Autor Wątek: Nowy palnik żeliwny  (Przeczytany 18162 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ermi_72

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #90 dnia: Marzec 25, 2016, 08:00:34 am »
Kolorek wymiennika też ładny. Na jakich ustawieniach jedziesz? Dmuchawa normalna, czy oszczędna?

Offline tomek

• Hero Member
  • Reputacja: 10
« Odpowiedź #91 dnia: Marzec 25, 2016, 08:07:00 am »
Wpa06 , ustawienia w stopce w linku
do sterownika

Offline kacper12

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #92 dnia: Kwiecień 10, 2016, 05:05:21 pm »
Witam.
Użytkuję piec Klimosz Combi NG 20 (Viadrus Herkules U22) ze sterownikiem RT16 drugi sezon.
Mam problem z sadzą i efektywnością pracy pieca. Przyznam że nie jestem zadowolony z tego pieca. Mam prośbę do kolegi ermi_72 o więcej szczegółów dotyczących komory nawrotnej i sterownika.
Zmieniłem deflektor żeliwny na ceramiczny i włożyłem trzy płyty na ruszt tak by docisnąć spaliny do ścianek pieca. Częściowo to pomogło, efektywność pieca wzrosła (mniejsze zużycie opału) ale nie pozbyłem się sadzy. Dlatego zastanawiam się nad wymianą sterownika na SPPv2, może to rozwiąże mój problem. Załączam zdjęcia płyt i wygląd pieca po tygodniu palenia.

Offline ermi_72

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #93 dnia: Kwiecień 10, 2016, 10:32:37 pm »
Witam Cię kacper,
pierwsze co możesz zrobić to zmniejsz czas podawania do minimum i wydłuż przerwę do "maksimum" - tak, żeby piec pracował ciągle i możliwie rzadko wchodził w stan podtrzymania (kopci wtedy, gdy jest za duży stosunek paliwa do powietrza). Na sterowniku Ognik miałem podawanie 6s (najmniejsze możliwe), a przerwa 150s !!!, natomiast na SPPv2 mam 2s podawania i 35s przerwy. Piec pracuje na minimalnej mocy, tak, że po wystudzeniu przez bojler ciężko ma dojść do temp. zadanej, ale dochodzi. Gdy skracałem czas przerwy (zwiększała się moc pieca), to od razu piec robił się czarny, a normalnie ma kolor beżowy.

Offline kacper12

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #94 dnia: Kwiecień 11, 2016, 03:21:51 pm »
Witam.
Moje ustawienia to: czas podawania 5s, przerwa 42s, moc dmuchawy 42%, otwarta na prawie 50%. Pali się dobrze i nie powstaje sadza, dopiero w podtrzymaniu osadza się sadza. Po wymianie deflektora na ceramiczny i włożeniu płyt szamotowych czas w podtrzymaniu się wydłużył. W sterowniku do mocy pieca jest przypisany czas podawania 5s. Mam możliwość w menu wyboru innego kotła  i dobór dowolnej wartości czasu podawania. Zastosuje się do Twoich rad i poeksperymentuję. Czy Twój sterownik posiada ochronę powrotu (czujnik powrotu), czy palisz w trybie PID? Mój sterownik ma priorytet ochrony powrotu i dopóty nie osiągnie  zadanej temperatury powrotu zawór 4D nie otwiera się na instalację CO. Napisałeś że dużo u Ciebie pomogła komora nawrotna. Czy mógłbyś napisać więcej o tej komorze?
Pozdrawiam.

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 93
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
« Odpowiedź #95 dnia: Kwiecień 11, 2016, 06:45:24 pm »
Ja bym był ostrożny z "wywaleniem" kasy na nowy sterownik. Na moje oko to on tam tragicznie nie wygląda, powietrza dostaje sporo bo jednak jest nadmuchane pyłu i ta sadza nie jest typowo czarna (chyba że tak fotka wyszła). Ja bym się z tym szamotem powiesił pod rusztem.

Możesz sobie stanąć do kolejki i pobawić się V2 przez dwa tygodnie za friko. To by było chyba najlepsze wyjście bo jak się teraz ustawisz to dostaniesz go gdy akurat znów zrobi się zimno...
PID czy inne cudo nie jest gwarancją pracy ciągłej. Nie żebym sobie słodził bo SPP całkiem równo potrafi prowadzić kocioł, jednak nawet przy  najlepszym algorytmie jest indywidualna sprawa i jeśli u kogoś bangla to nie ma gwarancji że u Ciebie tak się stanie. Równie dobrze może chodzić jeszcze lepiej niż u tej innej osoby. Tak że jedynie praktyczne sprawdzenie.
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29

Offline kacper12

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #96 dnia: Kwiecień 12, 2016, 12:58:24 pm »
Witam.
Nie mam pomysłu jak powiesić płyty by stworzyć komorę dopalania sadzy pod rusztem. Zastanawiałem się dość długo. Przyczyna to mało miejsca. Odległość kołnierza retorty do tej grubej rury w ruszcie to 18 cm a do deflektora 13 cm. Wielkość komory paleniskowej to: szerokość 35 cm i głębokość 50 cm. Dlatego w miejsce deflektora żeliwnego o średnicy 17 cm zamocowałem deflektor ceramiczny o średnicy 19 cm.
Szukam rozwiązań na forum. Kolega ermi zbudował komorę nawrotną, która dużo mu pomogła. Będę bardzo wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Moje rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze gdy piec jest czysty. Wdać znaczący spadek zużycia paliwa. Pod koniec tygodnia sprawność maleje gdyż na ściankach wymiennika jak i płytach osiada pył i sadza. Odległość płyt od ściany wymiennika wynosi 2 cm, po tygodniu przepływ spalin jest utrudniony. Spróbuję odległość zwiększyć do 2,5 cm i ustawić sterownik według zaleceń kolegi ermi. Zamówiłem też zawirowacze do płomieniówek w Klimoszu.
Ostatnio zauważyłem że na wymienniku najpierw powstaje cienka warstwa nalotu koloru granatowego a potem na tej warstwie gromadzi się sadza i pył.
Co do sterownika, idę się zapisać, nie zaszkodzi przetestować.
Pozdrawiam.

Offline ermi_72

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #97 dnia: Kwiecień 12, 2016, 10:47:36 pm »
Cześć kacper
rozumiem, że nie możesz zejść poniżej 5s, ale przerwę możesz wydłużyć? Daj na 100s.
Na PiD-zie jechałem na obydwu sterownikach. Dmuchawę mam bez przesłony, resztę ustawień i opis instalacji możesz podejrzeć
klikając link  do sterownika w stopce pod moimi wiadomościami.
Jeśli chodzi o komorę, to jest dość kłopotliwa do wykonania, a przede wszystkim ryzykowna w użytkowaniu. Ogólnikowo mówiąc, to tak jak Ci szeryf radził - płytą ceramiczną trzeba odizolować ruszt, a  spaliny skierować w szczelinę między rusztem (dobrze, żeby po drodze musiały zejść co najmniej do poziomu retorty i dopiero z powrotem w górę).
Palenisko masz nawet większe niż moje. Ja mam 34x34 i niecałe 18cm do "tej grubej rury".

Offline kacper12

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #98 dnia: Kwiecień 18, 2016, 12:51:06 pm »
Witaj ermi.
Przerwa na moim sterowniku max to 60 s, a czas podawania 5 s. Zastosowałem powyższe parametry i jest trochę lepiej. Zapisałem się do kolejki przetestować sterownik.

Offline dec

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #99 dnia: Grudzień 09, 2016, 01:05:59 pm »
Witam,
mam kocioł Walendowsy KWM - SGRS 25kW ze sterownikiem Titanic. Standardowo włożona została Ekoenergia 25-35kW  >:(
Kocioł miał obsługiwać dwa budynki, ale docelowo został jeden i jest 2x za duży.
http://www.walsc.pl/kociol-z-podajnikiem-kwm-sgrs,6,11
Chciałbym zmienić na ekoenergie 10-15kW.
Macie może doświadczenia z taką zamianą ? Na co uważać ?

Pozdrawiam
Andrzej
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2016, 01:11:58 pm wysłana przez dec »
Walendowscy KWM - SGRS 25KW, Titanic, WPA 06

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 39
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #100 dnia: Grudzień 09, 2016, 01:52:50 pm »
jak zamierzasz kupic cały nowy, to polecam batorego-10kę

jak chcesz przerobić ten co masz, to kupujesz od tej mniejszej ekoenergii:
ślimak:
http://domer.pl/slimak-do-podajnika-ekoenergia-15-25-kw-zeliwny.html

komora powietrzna:
http://domer.pl/komora-powietrzna-podajnika-ekoenergia-15-25-kw.html

dysza palnika:
http://domer.pl/dysza-palnika-palenisko-ekoenergia-15-25-kw.html
Skam-P25 test SV-200 V-klasa, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline dec

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #101 dnia: Grudzień 09, 2016, 02:08:28 pm »
Myślałem o tej mniejszej http://ekoenergia.eu/wp-content/uploads/2015/10/Palnik_10kW-schemat.pdf

Wg DTRki daje 15kW na ekogroszku, pownien w zupełności wystarczyć.
Walendowscy KWM - SGRS 25KW, Titanic, WPA 06

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 39
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #102 dnia: Grudzień 09, 2016, 02:49:25 pm »
Stosowałem ją krótko w swoich kotłach 7kW
przeszedłem w jej miejsce na batory10

Na początku była z nimi mała wtopa, kilka pierwszych było ok, a później zawieszona na dłużej sprzedaż a ja z dwoma reklamacjami bujałem się prawie 2miesiące zanim zostało to wyprostowane (nie z mojej winy a producent mnie cały czas zwodził,że za chwile, za parę dni i tak leciało a ja joby zbierałem).

Jak zawiesili sprzedaż akurat wychodził batory10, sprawdza się, ładnie pali i nie ma z nim kłopotów, do tamtego juz po wpadce nie wracałem.
Skam-P25 test SV-200 V-klasa, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline bodek

• Full Member
  • Reputacja: 4
« Odpowiedź #103 dnia: Grudzień 09, 2016, 04:37:47 pm »
Dec ja batorego 10KW wsadziłem w miejsce tłoka.Nic trudnego.Jak pogadasz z Jarkiem to dorobią Ci ramkę do Twojego kociołka i będzie jak ulał.Batory to naprawdę super palnik.Ja obecnie palę miałem i to odsiewką która mi została po tłoku i daje radę.W tym miale jest kupa pyłu jak flot.Batory zeżre wszystko.
Grobelny 15KW,Batory 10KW , RV-13 AM, soft 421
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/140