Autor Wątek: Podłączenie zasobnika CWU  (Przeczytany 387 razy)

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 21
Odp: Podłączenie zasobnika CWU
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 29, 2016, 05:58:45 pm »
Jarecki79...ciekawe rozwiązanie. Tam górna i dolna belka są równocześnie mieszaczami? Zastanawiam się, jaką rolę spełnia ten zawór na górnej belce? Tym bardziej ze kapilary nie widzę.

Zainteresowałem się bliżej tym rozdzielaczem TECE i temat bardzo ciekawy. Kapilary nie ma, bo głowica ma czujnik zanurzeniowy. Cała tajemnica tkwi we wkładkach rozdzielająco-regulacyjnych, będących  autorskim pomysłem firmy.

Zasada działania: (skopiuję bo warto to rozwiązanie spopularyzować). Gdyby nie ta cena...:(

1. Woda z kotła dopływa do dolnej belki rozdzielacza.
2. Trzy pierwsze obiegi służą do podłączenia grzejników lub grup grzejników. Obiegi te zaopatrzone są we wkładki zaworowe umożliwiające montaż siłowników termoelektrycznych
3. Poprzez specjalną wkładkę rozdzielająco-regulacyjną woda płynie do rozdzielacza ogrzewania podłogowego z mieszaczem pompowym gdzie miesza się z wodą
 wracającą z podłogówki - zostaje obniżona jej temperatura.
4. Temperatura zasilania grzejników musi być o min 20 C wyższa ni? temperatura zasilania ogrzewania podłogowego nastawiona na głowicy.
5. Mieszacz pompowy z bypassem przygotowuje wodę o zadanej temperaturze.
6. Zasilanie obiegów ogrzewania podłogowego odbywa się z górnej belki z wbudowanymi przepływomierzami na których ustawiamy wyliczone wcześniej wielkosci przeływu w zakresie od 0,5 do 3,0 l/min.
7. Część wody - dokładnie taka ilość jaka wpłynęła dolną belką - wypływa poprzez specjalną wkładkę rozdzielająco-regulacyjną zaopatrzoną w głowicę do części powrotu z grzejników.

Dla dociekliwych: http://www.tece.de/pl/ogrzewanie+pod%C5%82ogowe/Rozdzielacz+TECEfloor+2w1_290_598.html
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2016, 07:57:43 pm wysłana przez gmaj22 »
SPP v.2, WPA 07-1,5uF, RBR 11kW,
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/243
ekMobile:Xiaomi RedMi3S/Android6.0.1/MIUI8 Global

Offline sati

• Sr. Member
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 29, 2016, 06:58:19 pm »
Kolego darwyp ja też jestem początkujący i testowałem prawie wszystkich ustawień i jak na razie w moim przypadku sprawdza się jednoczesne grzanie cwu i obiegu grzewczego na dwóch pompach. Inne ustawienia bardzo szarpały wykresem, a teraz jest dość unormowane i powrót mam chroniony.
Pierwszy kocioł z podajnikiem Skam 17 KW+SPPV2+AZPP+RV-13As
http://ekotlownia.pl/sterownik-5/358

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 30, 2016, 10:38:48 am »
Dwa wyjścia i jeden powrót.

Dlaczego więc ich nie wykorzystać? Z jednego zasilasz podłogówkę z pompą i mieszaczem, z drugiego cwu i c.o. na jednej pompie. A jak chcesz się bawić w trzy czy cztery pompy, najlepszym rozwiązaniem jest rozdzielacz, choćby taki sinusoidalny jak pokazany kilka postów wyżej.
Co do Twojego szkicu to najważniejsza uwaga dotyczy zabezpieczenia. Jeśli już podłączasz naczynie do powrotu, to musi być pierwsze od kotła potem dopiero mieszacz czy powrót z c.w.u.
Obieg c.o. i cwu proponuje na jednej pompie. Uprość instalację jak to tylko możliwe, a zaoszczędzoną w ten sposób kasę wydasz na dobry zasobnik z nierdzewki :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2016, 11:10:20 am wysłana przez gmaj22 »

Online darwyp

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 30, 2016, 06:20:03 pm »
Zgadzam się co do umiejscowienia naczynia wzbiorczego. Optuję za systemem otwartym, mam na to dużo miejsca. Po zastanowieniu może umieszczę je w miejscu automatycznego odpowietrznika.Spróbuj jeszcze raz zerknąć na  nieporadny szkic. Wszystko (cwu, grzejniki i podłogówkę ) napędza jedna pompa. Druga jest przy rozdzielaczu podłogówki za zaworem mieszającym, tak więc pisanie "...A jak chcesz się bawić w trzy czy cztery pompy..." wskazuje na to, że właśnie mało precyzyjnie wyraziłem mój zamiar uproszczenia instalacji.

Może jeszcze raz. Mój cel--uproszczenie instalacji poprzez eliminacje pompy ładującej zasobnik cwu, priorytet cwu.

W kilku postach czytałem, że doświadczeni w temacie Koledzy proponowali nowicjuszom takim jak ja, żeby wyjęli czujnik temperatury z zasobnika cwu i włączyli pompę na stałe, ja chcę ten cel osiągnąć może nieco inaczej ale skutek powinien być ten sam.
Jestem przekonany, ze taki schemat powinien działać.

----W A Ż N E--- Mam jedynie obawy czy jedna pompa na kotle i druga  na rozdzielaczu podłogówki ( zawór mieszający z siłownikiem sterowany czujnikiem pogodowym sterownik SPPv2 Kocioł Skam-p plus 17 KW) dadzą radę "przepchnąć wodę przez kilometr rur alupexów w ogrzewaniu podłogowym( oczywiście pętle---12 szt a nie jeden odcinek  :) dom bliźniak, jedna kotłownia, buduję go z synem)
Interesuje mnie Wasza opinia właśnie w tym temacie.

Nie wiem czy precyzyjnie wyjaśniłem jak ma działać ładowanie zasobnika cwu w okresie letnim ( tryb sterownika lato) kiedy podłogówka nie działa
Jeżeli zagmatwałem coś w tym temacie proszę o informacje postaram się bardziej precyzyjnie to opisać

Jeszcze jedno> trafna uwaga co do podłączenia zasobnika w jednym obwodzie z grzejnikami. Jednak w 2017r z pewnością oddamy do użytku dwa partery. Poddasze całe dla syna z rodziną zostanie podłączone może w 2018r i tak dlugo czekać na cwu nie uśmiecha mi się :) .

Wszystkie opinie zwłaszcza krytyczne (od znawców tematu) mile widziane, pochwały oczywiści przyjmę także z radością.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2016, 06:57:15 pm wysłana przez darwyp »

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 30, 2016, 09:16:18 pm »
Moja ocena: wrzucasz niepotrzebnie dwa grzyby w barszcz. Nie jest potrzebny odpowietrznik na górze, ponieważ naczynie wzbiorcze tam umieszczone spełnia taką samą rolę. Po drugie: ochronę powrotu realizujesz przez cwu i niepotrzebny jest moim zdaniem ten zawór 3D na powrocie ani dodatkowy elektrozawór. Zaworem na powrocie bojlera ustawisz odpowiedni przepływ dla ochrony. Skoro dwie pompy to spójrz na prosty szkic. Zawory zwrotne Z1 oraz Z2 niekonieczne, choć wskazane. W miejscu trójnika za pompą c.o/cwu możesz (choć nie musisz) dać zawór 3D, który w połączeniu z siłownikiem zadba o priorytet cwu i szybkie ładowanie bojlera, jeśli będzie trzeba.
Zasilanie i powrót po lewej stronie idą do/od grzejników.

Zakładam, że bojler będzie w kotłowni, a w każdym razie niedaleko od kotła.

Online darwyp

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 30, 2016, 11:08:55 pm »
O ile dobrze czytam instrukcje to mój sterownik ma możliwość obsługi jednego siłownika zaworu mieszającego, a ten chcę wykorzystać do sterowania temperaturą podłogówki w połączeniu z czujnikiem temperatury zewnętrznej. Tak więc odpada możliwość regulacji priorytetu cwu w proponowany przez Ciebie sposób.
We wpisie powyżej Twojego napisałem, że po zastanowieniu może umieszczę naczynie wzbiorcze w miejscu automatycznego odpowietrznika. W zasadzie to taka decyzja już zapadła.
Nie  krytykuję Twojej koncepcji ale  powiedź proszę dlaczego moja koncepcja z elektrozaworem przy zasobniku i co dla mnie najistotniejsze zasobnikiem włączonym w szereg jest zła.

Opiszę jego działanie

Sytuacja pierwsza. Kocioł nastawiony na stałą temperaturę powiedzmy 65 stopni ( lub wyżej). Woda o takiej temperaturze przepływa przez zasobnik ( włączony szeregowo w obieg) i dalej na podłogówkę oraz  grzejniki ( oczywiście przy podłogówce po drodze zawór mieszający z siłownikiem, pompa itp.)  W tym czasie w sterowniku (SPPv2) temperatura cwu określona na poziomie powiedźmy 50 stopni. Elektrozawór zamknięty.  Mamy priorytet CWU co prawda podgrzaną do temperatury wyższej niż określona w sterowniku, ale to niczego nie komplikuje.

Sytuacja druga. Nagle w trzech łazienkach mieszkańcy zaczynają się kąpać. Podłogówka i grzejniki ograniczają  przepływ wody z kotła bo jest ciepło na zewnątrz, a co za tym idzie przez zasobnik przepływa niewielka ilość wody o temperaturze 65 stopni i temperatura cwu spada poniżej 50 stopni. Wówczas zadziała czujnik temperatury, a sterownik żeby temu zaradzić załączy pompę. Napięcie jakie sterownik wyśle do pompy w celu jej uruchomienia wykorzystam do otwarcia elektrozaworu. Następuje duży przepływ wody z kotła przez zasobnik i znowu mamy priorytet cwu z tym,  że z otwartym czasowo elektrozaworem.
Pompka adaptacyjna przy kotle zareaguje w celu utrzymania zadanego ciśnienia tak aby nie zabrakło wody do ogrzewania podłogowego oraz grzejników w łazienkach i na piętrze.
 To wszystko może w sposób skomplikowany wygląda na moim nieporęcznym szkicu. W rzeczywistości jest niezmiernie proste.

Zawór mieszający przy zabezpieczeniu powrotu. Teoretycznie kocioł nie wymaga zabezpieczenia powrotu ale wiadomo że wyjdzie mu to "na zdrowie" więc w mojej ocenie musi być. Zapytasz dlaczego, a no w sytuacji pierwszej na powrocie będę maił wodę wracającą z podłogówki , a więc o temperaturze około 20 stopni.  Temperatura wody wracającej z grzejników też będzie za niska. Zawór musi być. W sytuacji drugiej faktycznie nie jest potrzebny, ale sytuacja określona jako druga to sytuacja ekstremalna .Należy więc przyjąć, że przez cały okres grzewczy powrót miałby około 20 stopni C .

Tryb sterownika LATO. Grzejniki i podłogówka zamknięte, temperatura cwu w zasobniku spadła, czujnik temperatury wysyła sygnał do sterownika, ten rozpędza kocioł  i załącza pompkę ładującą zasobnik, ale my wykorzystujemy ten sygnał do otwarcia elektrozaworu  i wszystko pięknie działa.

Teraz Twój schemat (oczywiście nie krytykuję może czegoś nie rozumie) Sytuacja--- cwu osiągnęła zadaną temperaturę proponowany przez Ciebie zawór z siłownikiem zamknął obieg ładujący  zasobnik. Z Grzejników i podłogówki spływa wychłodzona woda i ochrona powrotu--???---LIPA. Kociol ma na powrocie 20 stopni C i gnije aż niemiło . Ponadto Twój sposób drugi  regulacja cyt "...Zaworem na powrocie bojlera ustawisz odpowiedni przepływ dla ochrony..." Jest też kiepskim pomysłem bo na stałe ustawiony zawór będzie przepuszczał wodę  z kotła w sposób jednolity bez względu na temperaturę cwu w zasobniku i do tego biorąc pod uwagę, że grzejniki też mają zmienne zapotrzebowanie na przepływ to precyzyjna kontrola powrotu jest niemożliwa. Latem może nastąpić obieg wsteczny bo zasobnik przy postoju kotła będzie ogrzewał wodę w obiegu kotłowym ZZ konieczny, ale nie w tym miejscu. Nadal są ( Twój schemat) dwie pompki, siłownik, który miał regulować temperaturę podłogówki powędrował do obsługi zasobnika. Podłoga gorąca w ciepłe dni a zimą  w czasie mrozu  ciągłe wizyty w kotłowni  w celu regulacji temperatury wody w ogrzewaniu podłogowym.

NAJWAŻNIEJSZE  uparłem się  żeby zasobnik cwu włączyć w obieg szeregowo, myślę, że to dobry pomysł choć ma wielu krytykantów (podobnie było z montażem parownika w instalacji LPG jaką opisałem wcześniej) Wielu mnie krytykowało, dzisiaj wszyscy tak robią.
Kontrowersyjny elektrozawór można oczywiście zastąpić najtańszą pompką, która i tak w zimie będzie działała jedynie w ekstremalnych sytuacjach ( przy podłączeniu zasobnika cwu w szereg), opisanych wyżej jako sytuacja druga. W trybie lato oczywiście w zależności od potrzeb jak przy podłączeniu zasobnika równoległym. Konieczny staje się dodatkowo ZZ.
Tak elektrozawór można zastąpić pompką z ZZ. Teraz pewno nie zostanę skrytykowany bo większość robi podobnie (dotyczy trybu LATO wtedy zasobnik według schematu bedzie się zachowywał jak podłączony równolegle..

Bardzo dziękuję Ci za zaangażowanie. I nadal  oczekuję na konstruktywną krytykę.

Wszystkim czytelnikom forum życzę WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2016, 11:51:30 pm wysłana przez darwyp »