Autor Wątek: Izolacja stropu  (Przeczytany 786 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline darwyp

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 1
Izolacja stropu
« dnia: Listopad 17, 2017, 11:18:02 pm »
Mam pytanie.
W jakim stopniu na koszty ogrzewania wpływa nie ocieplony strop terriwa
Dom bliźniak, ściany zewnętrzne 15 cm styropian, nowe okna 3 szybowe i nowe drzwi.
Obecnie zagospodarowany jedynie parter. Miejsce na schody zamknięte płytą OSB i regipsem.
Zagospodarowanie poddasza odłożone w czasie ze względów finansowych
Całkowita powierzchnia ogrzewana parteru to około 180 m2.
Ostatnie szlify i się wprowadzamy. Martwi mnie jednak duże zużycie eko groszku, które przy obecnych temperaturach okolo +5 st. C wychodzi około 37 kg/ dobę
Dom już wysuszony i wygrzany, spaliłem ponad tonę gorszego opału.
Obecnie eko groszek z kopalni Wesoła.
Pytanie drugie jaką temperaturę na zasilaniu podłogówki macie przy temperaturze na zewnątrz około +5 st.C
U mnie żeby w domu było +20 st. C muszę mieć temperaturę podłogi +29 st.C
Sądzę, że to trochę za wysoko, bo jaką będę musiał ustawić temperaturę przy -20 ST.C
Samo spalanie sądzę, że przebiega prawidłowo, kocioł "chodzi " równo i spokojnie. Trochę nim bujało przy wygrzewaniu domu teraz jest całkiem ok.

Skam-p Plus 17 KW SPPv2 Palnik AZPP Dmuchawa RV13 Ams

Offline bpiter79

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 3
Odp: Izolacja stropu
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 17, 2017, 11:50:53 pm »
Piętra nie zamierzasz na razie ogrzewać? Przez dach - strop może uciekać najwięcej ciepła. Kup może najtańszą wełnę (najgorszy współczynnik lambda) z 20cm grubości i rozściel szczelnie na podłodze na piętrze. Jeśli nie masz ocieplonego jeszcze dachu, to ją wykorzystasz adaptując poddasze. Powinno być cieplej.
ja obecnie puszczam w podłogę 25-26 stopni. W domu 22-23 stopnie. Pierwszy sezon, zamieszkiwany od września.
Skam-P Plus 7kW (Ardeo Iron) + SPPv2 + ciepłomierz. Dom 126mkw pow. użytkowej, 155mkw pow. mieszkalnej po podłodze. 100% podłogówka + dwie drabinki w łazienkach i kaloryfer w garażu. OZC - 6.7kW. https://ekotlownia.pl/sterownik-5/451

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 44
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 18, 2017, 12:06:43 pm »
Przy stropie Teriva musisz liczyć straty ciepła ok. 4W/m2/K, czyli przy różnicy temperatur pod i nad stropem tylko 10 stopni, masz już 400 W na każde 10m2.   100 m2 to już 4 kW, a więc nie jest to wartość ,którą można olać :) Najprostszym rozwiązaniem będzie jak radzi bpiter79 - rozłozyć wełnę na stropie. Unikniesz wtedy wykraplania pary wodnej na suficie w razie mrozów. Jeśli koszta grają rolę, jedna warstwa 10 cm, za miesiąc druga 10 cm w poprzek tej pierwszej.
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2017, 12:12:44 pm wysłana przez gmaj22 »

Offline darwyp

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 18, 2017, 12:26:36 pm »
Tak myślałem, że przyczyną jest nie ocieplony strop, a jest tego bagatela 200 m2
Bardzo Wam dziękuję za Wasze opinie.

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 18, 2017, 02:20:12 pm »
Przy zakupie wełny weż pod uwagę wysokość krokwi. Może korzystniej będzie zastosować np. 20 cm + 5 cm?

Offline darwyp

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 18, 2017, 07:20:33 pm »
Myślałem, żeby kupić wełnę dopasowaną do krokwi.
Pewno już bym pojechał do hurtowni, ale znajomy mnie odwiódł twierdząc, że tej wełny nie dam rady ponownie wykorzystać.
Gdzie leży prawda?
Ja sam nie mam doświadczenia w tej kwestii.
Muszę zasięgnąć opinii fachowców od ocieplania dachów. Ale obawiam się, że będzie tyle opinii ilu fachowców.

Kolego gmaj22 Twoje obliczenia mnie zdołowały tym bardziej, że założyłeś niewielką różnicę temperatur pod i nad stropem.
Przy obecnych temperaturach zewnętrznych i powierzchni stropu (200 m2) wygląda na to jakby kilka farelek ogrzewało na mój koszt atmosferę, a mi tego ciepła brakuje w domu.

Mam kupiony styropian na docieplenie stropu ( grubość 5 cm EPS 100 lambda o ile pamiętam 0,03 ) lecz jak sądzę rozłożony luźno nic nie da.

« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2017, 07:30:30 pm wysłana przez darwyp »

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2017, 08:55:25 pm »
Te "obliczenia" to robione na przysłowiowym kolanie. Wyszedłem od tego, że lambda dla stropu Teriva jest 0,92 W/mK i jest to wartość przy 1 metrze grubości. A skoro strop ma 0,24 m, to opór cieplny przegrody wynosi ok. 0,26 m2K/W a wsp. przenikania niespełna 4 W dla 1 m2 przy róznicy temperatur 1 stopnia. Dalej to już tylko mnożenie... :)

Offline darwyp

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 18, 2017, 10:30:34 pm »
Na kolanie, czy też nie. Nie ulega wątpliwości, że strata jest dotkliwa.
Inaczej się tego nie da wytłumaczyć bowiem cały dom wykonany z należytą starannością jedynie strop pozostawiony na lepsze czasy.
Byłem dzisiaj na górze i mam wrażenie ( może to autosugestia), że strop jest cieplejszy od ocieplonej styropianem ściany kolankowej.
Muszę coś z tym zrobić.

Offline manthor

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2017, 09:17:11 am »
Mam podobny dom, także mogę ci powiedzieć jak jest teraz.
Ok. 170mkw, ściany nieocieplone ale na posadzce na poddaszu 4cm styro no i wełna 30cm w dachu.
Ogrzewam dół normalnie, średnio 22st (moja rodzicielka lubi sie wygrzewać w swojej części) a poddasze też jeszcze nie zaadaptowane, ale termostaty na 2 czyli jakieś 15st.
Obecnie skoczyło spalanie do jakichś 30kg, ale przymroziło przez 2 ostatnie dni ;). Normalnie miałem ok. 20-23kg.

Także wg mnie tak - to wina nieocieplonego stropu w twoim przypadku.

Offline darwyp

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 13, 2017, 06:32:14 pm »
Spostrzeżenia po dociepleniu stropu.
Kolego gmaj22 DUZE PIWO Ci się należy, bo nie wnikając w szczegółowość  Twoich obliczeń zabrałem się za docieplenie stropu. Pięć centymetrów styropianu i 15 cm. wełny. Efekt zdumiewający.
Spadek zużycia ekogroszku o połowę i codziennie zmniejszam temperaturę  na sterowniku.
W domu codziennie coraz cieplej.
Wieczorem jak kończę prace temperatura około 22-23 st.C rano dochodzi do 25 st.C przy czym różnica temperatury zewnętrznej niewielka więc kocioł nie podkręca temperatury za zaworem mieszającym.
Obecnie z poprzednich 37 kg/dobę sterownik pokazuje 20,9 kg/dobę i jest zbyt ciepło dzisiaj znowu mała korekta krzywej grzewczej.
Nie pisałem o tym wcześniej ale jak dołowało mnie zużycie ekogroszku trochę eksperymentowałem i w ramach eksperymentu kładłem bezpośrednio na palniku kawałki sękatych klocków, których teściowa nie może spalić w swoim piecu.
Powiem Wam, że gdy byłem na budowie mniej więcej co godzinę dokładałem na palnik jeden kloc. Były momenty, że sterownik pokazywał zużycie godzinne około 0,2 do 0,4 kg/godzinę.
Fajnie to przebiegało. Gdy kocioł osiągał zadaną temperaturę zatrzymywała się dmuchawa i podajnik, gdy temperatura spadała kocioł zaczynał startować od dmuchawy i rozpalał kloca. Rosła temperatura spalin i jak sądzę sterownik nie widzial potrzeby podawania ekogroszku. Kocioł się rozgrzewał i po osiągnięciu temperatury zadanej ponownie pauzował.
Jest tu jedynie mały szkopuł bowiem cofa się żar na palniku.
Dodatkowo w ramach poszukiwania za drzwiczkami nad rusztem położyłem na ruszcie trzy cegły szamotowe przesłaniając połowę otworów w ruszcie ( Skamp P Plus) Teraz wszystkie spaliny walą w dół pierwszej przegrody i jak sądzę lepiej oddają ciepło.
W ramach eksperymentu zamierzam kupić normalny ruszt  żeliwny żeberkowy i zainstalować go nad palnikiem. Jak uda mi się dobrać odpowiednią długość opiszę efekty.
Na teraz dziękuję za inspiracje do ocieplenia stropu. Efekt piorunujący.