Autor Wątek: SPP Ardeo 12kw problem z wyrównaniem  (Przeczytany 2225 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 30
Odp: SPP Ardeo 12kw problem z wyrównaniem
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 11, 2017, 07:45:41 pm »
Tylko czy to ma sens skoro ta pompka jest wyłączona i tylko lekko i na krótkim odcinku temperatura przebija poza pompkę.

A próbowałeś?
Właśnie dlatego, że nie masz za pompą zaworu zwrotnego, możesz mieć obieg "wsteczny" przez bojler.
Mirek słusznie napisał, że jeśli konieczne jest załamanie rury na krótkim obiegu to powinno być na zasilaniu zaworu 4D, zaś rura z zaworu 4D do powrotu kotła powinna iść bez załamań.Zamiast dodawać pompę na obiegu kotłowym, przeniósł bym pompę z zasilania za 4D na rurę powrotną do kotła, tak aby zasysała i mieszała powroty, a nie jak teraz zasilania. Może pomóc, choć nie musi, bo sam zawór i średnice za małe.
SPP v.2, WPA 07-1,5uF, RBR 11kW,
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/243

Offline Lukas

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 11, 2017, 09:51:07 pm »
Właśnie wróciłem. Cały dzień był zamknięty - żadnego efektu nie było. Podłączyłem na powrót  czujnik. Przy wyłączonej pompce jest 54, na 1 biegu ok40, na 3 biegu 24.Jeszcze coś dziwnego się stało przy zadanej 60 piec kręcił do 65 ale zamiast się odstawić miał 40%.

Offline besix

• Sr. Member
  • Reputacja: 15
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 11, 2017, 10:09:47 pm »
To że się nie odstawia to nie jest dziwne zachowanie  kolego wystarczy że przeczytasz sobie tu http://forum.bolecki.pl/index.php?topic=567.0
Tłok 17KW KMG-1 Palnik pelletowy 16kW

Offline Lukas

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 11, 2017, 10:45:18 pm »
To dobrze że się nie odstawia tylko ze przedtem przy temperaturze 62 było już 0% a teraz ma ponad 65 i jest 40%.

Offline besix

• Sr. Member
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 11, 2017, 10:53:40 pm »
Czytałeś ?  Kobra jak profesor bardzo przyjaznym językiem opisał takie zjawisko

Offline Lukas

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 11, 2017, 11:37:03 pm »
Tylko że teraz mi się nie odstawia. Dochodzi do 40% i zaczyna temperatura spadać do 57 poniżej zadanej. Zaczyna tak szybko spadać że ma problem z utrzymaniem temperatury.

Offline besix

• Sr. Member
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 12, 2017, 09:00:15 am »
Lukas bo jak sterownik długo pracuje  żeby dojść do zadanej to zaczyna sobie zwiększać moc dla konkretnej temperatury. Przykład : Przy normalnej pracy dla temperatury zadanej 50 stopni moc jest 40% i jeżeli ta temperatura zostanie przekroczona  do 52 to ster się odstawi, teraz jeżeli z jakiegoś powodu zmieni się zapotrzebowanie i przy 40% ster nie osiąga 50 stopni, to zaczyna zwiększać moc i wtedy dla 50 stopni moc będzie np 70% spowoduje to, że sterownik nie odstawi się przy 52 tylko przeleci dalej np do 55 , jeżeli w instalacji nie ma cyrków to po jakimś czasie sterownik uzna że teraz tak trzeba pracować i wyrówna sobie moc do zapotrzebowania , jeżeli natomiast znów nastąpi zaburzenie np nagłe zalanie kotła zimną wodą a sterownik sobie odpoczywał na 20% to za diabła nie będzie w stanie utrzymać zadanej i temperatura pójdzie w dół jak lawina . Zacznie się nowe wyliczanie przez sterownik i może ono dojść do poziomu 100% przy 50 stopniach.
Amplituda mocy zacznie tak rosnąć że w pewnym momencie sterownik nie zdąży wstać w wyliczonym czasie i się wygasi. Ot cała tajemnica twojego wygaszenia.
Jeżeli nic nie możesz zrobić teraz z instalacją to ustaw parametr I w menu PID na 0 i obserwuj.

Offline Lukas

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 12, 2017, 11:08:38 am »
Dzisiaj wieczorem trochę popróbuje. Trzeba wsiąść że wszystkie moje informacje są z chwilowej obserwacji, nie mieszkam w domu  tylko wieczorem zajrzę.
Dzisiaj rano jeszcze zauważyłem ze przy włączeniu pompki na 3 bieg słychać szumy powietrza w instalacji. Podłogówka nie jest do końca odpowietrzona. Jaki ma wpływ nie dokładne odpowietrzenie na temperaturę powrotu kotła i na pracę pieca.

Offline marcus312

• Full Member
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 12, 2017, 07:07:12 pm »
Jak masz ustawione właczenie pompy zmien np na 2 st przed zadana to ci nie wygasnie :D

Offline Lukas

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 12, 2017, 11:34:18 pm »
Przestawiłem I na 0 ale miał problemy z podbiciem jak temp. spadła . Obecnie jest I -5. Temperatura dochodzi do 60,5 moc 50% ale po chwili spada do 57,5 -58 moc 100%. Zobaczymy co rano będzie. Jaka powinna być różnica temp. miedzy zasilaniem i powrotem pieca. Obecnie wynosi 23C. Sama zmiana ustawień nie pomoże w sprawnym działaniu instalacji. Przy obecnej pogodzie piec powinien chodzić na 30%. Zapotrzebowanie domu trochę powyżej 7Kw. Obecnie temp. zasilania ok.28C, temp. w domu 13C - jeszcze nie nagrzane. Żeby było 21-22C będę musiał podnieść do 36C. Przy obecnej instalacji jest to niemożliwe ponieważ obecnie piec prawie cały czas chodzi na maksa. Co będzie lepsze - druga pompka na powrocie pieca czy przełożenie pompki z zasilania.

Offline besix

• Sr. Member
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 13, 2017, 07:56:08 am »
 Ile czasu chodził na tym ustawieniu I=0 ? Przestawienie I=5 to raczej proszenie się o destabilizację kotła nie wróżę temu nic dobrego, jak juz I inne niż 0 to od 18 w górę, Co do instalacji to ja nie jestem specem ale jak masz podłogówkę to powinno być tak, że zawór 4D do ochrony powrotu, a podłogowe sterowane 3D . Jeżeli się mylę to poprawcie mnie koledzy.
Temperatura powrotu na poziomie 37 i niżej to zdecydowanie za nisko, szkoda kotła, różnica 10 stopni była by ok.
Ja bym zrobił tak że zawór 4D który masz ustawił żeby wyjście na instalację szło max 45 stopni reszta na dogrzanie powrotu a żeby nie puszczać w podłogę tych 45 stopni dał bym 3D i nim obniżał do powiedzmy 30.

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 103
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 13, 2017, 05:16:29 pm »
23st pomiędzy zasilaniem i powrotem to fest, zakładając średnio wysoki bieg pompki i przepływ na poziomie 800l/h to masz ok 20kW mocy.
Jeśli "I" chcecie przestawić  z zera to pamiętajcie o ponownym włączeniu sterownika bo nie ruszy z tym parametrem.

Ogólnie to większość instalacji z 4D funduje bujanie. Niby pozornie prosty element, a okazuje się czarną magią dla kupy instalatorów.
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29

Offline sati

• Sr. Member
  • Reputacja: 4
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 13, 2017, 08:54:28 pm »
A ja mam zamontowany zawór 4D i nie buja tylko równo chodzi.
Pierwszy kocioł z podajnikiem Skam 17 KW+SPPV2+AZPP+RV-13As
http://ekotlownia.pl/sterownik-5/358

Offline yareka

• Sr. Member
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 13, 2017, 09:01:49 pm »
Do 4D oprócz poprawnego montażu moim zdaniem potrzeba też odpowiednio wysokiej temperatury na kotle tak żeby zapewnić i ochronę powrotu, i odpowiednią temperaturę CO inaczej buja w jedną lub druga stronę.
SKM-24 Sppv2 + Eco-burn 25 kw+ dmuchawa 40W

https://ekotlownia.pl/sterownik-5/236

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 103
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 13, 2017, 09:03:19 pm »
Sati. Zacznijmy od tego że twój zawór to chyba mało ruchliwy jest :)
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29