Autor Wątek: SPP Ardeo 12kw problem z wyrównaniem  (Przeczytany 1954 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lukas

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
SPP Ardeo 12kw problem z wyrównaniem
« dnia: Styczeń 09, 2017, 10:01:42 pm »
Witam
Mam problem z ustabilizowaniem pieca. Dom nowy, grzany 3 sezon tylko w zimę nie zamieszkały. W poprzednich latach był problem z ustabilizowaniem ponieważ był zamontowany zawór 3D. Dwa dni temu zamontowany został zawór 4D tak żeby powrót z podłogówki nie wychładzał pieca. Instalacja 25 pętli podłogówki, na 1biegu przepływ 1litr na 2 biegu 2 litry na pętle. CWU nie jest obecnie podłączona pod instalacje. Pompa od CO podpięta bezpośrednio pod zasilanie. Ustawienia 3/21, dmuchawa 70, rozruch 4, tło wyłączone,PID -1, temp. zadana 60C, węgiel niby 24MJ. Obecnie na zaworze 4D jest ustawione na 3 - coś koło 28C. Po osiągnięciu 60C przebija do 63 i się dostawia. Zanim z powrotem zaskoczy temperatura mocno spada i piec nie jest w stanie utrzymać. Zatrzymuje się koło 50C i potem z powrotem dobija. Spalanie wynosi wtedy koło 2kg/h. Przesyłam foty zaworu 4D. Po prawej zasilanie z pieca ,po lewej powrót z podłogówki,góra zasilanie podłogówki, dół powrót z pieca. Czy jest dobrze zamontowany. Czy coś można zmienić w ustawieniach pieca żeby go wyregulować. Jeszcze jedno - dom może nie być do końca wygrzany ponieważ piec został włączony 2 tygodnie temu. Było utrzymywane ok 15C. Czekam na jakieś propozycje.

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 28
Odp: SPP Ardeo 12kw problem z wyrównaniem
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2017, 10:47:01 pm »
1/Kłopoty zaczną się dopiero, kiedy zaczniesz używać CWU, ponieważ nie masz zaworu zwrotnego za pompą cwu (może jest gdzieś dalej na rurze?) Pompa CWU podłączona za blisko zasilania 4D. Wskazany ZZ przed zasilaniem 4D z kotła. Masz drugi króciec zasilający w kotle?
2/Tam, gdzie masz podłączony do powrotu zawór DVB, powinien być podłączony powrót z CWU. Zawór DVB możesz włączyć bezpośrednio do kotła, jeśli jest z boku króciec 3/4".
3/Krótki obieg zaworu 4D oraz sam zawór powinny być co najmniej tej samej średnicy, co wyjście z kotła a sam powrót do kotła prowadzony bez zbędnych załamań. Jeśli już są konieczne, to stosować łuki zamiast kolan. Sytuację może poprawić umieszczenie pompy na powrocie z zaworu 4D, a w ostateczności druga pompa obiegu kotłowego.
4/Uważam, że lepszym rozwiązaniem był wcześniej zastosowany zawór 3D. Zamiast wymiany na 4D, należało właściwie podłączyć powrót CWU.

Rurki miedziane masz wyczyszczone do cna :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2017, 10:52:10 pm wysłana przez gmaj22 »
SPP v.2, WPA 07-1,5uF, RBR 11kW,
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/243
ekMobile:Xiaomi RedMi3S/Android6.0.1/MIUI8 Global

Offline dandi33

• Full Member
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2017, 07:39:12 pm »
A ja Ci napisze tylko tyle, zwieksz przepływ przez kociol i jakoś tam będzie grała gitara
http://ekotlownia.pl/sterownik-5/289
Dom 596 m2, piec to Skam-p plus 25 kW, dmuchawa WPA-06, spp2 soft v421
Samsung SM-G388F, android 5.1.1

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 43
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2017, 08:21:35 pm »
ja chyba ślepy jestem, bo na fotach zaworu dbv-1 nie widzę
widzę tylko zawór ciśnieniowy bezpieczeństwa na powrocie
schładzającego nie dostrzegam

Skam-P25 palnik Ardeo Burno-Iron, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2017, 09:53:34 pm »
A przyjrzyj się Waść dobrze ;)

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2017, 10:23:24 pm »
dbv-1 do zwykłej mufy na kotle nie wkręcisz
ta zwykła mufa na kotle jest pod termometr, albo grupe bezpieczeństwa albo taki zawór ciśnieniowy jak na powrocie.

jak w zamówieniu jest zaznaczony dbv albo zaznaczone wykonanie mufy pod dbv, to jest ona krótsza, otwór inaczej wypalany w konkretnych punktach kotła do tego przewidzianych, bo końcówka zaworu musi wchodzić w wodę, ta krótsza mufa wychodzi na równo z izolacja i nie da się nawet maskownicy założyć

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2017, 10:37:30 pm »
Nie sugerowałem wcześniej wkręcenie DBV w mufę na kotle, tylko podłączenie jednego z jego wyjść bezpośrednio do kotła ( w kotle czasami są króćce 3/4 cala na dole z boku lub z tyłu). Konkretnie chodzi o tą miedzianą rurkę, wychodzącą z DBV i podłączoną do trójnika na powrocie. W to miejsce powinien być wpięty powrót CWU.

Offline Lukas

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 11, 2017, 12:03:22 am »
Wrzucam parę fotek instalacji ponieważ wszystkiego nie widać.
Dzisiaj na budowie przestawiłem P na 3. Piec dociągnął do 61 z groszami, moc 10% ,temp. zaczęła spadać i zanim wszedł z powrotem na obroty temperatura spadła do 50C. Przy takim podciąganiu spalanie wychodzi 1,4kg/h. Krótki obieg z kotła do zaworu jest ciepły a powinien chyba być gorący. Temperatura puszczana w obieg jest ok 30C - tylko podłogówka , brak grzejników ( jednie łazienkowe nie podłączone).

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 11, 2017, 06:21:48 am »
Zakręć na godzinę-dwie ten zawór z filtrem przed czerwoną pompą i zaobserwuj co się będzie działo.

Offline Lukas

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 11, 2017, 07:46:48 am »
Tylko czy to ma sens skoro ta pompka jest wyłączona i tylko lekko i na krótkim odcinku temperatura przebija poza pompkę.

Offline Mirek

• Hero Member
  • Reputacja: 13
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 11, 2017, 07:53:35 am »
Patrząc na zdjęcia instalacji przy kotle... Zawór 4-drogowy nie może być zamontowany zbyt wysoko. Najlepiej na wysokości króćca kotła (króciec kotła - kolanko w bok - przedłużenie do krawędzi kotła - zawór 4-drogowy). W tym przypadku zamontowałbym drugą pompkę c.o. na powrocie do kotła.
SPR11 v.P16_MCI_PPX_ATMOS32GS (zgazowanie drewna)___ Sztoker 25 kW (PUMA)

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 11, 2017, 10:15:25 am »
Warto zobaczyć, co gmaj proponuje, tj zakręć ten zawór przed czerwoną pompą

Przydałby się termometr na powrocie, aby było widac co tam jest albo od prezesa-boleckiego zamówić dodatkowy czujnik powrotu i zainstalować przylgowo przy samym powrocie kotła, wówczas na sterze będziesz widział jaka jest temp. na powrocie do kotła i będzie jakies odniesienie czy kręcenie zaworem coś daje.

Offline Lukas

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 11, 2017, 11:39:51 am »
W nocy piec wygasł. Ciężko powiedzieć czemu. Woda w rurkach się wyziębiła. Piec rano rozpalony bez problemu rozgrzał się do 60. Zmniejszyłem podawanie do 3/30 żeby zobaczyć co się będzie działo. Temperatura spadła do poniżej 40 i ciężko miała żeby się podnieść. Wróciłem do poprzednich ustawień. Zamknąłem zawór przed CWU. Zobaczymy co wieczorem będzie. Woda z powrotu kotła do zaworu wyraźnie chłodniejsza niż z wyjścia pieca ale cieplejsza niż powrót z podłogówki. Powrót z podłogówki bezpośrednio wchodzi do zaworu - czy tak ma być. Powrót z CWU wchodzi z boku w powrót pieca. Na 3 ostatnich zdjęciach widać  - rurka gdzie manometr jest wpięty. Mogę przełożyć czujnik z CWU na powrót podłogówki. Nie wiem w czym problem jest. Instalacja powinna być prosta - piec + 25 pętli podłogówki + CWU która teraz nie działa.

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 11, 2017, 04:33:43 pm »
to zamocuj czujnik bojlera na powrocie, blisko kotła, odczytasz wówczas temp. na powrocie, fakt,że z lekkim błędem i zaniżoną, bo czujnik przylgowo do rury

mógł Ci wygasnąć, bo nie zmieścił się w czasie ustawianym w kodzie 0101
tam masz wygaszanie, standardowo na 15minut, ja to ustawiam wyżej na 25minut, jak dalej wyrzuci alarm, to daj na 35minut. Do tego na ekranie z czujnikami musisz mieć "ptaszek" V obok czujnika spalin.

Offline Lukas

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 11, 2017, 04:46:32 pm »
Wygaszanie mam ustawione na 60min. U mnie SPP 1 i chyba on nie ma czujnika spalin.