Autor Wątek: Pomocy !!! - mam już dość ;-(  (Przeczytany 7554 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bordo

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
    • https://ekotlownia.pl/sterownik-5/386
Pomocy !!! - mam już dość ;-(
« dnia: Marzec 31, 2017, 04:14:18 pm »
Witam i bardzo proszę o pomoc.
Do grudnia mieliśmy zasypowego Zębca 25 + 3 letni bojler Galmet 80l.  Woda w bojlerze w 90% była grzana grzałką, ponieważ jak to przy dzieciach czasami nie było czasu na rozpalanie pieca a dziecko musiało się umyć. Jak byliśmy w domu i w piecu się paliło non-stop przełączało się na piec. Wtedy spokojnie było można nalać minimum 1/2 wanny gorącej wody.

W grudniu podłączyliśmy nowiutkiego Energona 25kW z SPPv2L + PPX,  bojler pozostał ten sam. I tu się zaczęły cyrki.
Niby wszystko ok. W domciu nawet przy -20 wreszcie było cieplutko, rano zamiast się przykrywać kołdrami to się odkrywaliśmy ;-).
Pal licho zużycie (ponad 60kg/d), ale wreszcie święty spokój - nie trzeba chodzić do pieca dokładać.
Chłop zadowolony i szczęśliwy. Mimo, iż go od samego początku prosiłam o napisanie tutaj i poproszenie Was o pomoc w ustawieniach to: "nie" - męska duma i ambicja mu na to nie pozwalała. "A co ja nie potrafię sam ?" ;-) Owszem, może i potrafi - ale jakim kosztem ?

Mi się od początku coś nie podobało albo instalacja jest źle wykonana albo ustawienia sterownika są złe (a na 100% jedno i drugie).
1- woda nagrzewa się do góra 35 st.
2- po wykorzystaniu ciepłej wody, niektóre grzejniki są zimne aż do czasu ponownego nagrzania wody.
3- do wanny naleci tylko góra do 4-5cm. ciepłej (dla mnie letniej) wody, później już leci zimna - i tu już nie wytrzymałam i zrobiłam w domu zadymę, że w XXI wieku od 4 miesięcy się normalnie nie nie umyłam ani nie wykąpałam. Że dłużej tego nie wytrzymam i rozwalę tą kotłownię jak coś z tym nie zrobi ;-)
Los mi troszkę pomógł, bo dzisiaj rozciekł się boiler i trzeba zakupić nowy ;-) Oczywiście dużo większy (5 osób w tym 3 kobiety). Myślimy nad 200-300l. I tu tez pytanko - jaki polecacie ? Z podwójną wężownicą czy dwupłaszczowy?

W grudniu przerabialismy kotłownię , "pseudofachowiec" skasował nas bardzo słono i podejrzewam, że jest źle zrobiona instalacja - wiec teraz przy wymianie bojlera jest szansa na ponowna przeróbke (zresztą będzie konieczna ze względu na wielkość) . Teraz chcielibyśmy przejść na "autolato" aby woda w lato była ciepła z kotła.
Obejrzyjcie to jak możecie, oceńcie sami, doradźcie co trzeba zrobić aby działało wreszcie tak jak trzeba (przyjmę wszelką krytykę).

Zdjęcia

A i jeszcze za piecem - tu coś mi nie gra - czy powrót w bojlera powinien iść na grzejniki ?
Zdjęcia
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2017, 04:24:29 pm wysłana przez bordo »

Offline MIQ

• Wszystkiego się czepiam
  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 28
  • Na niczym się nie znam
Odp: Pomocy !!! - mam już dość ;-(
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2017, 06:29:45 pm »
1. Skoro jest osobne zasilanie CWU, to powrót powinien być bezpośrednio do powrotu kotła, a nie do zaworu 4D - tu masz rację. Obecne rozwiązanie zaburza przepływy na 4D, gdy pracuje pompa CWU.
2. Czujnik temperatury CO należy osłonić izolacją termiczną. Wtedy sterownikowi będzie łatwiej panować nad temp kotła.
3. Uszczelnienie retorty do sprawdzenia - nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, ale te smugi poniżej korony niepokojąco wyglądają.
4. Czy jest zawór zwrotny w obiegu CWU?
5. Czemu kocioł chodzi non-stop na 100% mocy? Sugeruje to ubogą dawkę.
SPR11_P22 @ 1,0,9 + MCI    (Zębiec KWK 25) uchylenie klapki PG min - 4mm (14cm kw) ; max - 10...14 mm ( 38...50cm kw).

Offline bordo

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2017, 06:54:51 pm »
1- no właśnie tu mi się to nie podoba
2- ok
3- retort był uszczelniany przy zakładaniu - ale sprawdzę jeszcze
4- no właśnie chyba nie ma   - tak to idzie:
Zdjęcia
5- te fotki były robione na początku stycznia - więc jak pisałam mój wielce sam ustawiał - kombinował co się tylko da ;-( Wreszcie po mojej awanturze dzisiaj poprosił Was o pomoc .

Offline MIQ

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Na niczym się nie znam
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2017, 07:52:58 pm »
Bojler się rozciekł, ale jeśli go używacie, to marne szanse na kąpiel, gdy ma się CWU o temperaturze 37stopni w takim małym baniaczku. To model z wężownicą? gdzie zamontowany czujnik temperatury CWU? Widzę, że w połowie zbiornika. To jeszcze mniejsze.
SPR11_P22 @ 1,0,9 + MCI    (Zębiec KWK 25) uchylenie klapki PG min - 4mm (14cm kw) ; max - 10...14 mm ( 38...50cm kw).

Offline bordo

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 31, 2017, 09:47:57 pm »
jeśli go używacie, to marne szanse na kąpiel, gdy ma się CWU o temperaturze 37stopni w takim małym baniaczku.

Toż dlatego mnie jasna ku.... bierze. Teraz jest na piecu 37st. bo jest na dworze 20 ;-) Ale w zimę jak było 50 to woda miała góra 40.
Tą temperaturę idzie zrozumieć ale najgorsza jest ilość ciepłej wody. Jak już pisałam na starym piecu spokojnie pół wanny bez problemu było ciepłej - teraz góra 4-5 cm. - więc ciepłej wody ani do kostek nie dochodzi ;-( .

Czujnik był montowany w różnych miejscach (bez zmian) a bojler jest z wężownicą nawet jak się nie mylę podwójną. A i jeszcze co dziwne - jak się dotknie miejsca za grzałką (oczywiście nie działającą - służącą w chwili obecnej jako zaślepka) to tam jest bardzo gorące a woda ledwo letnia leci. Tego :

Offline yareka

• Sr. Member
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 02, 2017, 02:29:12 am »
Jaka jest temperatura cwu ustawiona?
SKM-24 Sppv2 + Eco-burn 25 kw+ dmuchawa 40W

https://ekotlownia.pl/sterownik-5/236

Offline bordo

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 02, 2017, 09:46:02 am »
W tej chwili 45.

Offline yareka

• Sr. Member
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 02, 2017, 10:26:50 am »
Skróć czas przerwy do 50 albo jeszcze mniej tak żeby była moc 10 kW podobna do sugerowanej i zobacz jak to chodzi.
Jeśli wymieniacie bojler to kupcie pionowy raczej z wężownicą  bo z dwu płaszczowym jest taki problem że ma dużą moc i po załączeniu pompy cwu może mocno kocioł schłodzić ale znowu jest szybciej ciepła woda. 

A temperaturę na ogrzewanie domu regulujcie zaworem 4d a nie temperaturą kotła tu zostawcie z 48 chociaż.

edit:Trochę się przyjrzałem jeszcze i tak jak napisał MIQ poprawcie przy okazji montażu bojlera powrót cwu(ten zawór ze zdjęcia powrotu cwu jest chyba zamknięty... teraz już chyba otworzyliście odpowiednio). Moim zdaniem też trzeba wstawić zawory zwrotne lub klapowe(mniejsze opory) za obydwiema pompami i zlikwidować to obejście różnicowego i jego samego(jeśli tam jest). Co do 4d to się nie wypowiem bo nic nie widać.
Najważniejsze brak zabezpieczenia kotła bo instalacja chyba zamknięta. Najtaniej jest wstawić zawór dwufunkcyjny schładzający a przy okazji obrócić naczynko żeby się nie zapowietrzało.
Przy bojlerze też chyba(nie widać na zdjęciu i tak się tylko domyślam) brak zaworu zwrotnego i bezpieczeństwa na zasilaniu zimnej wody. Sprawdźcie też może czy nie jest wężownica w obecnym bojlerze zapowietrzona(posłuchać czy nie słychać powietrza) chociaż to raczej dwupłaszczowe się zapowietrzają.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2017, 10:57:59 am wysłana przez yareka »

Offline bordo

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 02, 2017, 10:50:21 am »
Ok, dzięki - jutro musimy już jakiś kupić. A co z tą ilością wody ?
I co z instalacją ? Jest ok, czy coś przerabiać - bo i tak będziemy musieli ze względu na wielkość bojlera lub miejsce ustawienia.
Czy do auto-lata potrzebny jest silownik do 4D czy można ręcznie ? No i jeszcze do szefa trzeba się uśmiechnąć i zamówić czujnik zewnętrzny ;-)
Co do ustawień to odpiszę popołudniu jak wróci ten mądrzejszy ;-)

Offline yareka

• Sr. Member
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 02, 2017, 11:10:05 am »
Zmodyfikowałem swój poprzedni post, poczytaj ale najlepiej to zobaczyć na żywo t.j. wziąć dobrego fachowca(i niech się wypowie).
Albo napisz na ogrzewanie.info opisz co i jak to suchej nitki nie zostawią ale powinni coś doradzić.
Wyłącza się pompa w autolato i powinno to wystarczyć ale u Ciebie nie ma zaworu zwrotniego za pompą i może zaciągać przez nią wodę z C.O. Można zawór 4d ręcznie zamknąć nie jest 100 % szczelny ale prawie.
Siłownik 4d to jest potrzebny do automatyczniej(za pomocą sterownika a nie recznie) regulacji temperatury wody na grzejniki lub podłogówkę. Swoja drogą zawór 4d też może być źle ustawiony lub podłączony, trzeba mierzyć temperatury za zaworem żeby wiedzieć jaka temperatura idzie na grzejniki i na jego powrocie żeby wiedzieć czy działa ochrona powrotu kotła.

edit Jeszcze babola podpowiedziałem ;) zawór zwrotny lub klapowy przed zasilaniem bojlera.... za pompą tez zadziała ale tak lepiej.
Powinno się dać też zawory odcinające przed bojlerem bo w razie awarii trzeba wodę z instalacji spuszczać do wymiany bojlera.
A i odpowietrznik na zasilaniu bojlera ale u Ciebie nie da rady bo masz pompę na powrocie i by zaciągało powietrze z odpowietrznika.
Oczywiście to na starym układzie który teraz będziecie zmieniać na nowy i mam nadzieję poprawny.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2017, 11:47:07 am wysłana przez yareka »

Offline bordo

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 02, 2017, 11:55:54 am »
Tak doczytałam , ale zdążyłam już wcześniej swój dopisać.
Teraz wygląda to tak : (od miesiaca palimy tylko ekogroszkiem z Chwałowic) a od piątku wieczora chłopa nie ma w domu - ponoć coś wczoraj zmieniał w ustawieniach.
Układ zamknięty mamy od początku jak wykonywaliśmy nowe co czyli od przełomu 2002/2003r. Teraz przy przeróbce chciałam go zmienić na otwarty - naczynie wzbiorcze chciałam dać na strych. "Fachowiec" mnie wyśmiał i powiedział, że to za dużo roboty, że trzeba go ocieplać itp. Że on zrobi tak aby było dobrze. Że się nie mamy czym martwic itp., że da nowe zawory bezp. itp... Że niebezpieczeństwo było ale na Zębcu a nie teraz na nowym, że skoro dobrze było przez 15 lat to teraz tym bardziej będzie. No i zrobił jak widać na fotkach, a myśmy mu zaufali. Nie wspominając o tym, że skasował nas jak za wykonanie nowego co, a do przeróbki miał naprawdę niewiele. Do dzisiaj nie mam rachunków (gwarancji) do pompy, zaworu itp. A widać, że zakupił z najtańszych modeli.
A może ktoś może polecić dobrego fachowca z okolic Rybnika, Raciborza, Gliwic?
W chwili obecnej wygląda to tak :
Zdjęcia

Offline MIQ

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Na niczym się nie znam
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 02, 2017, 12:46:02 pm »
W obecnym stanie instalacji po zamknieciu 4D przestaje działać grzanie CWU - odcięty powrót do kotła.  Jesli są zawory na grzejnikach, to pozamykać, podnieść temp kotła-  albo przejść na wodooszczędne prysznice.

Offline yareka

• Sr. Member
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 02, 2017, 12:48:15 pm »
Ja też myślałem że jak retorta to nie ma prawa się zagotować i się okazało że że właśnie zawór dwufukcyjny zadziałał bo sterownik sporo zaniżał temperaturę.

Jak macie przerabiać to zwróć jeszcze uwagę na zawór 4d jeśli jest 1' to raczej nici z ochrony powrotu i trzeba by pompkę dać na obieg kotłowy. Z fachowcami dobrymi trudno i lepiej samemu też wiedzieć trochę t.j. zrobić schemat i potem skontrolować czy zgodne. Zobacz posty gmaj22 on dawał gdzieś ciekawe rozwiązanie CO i cwu na jednej pompie, wtedy drugą na obieg kotłowy można dać. Albo do niego napisz może da ten schemat.

No MIQ ma rację.

Offline bordo

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 02, 2017, 12:53:15 pm »
Nie - na chwilę obecną nie ma jeszcze zaworów na grzejnikach. W domu nie ma podłogówki, jest 11 grzejników stalowych+1 w garażu, instalacja cała w miedzi, w piankach w ścianach.

Offline yareka

• Sr. Member
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 02, 2017, 01:11:44 pm »
Nie ma dobrego zdjęcia ale podłączenie zimnej wody do bojlera tak jak mi się wydawało źle :) no chyba jest zawór zwrotny i bezpieczeństwa ale zamienione miejscami znaczy bezpieczeństwa nie zadziała do tego te podłączenie wężykiem przed zwrotnym.
Pierwszy raz też  widzę filtr z odstojnikiem w poziomie... ciekawy ten fachowiec.