Autor Wątek: Nowy palnik żeliwny  (Przeczytany 19645 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mirek

• Hero Member
  • Reputacja: 13
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 03, 2015, 04:35:04 pm »
Największy hamulcowy myśli technicznej to > patentowanie drobiazgów.
SPR11 v.P16_MCI_PPX_ATMOS32GS (zgazowanie drewna)___ Sztoker 25 kW (PUMA)

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 40
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 04, 2015, 04:37:26 pm »
no nic, za leminga nie chcę robić, więc czekamy do jesieni....
Skam-P25 palnik Ardeo Burno-Iron, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 06, 2015, 10:45:07 pm »
Dzisiaj zeszły pierwsze sztuki małego.
Nazewnictwo zostanie za jakiś czas zmienione.

Wymiary małego są następujące:
wyjście na paliwo to 10x10cm (palnik ardeo eco-burn15-ka koło o średnicy 10cm, palnik stalowy ardeo wyjście podobne 10x10cm)

wymiar na wysokości głównego napowietrzenia ok.12,5cm x 12,5cm, zatem podobnie jak w eco-burn ardeo

różnica jest w wymiarach samej góry,

uważam,że przy odpowiednim doborze dmuchaw może to być palnik do kotłów<10kW oraz do kotła do 12kW z inną dmuchawą.

Offline marcus312

• Full Member
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 09, 2015, 11:57:32 pm »
No coz ładny palniczek ktorego brakowalo na rynku ale juz jest i nalezy sie cieszyc ze w tej dziedzinie ciagle sie dazy do doskonalosci gdzie na karku siedza pompy ciepla i energia odnawialna , jakiej srednicy sa otwory fi 6mm tak z ciekawosci pytam  ;) :)

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 12, 2015, 10:07:17 am »
marcus, 6-ki

Na stronie nastąpiła już korekcja, opisy są batory10, batory25, batory40

Offline Robboy

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 25, 2015, 02:48:16 pm »
Witam Wszystkich,

Po paru telefonach i lekturze min. tego wątku zamówiłem "wątkowy" palnik w wersji 10kW.  teraz chciałbym się upewnić w paru kwestiach.

Zaoferowano mi taki zestaw (od producenta palnika):
Palnika Batory 10 kW
Sterownik firmy Prond - IRYD RTZ PID (biorę też pod uwagę inne, np. SPP lub Talos)
Elektroniczna zawleczka
Zbiornik ( szary) 200 kg
Dmuchawa DM80 (wydaje sie za mocna, może wystarczyłaby taka 40W?)

Palnik chciałbym zamontować w podstawie na której chcę postawić Viadrusa u22 (3 człony- 17 kW), tutaj mam pierwszą wątpliwość.
Czy przy zapotrzebowaniu na ciepło w granicach 10kW ( http://cieplowlasciwie.pl/wynik/u0l ) wkładając palnik 10kW w ten kocioł nie popełniam błędu? Choć na logikę kocioł nie odbierze więcej ciepła niż palnik wyprodukuje... niby kocioł przewymiarowany ale palnik ma szanse pracować ekonomicznie.

Zastanawiałem się na kotłem stalowym tej mocy, ale zwyciężyła jednak trwałość żeliwnego wymiennika. Dodatkowo, jeśli nie będzie prądu to kocioł jest wręcz stworzony do "tradycyjnego" palenia (oczywiście od góry ;)
Nie chcę też komplikować instalacji - obecnie jedna pompa CO i CWU i obieg grawitacyjny od 75-80oC.

Nasuwa mi się jeszcze druga kwestia, czy ma sens dodanie zaworu temperaturowego na zasilaniu 45-50oC? Może żeliwny kocioł poradzi sobie bez ochrony temp. powrotu?

Dziękuję z góry za wszelkie uwagi i pozdrawiam.

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 95
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 25, 2015, 03:05:52 pm »
Wypytaj czy ta elektroniczna zawleczka działa sensownie bo coś takiego miało być spp v2 ale suma sumarum tak działało że szkoda było na to miejsca.
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29

Offline dziubek23

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 25, 2015, 03:20:07 pm »
Elektroniczna zawleczka dla mnie szału nie ma gdyby to było na zasadzie rewersu który w momencie przeciązenia cofnie ślimak o zadany czas i bedzie pracował dalej ok, ale ta zawleczka w momencie przeciązenia rozłączy tylko napęd i załączy alarm, jak nie usłyszysz a pewnie tak bedzie to i tak zgaśnie.

Offline kobra64

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 33
  • ekogroszek luzem i w workach 501 370390
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 25, 2015, 03:36:08 pm »
No nie wiem czy decydowałbym się na taką konfigurację. Mały palnik + duży wymiennik to raczej na pewno będzie zimna spalina. Jaki masz kolego komin?

Offline Robboy

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 25, 2015, 05:24:05 pm »
Witam znowu, dzięki za uwagi...

~kobra 64 - komin mam murowany tradycyjnie 9m, ale jak do tej pory nie było z nim problemów, a i tak paliłem dotąd w przewymiarowanym piecu- szacuję że obecna "samoróbka" ma 18-19kW i czopuch też jest nie za gorący.

Z drugiej strony ratuje mnie to że Viadrus to żeliwniak, a te mają b.skromną pow. wymiany- właśnie ją oszacowałem na jakiś 1 m2 (dla komory spalania 24,5x36x40cm i te parę skromnych opłomek). Klimosz podaje że dla kotła Combi NG z podajnikiem 15kW moc modulowana  5-15kW temp spalin to 100-250oC. Ja liczę na to nie spadnie poniżej 80-ciu przy 4kW, wiem to też nisko ale to tylko przez parę tygodni w roku.

~bolecki - mogę dopytać, ale podejrzewam że to jest to samo rozwiązanie które oferują pozostali producenci np. Stalkot.

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 25, 2015, 06:19:24 pm »
Robboy
jak ten mały palnik i sterownik Iryd lub SPP, to ja bym brał dmuchawę RV13AMs na silniku 40W
jak ma być Talos, to wówczas może być albo RV13AM, albo WBS6aAL, albo WPa06 albo DM80, z tymi oczywiście też pracują Iryd oraz SPP

żeliwniaki to wymienniki do koksu, przy węglu czy nawet dołożeniu palnika spaliny sa najczęściej wysokie
jak wysokie- bierz Iryda z czujnikiem spalin, bierz SPP z bramką BET i czujnikamiem spalin lub poczekać na SPPv2, w każdym razie przy czujniku spalin będziesz widział, możesz kupić też zwykły manualny termometr spalin

Offline Robboy

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 26, 2015, 12:03:55 am »
~Jarecki79
Myślę o malej dmuchawie dlatego, że Batory10 to nieduży palnik. Nie chcę pchać powietrza w komin (a o to łatwo w tym kociołku), dodatkowo ograniczenie mocy to też oszczędność prądu.
Czytałem Twój opis na kotły24 dla Talosa i wskazane są do niego te słabsze dmuchawy (co prawda trzeba to zaznaczyć przy zakupie. Przejrzałem też opisy IRYDa i Cobry, czy możesz wytłumaczyc czym się rożni funkcja ADC w Talosie od tej Cobry? Cobra realizuje ją przez pomiar temp. zasilania i powrotu (wg opisu), a jak to wygląda w Talosie? W zestawie Talosa są tylko podstawowe czujniki.
W Talosie podoba mi się jeszcze to że wystarczy określić moc docelową kotła i reszta ma działać automatycznie - czy rzeczywiście tak będzie?

W IRYDzie podoba mi się to, że może współpracować z pogodówką. Jak wygląda wspomaganie algorytmu pomiarem temp spalin, o której wspomniałeś? Daje jakieś konkretne profity?

O SPP muszę jeszcze poczytać na forum.
~bolecki - rozumiem że SPP dostępny na allegro to cały czas v1? 
W Twoim sterowniku mógłby mi się przydać oczywiście dostęp przez BET. W opisie jest wspomniane że radzi sobie z rynną, a mówiąc szczerze byłem najpierw zdecydowany na rynnę Witkowskich, tyle że nie ma rynny 10kW i w niskich mocach te palniki chyba sobie gorzej radzą?

Brałem jeszcze pod uwagę najmniejszą Ekoenergię, ale sprzedawcy od batorego zaproponowali od razu cały zestaw pod Viadrusa.

Tyle na dziś, pozdrawiam...

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 95
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 26, 2015, 06:37:25 am »
V2 nie jest jeszcze dostępny, ale jeśli wytrzymasz jeszcze z tydzień to myślę że warto poczekać. Rynny nie są jakieś spektakularne, nie mniej palić się będzie.
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29

Offline Mirek

• Hero Member
  • Reputacja: 13
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 26, 2015, 10:16:17 am »
Przewymiarowany kocioł i mały palnik. Ot weźmy duży gwóźdź, nagrzejmy go do czerwoności (600... 800 stopni C) i pójdźmy z nim do pokoju. Czy w pokoju zrobi się cieplej ? A zapalmy gazetę w pokoju...
SPR11 v.P16_MCI_PPX_ATMOS32GS (zgazowanie drewna)___ Sztoker 25 kW (PUMA)

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 26, 2015, 10:22:34 am »
Talosa idzie też przestawić pod dmuchawę 40W
ja sam do SPP, Irydów, Talosów przy kotłach do 17kW mocy stosuję wentylatory 40W, konkretnie RV-13AMs ze względu na kondensator rozruchowy (większy jak w WPa07, DM85).

Wyjątkiem u mnie są kotły 7kW, tam idzie jeszcze bardziej mikrusia dmuchawa od kotła pelletowego, wymaga to jednak wykonania innego przyłącza do palnika.

W Irydzie przy czujniku spalin dochodzą osobne parametry do tego czujnika tj. max. temp. spalin oraz dwie dane z PID-a dla tego czujnika (zmiana tempa reakcji, kroku reakcji). np. masz ustawione 250st.C, jak się ster do tego zbliża na ok.10st.C, to pid czujnika spalin ogranicza odpowiednio moc, mimo,że główny algorytm pid każe np. pracować na 100%, po pewnym przekorczeniu pid czujnika spalin wykonuje chwilowe przejścia w podtrzymanie, aby nie przegrzewać komina.

w SPPv2 też jest to fajnie rozwiązane, też masz czujnik pogodowy, jest internet, jest aktualizacja po karcie mikroSD, masz czujnik spalin i parametry pod niego w menu, to już nie jest sam podgląd jak w wersji SPPv1 z BETem.
Moim zdaniem warto poczekać na v2, dla mnie algorytm spalania tego sterownika jest najbardziej skuteczny.

Talos ma kompletnie inny soft od cobry czy skorpiona. Podaje i dopala porcjami, nie ma nastaw, nie ma podtrzymania w trybie auto.