Autor Wątek: przygotowanie instalacji pod SKAM P Plus 12 KW z ciepłomierzem  (Przeczytany 6573 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bpiter79

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 3
Odp: przygotowanie instalacji pod SKAM P Plus 12 KW z ciepłomierzem
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 15, 2017, 09:50:46 pm »
Zawsze możesz zrobić tak, by na czas zabawy ciepłomierzem wykorzystywać jedno wyjście kotła. Dwa zawory kulowe sprawę załatwiają. Jednym zaworem odcinasz wyjście z kotła, drugim zaworem podajesz wodę z jedynego aktywnego wyjścia zasilania.

Wymyśliłem coś innego: dwa wyjścia (powiedzmy LEWE na CWU i drabinki, PRAWE na podłogówkę), z prawego idzie również rura na zbiornik wyrównawczy i zaraz za kotłem studzienka na czujnik temp. Na lewym zaraz za kotłem zawór kulowy. NITKA łącząca oba zasilania z zaworem kulowym pośrodku. Zimą zawór na nitce zamknięty - CWU bierze sobie wodę ze swojego zasilania (LEWEGO), a podłogówka ze swojego (PRAWEGO). Jest również mierzona temp. zasilania. Natomiast latem otwieram zawór na nitce łączącej i zamykam zawór znajdujący się zaraz za kotłem na zasilaniu CWU. W ten sposób CWU bierze sobie wodę z Prawego zasilania podłogówki. Temp. jest mierzona. Co o tym myślicie?
Skam-P Plus 7kW (Ardeo Iron) + SPPv2 + ciepłomierz. Dom 126mkw pow. użytkowej, 155mkw pow. mieszkalnej po podłodze. 100% podłogówka + dwie drabinki w łazienkach i kaloryfer w garażu. OZC - 6.7kW. https://ekotlownia.pl/sterownik-5/451

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 47
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 15, 2017, 10:41:34 pm »
Jak w reklamie Boscha: "Genial einfach - einfach genial" :)
RBR 11kW

Offline bpiter79

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 15, 2017, 11:24:06 pm »
 ;) No i git  :D
Skam-P Plus 7kW (Ardeo Iron) + SPPv2 + ciepłomierz. Dom 126mkw pow. użytkowej, 155mkw pow. mieszkalnej po podłodze. 100% podłogówka + dwie drabinki w łazienkach i kaloryfer w garażu. OZC - 6.7kW. https://ekotlownia.pl/sterownik-5/451

Offline Marcin Stawiarz

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 27, 2017, 09:38:20 pm »
Witam. Piec zamontowany. Dobę zajęło podgrzanie domu do temp 22 stopnie ( z 10 do jakich spadło po 4 dniach bez ogrzewania). Teraz próbuję podłączyć się do ekotlownia.pl. Zużycie aktualnie pokazuje ok. 39 kg na dobę. Nie mogę doczekać się wykresów i ew. porad na temat ustawień
Pozdrawiam serdecznie.
ps. założę nowy wątek gdzie opiszę jak udało się wyjść z problemu związanego z "małym nieporozumieniem przy zamawianiu pieca" :)
edit:
BET działa po aktualizacji softu. Teraz muszę jeszcze wyliczyć dawkę podawania gr/s, bo tego jeszcze nie wpisywałem. Dwa tygodnie urlopu w sam raz na ustawianie pieca :)
mój piec https://ekotlownia.pl/sterownik-5/412
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2017, 10:24:09 pm wysłana przez Marcin Stawiarz »

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 27, 2017, 10:46:34 pm »
Zmniejsz przepływ, bo 2,5 tony na godzinę przeganiasz :) Ta żółta TECE na pierwszym biegu 43 W tak goni????
Jeszcze jedno: piszzesz w pierwszym poście, że dmuchawę masz RV13 AMs. Ustawienie jej na 36 to nie za nisko?
Jeszcze drugie: rozruch również wyżej; na "4" co najmniej.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2017, 11:11:49 pm wysłana przez gmaj22 »
RBR 11kW

Offline Marcin Stawiarz

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 27, 2017, 11:26:01 pm »
od kiedy zacząłem czytać cokolwiek na temat ogrzewania to pompy są na 1 biegu ;) pierwszego dnia miałem na 3 bo ... tak jakoś ktoś zmienił. Teraz jest na 1.
co do dmuchawy. teraz jest na 50 ustawiona i zobaczę do jutra co i jak. konkretnie model dmuchawy to RMS-120 AL 80W - taka jest przy piecu dostarczonym. zaraz zerknę co ja tam w pierwszym poście napisałem.
ps. model dmuchawy spisałem  z formularza zamówienia, a dzisiaj podałem z tabliczki na dmuchawie... aż muszę popatrzeć czy to jest to samo, czy nie i czy napisać do Suspensera...
ps. 2500 l/h przewala na 1 biegu... ta TECE jest na 1 biegu i ona jest tylko do mieszacza na podłogę. do obiegu cwu jest LFP typ PCO 25/4
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2017, 09:37:03 am wysłana przez Marcin Stawiarz »

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 28, 2017, 09:33:27 am »
Z tego co kojarzę kuzyn ma to zrobione tak, że ma w pokojach termostaty pokojowe, które przymykają daną pętlę podłogówki w rozdzielaczu. Tyle pamiętam z tego, co kiedyś mówił. Nie wiem jednak co jest do tego potrzebne, aby to tak działało. On jest zadowolony z tego rozwiązania.
Do tego trzeba siłowniki na dolnej belce zastosować. Zamiast tych czarnych kapturków,dajesz dla każdej pętli siłownik załączany termostatem pokojowym. Działa całkowicie niezależnie i zapewnia ciągłość obiegu przez pozostałe pętlę. Jeśli w jednym pomieszczeniu masz np. dwie czy trzy pętlę,wystarczy sterować tylko jedną.

Przypadek,o którym Marcin wspomniał wcześniej,że dolna rura bojlera jest cieplejsza od górnej,to właśnie skutek braku ZZ na obiegu cwu, a nie podłączenia zasilania na dole:)

Co zaś do dmuchaw: ta z pierwszego posta a ta "z tabliczki" różnią się diametralnie. Pierwsza ma 36-40 W, ta druga zaś 75-80 W.

Wcześniej na schemacie widziałem przepływ 2500l/h, teraz "0". Wyłączyłeś w menu ciepłomierz? Nie próbowałeś zmniejszyć przepływu zaworem za pompą, albo rotametrami?
PS: Spróbuj wyłączyć na chwilę pompę CWU, żeby sprawdzić przepływ podłogówki. Potem możesz wyregulować przepływ i przy okazji temperaturę powrotu zaworem przy bojlerze.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2017, 09:54:17 am wysłana przez gmaj22 »
RBR 11kW

Offline Marcin Stawiarz

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 28, 2017, 09:52:39 am »
piec chodzi 1.5 doby więc nie robiłem jeszcze nic poza drobnymi korektami ustawień.
co do zz na CO teraz jest.
przepływu nie ma, bo piec osiągnął wszystkie parametry.
Dzisiaj dołożę jeszcze jeden czujnik na piętrze gdzie są grzejniki, bo teraz jest taka sytuacja, że podłoga jest wygrzana i temp  na parterze jest taka jak powinna. Jednak na piętrze w pokoju od północy wychładza się znacznie szybciej ( wentylacja mechaniczna tłoczy teraz powietrze o temp 21 stopni). Będę dalej analizował wyniki pracy i zobaczymy. :)

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 28, 2017, 10:36:11 am »
Analizuj,analizuj... Może dojdziesz do wniosku, że grzanie podłogi typu "włącz/wyłącz" to złe rozwiązanie.
Przyjrzę się jeszcze temu rozdzielaczowi, bo tam też może "babol" siedzieć. Te rozdzielacze są najczęściej stosowane do mieszanych instalacji typu podłogówka plus grzejniki zasilanych z jednego rozdzielacza.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2017, 11:11:00 am wysłana przez gmaj22 »
RBR 11kW

Offline Marcin Stawiarz

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 28, 2017, 03:20:09 pm »
Wywaliłem na ścianę północną czujnik temperatury zewnętrznej. Sprawdziłem przesyp = 3,8 gr/min, cena opału 880 Retopal workowany, sprawność ustawiłem na 70%. Pozostaje obserwować co i jak się teraz będzie działo odnośnie wysokości paleniska, popiołu i zabrudzania pieca. Potem przyjdzie czas na instalację.

Offline Marcin Stawiarz

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 28, 2017, 10:17:06 pm »
Poskładałem pająka, który powstał przy podpięciu pieca za pierwszym razem. poprzedniego zdjęcia nie mam. A teraz wygląda tak:

3 zdjęcie to widok widziany oczami pieca :P

Na zdjęciu nr 4 widok podłączenia ciepłomierza
5 i 6 "zaplecze techniczne pieca" wymuszone przez źle dobrane wyjście spalin, pomimo przesłania wszystkich wymiarów.
Całe szczęście, że było gdzie uciekać z rurami. Wyjście pieca rurą 5/4 cala przechodzi na sztywno przez ścianę i dopiero tam zaczyna się cała instalacja.

Ps. czy ciepłomierz jest dobrze zainstalowany? Dzisiaj zmieniłem w ustawieniach ciepłomierza na 44:1 i w końcu zaczęło cokolwiek pokazywać - wcześniej albo 2500 l/h albo 0.

Ps. 2. przy ustawieniach pieca takich jak w kodzie 103 w palnika wychodzi taka żużlo-rurka. Kalafior niesamowity. Poza tym płomień jest nisko. Teraz wypchnąłem na ręcznym. poczytam jeszcze na ten temat.
Ps. 3 Węgiel to Retopal.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2017, 11:28:05 am wysłana przez Marcin Stawiarz »

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 49
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 29, 2017, 11:40:36 am »
Czopucha bardziej z tyłu już się wspawać nie da, on jest na samym końcu wymiennika wodnego
Tutaj można było albo przeciąć i przespawać pod siebie tą przedłużkę kominową (taki romb zrobić, to kocioł przesunąłby się do przodu)
tu chłopaki mając na produkcji rysunek nie przemyśleli tematu, że trzeba jeszcze powrót doliczyć i podłączyć, można było ta przedłużke z ukosa na miejscu wykonać

albo przy rezygnacji z powrotu z tyłu dać go od strony kosza blisko tyłu, wówczas może na styk by się w tym układzie zmieściło

Rury miedziane schowaj w otuliny, szkoda ciepła tracić po drodze
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2017, 11:51:12 am wysłana przez Jarecki79 »
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline Marcin Stawiarz

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 29, 2017, 12:33:30 pm »
Czopucha bardziej z tyłu już się wspawać nie da, on jest na samym końcu wymiennika wodnego
Tutaj można było albo przeciąć i przespawać pod siebie tą przedłużkę kominową (taki romb zrobić, to kocioł przesunąłby się do przodu)
tu chłopaki mając na produkcji rysunek nie przemyśleli tematu, że trzeba jeszcze powrót doliczyć i podłączyć, można było ta przedłużke z ukosa na miejscu wykonać

albo przy rezygnacji z powrotu z tyłu dać go od strony kosza blisko tyłu, wówczas może na styk by się w tym układzie zmieściło

Rury miedziane schowaj w otuliny, szkoda ciepła tracić po drodze

sprawę rozwiązałoby albo
1. wyjście spalin zrobić z tyłu w wersji albo prosto albo tak jak na rysunkach w dtr wyjście z tyłu z przejściówką na okrągły w lewą stronę
2. tak jak mówisz wyjście z boku od strony podajnika na dole.
3. przerabianie czopucha w mojej ocenie wiązałoby się ze zmniejszeniem przekroju wyjścia spalin, odsunięcie pieca od ściany ale też w prawą stronę i wtedy znowu mogłoby się ciasno robić przy wyjmowaniu ślimaka.

Jednak dzięki przezorności przy budowie pod niskim parterem zamiast zasypać i zalać chudziak zrobiłem strop i wyszło mi pomieszczenie szerokości ok. 1.5, wysokości ok 1,5-1,6 i długości jakieś 4 m. Powstało miejsce gdzie zbiegają się rury Kanalizacyjne do kolektora wyjściowego z domu, no i teraz piec przytulony jest do ściany w kotłowni a za nim jest miejsce na rury CO, zasobnik, ciepłomierz, itp.
Poza tym, jeżeli wpadnę na pomysł żeby dorobić sobie jakieś inne obiegi to mam gdzie szaleć bo całe pomieszczenie jest tylko na instalacje.

To co wyszło przez niefrasobliwość, w mojej ocenie jest chyba lepszym rozwiązaniem. Zobaczymy jak podliczy mnie hydraulik za przewalanie wszystkich rur na zaplecze ...

Edit. Pytanie do Bolecki - czy jest możliwość dokonania drobnej modyfikacji programu sterownika, żeby wyliczał sprawność wentylacji mechanicznej? Mam czujnik temperatury wewnętrznej, zewnętrznej i wystarczy jeszcze dołożyć jeden z czujników na wlocie z centrali wentylacyjnej i już można w prosty sposób wyliczyć sprawność. :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2017, 01:35:49 pm wysłana przez Marcin Stawiarz »

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 29, 2017, 02:29:59 pm »
Drugie wyjście z kotła Cu18 to jest zasilanie podłogówki czy zabezpieczenie? Do czego są "czarna" i "biała" pompa LFP? Jedna do CWU, druga do CO?
Co zaś do tego rozdzielacza TECE. Kiedyś Jarecki o takim wspomniał i się tym zainteresowałem. Tu masz jego zasadę działania: to jest wersja do podłogówki+c.o. U Ciebie najwyrażniej jest tylko do podłogówki bez tej "magicznej" przekładki rozdzielającej.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2017, 02:36:43 pm wysłana przez gmaj22 »
RBR 11kW

Offline MIQ

• Wszystkiego się czepiam
  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 28
  • Na niczym się nie znam
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 29, 2017, 03:06:29 pm »
Jaki to typ zaworu?
SPR11_P22 @ 1,0,9 + MCI    (Zębiec KWK 25) uchylenie klapki PG min - 4mm (14cm kw) ; max - 10...14 mm ( 38...50cm kw).