Autor Wątek: Walka o "równą linię" SPP z BET + Aredo  (Przeczytany 73784 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 47
Odp: Walka o "równą linię" SPP z BET + Aredo
« Odpowiedź #435 dnia: Styczeń 03, 2016, 05:44:30 pm »
Papa....co to za dwa pierwsze pomieszczenia, gdzie grzejniki sa gorace?  Pamietasz jak rozprowadzona jest instalacja? Promieniowo czy szeregowo jeden grzejnik za drugim? Ktos wstepnie zawory termostatyczne ustawial? W pomieszczeniach z pozostalymi grzejnikami cieplo? Pamietasz, czy Alpha chodzi na AA czy na innym "programie"?
RBR 11kW

Offline MIQ

• Wszystkiego się czepiam
  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 28
  • Na niczym się nie znam
« Odpowiedź #436 dnia: Styczeń 03, 2016, 07:07:55 pm »
Nic tam nie wskóracie...
SPR11_P22 @ 1,0,9 + MCI    (Zębiec KWK 25) uchylenie klapki PG min - 4mm (14cm kw) ; max - 10...14 mm ( 38...50cm kw).

Offline kobra64

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 44
  • ekogroszek luzem i w workach 501 370390
« Odpowiedź #437 dnia: Styczeń 03, 2016, 07:33:19 pm »
No to Panowie bilans ostatnich 12h jest następujący
1. Spieków od cholery i ciut ciut, najzwyczajniej nie dopala przy zmniejszonej dmuchawie i podawaniu. Płomień wali non stop jak w kuźni, a pomimo tego nie dopala.
2.Popiołu ze spiekami tony trzeba dwa pełne popielniki dziennie wysypywać.
3.Zjawisko nowe jest takie, że pierwsze dwa kaloryfery w rzędzie (najbliżej pieca) mają skęcone termostaty na minimum.
I pomimo tego są cholernie gorące. Na dziś pierwsze co mi przychodzi do głowy, to że obieg wody jest za wolny. Więc chyba się ster nie sprawdza (on decyduje o szybkości ALPHA2  Grundfos, czy sama pompa ?) co oznaczałoby chyba ręczne włączenie na 2 lub 3 bieg i szybszą wymianę.

Na teraz wracam na nastawy wypraktykowane przez ostatnie dwa miesiące. Zmniejszanie dmuchawy poniżej 49 obrotów zawsze dotąd kończyło się właśnie niedopałami i wzrostem spalania. Może macie propozycje na tło, albo dawkowanie. Ale dawkowanie najlepiej dotąd oscylowało w okolicach 5/45-49: poniżej spieki, powyżej skakał i się odstawiał. Tło do dziś nie do końca wiem jak działą w tym piecu, ale średnio i na czuja w okolicach 15 pozwalało na spokojne rysowanie prostej.

Moim zdaniem możliwe jest, że piec wypunktował słabości domu. Obstawiam sufit który jest w poniemieckim stylu ze słomy i desek a nad nim nie ma izolacji tylko nieocieplany strych i same dachówki. Jeżeli się dobrze orientuje (potwierdźcie) to przez sufit ucieka nawet do 70% ciepła, co w  zestawieniu z grubymi rurami (sądzę, że dają 50/50 ciepła z kaloryferami) może najzwyczajniej w świecie powodować, że przy odczuwalnych u mnie -15 wysysa mi ciepła jak dom 300 m2. Chętnie posłucham waszych opinii, choć w lecie i tak chyba się nie obędzie bez waty na poddaszu.
Przypomnij może jakie masz te głowice i zawory termostatyczne? Na minimum piszesz - co to znaczy? Czy głowice są właściwie dokręcone - zamocowane na zaworach? na minimum to jest na antymróz zazwyczaj - to gdzieś koło 6 stopni dopiero otwiera grzejnik. Więc coś z tymi zaworami albo z głowicami jest spaprane. Z tym stropem to masz problem rzeczywiście, jeżeli to tak wygląda jak piszesz. Tyle że ja bym do lata nie czekał. W Obi czy w Leroy metr kwadratowy waty 10 cm to jakieś 6 do 8 zeta. Nie musisz się silić na jakąś super lambdę. Za mniej więcej 1000 PLN kupisz tyle że starczy na dwie warstwy kładzione na krzyż. I pewnie większość tej sumy zaoszczędzisz na spalaniu w tym sezonie - więc ja bym do lata nie czekał, bo czekając zapłacisz i teraz za węgiel i później za wełnę.

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 49
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #438 dnia: Styczeń 03, 2016, 10:58:37 pm »
Papa
Z pamięci ok.1.27kg/h to moc 7kW przy retopalu 24Mj
1,65kg/h to ok 10kW przy retopalu 24Mj

Zakres dmuchawy jest jeszcze w górę nie widzę sensu zmiany

Zawirowacz może zbić spaliny kolo 50-60stopni i nieco obniżyć spalanie.
Najlepsza rada to prowizoryczne ułożenie wełny na strychu to najwięcej obniży spalanie
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline PapaSmerf

• Full Member
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #439 dnia: Styczeń 03, 2016, 11:31:22 pm »
Przypomnij może jakie masz te głowice i zawory termostatyczne? Na minimum piszesz - co to znaczy? Czy głowice są właściwie dokręcone - zamocowane na zaworach? na minimum to jest na antymróz zazwyczaj - to gdzieś koło 6 stopni dopiero otwiera grzejnik. Więc coś z tymi zaworami albo z głowicami jest spaprane. Z tym stropem to masz problem rzeczywiście, jeżeli to tak wygląda jak piszesz. Tyle że ja bym do lata nie czekał. W Obi czy w Leroy metr kwadratowy waty 10 cm to jakieś 6 do 8 zeta. Nie musisz się silić na jakąś super lambdę. Za mniej więcej 1000 PLN kupisz tyle że starczy na dwie warstwy kładzione na krzyż. I pewnie większość tej sumy zaoszczędzisz na spalaniu w tym sezonie - więc ja bym do lata nie czekał, bo czekając zapłacisz i teraz za węgiel i później za wełnę.
Gdzieś tam puszczałem dokładny model głowic Danfossa (nówki w komplecie z zaworem na click-nowszy model). Zakładał hydraulik i są właściwie zamocowane, bo w tym modelu spaprać się nie da-są też nastawy od najmniejszej do największej w całym systemie który jest  promieniowy w tym sensie że idą dwie gałęzie na dwie części domu w każdej gałezi jeden za drugim. Na dziś cały dom jest ciepły, nawet do tego stopnia, że nie trzeba odkręcać bardziej niż na 3 bo się robi za gorąco. Jednak nie było do tej pory tak, że pierwszy grzejnik z każdej gałezi się tak nagrzewał pomimo skręcenia. Bez problemu można nagrzać i najdalszy grzejnik, aczkolwiek proporcjonalnie na 3-4 jest ustawione 50% grzejników (trzy pomieszczenia) a pozostałe dwa pokoje plus hol są na minimum.

Ktos wstepnie zawory termostatyczne ustawial? Oczywiście, wg zasady że największy opór na początek do najmniejszego na końcu (tym dzingsem pod głowicą-pierścieniem)
 Pamietasz, czy Alpha chodzi na AA czy na innym "programie"?
Alpha chodzi na pełnym auto adapcie-nic nie było w niej majstrowane-po załączeniu miała się sama uczyć na oporach.

MIQ
Taki "pirometr" to sam mam w domu ;D i już wpadłem na to żeby zwykłą rtęciówką posprawdzać (zdalnie) mniej więcej co i jak. Chociaż i pod reką moja mama czuje że ciągnie i gdzie się zimno gromadzie teraz-będę robił jutro wstępnie jakąś "mapkę" ciepła. Pozatym Suspenser ma wpaśc z pirometrem i wszystko poprzeglądać. Chociaż dzisiaj twierdzi, że i taki poziom spalania jest normalny jak u mnie i sposób działania. Co prawda jemu spala tyle samo na 160 m2, ale...mówi że i u mnie ok. 8)

Ja wiem, że się powtarzam kaszpir, ale budżet wyczerpały mi ostatnie poprawki i głowice-no nie da się z pustego nalać, nawet na wełnę w promocji. Na szczęście wygląda na to, że sprawa się rozwiąże do środy i uda się wrócić na 15-17 kilo a nie 1 tonę miesięcznie. A to daje szansę na przetrwanie tej poremontowej zimy i zebranie sił na następny z ocieplonym dachem. zwracam też uwagę, że tak naprawdę nie wiadomo dotąd na 100% właściwie co jest prawdziwym problemem- cały czas jednak zgadujemy.

Z pamięci ok.1.27kg/h to moc 7kW przy retopalu 24Mj
1,65kg/h to ok 10kW przy retopalu 24Mj
Zakres dmuchawy jest jeszcze w górę nie widzę sensu zmiany
Zawirowacz może zbić spaliny kolo 50-60stopni i nieco obniżyć spalanie.

Wyliczenia spalania masz dokładnie takie same jak dzisiaj liczył suspenser i nie da się z matematyką kłócić. Podobne macie też zdanie w sprawie zwiększania mocy dmuchawą, choć Grześ zwraca jeszcze uwagę na jakość opału który może przy małej kaloryczności zwiększać spalanie i o 15% zawyżając obraz całości. Różnicie się w sprawie spalin, bo dla niego 40 stopni spaliny to 2% efektywności pieca, a więc 60 stopni to raczej kosmetyka-skądś jakieś badania przytaczał.

Na dziś i tak wam bardzo dziękują za wsparcie i zawracanie gitary. Samemu już pewnie bym wyszedł z siebie i stanął obok, a tak przynajmniej wspieracie w boleściach :) ;)

Dom poniemiecki 80 m kw. C.O +120l CWU
Skam-p 7kW palnik Ardeo, ekogroszek, sterownik SPP+BET
https://ekotlownia.pl/sterownik/190

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #440 dnia: Styczeń 05, 2016, 11:13:18 am »
Tu już nie jest bitwa o równą linię, bo tą już w zasadzie masz wygraną. Tu trzeba wygrać wojnę o niższe spalanie. Ale to nie wina kotła. Byłby większy, pracowałby na niższej mocy ale spalanie nie byłoby niższe. Nie jest problemem zagrzać Twój dom, z tym kocioł sobie jak widać radzi. Problemem jest zatrzymanie ciepła w domu. Jak i tą bitwę wygrasz...wygrasz wojnę. Cierpliwości.
Posprzątaj górę, kupuj systematycznie rolkę wełny na miesiąc.  Małymi krokami efekt osiągniesz.

I tu widzę swój błąd w doradzaniu Papie. Bo zamiast zacząć od pytań na temat domu i jego zapotrzebowania na ciepło, szukałem rozwiązania w głowicach termo czy usprawnieniu instalacji. Przyznaję, że lepszą inwestycją na początek byłoby wydanie kasy na wełnę niż na zawory i głowice.

Ale z zawirowywaczy nie rezygnuj, usprawnią wymianę ciepła.
RBR 11kW

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 49
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #441 dnia: Styczeń 05, 2016, 05:04:38 pm »
Papa postaram się w czwartek coś wysmyczyć i się odezwę do Ciebie.
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline PapaSmerf

• Full Member
« Odpowiedź #442 dnia: Styczeń 05, 2016, 05:21:52 pm »
Dobrze, dziękuję :)

Offline PapaSmerf

• Full Member
« Odpowiedź #443 dnia: Styczeń 12, 2016, 11:55:47 pm »
zawirowywacz założony dziś o 13.00
no jak na razie poniósł temp. spliny i spalanie

dodane 13.01
No i co Wy na to?
Spalanie skoczyło o 20%
Spaliny były na poziomie 130 a poszły na 170-180
(Ustawień nie zmieniałem)
A u Was były jakieś zmiany po założeniu zawirowywacza?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2016, 09:29:56 am wysłana przez PapaSmerf »

Offline marcus312

• Full Member
« Odpowiedź #444 dnia: Styczeń 13, 2016, 09:48:21 am »
U mnie byly takie zmiany po zalozeniu zawirowywacza  ze temperatura spalin poszła w dół o 20st nie do gory  ;)

Offline PapaSmerf

• Full Member
« Odpowiedź #445 dnia: Styczeń 13, 2016, 12:19:36 pm »
no i u mnie tak miało być, więc zastawiam się o co chodzi :)

Offline kobra64

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 44
  • ekogroszek luzem i w workach 501 370390
« Odpowiedź #446 dnia: Styczeń 13, 2016, 12:29:22 pm »
Może odwrotnie założyłeś?

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #447 dnia: Styczeń 13, 2016, 01:24:57 pm »
Obniż trochę temperaturę powrotu, żeby miało co odebrać ciepło ze spalin. Zwiększysz tym samym sprawność. Tez się o tym przekonałem ostatnimi czasy, pomimo że z uporem maniaka starałem się jak najmniejszą różnicę między zasilaniem a powrotem utrzymać.
Nie stosowałem nigdy zawirowywaczy, więc nie podpowiem nic na ten temat.
RBR 11kW

Offline marcus312

• Full Member
« Odpowiedź #448 dnia: Styczeń 13, 2016, 02:47:04 pm »
Mozliwe ze stało sie tak ze akurat strumien przez zawirowywacz ukierunkowal ci bardziej spaliny na czujnik jest  pewnie zabudowany bardziej z boku czopucha .Przedtem pewnie spaliny szły srodkiem czopucha  wiec bardziej omijały czujnik  ;)

Offline PapaSmerf

• Full Member
« Odpowiedź #449 dnia: Styczeń 13, 2016, 03:49:14 pm »
Gmaj pod twoim zarzadem juz sie poprawiło ;D