zdaniem można zrobić to samo
dobierając odpowiednią dawkę powietrza w tle do już istniejącego żaru żeby spalanie
było prawidłowe i nie trzeba używać SW  bo to to samo.
Ja na szczęście mam wersję stera z SW bez zagęszczania podawania  :) więc mnie już nie dotyczy rozciąganie podawania
dobieram dawkę do wiatru potem dodaję SW aż przestanie dymić po rozpaleniu i ewentualnie koryguję dawkę jak SW ją za szybko wypala.
Tłok 17KW KMG-1 Palnik pelletowy 16kW

Offline tomek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 871
  • Reputacja: 18
    • Zobacz profil
Odp: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza
« Odpowiedź #324 dnia: Stycznia 08, 2016, 10:04:36 pm »
Całkowicie się z tym zgadzam że problemem
jest dawka i nie mam zamiaru tego podważać ,
mniej opału na palniku to mniej sadzy.

Offline blackbird

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Odp: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza
« Odpowiedź #325 dnia: Stycznia 08, 2016, 11:12:38 pm »
To jest święta racja dla tłoka. Mała dawka + dość szybki czas poruszania się tłoka np. 15sek. Tylko chyba bardzo małej dawki nie można zrobić konstrukcyjnie bo przecież szczelina przez, którą opada opał ze zbiornika nie może być wąska np. 1,5cm. Większy kawałek nie przejdzie i zamuli się wszystko.
Stalmark tłokowy 17kW, dmuchawa 80W
https://ekotlownia.pl/sterownik/265
SPP = ktoś w końcu wymyślił coś dobrego

Offline MIQ

  • Wszystkiego się czepiam
  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2977
  • Reputacja: 35
  • Na niczym się nie znam
    • Zobacz profil
Odp: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza
« Odpowiedź #326 dnia: Stycznia 08, 2016, 11:20:53 pm »
Czy tłok może być "grubszy", a korbowód krótszy, co da krótszy skok i mniejszą dawkę?
SPR11_P22 @ 1,0,9 + MCI    (Zębiec KWK 25) uchylenie klapki PG min - 4mm (14cm kw) ; max - 10...14 mm ( 38...50cm kw).

Offline bolecki

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 8048
  • Reputacja: 172
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Zobacz profil
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
Odp: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza
« Odpowiedź #327 dnia: Stycznia 08, 2016, 11:38:48 pm »
W nieskończoność nie da się tego zmniejszyć- musi przejść ziarno a to i tak spore "uchylenie" szuflady.
Tomek, z tam z SW jest nieco inaczej. To że dla tej samej dawki wyjdzie więcej opału to w zasadzie nie problem bo i właśnie się skoryguje przerwą. SW i tło na POD powoduje że nowa porcja zostanie sypnięta na coś rozpalonego a nie tlącego się.
W razie draki: 503-064-713

SV200, groszek i zapalarka https://ekotlownia.pl/sterownik-7/29

Offline Mirek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1116
  • Reputacja: 14
    • Zobacz profil
Odp: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza
« Odpowiedź #328 dnia: Stycznia 09, 2016, 10:45:41 am »
Całkowicie się z tym zgadzam że problemem
jest dawka i nie mam zamiaru tego podważać ,
mniej opału na palniku to mniej sadzy.

W/w zdanie jest błędnie napisane. Na palniku musi być tyle opału, by zapewnić właściwa moc kotła. Nie o to chodzi, żeby w końcu na palniku nie było opału... bo będzie sadza.
Opał na palniku musi być i to w odpowiedniej ilości. Kwestia dawkowania i spalania.
SPR11 v.P16_MCI_PPX_ATMOS32GS (zgazowanie drewna)___ Sztoker 25 kW (PUMA)

Offline bodek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 8
    • Zobacz profil
Odp: Tłok GROBELNY EKT15kW, gaśnie... plus oczywiście sadza
« Odpowiedź #329 dnia: Stycznia 10, 2016, 11:46:30 am »
Obiecane fotki z przeróbek.Ruszt,deflektor,cięgno od dawki i dodatkowo przesłona na dmuchawce.
Grobelny 15KW,Batory 10KW , RV-13 AM
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/140