Autor Wątek: Montaż zaworu 3-drożnego jako regulacja temperatury ostatniego grzejnika  (Przeczytany 3818 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Martini

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 3
Witam,
jestem tu już od dłuższego czasu, jednak nie było okazji pisać gdyż na właściwie wszystkie pytania znalazłem odpowiedź na tym forum. Moja instalacja to Skam-P Plus 17AZPP, SPPv2, pompa CWU/ochrona powrotu to Grundfoss ALPHA 2 L 25-40, pompa CO to Grundfos UPS 25-60 na obejściu zaworu różnicowego, zawory zwrotne (ze sprężynką) za pompami oraz zawór kulowy nad zaworem różnicowym blokujący grawitację (dzięki której w razie W mogę ogrzać połowę budynku). Naczynie wyrównawcze znajduje się na strychu budynku mieszkalnego.

Kocioł wraz z zbiornikiem CWU znajduje się w piwnicy budynku gospodarczego około 25 m od budynku mieszkalnego. Na obrazku nr 1 przedstawiony jest stan obecny, zaś na obrazku nr 2 mój pomysł na zamontowanie zaworu 3D. Do zimy chcę zamontować termostaty na wszystkich grzejnikach w domu poza ostatnim, który znajduje się w salonie (największym pomieszczeniu w domu) na piętrze. Obecnie termostaty są tylko na piętrze (poza owym salonem oczywiście).

Efektem zamontowania zaworu 3D ma być możliwość regulacji temperatury ostatniego grzejnika w okresie przejściowym. Do tej pory (kocioł użytkuję od sierpnia 2016 r.) po prostu czasowo wyłączałem pompę CO, jednak to rozwiązanie powoduje, że woda w instalacji szybko się wychładza (zwłaszcza pod ziemią pomiędzy kotłownią a budynkiem mieszkalnym) co powoduje, że po ponownym załączeniu się pompy kocioł musi znowu cały zład nagrzać do temperatury roboczej, co powoduje zwiększone spalanie kiedy temperatura na dworze jest taka, że zbyt ciepło by grzać a jednocześnie zbyt chłodno by nie grzać. Poza tym zawór 3D pozwoliłby na zwiększenie temperatury na kotle we właściwym okresie grzewczym.
Teraz pytanie do was, czy mój tok rozumowania jest poprawny i warto to przerabiać?
SPPv2 (soft v2466), Skam-P Plus 17kW, AZPP, RV13AMs
http://www.ekotlownia.pl/sterownik-5/323

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 47
Odp: Montaż zaworu 3-drożnego jako regulacja temperatury ostatniego grzejnika
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 27, 2017, 09:50:52 pm »
Nie jest poprawny.... Przede wszystkim należy wyeliminować błędy w obecnej instalacji. Zawór różnicowy na powrocie nie montujemy w pionie strzałką w dół, tylko w poziomie (pod warunkiem, że zawór jest przystosowany do takiego montażu).

Tak zamontowany zawór 3D będzie działał jako rozdzielacz i rzeczywiście będzie częściowo obniżał temperaturę zasilania, ale NIE będzie chronił równocześnie powrotu.

Grawitacja działa 25 m od kotła? Czy budynek mieszkalny jest dużo wyżej niż gospodarczy z kotłownią
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2017, 09:58:34 pm wysłana przez gmaj22 »
RBR 11kW

Offline Martini

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 28, 2017, 07:45:19 am »
Zacznę od końca. Budynek mieszkalny wydaje się być na tym samym poziomie co gospodarczy, być może nieznacznie wyżej jest położony. Rury biegną od kotła znajdującego się w piwnicy budynku gospodarczego i nieznacznie się wznosząc w kierunku budynku mieszkalnego. Rura PCV, w której biegną znajduje się tuż pod powierzchnią ziemi. Po drodze nie ma żadnych syfonów, tylko kompensacja (tak to się chyba nazywa). Instalacja w domu jest z 2004 r., miedziana, na pewno nie była robiona pod grawitację, ale to jednak częściowo działa (grzeje tak 7 na 10 kaloryferów a nawet podłogówka w łazience na piętrze). Obecnie latem kiedy odkręcę kaloryfer w łazience to co prawda po około 2 godzinach ale zaczyna normalnie grzać (pompa CWU mu przeszkadza kiedy pracuje, ale przestaje to wszystko jest ok).

Zawór różnicowy musi działać bo inaczej owy kaloryfer nie suszyłby mi bez pompy ręczników po kąpieli. Cz zmiana jego położenia spowodowałaby, że będzie działał jakoś inaczej/sprawniej?

Wydaje mi się, że ochronę powrotu mam załatwioną pompą CWU (kiedy pracuje pompa CO to CWU także). Po drugie zawór niejako pośrednio chroniłby powrót bo mniej zimnej wody z CO mieszałoby się z powrotem CWU przed wejściem do kotła i tym samym temperatura powrotu nieco by się podniosła.

Montaż 3D na zasilaniu co najmniej nie wchodzi w grę, gdyż nie ma osobnej rury do naczynia wzbiorczego, które znajduje się na strychu budynku mieszkalnego, więc to jedyny pomysł jaki przyszedł mi do głowy by podmieszać zasilanie na grzejniki.

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2017, 09:58:11 am »
Nie twierdzę, że zawór różnicowy nie będzie działać, tylko że działa niewłaściwie. Inaczej nie byłby Ci potrzebny dodatkowy zawór kulowy ponad różnicowym. Pracująca pompa c.o. przy pomocy kulki w środku zaworu, skutecznie zamyka przepływ grawitacyjny.

Ale nie o tym... Skoro i tak chcesz grzać latem bojler oraz grzejniki w łazience, dlaczego nie pomyślisz o jednopompowym układzie (potrzebne wtedy zmostkowanie zasilania pomp w sterowniku). Tym bardziej, że bojler masz przy kotle. W sytuacji, kiedy planujesz montaż zaworów termostatycznych, zbędny okazuje się zawór 3D do obniżanie temperatury zasilania.

Pozostaje problem wystudzania wody w rurach, gdy pompa nie chodzi, co póżniej skutkuje długim jej grzaniem po ponownym starcie pompy. A trochę jej w rurach jest...

Skoro zależy Ci na suszeniu ręczników po kąpieli, pompa c.o./c.w.u przez jakiś czas  i tak chodzi, bo musi ogrzać bojler. Tłoczy też do obiegu c.o. do drabinki/-ek w łazienkach. Zawory termostatyczne nie puszczają obiegu przez grzejniki, więc woda krąży jedynie w głównej "magistrali" oraz drabinkach.
Ja zrobiłbym tak: na powrocie drabinki zamiast zaworu powrotnego, zamontował zawór np. Danfoss FJVR, czyli ogranicznik temperatury powrotu, wtedy drabinka grzałaby niską temperaturą, tak jak ogrzewanie podłogowe. Warunek: wtedy pompa c.o. Alpha musiałaby chodzić cały czas. Nie zeżre dużo prądu. Najwyżej jedno piwo na tydzień mniej wypijesz :)
RBR 11kW

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 50
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2017, 09:53:09 am »
Co do samego 3d
Montaż 3d jako rozdzielacza stosuje się po to, aby dogrzać powrót.
W skrócie albo dogrzewasz powrót albo obniżasz zasilanie na instalację.
Ten sposób montażu ma służyć w domyśle ochronie powrotu
Do regulacji temp. w domu na grzejnikach najlepiej zastosować głowice termostatyczne
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, Argos PID+ zawór3d
https://ekotlownia.pl/sterownik-7/675

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 04, 2017, 09:41:49 pm »
Podtrzymuję to, co napisałem wcześniej: w TEN SPOSÓB zamontowany zawór 3D, jak proponuje Martini, czyli na POWROCIE ZA POMPĄ w funkcji rozdzielacza NIE chroni powrotu.
Chroniłby, gdyby zamontowany został ZA pompą na ZASILANIU albo PRZED pompą na POWROCIE. ("przed" i "za" -  wg kierunku przepływu wody  a nie rysunku :) )
« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2017, 09:49:15 pm wysłana przez gmaj22 »
RBR 11kW

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 50
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2017, 11:50:22 am »
Nie przyjrzałem sie dokładnie, przeczytałem jedynie nagłówek z napisem 3d
Tak jako rozdzielacz strumienia wody na zasilaniu za pompą - coś takiego miałem na myśli nie analizując dokładnie rysunku
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, Argos PID+ zawór3d
https://ekotlownia.pl/sterownik-7/675

Offline Martini

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 07, 2017, 09:07:07 am »
Przed montażem kotła z podajnikiem miałem układ podobny do obecnego tylko z jedną pompą na powrocie więc powiedzmy, że to przerabiałem. Problem miałem wtedy taki, że pompa Grundfos UPS 25-60 musiała chodzić na wyższym biegu, żeby dogrzać ostatnie kaloryfery. Dlatego zdecydowałem się na dodatkową tylko do CWU i jak na razie układ spełnia moje oczekiwania.

Dalej, pompa CWU spełnia funkcję ochrony powrotu więc mam wrażenie montaż 3D wg mojego pomysłu nie obniżyłby, a nawet pośrednio podniósłby temperaturę powrotu. 3D miałby tylko mieszać i nie pozwalać na wychłodzenie się wody w układzie, który obecnie muszę zatrzymywać w okresie przejściowym, by nie przegrzewać pomieszczeń. Założenie termostatu na ostatni grzejnik byłoby wygodne, ale mogłoby dojść do sytuacji, że wszystkie termostaty zamkną się i pompa nie miałaby gdzie pchać wody - 3D miałby temu zapobiec.

Zawór kulowy jest potrzebny by zamknąć drogę grawitacji kiedy pompa CO nie pracuje i nie ma być ogrzewane żadne z pomieszczeń (łazienka również), bez konieczność zamykania każdego grzejnika z osobna. Jest on założony z myślą o "a gdyby włączyła się latem pompa CO w związku z niekontrolowanym wzrostem temperatury na kotle to również pompa będzie miała gdzie pchać". Kiedy grzane jest bez przerwy zawór kulowy jest otwarty.

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 07, 2017, 11:07:17 pm »
Odniosę się do pierwszego akapitu. Wcześniej, na jednej pompie c.o./c.wu. nie dogrzewało ostatniego grzejnika, zaś teraz, po dodaniu pompy c.w.u. już dogrzewa? Zastanawiałeś się dlaczego? Ponieważ dodając pompę c.w.u. oraz zawór zwrotny za nią, niejako "skryzowałeś" obieg. To samo osiągnąłbyś na jednej pompie, odpowiednio przymykając zawór na obiegu c.w.u. oraz kryzując obiegi bliższych grzejników. Pompa UPS 25/60 to naprawdę mocna pompa :) Zapewniam, że w zupełności wystarczyłaby tu Alpha 25/40.
RBR 11kW

Offline Martini

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 08, 2017, 07:34:34 am »
No dobra, tylko jak wtedy zrealizuję ochronę powrotu skoro jak domyślam się zbiornik CWU trzeba by sporo przykręcić? Ochrona z CWU praktycznie zniknie.
Wcześniej na jednej pompie miałem oczywiście skryzowane najbliższe grzejniki. Zbiornik CWU też przymknąłem na ok 1/2 - większe przymknięcie powodowało denerwujący głośny szum.
Nie chciałbym też z kolei wywalać znowu 500-600zł na Alphe bo moja (na obiegu CWU) nie obsługuje funkcji dostosowywania do zamknięcia termostatów.  I to co pisałem wcześniej i słusznie to zauważyłeś, zależałoby mi na tym, aby woda w jak to ująłeś głównej magistrali nie wychładzała się.

Offline Martini

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 15, 2018, 01:02:46 pm »
Mamy znowu okres przejściowy a mnie dalej denerwuje uruchamianie obiegu CO na kilka godzin.

Obecnie instalacja wygląda nadal jak na rys. nr 1. Żadnego zaworu już montować nie chcę. Pomyślałem, że zamiast tego w miejsce Grundfosa UPS 25-60 wstawię Grundfosa Alphe 2 25-60 i dołożę termostat na ostatni grzejnik również. Wówczas wszystkie odbiorniki po stronie CO będą wyposażone w termostaty i RTL-e w przypadku podłogówki. Dla przypomnienia podam, że pompa CO jest na powrocie a naczynie wzbiorcze pociągnięte jest z pionu zasilającego grzejniki, ale nie jest podłączone pod powrót (jedynie przelew do kanalizacji).

I moje pytanie jest takie, czy jeżeli wszystkie grzejniki oraz podłogówka zastaną zamknięte przez zawory z powodu osiągnięcia temperatury pomieszczenia, to czy nie ma możliwości, aby pompa wypchnęła wodę poprzez naczynie wzbiorcze do kanalizacji. Osobiście myślę, że nie, bo jej strona ssawna zostanie zamknięta  zatem nie powinno dojść do takiego wypompowania. Chciałbym jednak się upewnić i proszę kolegów znających się na rzeczy o opinię  :)

Offline Martini

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 24, 2018, 01:55:35 pm »
Mam pytanie do znawców tematu.
Od pewnego czasu rozglądam się za Alpha2 25-60. Na stronie producenta widnieje informacja, że pompy zakupione od września 2018 r. mają 5 lat gwarancji. Wg porównywarki cenowej w sklepach internetowych trzeba dać za nią ok 700 zł i zawsze jest to model D czyli produkowany od 2015 r. Z kolei na serwisie aukcyjnym można taką pompę wyrwać za nieco ponad 500 zł - opisana jako nowa, nawet model E czyli produkowana od 2017 r., z tym, że sprzedający nie wystawia faktury VAT. Można to nazwać okazją czy też to jakieś podróbki z chin?
Zawsze to ok 200 zł w suchym. Może znajdzie się tu ktoś znający temat?

Offline Rafcioa4

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 24, 2018, 04:41:02 pm »
Ziomal a  przyglądałeś się tej pompie
https://allegro.pl/pompa-wilo-yonos-pico-2-0-25-1-4-25-40-srubunki-i7193454101.html
Ja mam takie trzy, piąty sezon - właściwie starszy model https://allegro.pl/pompa-c-o-wilo-yonos-pico-25-1-4-25-40-oszczedna-i7630741480.html . Jedna pompuje wodę od budynku gospodarczego do domy 25 metrów , dwie pozostałe w chacie za zaworem czterodrogowym, z tym że jedna pompa obsługuje parter wraz z piętrem a druga poddasze. Przy takiej pogodzie jak jest teraz to obie pompy ( te w domu ) ustawione są na minimalne wartości 0,6m. Jak przyjdzie zima podnoszę do 0.8m i wszystkie grzejniki są ciepłe. Także do wykorzystania pełen mocy pomp dużo brakuje. Co się mi w nich podoba, że jest pełna regulacja w całym zakresie mocy a nie jak przy innych biegi I,II i III. Porównuje je do tych pomp co kiedyś miałem. Nie wiem jak wygląda sprawa z regulacją w tych nowych pompach Wilo ale myslę, że tak samo ( chyba ,że się mylę ). Pompy 25-60 są 60 zł droższe.
http://ekotlownia.pl/sterownik-5/326
SPPv2 (soft v2445), Skam-P Plus 17kW, AZPP, RV13AMs
Xiaomi Redmi Note 5Pro/Android 8.1.0 MIUI 10.0.1

Offline Martini

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 24, 2018, 05:29:35 pm »
Tylko ja w żadnej z tych pomp nie znalazłem funkcji na kształt autoadapt. Pompa ma być nie tylko oszczędna ale i dopasowująca się do otwarcia / zamknięcia wszystkich zaworów termostatycznych z podłogówką włącznie. Krótko mówiąc chcę założyć pompę i o niej zapomnieć. Ty coś wspominasz o przestawianiu a to mi już nie leży.

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 127
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 25, 2018, 01:21:01 am »
W zasadzie miałem wystawić ogłoszenie, ale Was zaspamuje. Jak by co to mam do zgolenia Yonos Para- jak się orientuje, to w zasadzie jest to samo co Pico, tyle że bez wyświetlacza. Wygląda skromnie, nie wnikałem czy ma to jakieś adapty nie mniej jednak reaguje mi na zamknięcie obiegów, ma bezstopniową regulację i tryb stałej/zmiennej wydajności. Zamontowana rok temu, przepracowane kilkadziesiąt godzin (była na obiegu piętra które kończyłem). W zeszłym tygodniu orałem instalacje i uznałem że pogonie całość na jednej takiej pompce. Pompka jest w zasadzie niedostępna w detalu (tylko dla producentów) więc gwarancja tylko rozruchowa. Jak coś to PW.
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29