Autor Wątek: Nowy palnik żeliwny  (Przeczytany 79753 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jarecki79

  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2207
  • Reputacja: 54
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Zobacz profil
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
Nowy palnik żeliwny
« dnia: Czerwca 12, 2015, 07:31:08 pm »
Jak można było przeczytać, wcześniej testowałem nowszy palnik żeliwny
Nazwa jest Batory....

Strona o nim:
www.palnikbatory.pl











TechnixPel 19kW, zawór 3d z siłownikiem, dom stary 270m łącznie. Dmuchawa 40W, SV200 pellet. www.sekom-pleszew.com.pl

Offline MIQ

  • Wszystkiego się czepiam
  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2977
  • Reputacja: 35
  • Na niczym się nie znam
    • Zobacz profil
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 12, 2015, 07:36:45 pm »
Rozumiem, że to z przekory jest nazwany "Batory"? :)
Piszą na stronie o badaniach w laboratorium. Znasz jakieś szczegóły?
Czy znana jest cena tego palnika?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 12, 2015, 07:48:38 pm wysłana przez MIQ »
SPR11_P22 @ 1,0,9 + MCI    (Zębiec KWK 25) uchylenie klapki PG min - 4mm (14cm kw) ; max - 10...14 mm ( 38...50cm kw).

Offline bolecki

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 8050
  • Reputacja: 172
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Zobacz profil
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 12, 2015, 09:58:58 pm »
Nie ważne jak, grunt że gadają. Może myśleli spuścić łomot ruskim :D
W razie draki: 503-064-713

SV200, groszek i zapalarka https://ekotlownia.pl/sterownik-7/29

Offline Jarecki79

  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2207
  • Reputacja: 54
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Zobacz profil
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 12, 2015, 10:15:28 pm »
Nazwa jest od krolow Polski, ale czulem, ze bedzie o nia zaczepiane, bo bardziej znany pewien prom. Miala tez byc blisko brucera

Co do labo.. nie wiem, jak testowalem i powiedzialem swoje uwagi oni kupili pylomierz testo330, ktory po wyjeciu z walizki pracuje jako analizator spalin. Wowczas jak rozmawialismy mieli tez kontakt z insstytutem w Brnie.
TechnixPel 19kW, zawór 3d z siłownikiem, dom stary 270m łącznie. Dmuchawa 40W, SV200 pellet. www.sekom-pleszew.com.pl

berdnard

  • Gość
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 14, 2015, 08:56:28 pm »
witam-chętnie bym do batorego włożył mój ślimaczek-stalowy
no cóż reszta mi nie jest taka obca
tylko z miałem oryginał  batory chyba będzie miał problemy-zgadza sie ;)


Offline Jarecki79

  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2207
  • Reputacja: 54
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Zobacz profil
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 15, 2015, 10:00:19 am »
Dlaczego ma miec problemy, wsypiesz normalny miał a nie szlakujący piasek, to spali
Nie ma całego przeciwzwoju jak widzisz.

Są 3wersje głowicy, na jeden odlew pasuje największa i średnia a osobny, mniejszy palnik ma najmniejsza głowicę.
Masz kocioł 17-25kW - bierzesz ten środkowy
Masz kocioł 10-17kw bierzesz najmniejszy
Masz kocioł 27-40kw bierzesz największy
TechnixPel 19kW, zawór 3d z siłownikiem, dom stary 270m łącznie. Dmuchawa 40W, SV200 pellet. www.sekom-pleszew.com.pl

berdnard

  • Gość
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 15, 2015, 12:41:17 pm »
widze widze- wsio co do ślimaka dałem takiego kol Verb na sprubowanie
nie żebym sie wymądrzał - do groszku malina 
a skąd to wiem ano z praktyki
a tak ogólnie miałem sie nie opłaci grzać  no i ten palniczek jest na pewno dobry
co widze na ekranie lepszy od poprzedników
ale mam troszeczke ale-nie widze dyszów na dłuższych bokach z obu stron-jeżeli są takie same po obu stronach to to - lepiej nie dokończe tematu ;)

o przepraszam są symetryczne-kaplica ale to jest tylko szkic

prawie mija rok ja dopadła mnie choroba-ledwo co zipię i już nie mam wigoru w sobie i plany jakie miałem poszły w siną dal
zdrówka
« Ostatnia zmiana: Czerwca 15, 2015, 01:15:47 pm wysłana przez berdnard »

Offline dziubek23

  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1569
  • Reputacja: 9
    • Zobacz profil
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 15, 2015, 05:21:08 pm »
Bernard trzymaj się i pamiętaj że co nas nie zabije to nas wzmocni.

ZDRÓWKA.

Offline kaszpir

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 392
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 16, 2015, 02:22:55 pm »
Ehhh ..

I znów najmniejszy mocą palnik ma 20KW ...

Jak dla mnie żadna rewelacja. Takiej mocy palniki były już w 2011r ...

Po co taki gigantycznej mocy palnik , jak przy normalnej pracy w obecnie budowanych domach będzie on sobie pracował średnio na 1-4KW max ???
No może chwilowo przy grzaniu wody więcej ...

Miałem nadzieję że wreszcie pojawi się jakiś palnik 5-7KW , czyli taki jaki byłby potrzebny do wielu wybudowanych domów ...
https://ekotlownia.pl/sterownik/41

Powierzchnia ogrzewana - 165m2. Instalacja mieszana (podłogówka + grzejniki). Ocieplenie: Podłoga - 10cm , ściany - 15cm , sufit - 30cm , dach 30-45cm. Rekuperator - stała wymiana powietrza około 120m3/h. Kocioł - Skam-P 12KW + SPP.

Offline Jarecki79

  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2207
  • Reputacja: 54
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Zobacz profil
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 16, 2015, 03:35:46 pm »
No przecież masz mniejszy i to o połowę, piszę o nim od kwietnia
Masz palnik 10kW, zasypiesz go miałem czy czyms lichszym, wsadzisz do małego wymiennika, uzboroisz w dmuchawę do pelletu i będziesz miał palnik 5 czy 6kW

Ten najmniejszy aktualnie instaluję zamiennie z małym obrotowym ardeo w kotłach 7kW
« Ostatnia zmiana: Czerwca 16, 2015, 03:40:27 pm wysłana przez Jarecki79 »
TechnixPel 19kW, zawór 3d z siłownikiem, dom stary 270m łącznie. Dmuchawa 40W, SV200 pellet. www.sekom-pleszew.com.pl

Offline kaszpir

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 392
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 16, 2015, 10:24:28 pm »
Ok.

Ale mowa tu o tym Batorym ...

Ze strony wynika że najniższa moc do 20KW ...

Palnik 10KW jest dobrym krokiem i sądzę że właśnie w stronę możliwie najniższej mocy palników powinni pójść producenci , bo sądzę że jednak największym klientem są klienci indywidualny i zapewne tam idzie najwięcej kotłów i palników ...
Oczywiście na kotłach dużej mocy można na pewno zarobić najwięcej , ale sądzę że klienci indywidualni są jednak większym rynkiem zbytu i to właśnie ich producenci powinni "zaspokoić" ...

Nawet palnik 10KW jest "na wyrost" i powinno się jednak skierować aby powstały mniejszej mocy palniki ...

Ale widzę że producenci palników się "wypieli" na takiej mocy palniki i wolą robić i konstruować monstra >20KW  i może się to na nich zemścić ...

Ja się zastanawiam po co robić takie monstra ? Dla dużych firm ??? Ok , ale czy jest aż taki wielki zbyt , bo jakoś nie chce mi sie uwierzyć że firma będzie inwestowała w ogrzewanie które wymaga obsługi bo to dodatkowe i to nie małe koszty ...

No chyba że dalej nieświadomi , niedouczeni instalatorzy , handlarze , jak i producenci którzy ciagle "dopasowują" moc kotła do danego domu biorąc 100-120W na m2 i oczywiście dają jeszcze "dodatkowy zapas mocy" , wtedy i nawet 25KW czy też 35KW można opchnąć nieświadomemu inwestorowi ...

Tyle że to na krótką metę , bo ludzie coraz świadomi , jest internet , są programy do wyliczania zapotrzebowania na ciepło i sama świadomość rośnie i tacy klienci jak okaże się że potrzebują kotła 5-7KW a takich brak lub mały wybór to po prostu zmienią źródło ciepła na inne i ... stracą na tym producenci , bo nie będą "elastyczni" bo nie będą mieli takich produktów ...

Ale cieszę się że się coś dzieje , choć uważam że dzieje się to za wolno i przy zbyt małym kroczkach , bo dawno powinny być już dostępne palniki o mocy niżej niż 10KW , bo na takiej jest obecnie duże zapotrzbowanie w nowo budowanych domach i tych nawet wybudowanych nie tak dawno ...
https://ekotlownia.pl/sterownik/41

Powierzchnia ogrzewana - 165m2. Instalacja mieszana (podłogówka + grzejniki). Ocieplenie: Podłoga - 10cm , ściany - 15cm , sufit - 30cm , dach 30-45cm. Rekuperator - stała wymiana powietrza około 120m3/h. Kocioł - Skam-P 12KW + SPP.

Offline marcus312

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • Reputacja: 2
    • Zobacz profil
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 20, 2015, 10:16:22 pm »
Czy te palniki maja tez napowietrzanie od strony slimaka, chodzi o te dodatkowe otwory ktore byly kiedys robione w korpusie dodatkowo oprocz korony , prosze tez wyjasnic to co pisze bernard o niesymetrycznym rozmieszczeniu otworow na dluzszych płaszczyznach przeciwnych stron korony o co tu chodzi jak ma wygladac takie prawidlowe napowietrzenie  ;) :)

Offline Jarecki79

  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2207
  • Reputacja: 54
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Zobacz profil
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 22, 2015, 10:51:33 am »
Marcus ja Ci mogę napisać, co u siebie sprawdzałem

Miałem wiosną zamontowany przedprodukcyjny ten pierwszy, duży palnik (okrągłe palenisko).
Paliwo było dopalone na pył, ale w prototypie nie było optymalnego napowietrzenia i palnik przykapcał i brudził wymiennik.
Nieco to modyfikowałem i po testach oddałem zgłaszając swoje doświadczenia.

Chłopaki kupili pyłomierz Testo, który po wyjęciu z walizki staje się analizatorem spalin. Sądzę zatem,że go pod tym kątem poprawili.
Najmniejszego palnika wówczas nie było, więc za dużo nie powiem.

Najmniejszy nazwali batory20-, wątpię, aby dało się wytargac z niego 20kW, wzrokowo wydaje mi się,że jest tylko ciutkę większy od mini ekoenergii10, zatem moim zdaniem jest to palnik ok.12-15kW.
Zamiast cegieł masz tutaj podniesione ranty, ten patent stosuje także pancerpol w palnikach duo i trio (taki a'la meksykański kapelusz).

Co do napowietrzenia:
W koronie od strony kosza są 2 czy 3otworki, z doświadczenia wynika,że potrzebne

Teraz otwory w korpusie, tzw powietrze anty-spalinowe. W ekoenergii sa fabrycznie 4otworki, w batorym są natomiast 2otworki mniejszej średnicy, jak nie masz dosuszania - jest dobrze. Jak masz dosuszanie, to jeden trzeba zaspawać.

Co ciekawe w nowej eko10 poprawili korpus i też zredukowali liczbę otworów do 2, czyli bez dosuszania powinno też być dobrze a robiąc dosuszanie jeden trzeba zaspawać. Natomiast nadal błędnie z 4otworami wielkości małego palca są napowietrzane pozostałe ekoenergie 25 i 35kW itd., za droga zmiana formy odlewu i jest jak jest.
TechnixPel 19kW, zawór 3d z siłownikiem, dom stary 270m łącznie. Dmuchawa 40W, SV200 pellet. www.sekom-pleszew.com.pl

Offline zbyszek

  • Pytak
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 1
    • Zobacz profil
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 22, 2015, 07:43:25 pm »
prosze tez wyjasnic to co pisze bernard o niesymetrycznym rozmieszczeniu otworow na dluzszych płaszczyznach przeciwnych stron korony o co tu chodzi jak ma wygladac takie prawidlowe napowietrzenie  ;) :)

Bernardowi pewnie chodziło że po jednej stronie palnika ślimak zagęszcza opał i żeby poprawnie go spalić napowietrzenie powinno być większe.
Przy symetrycznym rozmieszczeniu po stronie z mniejszym zagęszczeniem opał będzie wypalał się idealnie, a po przeciwnej do popielnika może spadać nie do końca wypalony.

Offline marcus312

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • Reputacja: 2
    • Zobacz profil
Odp: Nowy palnik żeliwny
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 23, 2015, 12:07:43 am »
Teraz otwory w korpusie, tzw powietrze anty-spalinowe
No ładnie dziekuje za odpowiedz ,ale czy te otwory sa naprawde potrzebne istnieje mozliwosc zejscia zaru na slimak  ;)
Cytuj
Bernardowi pewnie chodziło że po jednej stronie palnika ślimak zagęszcza opał
Pewnie tak masz racje ,tylko jak jest obrot to chyba juz nie ma wiekszego znaczenia ;) :)