Autor Wątek: SPP i duży Brucer  (Przeczytany 77665 razy)

Offline dziubek23

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 8
SPP i duży Brucer
« dnia: Luty 27, 2013, 10:44:40 am »
Witam. Od wczoraj testuje SPP dzięki uprzejmości kolegi Jarka. Podłączony mam też inny sterownik do kontroli temperatury pracy pieca. Mój piec to 24kw miałowiec przerobiony na "super" podajnik Brucer:( piecy jest troche przewymiarowany i moje obecne ustawienia 8/48 i dmuchawa 17 z wykresu widać odstawianie się pieca. zadana 50 dochodzi do 52 odstawia się spada do 48 i znowu do góry. Moje pytanie czy zmniejszając moc palnika na naprzyklad 8/60 i zmniejszając dmuchawe mozna wypłaszczyć ten wykres temperatury czy niewiele da się tu zdziałać w tej kwesti. Ogólne wrażenie bardzo dobre. Fajna sprawa z możliwością podglądu ilości spalanego groszku. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2013, 11:26:58 am wysłana przez bolecki »

Offline MIQ

• Wszystkiego się czepiam
  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 28
  • Na niczym się nie znam
Odp: SPP i duży Brucer
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2013, 11:07:30 am »
słyszałem o posiadaczu bruli i kotła miałowego oraz ze specyficznym kominem...
Teoretycznie na opóźnienie reakcji sterownika może mieć wpływ miejsce montażu czujnika temperatury. Na rurze jest czy w studzience na kotle?
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2013, 11:11:44 am wysłana przez MIQ »
SPR11_P22 @ 1,0,9 + MCI    (Zębiec KWK 25) uchylenie klapki PG min - 4mm (14cm kw) ; max - 10...14 mm ( 38...50cm kw).

Offline dziubek23

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2013, 11:16:04 am »
Na kotle w studzience jest czujnik ok SPP a ten mierzacy na rurze. A nie napisałem ze instalacja dział na grawitacji jesli to ważne.

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 124
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2013, 11:24:07 am »
Dziubek, a SPP sygnalizuje prace pompy C.O?. Jeśli nie to ustaw go tak żeby widział to wyjście jako włączone. I taka mała uwaga, nie wklejaj fotek w tak dużej rozdzielczości bo jak się nie kliknie to widać mega ikonke od dmuchawy ;) Zrób 800x600 i będzie cacy

Jak wyglądał wykres na poprzednim sterowniku?. Jak palenisko masz dobre to dawki nie ruszaj na razie.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2013, 11:29:44 am wysłana przez bolecki »
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 49
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2013, 11:45:21 am »
No witam, ładnie to tak o mnie beze mnie?

Admin, a nie było czasem tak,że pisałeś,że sam nie wiesz, czy zrezygnowac z pisania pid...? ;)

Cześć Kobra i cześć Dziubek :)

Wykres Dziubka na skorpionie wyglądał tak:

a nastawy wówczas były takie:

Nie mniej, czasami kosztem nieco falującego wykresu można uzyskać czystszy wymiennik....
Dziubek ma też WPa06 MplusM, więc na silniku EBM, zatem SPP powinien chodzić bdb

u mnie był inny kłopot, bo mój wentyl jest z 2007 i troche inaczej musiałem go obchodzić

Kolega jednak dopiero pierwszy dzień testuje, więc jeszcze poprawic można
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 27, 2013, 11:47:00 am »
uuuu ale wielkie foty się zawaliły....

ale cóż, pierwsze koty za płoty, na debiut może być, w przyszłości sie poprawię
:)

Offline dziubek23

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 27, 2013, 11:53:51 am »
Witaj Jarku.
Przed praca zasypie podajnik i ustawie jeszcze licznik i zobaczymy co wyjdzie.
Sterownik podłączylem na gorący piec wiec nie widział rozpalania.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2013, 11:59:02 am wysłana przez dziubek23 »

Offline kobra64

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 44
  • ekogroszek luzem i w workach 501 370390
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 27, 2013, 12:37:20 pm »
Dziubek, mam SPP dopiero 4 tygodnie, ale z dotychczasowej obserwacji jego pracy wychodzi mi, że jak ma za dużą moc to się odstawia i potem leci w dół - spadek jest skutkiem postoju. Mi teraz chodzi 55,5 - 57 stopni przy zadanej 56 i się nie odstawia. Jedynie po załączeniu pompy CWU spadnie i potem przebije więcej, ale u mnie bojler nie grzeje np. całą noc do 6 rano i potem znów stoi od 7 rano do ok. 16, tak że troszkę zdąży wystygnąć. Trzeba tak ustawić dawki i powietrze, żeby się kręcił wokół zadanej z mocą ok. 50 do 65%, wtedy mam prawie płasko - całego wahania 1 - 1,5 stopnia poza okresami grzania CWU. Wtedy wahanie dochodzi do 5 - 6 stopni, ale tak jak piszę - to jest start z dość mocno wychłodzonego bojlera. I jeszcze jedno - on potrzebuje trochę czasu. U mnie jak się waha po załączeniu CWU, to każde następne wahnięcie jest ciut mniejsze. Jak wciśniesz jednocześnie drugi i czwarty klawisz, to siedząc jakąś chwilę przy kotle będziesz widział jak dla tej samej ( w dziesiętnych stopnia ) temperatury na kotle zmienia w kolejnych wahnięciach wartość  P i I, co na normalnym ekranie widać w dobieraniu coraz lepiej dopasowanego procentu mocy. Jak już wyrówna, to przestaje kombinować i sobie pyka wokół zadanej

Offline kobra64

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 27, 2013, 12:48:59 pm »
Witaj Jarecki, fajnie że i Ty tu zajrzałeś.

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 27, 2013, 02:14:57 pm »
Dziubek ma ten sam problem co ja...
nazywa się ogólnie duży brucer......

Ten palnik jest problematyczny, duże wyjście na paliwo, płytkie palenisko i mielący przeciwzwój.
Dodatkowo jego napowietrzenie od boku a nie równomiernie od spodu na około. To rodzi problemy przy pracy na danej mocy.

Tyle, co w mniejszych kotłach można było zrobić, tj. zamówić sobie odpowiednio mniejszy z odpowiednio szerokimi rantami dopalającymi i daną ramką na zejście paliwa z kosza palnik... to dało się zrobić i więcej się już z takiego palnika nie wyciśnie. Z tego mniejszego jestem aktualnie zadowolony, jeżeli chodzi o pracę.

O tyle cały czas mam wielki niedosyt z tym większym palnikiem a bawiłem się z nim na różne sposoby... do 25kW mam wielką zagwostkę, bo mniejszego nie wstawię, bo nie utarga 25kW a jak sprzedaję 25kW, to nie będę walił w bambuko, że w większości domów przeciez nie potrzeba....

Nie mniej tutaj cały czas mnie w dołku ściska i jest ambitny plan, aby zrobic coś z tym fantem po nowemu do jesieni. Dziubek ciutkę wie, ale nie mówię na FM ani tutaj nic więcej, bo się sekta zaraz rzuci i zacznie wywiad robić. Jak się uda i sprawdzi, to się będzie czym chwalić.

Na chwile obecną to powiedzieć tylko można, że te większe palniki żeliwne chodzą kiepsko <10kW, bo przykapcają i chodzą gorzej przy większym zapotrzebowaniu, bo wówczas to już spieki i zwalanie z jednej strony większych spieków a z drugiej popiół drobniejszy. Ten palnik dobrze pracuje tylko w średnim zakresie swojej pracy. Jak zejdziemy z barierą poniżej jego możliwości, to lepiej dla części paliw wychodzi właśnie taki rodzaj sterowania jak w spp.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2013, 05:47:12 pm wysłana przez Jarecki79 »

Offline kobra64

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 27, 2013, 05:30:58 pm »
A tyle hałasu wokół brucera było. Co niektórzy twierdzili, że i węgiel typ 33 się w nim będzie palił. Ze spiekalnością powyżej 40 RI. Ciekawe, czy dużo ich jeszcze działa beż żadnych modyfikacji - czy to użytkownika, czy producenta kotła. To zaślepić, tam włożyć cegłę, tu płaskownik dospawać - i bangla.

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2013, 05:33:09 pm »

A tyle hałasu wokół tego palnika było. Co niektórzy twierdzili, że i węgiel typ 33 się w nim będzie palił. Ze spiekalnością powyżej 40 RI. Ciekawe, czy dużo ich jeszcze działa beż żadnych modyfikacji - czy to użytkownika, czy producenta kotła. To zaślepić, tam włożyć cegłę, tu płaskownik dospawać - i bangla.

Nie wiem, jestem tym większym nieco rozczarowany mówiąc z perspektywy czasu.
Dałem się nieco nabrać na szyld państwowej instytucji i jej zapewnienia i wyniki....
Trzeba go dobrze doszczelnić i trafić z tym palnikiem z mocą na odpowiedni obiekt.

Nie spali takiego węgla 33, 34, tj jakoś on się będzie palił i palnik będzie potrafił pozbyć się spieków bez zakleszczenia palnika. Jak to ma być dobra praca, to raczej nie dla mnie. Możesz taki węgiel z jakimś innym logicznym wymieszać i będzie względnie ok.

Mniejszy sam sobie zorganizowałem i zamówiłem z wyłącznością na swoim terenie.
Tutaj jestem zadowolony z jakości pracy i wiem,że już wiele więcej się nie wyciśnie.

Przez różne reklamy pierwsze pytanie jest o żeliwny ślimak i palnik. Kółko się zamyka...
Mówiąc o sobie po gwarancji i na gwarancji uszkodzonych ślimaków żeliwnych do wczoraj łącznie 7szt. plus 2korpusy odlewu żeliwnego. Więc wszystko idzie uszkodzić....

Zobaczymy co wyjdzie i co się uda zrobić do jesieni.

Offline dziubek23

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 28, 2013, 09:56:28 am »
Wczoraj po 22 zmienione ustawienia na 4/55 i dmuchawa 24 po poltora godziny piec nie dochodzil do zadanej wiec podawanie na 6 i dmuchawa na 20 bo wielki krater w palniku się zrobił. Teraz jade na  6/55 i dmuchawa 20 włączona pompa i wykres zaczyna się prostować
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2013, 10:46:38 am wysłana przez dziubek23 »

Offline dziubek23

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 28, 2013, 10:51:39 am »
A tu początek na włączonej pompie, palnik, popiół i sterowniki

Offline dziubek23

• Oblatywacz
  • Hero Member