Autor Wątek: Sterowniki nie posiadające gniazda jak w SPR11  (Przeczytany 8235 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jacekw

  • Pytak
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Sterowniki nie posiadające gniazda jak w SPR11
« dnia: Grudnia 22, 2012, 08:37:39 pm »
Witam. Zamówiłem już MCI. Mój sterownik, to eko R. Nie posiada gniazda do podpięcia dmuchawy, tylko kabel 3 żyłowy, do którego była podpięta dmuchawa (np.  http://www.pol-fans.pl/pl/p/STEROWNIK-DO-PIECA-EKO-R/10 ). Myślę, że dla userów jak ja przyda się opis gniazda ( i wtyki z MCI) ze sposobem podłączenia. Jaki symbol gniazda  i jak prawidłowo podłączyć zasilanie (+/-) i masę. Z góry dziękuję.

Offline bolecki

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 8048
  • Reputacja: 172
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Zobacz profil
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
Odp: Sterowniki nie posiadające gniazda jak w SPR11
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 22, 2012, 09:54:12 pm »
W sieci nie ma "+ - masa".  Skoro tak piszesz to prośbę masz taką żebyś przy kombinacjach definitywnie odłączył z gniazdka sterownik i miarkownik. Zamiast +...-  Jest L, N, PE.
PE to ochronny, podłączony jest do obudowy i "wybija różnicówkę". Kolor żółto-zielony. W starych instalacjach (dwużyłowych)  funkcję ochronną pełnił przewód N.

N czyli zero lub neutralny, można powiedzieć że ten "nie kopie", ma niebieski kolor
L czyli faza, ten Cię już popieści, to właśnie nim świeci neonówka. Kolory kabli inne od wymienionych, zazwyczaj brązowy

Nie spodziewaj się też że w sterowniku N będzie faktycznie na niebieskim, bo to zależ jak podłączone jest gniazdko. Dlatego w instrukcji pisze żeby to sprawdzić

MCI ma wymienione wyżej kolory, wystarczy że PE sterownika podłączysz z PE miarkownika. Reszta bez znaczenia.
To czy zrobisz sobie wtyczkę, czy kostkę to już zależy od Ciebie.

Gniazda: z lewej miarkownik, z prawej sterownik


Możesz dokupić np tu http://tinyurl.com/gniazdko
W razie draki: 503-064-713

SV200, groszek i zapalarka https://ekotlownia.pl/sterownik-7/29

Offline jacekw

  • Pytak
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Odp: Sterowniki nie posiadające gniazda jak w SPR11
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 22, 2012, 10:01:13 pm »
Ok. Dziękuję. I pozdrawiam.

Offline jacekw

  • Pytak
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Odp: Sterowniki nie posiadające gniazda jak w SPR11
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 22, 2012, 10:22:45 pm »
Dla userów ekoR wszystko, łacznie z kolorami kabli się zgadza. Moderatorowi jeszcze raz dziękuję (sprawdziłem na własnym sterowniku). Pozdrawiam.

Offline Mirek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1116
  • Reputacja: 14
    • Zobacz profil
Odp: Sterowniki nie posiadające gniazda jak w SPR11
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 22, 2012, 11:00:05 pm »
Witam. Jeszcze pokrótce: jak widać są 2 rodzaje wtyczek, czyli tzw. męskie i żeńskie. Męskie mają wystające piny metalowe, można je chwytając w ręce wtyczkę dotknąć nawet niechcący palcami. W żeńskim nie ma możliwości dotknięcia końcówek. Stąd zasada, że kabel z napięciem sieciowym musi mieć wtyk żeński (np. od sterownika). Odbiornik prądu (dmuchawa, grzałka, monitor...) ma wtyk męski.
W instalacji 1-fazowej instalacja powinna być wykonana przewodem 3-żyłowym (ochronny, neutralny, przewód fazowy), przy czym przewód ochronny oznaczono kolorem żółtozielonym.
PE - ochronny - (kolor żółto-zielony),
N - neutralny - (kolor niebieski),
L - przewód fazowy (zwykle stosowane kolory: brązowy, czarny lub szary).

Myślę, że najlepiej na końcu kabla od sterownika zamontować wtyczkę tzw. komputerową 3-pinową żeńską (na środku PE - ochronny - kolor żółto-zielony),  i będzie to zrobione z możliwością bezpiecznego rozłączania-połączania sterownika z miarkownikiem.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 22, 2012, 11:25:49 pm wysłana przez Mirek »
SPR11 v.P16_MCI_PPX_ATMOS32GS (zgazowanie drewna)___ Sztoker 25 kW (PUMA)

Offline jacekw

  • Pytak
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Odp: Sterowniki nie posiadające gniazda jak w SPR11
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 31, 2012, 07:39:17 pm »
Witam. Najlepsze życzenia noworoczne. Miarkownik dzisiaj otrzymałem, zamontowałem i jak na razie jestem bardzo zadowolony.
Dla użytkowników eko R, dmuchawa na max, naczej sterownik głupieje. Mam pytanie, czy mniejsze kółko daje mniejsze wychylenie klapki ? Pozdrawiam.

Offline bolecki

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 8048
  • Reputacja: 172
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Zobacz profil
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
Odp: Sterowniki nie posiadające gniazda jak w SPR11
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 31, 2012, 08:46:36 pm »
opisz to głupienie i ogólne ustawienia (możliwości) dmuchawy w tym Eko r

Mniejsze koło=mniejsze wychylenie. Zacznij od tego.
W razie draki: 503-064-713

SV200, groszek i zapalarka https://ekotlownia.pl/sterownik-7/29

Offline jacekw

  • Pytak
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Odp: Sterowniki nie posiadające gniazda jak w SPR11
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 31, 2012, 10:15:32 pm »
Czyli źle zacząłem. Opiszę jutro, po przejściu na mniejsze kólko. Przetestuję wszystkie możliwości sterownika ekoR i zachowanie MCI. Ale już wiem, że takiego miarkownika szukałem od 1,5 roku. Pozdrawiam.

Offline Mirek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1116
  • Reputacja: 14
    • Zobacz profil
Odp: Sterowniki nie posiadające gniazda jak w SPR11
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 31, 2012, 10:26:48 pm »
jacekw > Od wielkości kółka na które nawija się linka zależy wielkość maksymalnego skoku haczyka zaczepionego za klapkę, czyli maksymalne uchylenie klapki. Tu każdy musi sobie dobrać indywidualnie. Ustawiając później odpowiednie obroty maksymalne dmuchawy, można ten skok zmniejszyć do swoich potrzeb. Poza tym, dla mniejszego kółka trzeba zawiesić większy ciężarek (nie za duży, ale taki, żeby klapka zamknęła się po zaniku napięcia w sieci). Poczytaj w postach na forum no i w instrukcji do MCI. Pozdrawiam.
SPR11 v.P16_MCI_PPX_ATMOS32GS (zgazowanie drewna)___ Sztoker 25 kW (PUMA)