Autor Wątek: Batory 10KW  (Przeczytany 1291 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 95
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
Odp: Batory 10KW
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 03, 2016, 09:54:57 pm »
Bodziasty, i jak tam?
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29

Offline bodek

• Sr. Member
  • Reputacja: 8
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 04, 2016, 01:39:00 am »
Podłączyłem już czujniki i popaliłem trochę na ruszcie.Jak dmucham 44-45 to pali się na całości ale spieka.Jak dmucham mniej to są miejsca gdzie niedopala.Myślę, że już najgorsze mam za sobą.
Zastanawiam się tylko dlaczego taka różnica w dmuchaniu między v1 a v2?
Grobelny 15KW,Batory 10KW , RV-13 AM, soft 421
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/140

Offline bodek

• Sr. Member
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 06, 2016, 02:50:10 am »

Pytanie do wodza.Mało istotne ale dlaczego na mapce jestem na czerwono jako spr11?
Jakoś to moje ustrojstwo pomału ogarniam.Zaczyna mnie coraz bardziej słuchać.Jeszcze tylko popiół ogarne i będzie gitara.Wtedy będzie fotka od bodka.
Myślałem przenieść ten wątek z działu spp do v2 ale chyba jestem na to za mały.

Offline Piotr8181

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 05, 2017, 03:26:39 pm »
Jakie korzyści przynosi czujnik temperatury bojlera na powrocie z kotła?

Offline besix

• Sr. Member
  • Reputacja: 15
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 05, 2017, 08:11:36 pm »
Jakie korzyści przynosi czujnik temperatury bojlera na powrocie z kotła?
Czujnik CWU na powrocie przy ustawionej temperaturze grzania bojlera równej z temperaturą zadaną na piecu,  powoduje że pompa CWU pracuje ciągle, co daje
ciągle ciepłą wodę, ochronę temperatury powrotu, stabilizację pracy kotła bo bojler robi trochę jako bufor i ostatnia korzyść to masz podgląd temperatury powrotu.
To samo można uzyskać wyjmując czujnik z bojlera i kładąc  go luzem w kotłowni ale wtedy znasz tylko temperaturę kotłowni .
Jeżeli masz zawór 4D lub jakiś inny układ ochrony powrotu i kocioł chodzi dość równo ( małe wahania temperatury na piecu) to taki zabieg jest zbędny
Tłok 17KW KMG-1 Palnik pelletowy 16kW

Offline bodek

• Sr. Member
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 05, 2017, 11:02:26 pm »
Z ust mi to Grzesiu wyciągnąłeś.Jak profesor.

Offline Piotr8181

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 06, 2017, 09:52:56 am »
Dzięki za wyjaśnienie :)  Mam zamontowany zawór 3D (wiem 4D lepszy)
Przełożyłem czujnik z bojlera na powrót pieca - przy zadanej na piecu 55C powrót utrzymuje dość równo 48-50C Sam się dziwie że instalacja tak pracuje - zawór 3D otworzony na max ciepła z kotła na grzejniki.  CWU ustawione na 52C z histerezą 5% i sprawdziłem że gdy na powrocie temp spadnie to załącza się pompa CWU i podgrzewa powrót kotła. 
Woda w bojlerze grzeje się nawet bez pompy, bo działa grawitacja (grube rury) i pompa przepuszcza wodę.  Zaworu zwrotnego nie mam.  Szeregowo z bojlerem jest jeszcze podłączony podgrzewacz ariston velis i ciepłej wody nie brakuje w domu.

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 40
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 06, 2017, 03:12:31 pm »
Dzięki za wyjaśnienie :)  Mam zamontowany zawór 3D (wiem 4D lepszy)

tu się różne opinie ścierają czy lepszy 3d czy 4d. Dyskusja o wyższości świąt jest równie dużo zwolenników jednego jak tez drugiego rozwiązania. Przy 3d zdecydowanie mniej można spartolić.

Najważniejsze jest czy dobrze dobrany i dobrze zamontowany.
Ja mam 3d i u mnie ma pełnić role obniżenia temp. na dom, krótko mówiąc jest przed pompą. Jakby miał mieć priorytet rozdzielacza i chciałbym nim podgrzewać powrót, to pompa musiałaby być montowana przed nim.

Przy 4d z kolei ważne zachowanie średnicy, minimum jak na kotle np. na kotle 5/4cala, zawór 5/4cala, rury kocioł-zawór 5/4cala, rura zawór-powrót 5/4cala a tylko z zaworu na dom i z domu do zaworu można redukować. Jak ktoś zasadzi 1calowy 4d, albo zwęzi rury na istotnych odcinkach, to tak, jakby był zamontowany zawór 3d i podgrzanie powrotu nie zadziała
Skam-P25 palnik Ardeo Burno-Iron, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline Piotr8181

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 06, 2017, 05:00:21 pm »
Widzę chłopaki, że wiedzę macie nie małą w temacie CO :)   W sumie to faktycznie celem tego zaworu jest obniżenie temperatury na dom, choć pilnuje też temperatury powrotu i spalin.
Po zamontowaniu czujnika spalin mam w trakcie grzania w czopuchu 200-220C, a co ciekawe w podtrzymaniu utrzymuje się ok100C - za duży ciąg?
Będę wdzięczny za ocenę instalacji ze zdjęć.

Jeszcze mam pytanie odnośnie klapki z odważnikami przy dmuchawie.  Lepiej jak na stałe otwarta, czy tak jak u mnie przymyka się w podtrzymaniu w 70%?

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 40
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 06, 2017, 05:39:28 pm »
Tylko gdy pompa jest przed zaworem 3d będziesz w stanie dogrzewać powrót ( zawór jako rozdzielacz)
Skam-P25 palnik Ardeo Burno-Iron, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline Piotr8181

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 06, 2017, 06:08:54 pm »
Dokładnie w taki układzie jak pokazałeś jest ochrona powrotu.  Dzisiaj jest ok -10C i zadaną na piecu mam 65C i zawór też otwarty na max.  Na powrocie mam 55C i jest  bardzo stabilnie.
Co ciekawe przy zadanej na piecu 55 na powrocie temperatura oscylowała 48-50C, więc ok.
Problem to zawór 3D i puszczenie na instalację 40-45, bo tu powrót musi być już dużo chłodniejszy.

Na razie nie będę tego przerabiał i będę kontrolował temperaturę na powrocie - przełożyłem czujnik z CWU i ładnie widać co się dzieje.

Offline besix

• Sr. Member
  • Reputacja: 15
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 06, 2017, 08:28:28 pm »
Dokładnie w taki układzie jak pokazałeś jest ochrona powrotu.  Dzisiaj jest ok -10C i zadaną na piecu mam 65C i zawór też otwarty na max.  Na powrocie mam 55C i jest  bardzo stabilnie.
Co ciekawe przy zadanej na piecu 55 na powrocie temperatura oscylowała 48-50C, więc ok.
Problem to zawór 3D i puszczenie na instalację 40-45, bo tu powrót musi być już dużo chłodniejszy.

Na razie nie będę tego przerabiał i będę kontrolował temperaturę na powrocie - przełożyłem czujnik z CWU i ładnie widać co się dzieje.
Jak już przełożyłeś czujnik na powrót co nie jest błędną decyzją a wręcz słuszną to jeszcze bym ustawił histerezę CWU na minimum i ustawił temperaturę CWU taką samą jak zadana , będziesz miał na stałe ochronę tego powrotu i z pewnością jeszcze stabilniejszą pracę kotła o ciepłej wodzie non-stop już nie wspomnę
Tłok 17KW KMG-1 Palnik pelletowy 16kW

Offline blackbird

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 06, 2017, 09:51:26 pm »
To jeżeli pompa stoi za zaworem 3d już nie będzie tak pięknie z dogrzewaniem powrotu? Jakie są tutaj zależności?
Stalmark tłokowy 17kW, dmuchawa 80W
https://ekotlownia.pl/sterownik/265
SPP = ktoś w końcu wymyślił coś dobrego

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 95
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 06, 2017, 10:05:10 pm »
Np zmieni się kierunek przepływu przez pionową rurkę z grafiki Jarka. W tedy będzie nią lecieć to co wraca z instalacji, a nie to co wychodzi z kotła.
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29