Autor Wątek: Defro Eko Uni 19  (Przeczytany 8452 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline luknor

• Full Member
  • Reputacja: 1
Odp: Defro Eko Uni 19
« Odpowiedź #135 dnia: Styczeń 11, 2017, 08:17:12 am »
Mam takie nietypowe pytanie do kolegów po fachu którzy bardziej się znają na instalacjach CO. Mój układ jest dość skomplikowany, kocioł jest podłączony do dużego rozdzielacza z którego rozchodzą się układy CO (na 4d), podłogowy (na 3d sterowany głowicą termostatyczną) oraz CWU. Niestety przez ten piekielny rozdzielacz kocioł nie ma obiegu grawitacyjnego i pompa CWU musi chodzić cały czas żeby powrót miał sensowną temperaturę a kocioł nie falował temperaturą. Po sezonie mam w planie przerobić instalację w kotłowni i przyszło mi do głowy zastosowanie wymiennika plytowego i rozdzielenie obiegu kotłowego od tego rozdzielacza i zrobienie układu otwartego dla kotła i zamkniętego dla reszty.
Czy ktoś ma doświadczenie z wymiennikiem płytowym i czy jest sens bawienia się w takie rozwiązanie?
Dodam że teraz naczynie wzbiorcze jest na strychu gdzie nie zamarza ale rury do niego biegną przez nieogrzewany strych i tam co sezon mi któraś rurka chwyci i jak bym tego nie ocieplił zawsze po czasie złapie. Wymiennik pozwoliłby mi przenieść naczynie do kotłowni.

Offline luknor

• Full Member
« Odpowiedź #136 dnia: Marzec 31, 2017, 07:36:52 am »
Cisza na forum to może ja coś napiszę ;)
Zauważyłem taką rzecz wczoraj, otóż temperatura podajnika przy obecnych temperaturach zewnętrznych waha się pomiędzy 50 a 60 stopni C. Pytam dlatego że zmieniłem palnik Uni na fajkę i nie mam doświadczenia w tym względzie z fajką. Uni dużo palił nawet w ciepłe dni i się tak nie nagrzewał. Czy tak może być? Czy coś skopałem robiąc przekładkę? Starałem się wszystkie połączenia kocioł - podajnik uszczelnić masą wysokotemperaturową (tą którą uszczelniałem koronkę palnika) ale może gdzie indziej jest przyczyna. Dodam że teraz po zmianie z Uni na fajkę przy dosypywaniu węgla z podajnika się kopci, ale to teraz wiosną występuje bo w zimie tego nie było.

Offline luknor

• Full Member
« Odpowiedź #137 dnia: Kwiecień 05, 2017, 07:46:35 am »
Pomoże ktoś? Już myślałem że jest dobrze bo zmieniłem ustawienia podawania z 5/35 na 3/21s i od razu temperatura spadła ale dziś znów widzę że 65 stopni na podajniku. Dodam że tej zimy zmieniłem rynnę na zwykłą fajkę ale sprawdziłem w poniedziałek wszystkie śruby i połączenia i wszystko jest dokręcone. Klapa zasobnika też jest szczelna ale dociągnołem zapięcia mimo wszystko. Nie wiem co robić bo co jakiś czas wywala mi alarm.

Edit:
Podniosłem teraz trochę wiater i wyłączyłem tło. Dodatkowo przedstawiłem przepustnice wentylatora żeby jak się wyłączy nie ciągnął powietrza ciągiem kominowym.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2017, 08:34:47 am wysłana przez luknor »

Offline tomek

• Hero Member
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #138 dnia: Kwiecień 05, 2017, 09:58:39 am »
Nie przejmuj się kopczykiem , przy rynnie byłeś przyzwyczajony do dużej
dawki , tutaj dałbym co najmniej na 35 przerwę jak nie na 42s a temperatura spadnie
Jeżeli nie to tylko szukanie słabego węgla i mieszanie .

Offline luknor

• Full Member
« Odpowiedź #139 dnia: Kwiecień 05, 2017, 10:06:33 am »
Temperatura spadła na razie ale dwa dni temu po zmianie z 5/35 na 3/21 też spadła. Poczekam i zobaczę czy z przepustnicą wentylatora przestawioną tak żeby się zamykała bez wentylatora będzie lepiej. Węgiel nie jest jakiś super hiper, jest to Silver z bartexu 26-28Mj

Offline tomek

• Hero Member
« Odpowiedź #140 dnia: Kwiecień 05, 2017, 10:08:12 am »
Najlepiej w granicach 23Mj i będzie tyle samo spalał .

Offline tomek

• Hero Member
« Odpowiedź #141 dnia: Kwiecień 05, 2017, 10:11:19 am »
Przepustnica zamykająca zasadzi Ci kocioł i będzie gorzej jak przy rynnie .

Offline luknor

• Full Member
« Odpowiedź #142 dnia: Kwiecień 05, 2017, 10:40:39 am »
Pewnie tak ale spróbować muszę znaleźć przyczynę. Może mam ciąg kominowy zbyt duży i przez to żar się cofa. Komin fi 180 systemowy schidel, czysty, dziś sprawdzałem jak znów alarm wywaliło. Kocioł dawno nie czyszczony ale nie jest mocno zawalony. Wyczyścilem retortę od spodu ale popiołu było tam niewiele. Może korona się zatkała ale żeby od grudnia tak szybko? Dodatkowo teraz wiosną zauważyłem kopcenie z zasobnika przy dosypywaniu węgla, nie wiem czy obie rzeczy nie mają czegoś wspólnego.

Offline tomek

• Hero Member
« Odpowiedź #143 dnia: Kwiecień 05, 2017, 10:51:36 am »
Cofa się żar przy mocniejszym węglu , miałem tak samo i też mi dochodziło 50-60* .
Pomagało wypchnięcie całego ekogroszku ze ślimaka do zera to jeszcze przez dobrą chwilę się dymiło
ze ślimaka przy pustym zasobniku ale to pomagało na 1-2 dni .Tylko zmiana węgla na słabszy pomoże
inne patenty nie pomogą . Całą zimę walczyłem tak z Wesołą.

Offline luknor

• Full Member
« Odpowiedź #144 dnia: Kwiecień 05, 2017, 10:55:48 am »
W zimie nie miałem problemów. Miałem Gold   bartexu czyli mieszankę wesołej z czymś i temperatura podajnika była w okolicach 20-30st. Teraz wiosną przeszedłem spowrotem na Silver. Zobaczymy co to będzie. W razie czego mam strażaka na rurze.

Offline luknor

• Full Member
« Odpowiedź #145 dnia: Kwiecień 05, 2017, 12:56:15 pm »
Póki co temperatura podajnika spadła do 40st i od 10-tej tak się utrzymuje. Zobaczymy co dalej bo duże wahania są jak kocioł przechodzi z trybu lato w pełną pracę. Teraz dalej idzie w trybie grzania CWU bo dopiero od 15 st ma autolato.

Offline luknor

• Full Member
« Odpowiedź #146 dnia: Kwiecień 06, 2017, 08:11:50 am »
Od przestawienia klapki na wentylatorze tak by pracowała temperatura na podajniku nie przekroczyła 42st. Trochę podniosłem moc dmuchawy z 65 na 70 bo wydawało mi się że przez tę klapkę słabiej dmucha. Popiół ok, spieków nie ma.

Offline luknor

• Full Member
« Odpowiedź #147 dnia: Kwiecień 11, 2017, 09:37:46 am »
No i temperatura podajnika jest ok. Teraz jest inny problem. Jak kocioł przejdzie w tryb lato to po stronie przeciwnej do podajnika przerzuca mi niespałony węgiel. Coś z ustawieniami czy może korona się przytkała? Oczywiście wszystko przy montażu było osadzone na silikonie, uszczelnione i zimą takich problemów nie było.