Autor Wątek: Ardeo Eco Burn + SPP v.2 + EKR25 (Tilgner)  (Przeczytany 14670 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline artuross

• GRU
  • Full Member
  • Reputacja: 1
  • SPPV2
Odp: Ardeo Eco Burn + SPP v.2 + EKR25 (Tilgner)
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 27, 2015, 03:44:27 pm »
Masz racje ale pisałem ci do tych warunków jak teraz,przy tej temp.to przesadę ma w spalaniu,jak sie zrobi zima to wtedy sobie podniesie za zaworem,napisze ci jeszcze cos .sam to przerabiałem-jak nie masz jakiś wielkich obiegów podłogówki to najlepszy schemat jest taki- jedna pompa obiegowa na najniższym biegu na co i cwu,żadnych zaworów 3-4-5 drogowych! i innych pierdul! bajpas za pompa z zaworem do ochrony powrotu.Przed zasobnikiem cwu. zawór przymknięty ze by niebylo dużych skoków po kąpielach itp.termostaty na grzejnikach.i smiga jak talala!oszczednosc pradu. opalu i czasu!robisz 2-3 korekty w sezonie, sypiesz opal i wywalasz popiół co jakiś czas.

Offline artuross

• GRU
  • Full Member
  • SPPV2
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 27, 2015, 03:47:28 pm »
Te 25 jest tylko dlatego, że jest ciepło na dworze. Zobaczysz za parę dni jak temp zewn. spanie, ile wtedy będzie w pomieszczeniu.

Na forach widzę, że ludziska kombinują w kotłach Tilgnera z cegłami szamotowymi ułożonymi na ruszcie wodnym, może tędy droga?
jestes blisko! jak nieda sie ustawieniami to tylko tak podniesiesz sprawnosc kotla.

Offline damiano

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #62 dnia: Grudzień 27, 2015, 05:04:14 pm »
Zawór 4D wymuszają warunki gwarancji ustalone przez producenta, więc póki co zostanie w instalacji.

Ale nad uproszczeniem układu pomyślę, wcześniej jednak montując termostaty przy grzejnikach.
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/259
Tilgner EKR25 + Ardeo Eco Burn + SPP v.2 + WPA06, 4D + siłownik.
Lenovo Tab 2, lagdroid 5.1

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 47
« Odpowiedź #63 dnia: Grudzień 27, 2015, 06:31:54 pm »
Warunki gwarancji mówią wyrażnie o konieczności zamontowania zaworu 4D, czy tylko o utrzymywaniu temperatury powrotu na odpowiednim poziomie. Skoro już jest to zostaw, zawsze można na 100% otworzyć :) Ważniejsze jest odpowiednie spięcie powrotów.
Ostatnia zmiana, a zwłaszcza spore obniżenie nadmuchu zaskutkuje na pewno rzucaniem mocy i o ile się ustabilizuje to nie na poziomie 20-30%. Tu trzeba raczej dawkę inaczej ustawić. Ja proponowałbym 8s/45s z wiatrem 36-37%.
Istotne jest pytanie, jaki ten palnik ma przesyp, bo na pewno większy niż 4,5g/sek a to też wpływa na wskazania.
RBR 11kW

Offline damiano

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 27, 2015, 06:40:37 pm »
Mierzyłem i wyszło w okolicy 930g/200s. Dane [g/s] wprowadziłem do sterownika.

W warunkach jest mowa o zaworach 3d/4d i konieczności utrzymania 45st na powrocie.

Poeksperymentuję z niższymi temperaturami, choć to też kłóci się z warunkami pracy opisanymi w DTR..

Offline dziubek23

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 8
« Odpowiedź #65 dnia: Grudzień 27, 2015, 06:51:49 pm »
D....a wyszła z tymi biednymi nastawami zrób jak pisał Gmaj.  Trochę sito wychodzi albo twój komfort cieplny jest jakiś wygórowany :P. Jest opcja na ciulowy opał ale wątpie.

Offline damiano

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #66 dnia: Grudzień 27, 2015, 06:56:45 pm »
Bez przesady, jest ciepło na dworze to i w domu zrobiło się ciepło. Na górze mam jednak niższą o jakieś 2 stopnie temperaturę.. a lada dzień przyjdą przymrozki i wtedy nie będzie już tak kolorowo.

Czyli co, 8/45? Przetrzymam go jednak tę noc na obecnej temperaturze z czystej ciekawości.

Offline artuross

• GRU
  • Full Member
  • SPPV2
« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 27, 2015, 08:35:27 pm »
Bez przesady, jest ciepło na dworze to i w domu zrobiło się ciepło. Na górze mam jednak niższą o jakieś 2 stopnie temperaturę.. a lada dzień przyjdą przymrozki i wtedy nie będzie już tak kolorowo.

Czyli co, 8/45? Przetrzymam go jednak tę noc na obecnej temperaturze z czystej ciekawości.
Fizyki nie da sie oszukać ,weźmie tyle ile potrzeba na pokrycie strat cieplnych budynku,jak masz w miare ustawienia i nie przegrzewasz oraz nie grzejesz atmosfery (okna masz pozamykane?swego czasu długo mi szlo oduczenie zachowań małżonki do przyzwyczajeń wietrzenia z bloku.grzejniki sie robily czerwone a piec podskakiwał) to ponad 30 kilo na takie pogody to przesada.moze ten groch ci wcisnęli prawdziwy kamienny? ;D nawet  na czechu mi tyle nie palił.takie spalanie to mialem na 2-stanie przy -20 i wietrze a wieje u mnie niezle.zainwestuj w glowice to sie oplaca!

Offline damiano

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #68 dnia: Grudzień 27, 2015, 08:43:00 pm »
Dobrze wiem, że bez termomodernizacji się tu nie obejdzie.

A żeby otworzyć zawór 4D na max, potrzebne głowice termostatyczne, inaczej bym się przy lżejszych pogodach zagotował, a przy mrozach pakował opał jak w lokomotywę.

Ciekaw jestem czy da się palić latem na samą wodę, skoro teraz są takie cyrki z utrzymaniem kotła w ryzach.

Offline artuross

• GRU
  • Full Member
  • SPPV2
« Odpowiedź #69 dnia: Grudzień 27, 2015, 08:56:34 pm »
Dobrze wiem, że bez termomodernizacji się tu nie obejdzie.

A żeby otworzyć zawór 4D na max, potrzebne głowice termostatyczne, inaczej bym się przy lżejszych pogodach zagotował, a przy mrozach pakował opał jak w lokomotywę.

Ciekaw jestem czy da się palić latem na samą wodę, skoro teraz są takie cyrki z utrzymaniem kotła w ryzach.
oczywiście ze sie da ,sam palilem,narazie jak nie masz glowic a masz ten zawór to ustaw na chałupę mniejsza temperaturę.gdzies byly nawet wyniki ile mniejsze spalanie. a tu masz bardzo mądry artykuł  http://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-domu/cena-ogrzewania,222_4128.html
wydrukuj i powieś ;D na lodowce.oczywiscie te 20st to jak kto lubi,ja tam lubie w domu chodzic w gaciach.reszta sama prawda.

Offline damiano

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #70 dnia: Grudzień 28, 2015, 09:43:26 pm »
Warunki gwarancji mówią wyrażnie o konieczności zamontowania zaworu 4D, czy tylko o utrzymywaniu temperatury powrotu na odpowiednim poziomie. Skoro już jest to zostaw, zawsze można na 100% otworzyć :) Ważniejsze jest odpowiednie spięcie powrotów.
Ostatnia zmiana, a zwłaszcza spore obniżenie nadmuchu zaskutkuje na pewno rzucaniem mocy i o ile się ustabilizuje to nie na poziomie 20-30%. Tu trzeba raczej dawkę inaczej ustawić. Ja proponowałbym 8s/45s z wiatrem 36-37%.
Istotne jest pytanie, jaki ten palnik ma przesyp, bo na pewno większy niż 4,5g/sek a to też wpływa na wskazania.

Rano zmiejszyłem temperaturę za zaworem 4D, praktycznie kaloryfery są letnie.

Teraz (na noc) zmieniam nastawy na 8s/45 i nadmuch 37%. Pytanie, czy kombinować z temperaturą pieca, czy zostawić na obecnym poziomie.

Offline dziubek23

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 8
« Odpowiedź #71 dnia: Grudzień 28, 2015, 09:52:07 pm »
Skoro masz zawór to w razie jak stwierdzisz że zimno to nim pokręcisz. Na piecu nie zmieniaj.

Offline damiano

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 28, 2015, 10:03:45 pm »
Jutro po 16 temperatura zejdzie poniżej zera, więc raczej na pewno podkręcę temp. na zaworze.

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 47
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 28, 2015, 10:09:55 pm »
Jak już głowice założysz, ustawisz na kotle 55-60*C, 4D na stałe na ok. 65% i potem już tylko będziesz temperaturą na kotle kręcił w zależności od temperatury na zewnątrz.  4D najwyżej 2-3 razy do roku skorygujesz.
RBR 11kW

Offline damiano

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 28, 2015, 10:14:39 pm »
Głowice byłyby i od razu, gdyby nie fakt, że w paru pokojach trzeba ruszać podłogi i zamurować wnęki pod oknami.
Co do samego zaworu 4D, po okresie gwarancji można się zastanowić nad jego wywaleniem. Niemniej głowice są sprawą priorytetową.