Autor Wątek: sppv2+ciepłomierz niewiarygodne pomiary !!!  (Przeczytany 13534 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gazo80

  • Pytak
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
sppv2+ciepłomierz niewiarygodne pomiary !!!
« dnia: Grudnia 06, 2016, 09:51:49 pm »
Patrzę na statystyki i parametry użytkowników i oczom nie wierze jak przy mocy pieca rzędu 40 % można uzyskać sprawność 90%
to fikcja. Myślę że wystarczy zaniżyć parametr wydajności podajnika i całość leży aż strach pomyśleć jaką sprawność mógłby mieć taki kocioł przy mocy maksymalnej jeżeli się mylę proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam 

Offline MIQ

  • Wszystkiego się czepiam
  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2977
  • Reputacja: 35
  • Na niczym się nie znam
    • Zobacz profil
Odp: sppv2+ciepłomierz niewiarygodne pomiary !!!
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 06, 2016, 11:09:42 pm »
No cóż...  wystarczy też podać zaniżoną kaloryczność opału, aby wyszły takie cyferki.
Sprawność jest parametrem wyliczanym na podstawie deklaracji użytkownika a nie mierzonym. Daje pogląd ogólny, jak bardzo nasze ustawienia kotła i instalacji są dobre i nie należy traktować jej jako wyroczni.
SPR11_P22 @ 1,0,9 + MCI    (Zębiec KWK 25) uchylenie klapki PG min - 4mm (14cm kw) ; max - 10...14 mm ( 38...50cm kw).

Offline bolecki

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 8048
  • Reputacja: 172
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Zobacz profil
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
Odp: sppv2+ciepłomierz niewiarygodne pomiary !!!
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 07, 2016, 11:51:34 am »
Dlatego kluczowe parametry (przesyp/kaloryczność) są pokazywane na stronie. Mnie w zasadzie tylko Irek ciekawi. Wiem też że dwie osoby nie kalibrowały czujników i też są w górnym zakresie.
No, ale nikogo bym nie posądzał o jawne parcie na tabelkę bo to przede wszystkim robienie w konia samego siebie. U mnie czy bym nie zmienił przetwornika czy czujników to wychodzi tak samo, czyli sprzętowo raczej OK.

Trzeba też wiedzieć że wedle realnych badań, jest na rynku kociołek który miał 90 od 30%... Przynajmniej tak twierdziły Profesory.

----
Widzę że wątek idzie na info. Gazo masz aktualnie ciepłomierz?. Masz ochotę na ciachniecie instalacji i zabawę z kompletem w SPP?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 07, 2016, 12:30:40 pm wysłana przez bolecki »
W razie draki: 503-064-713

SV200, groszek i zapalarka https://ekotlownia.pl/sterownik-7/29

Offline gazo80

  • Pytak
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Odp: sppv2+ciepłomierz niewiarygodne pomiary !!!
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 07, 2016, 01:01:03 pm »
Tak sie zastawiałem. Ciepłomierz mam w instalacji i mierze sam troche to uciążliwe mam przewymirowany piec i sprawność wacha się miedzy 50-60%. Kociołek ma już swoj wiek 11 lat 26 kw na 190 m2 z tego 60 m2 to garaż. Kwh wychodzi mnie koło 0.24 zl. kiedy pale ekoretem 26 Mj/kg. Szukam alternatywy sam sterownik pewnie nie wiele zmieni

Offline Grisza76

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Odp: sppv2+ciepłomierz niewiarygodne pomiary !!!
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 07, 2016, 01:03:34 pm »
Korzystając z chwilowej przerwy w grzaniu (wymiana grzejników) dokonam kilku dodatkowych regulacji - m.in. test podawania opału i kalibracja ciepłomierza. Tak więc moje pomiary będą miały maksymalnie dużą dokładność.
Przy okazji - czy na wiarygodność pomiarów wpływa ustawienie sprawności pieca na 90%?

Offline bolecki

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 8048
  • Reputacja: 172
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Zobacz profil
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
Odp: sppv2+ciepłomierz niewiarygodne pomiary !!!
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 07, 2016, 01:08:54 pm »
Wiele się nie zmieni, porównał byś też ciepłomierze. Ale do tego trzeba kroić rury.
U mnie podobny wynik jest na prototypowym wymienniku 17kW, fajka ma zapewne jeszcze więcej. Teraz pali koło 1kg więc to w okolicach 5kW czyli 30% tego co mogą dać.
---
Grisza, ten parametr brany jest do wyliczenia kW w oknie ustawień dawki. Dla ciepłomierza ważny jest przesyp (najlepiej zrobić go mając połowę zbiornika i bez jakiś zabiegów ubijających), kaloryczność, oraz cena za tonę.
W razie draki: 503-064-713

SV200, groszek i zapalarka https://ekotlownia.pl/sterownik-7/29

Offline gazo80

  • Pytak
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Odp: sppv2+ciepłomierz niewiarygodne pomiary !!!
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 07, 2016, 01:44:27 pm »
Jeśli można wiedzieć jaki to kociołek jest tak cudowny (90% Sprawności na 30% wydajności) chetnie poczytam.

Offline Grisza76

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Odp: sppv2+ciepłomierz niewiarygodne pomiary !!!
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 07, 2016, 01:47:40 pm »
Dlatego wykorzystuję przerwę w grzaniu i uzupełniam podajnik miałem (każdy worek dodatkowo podsuszam na podłodze kotłowni - uroki I sezonu grzewczego - w końcu października dopiero zostałem obszarnikiem :-)

Offline bolecki

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 8048
  • Reputacja: 172
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Zobacz profil
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
W razie draki: 503-064-713

SV200, groszek i zapalarka https://ekotlownia.pl/sterownik-7/29

Offline Jarecki79

  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2207
  • Reputacja: 54
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Zobacz profil
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
Odp: sppv2+ciepłomierz niewiarygodne pomiary !!!
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 07, 2016, 02:54:12 pm »
Mój też ma koło 90% na 30%
tj Skamp-PV
badania Instytut Energetyki
TechnixPel 19kW, zawór 3d z siłownikiem, dom stary 270m łącznie. Dmuchawa 40W, SV200 pellet. www.sekom-pleszew.com.pl

Offline gazo80

  • Pytak
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Odp: sppv2+ciepłomierz niewiarygodne pomiary !!!
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 07, 2016, 03:29:07 pm »
Mój też ma koło 90% na 30%
tj Skamp-PV
badania Instytut Energetyki
Ale sprawdzić nie możesz brak u Ciebie ciepłomierza a szkoda. Papier wszystko przyjmie 

Offline Jarecki79

  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2207
  • Reputacja: 54
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Zobacz profil
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
Odp: sppv2+ciepłomierz niewiarygodne pomiary !!!
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 07, 2016, 04:52:37 pm »
Wiesz w labo to mają sprzęt za ciężka kasę, atestowane "ciepłomierze", atestowana aparaturę i przebadany węgiel
Znają wszystkie składniki i robią to na sprzęcie grubo >200tys. zł więc nie mów,że pipeczka-pseudo ciepłomierz za max.500zł jest dokładniejsza, bo nie jest. Nie znasz dodatkowo rzeczywistej kaloryczności opału, nie znasz jego wilgotności, więc nic tak naprawdę nie badasz, tylko szacujesz z mniejszym lub większym błędem.  Błąd tym większy, im więcej mogłeś popełnić byków choćby w podłączeniu, budowie instalacji... największą zagadką z którą walczysz jest prawdziwa kaloryczność i wilgotność używanego paliwa

Tutaj spora część kotłów, które możesz obserwować jest z tzw "mojej stajni"

Ja natomiast mam do tego stanowisko badawcze i jak muszę to wsio ogarniam na nieco droższym sprzęcie wraz z analizatorem spalin, gdzie sam kocioł dodatkowo jeszcze może stać na wadze


Coś jednak badasz, zatem porównania możesz robić jak sprawdzić kilka paliw
Takie testy robi choćby kolega Suspenser

Zobacz sobie na jego pracę:
http://suspenser.eu/testy-ekogroszku/
TechnixPel 19kW, zawór 3d z siłownikiem, dom stary 270m łącznie. Dmuchawa 40W, SV200 pellet. www.sekom-pleszew.com.pl

Offline kobra64

  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2122
  • Reputacja: 46
  • ekogroszek luzem i w workach 501 370390
    • Zobacz profil
Odp: sppv2+ciepłomierz niewiarygodne pomiary !!!
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 07, 2016, 04:53:25 pm »
Tak sie zastawiałem. Ciepłomierz mam w instalacji i mierze sam troche to uciążliwe mam przewymirowany piec i sprawność wacha się miedzy 50-60%. Kociołek ma już swoj wiek 11 lat 26 kw na 190 m2 z tego 60 m2 to garaż. Kwh wychodzi mnie koło 0.24 zl. kiedy pale ekoretem 26 Mj/kg. Szukam alternatywy sam sterownik pewnie nie wiele zmieni
Jakby mnie kWh miała wyjść 24 grosze to olałbym cały węgiel i grzałbym gazem - bo mniej więcej tyle samo by mi wyszło. Albo prądem, bo różnica niecałe 20%, machnąłbym sobie 2 tys litrów bufor z grzałami ( taki by musiał być na moją chatę żeby się zmieścić w taniej taryfie z grzaniem) i też palcem bym nie tykał. Przeszło 65% sprawności to mi na rynnie wychodzi, a to jest palnik który małych mocy nie lubi. Na obrotówce Ardeo mam około 75%. Przesyp sprawdzany zawsze na próbce minimum 100 kg, wartość opałowa to już według deklaracji kopalni z której pochodzi opał. 

Offline bolecki

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 8048
  • Reputacja: 172
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Zobacz profil
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
Odp: sppv2+ciepłomierz niewiarygodne pomiary !!!
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 07, 2016, 05:54:14 pm »
A mówiłem Jarku żeby z 15%  mniej na sprawności wpisać bo  ktoś się skuma...

Na poważnie to faktycznie w eksploatacji o kilka procent spadnie. Ale 8 dych można spokojnie wyciągnąć.

Jak nie znajdziecie tego tematu to znak że przeniosłem go do działu z cieplomierzem
W razie draki: 503-064-713

SV200, groszek i zapalarka https://ekotlownia.pl/sterownik-7/29

Offline gazo80

  • Pytak
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Odp: sppv2+ciepłomierz niewiarygodne pomiary !!!
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 07, 2016, 06:46:42 pm »
Wiesz w labo to mają sprzęt za ciężka kasę, atestowane "ciepłomierze", atestowana aparaturę i przebadany węgiel
Znają wszystkie składniki i robią to na sprzęcie grubo >200tys. zł więc nie mów,że pipeczka-pseudo ciepłomierz za max.500zł jest dokładniejsza, bo nie jest. Nie znasz dodatkowo rzeczywistej kaloryczności opału, nie znasz jego wilgotności, więc nic tak naprawdę nie badasz, tylko szacujesz z mniejszym lub większym błędem.  Błąd tym większy, im więcej mogłeś popełnić byków choćby w podłączeniu, budowie instalacji... największą zagadką z którą walczysz jest prawdziwa kaloryczność i wilgotność używanego paliwa

Tutaj spora część kotłów, które możesz obserwować jest z tzw "mojej stajni"

Ja natomiast mam do tego stanowisko badawcze i jak muszę to wsio ogarniam na nieco droższym sprzęcie wraz z analizatorem spalin, gdzie sam kocioł dodatkowo jeszcze może stać na wadze


Coś jednak badasz, zatem porównania możesz robić jak sprawdzić kilka paliw
Takie testy robi choćby kolega Suspenser

Zobacz sobie na jego pracę:
http://suspenser.eu/testy-ekogroszku/
To super że laboratorium mogą tak piec przetestować.Ale jak to się ma do warunków które ma każdy z nas w kotłowni a każda instalacja jest inna tu się chyba zgodzimy.Chodzi mi o to że papier z atestem ma się nijak do tego co jesteśmy średniorocznie z kotła wycisnąć np. ekogroszek mokry czy suchy wszystko na oko kaloryczność podobnie musisz zawierzyć sprzedawcy lub kopalni. Kocioł raz stoi za chwilę chodzi,zabrudzenie kotła wiele innych aspektów. Dolicz 11 użytkowania. A sprawdzał ktoś w laboratorium kocioł 11 letni ?