Autor Wątek: pellet-opinie  (Przeczytany 26879 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 48
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
Odp: pellet-opinie
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 22, 2017, 05:42:35 pm »
U mnie pellet ni jak się nie opłaca, tonami bym przerzucał
Węgla w mrozy schodzi mi pod 60kg/24h
teraz przy lekkim plusie tak 28-35kg/24h zależy

jakbym jednak w "podstawową" naszą zimę (>+5st.C) spalał <15kg/24h to rozważyłbym pellet, bo zapach przy jego stosowaniu przyjemny a popiołu mało. Przerażają mnie jednak te chińskie przekładenki na plastikowych tribikach, rozbieranie rury wyciągającej pellet do czyszczenia (utarta, miałka trocina na dole)
 a od strony "Kowalskiego" jestem ciekaw, czy dałby radę wykręcić i podmienić zapalarkę.

Ja chyba 3lata do tyłu miałem zapięty palnik Ecomat25 na sterowaniu Key-a i bardzo fajnie to chodziło, gdyby nie te ilości potrzebne do ogrzania mojej chaty. Kosz miałem na szybko uszykowany z plastikowego kosza na śmieci.

Teraz przy V-ej klasie i palniku SV-200 jest pewna koncepcja z dostawką pod pellet z zapalarką, ale to śpiewka na późniejsze miesiące, póki co zabawy w prototypy mniejszego i większego brata. Jednak co do jakości spalania pelletu, to "jestem w domu", zostaje kwestia wygody i bezpieczeństwa do zrobienia

« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2017, 05:58:09 pm wysłana przez Jarecki79 »
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline besix

• Sr. Member
  • Reputacja: 15
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 22, 2017, 08:24:36 pm »
Jarku te motoreduktorki , to akurat mało awaryjne elementy, przynajmniej ludzie , którzy to użytkują po kilka lat tak twierdzą, ale grzałki , szczególnie te tradycyjne to pięta achillesowa palników , w Kostrzewie wymiana grzałki to bajka, i każdy kto umie utrzymać wkrętak w ręku powinien dać radę. Ja jak padnie mi grzałka ( tradycyjna ) , chcę wstawić ceramiczną , dużo wytrzymalsza, mniej prądożerna i dużo szybciej rozpala pellet. Rura podajnika w Kostrzewie jest z bezbarwnego tworzywa, a zasobnik na spodzie leja, ma rewizję do czyszczenia, czyszczenie rury to 3 minuty raz w miesiącu. Sam proces czyszczenia tej rury to wysunięcie jej z zasobnika, uruchomienie ślimaka ( opróżnienie z pelletu) i resztę opukać dłonią . Co do Twojej V to nie wiem czy uszy Cię nie piekły, bo z paroma kolegami rozmawiałem na jej temat i o dołożeniu do niej grzałki. Najlepiej od razu ceramicznej , do tego dmuchawka max 40W, sterownik myślę, że SPP V2 z obsługą zapalarki, byłby idealny, tylko nie wiem co na to Bolek, i można to adoptować do prawie każdego kociołka z wiekszą komorą spalania, albo dedykowany kociołek do pelletu i wtedy to już full V :)
Ja byś opracował mocowanie to można by to też zaszczepiać w drzwiczki , tak jest to u mnie
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2017, 08:34:55 pm wysłana przez besix »
Tłok 17KW KMG-1 Palnik pelletowy 16kW

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 48
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 23, 2017, 12:05:10 pm »
Jak w 2014 miałem zapiętego ecomata, to tam wówczas jeszcze był wentyl RV13AMs z prawie na maxa zamknięta przysłoną
Po konsultacjach doradziłem wówczas przedstawicielowi producenta,że nalezy dac mniejszy wentyl WPa097, później takich pare poszło i dogadał się z ewmarem i teraz taki odpowiednik z ewmara montuje do niego

Ja mam prawie pełną gamę kolorów, także mogę Ci taki wentyl pod kolor kafelek w kotłowni dobrać. Silnik 35/37W, montiwałem je do Skam-Pa 7kW na palnik azp-r12, ale węgiel cosik się zbiesił i jednak do węgla daję w większej obudowie DM85 lub RV13AMs na silnikach 38/40W

Tak to było u mnie jak trochę na pelecie działałem
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline zeno127

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 03, 2017, 11:56:27 am »
Czy ktoś może mi wyjaśnić jak to jest z kominiarzem przy opalaniu domu pelletem, czy mam obowiązek co kwartał płacić 20 zl. a czyścić nie ma z czego. Gościu przychodzi i dwie dyszki już w bramie domu mu się należą.

Online sati

• Sr. Member
  • Reputacja: 4
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 03, 2017, 01:10:59 pm »
A co to za różnica czy palisz peletem czy węglem. Twoja sprawa czy korzystasz z usług kominiarza czy nie. U mnie komiarz dzwoni wychodze i mówię że nie potrzeba czyścić i koniec.
Pierwszy kocioł z podajnikiem Skam 17 KW+SPPV2+AZPP+RV-13As
http://ekotlownia.pl/sterownik-5/358

Offline bordo

• Pytak
  • *
    • https://ekotlownia.pl/sterownik-5/386
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 04, 2017, 10:52:30 am »
A co to za różnica czy palisz peletem czy węglem. Twoja sprawa czy korzystasz z usług kominiarza czy nie. U mnie komiarz dzwoni wychodze i mówię że nie potrzeba czyścić i koniec.
Jeżeli dom nie jest ubezpieczony to można na własną odpowiedzialność nie wpuszczać, ale jeżeli jest - to jak nie masz potwierdzenia od kominiarza w razie czego zapomnij o odszkodowaniu ;-(. Zresztą nawet jak nie jest - to nie daj Boże pożaru, jak nie masz wpisów w książce lub kwitków mogą Cię obciążyć kosztami akcji. Przegląd musi być, jeżeli nie ma potrzeby czyszczenia to musi być taki wpis.

Online sati

• Sr. Member
  • Reputacja: 4
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 04, 2017, 08:13:01 pm »
30 lat mieszkam i kominiarz mi nie czyścił komina.Dom mam ubezpieczony i zadnego wpisu na temat kwitów od kominiarza nie ma, i też się dowiadywałem na te wszystkie tematy.
Ale to wszystko zależy w jakich firmach się ubezpiecza i ile płaci.
Pierwszy kocioł z podajnikiem Skam 17 KW+SPPV2+AZPP+RV-13As
http://ekotlownia.pl/sterownik-5/358

Offline zeno127

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 05, 2017, 09:20:54 pm »
Rozmawiałem z szefem firmy kominiarskiej, raz w roku jest obowiązkowa kontrola stanu przewodów kominowych, od października do kwietnia kominiarze mają swoje rejony i co dwa miesiące odwiedzają swoich klientów, można na piśmie zrezygnować z tych usług i samemu dbać o czystość komina niezależnie czym palimy. Ja po roku palenia pelletem żadnej sadzy nie miałem w przewodzie kominowym.Dom ubezpieczam w AVIVIE i w warunkach ubezpieczenia nie ma nic na temat spraw kominowych.

Offline Toro

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 26, 2017, 10:04:37 pm »
Nie musi być mowy o kominiarzu, ale jest o tym, że musimy przestrzegać obowiązków prawnych.

częstotliwość czyszczenia kominów reguluje par. 34 rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów . Zgodnie z nim należy czyścić zarówno przewody wentylacyjne, jak i dymowe oraz spalinowe.

Najczęściej, bo cztery razy w roku, powinno się to robić w domach opalanych węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Rzadziej, bo dwa razy w roku, czyści się te przewody w domach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym.

Zaoszczędzisz 100zł rocznie na kominiarza o ubezpieczalnia ogoli Cie z odszkodowania...

Offline arag

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 26, 2017, 11:13:00 am »
Podłączę się pod pytanie, który pellet najlepszy? Kupiliśmy dopiero co kocioł i pora go wypróbować, stosował ktoś z Was ze stelmetu pellety?

Offline besix

• Sr. Member
« Odpowiedź #55 dnia: Wrzesień 01, 2017, 08:01:25 am »
Podłączę się pod pytanie, który pellet najlepszy? Kupiliśmy dopiero co kocioł i pora go wypróbować, stosował ktoś z Was ze stelmetu pellety?
Najlepiej jest kupić po kilka worków pelletu od lokalnych dostawców, spalić i wybrać najlepszy dla siebie . Czasami pellet za 600- 700 zł od lokalnego dostawcy może się bardzo dobrze spalać i być wystarczająco efektywny żeby ogrzać twój dom , a kupowanie przereklamowanego ( moim zdaniem ) pelletu ze stelmetu , bez sprawdzenia co masz pod nosem to wyższe koszty ogrzewania i wcale nie znaczy, że będzie lepiej.

Offline besix

• Sr. Member
« Odpowiedź #56 dnia: Wrzesień 20, 2017, 01:03:11 pm »
Powiem Wam że sterowniki do kotłów na pellet nie są przyjazne dla użytkownika i pod tym wzgdlędm Bolecki jest mistrzem świata . Ja sobie radzę bo umiem, ale wielu userów, milczy albo udaje zadowolenie , bo nie wie co mogą osiągnąć wiedząc więcej.
Bolecki dzięki Tobie ogarniam nie tylko kocioł , ale i jego sterowanie , dlatego dzięki CI chłopie

Offline Lenar

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 11, 2018, 11:49:00 am »
Mam kocioł SKAM-P 7kW z palnikiem stalowym ardeo i ster SPP. Chodzi mi po głowie taki eksperyment, żeby mu zapodać pelletu. Co Wy na to? Zje?

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 40
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 11, 2018, 02:15:05 pm »
Zje co mu dasz do zjedzenia. Sęk w tym, żeby się nie zadławił.  Trzeba mu zasypać w porównaniu do groszku około 2/3 objętościowo więcej ze względu na kaloryczność oraz 2 razy więcej ze względu na gęstość. 
Przykład: zamiast 3 kg (2 dm3)  ekogroszku to dla uzyskania tej samej mocy trzeba podać objętościowo ponad trzy razy więcej peletu.
Przyjąłem ekogroszek 25 MJ/kg a pelet 15 MJ/kg, gęstość pelet 700 kg/m3, ekogroszek 1400 kg/m3. Nie brałem pod uwagę sprawności, a ta na pewno jest różna. Przesyp będzie też inny, ale to już trzeba samemu policzyć - ja porównałem to z przesypem Varmo, bo granulacja podobna.

PS: Edytowano, bo proporcje wagowe podałem zamiast objętościowych :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2018, 07:15:48 pm wysłana przez gmaj22 »

Offline Toro

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 22, 2018, 12:42:32 pm »
Wszystko jest dla ludzi pellet po 1000zł też, ale jak chcemy ograniczyć koszty to wystarczy sprawdzić, że wartość opałowa TOP pelletu to max 19Mjkg tego średniej klasy to 17,5-18, a różnica w cenie to nawet 30% Dużo wskazówek jak wybrać pellet taniej można przeczytać http://gielda-paliw.com/news/pokaz/10/jakiego-pelletu-szukac warto, bo w skali roku to dobry wypad z rodziną w góry.