Autor Wątek: Varmo pellet weglowy  (Przeczytany 2878 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline thekip

• Full Member
  • Reputacja: 1
Odp: Varmo pellet weglowy
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 14, 2018, 08:18:03 pm »
Ja domieszałem do Varmo retopalu i rura sie tak nie grzeje
 Retopal jest drobny i uzupelnia przerwy jakie ma varmo
Spalam to tez w piecu w warsztacie piec nadmuchowy z palnikiem rynna spala sie na pył popiołu niema za wiele
Stwierdzam ze to bardzo dobry opał

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 21, 2018, 08:04:12 pm »
A pytanie o nastawy dla varmo i SKAMP PV13 + SPPV2L + palnik SV200.
Dla jakiegoś groszku 24MJ mam teraz 3/18 i dmuchawa 2/40/20/Wył. i nie mogę zwalczyć spieków. Oczywiście żaru na palniku nie widać bo spiek ładnie wszystko zasłania.
Fabrycznie było 3/18 i dmuchawa 2/46/20/Wył.
Właśnie kończy mi się dzisiaj węgiel i chce zasypać pelletem.
Piec chodzi w okolicach 70-80% mocy.
Może ktoś podpowiedzieć?
SKAMP-PV13 + SV200 + RMS-120AL (80W), przesłona otwarta na max, temperatura Twewn to temperatura na rurze wyjściowej z pieca a wskaźnik temperatury pieca siedzi w piecu.
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/557

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 48
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 22, 2018, 12:06:41 pm »
Wystartuj z podobnych nastaw dla Varmo
tj. 3/15
2/43/18/Wył
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 23, 2018, 07:54:02 am »
Dziękuję za podpowiedź, dzisiaj po południu spróbuję.
Nasuwa się inne pytanie. Te okresy pracy są bardzo krótkie i dla węgla i dla varmo.
Czy nie wykończę motoreduktora tak krótkimi 15/18 sekundowymi okresami pracy? To wychodzi 4 razy na minutę.
SKAMP-PV13 + SV200 + RMS-120AL (80W), przesłona otwarta na max, temperatura Twewn to temperatura na rurze wyjściowej z pieca a wskaźnik temperatury pieca siedzi w piecu.

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 48
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 23, 2018, 03:54:51 pm »
Możesz zrobić 7sek / 35sek pauza

ja w mrozy preferuje długie cykle, tyle,że moje zapotrzebowanie nijak sie ma do większości z Was
Ja ma teraz 12sek praca / 50sek pauza
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 23, 2018, 04:22:05 pm »
Zaraz zrobię test, najpierw długie okresy.
Ja podejrzewam, że mam podobne zapotrzebowanie bo dom jeszcze nie ocieplony i 180m2.
---
Nastawy wprowadzone.
Od razu temperatura spalin poszybowała ze 130/140 do 175.
Generalnie u mnie piec na węglu 24MJ pracuje raczej bliżej 140/160 na czopuchu przy 100%. Jak spada moc do 70% to temperatura spalin idzie na 130 stopni.
Nie wiem jaka jest przyczyna i czy z tą wysoką temperaturą spalin w ogóle walczyć. W danych technicznych jest, że max spalin to 120.
Czujnik temperatury jest w rurze łączącej piec z kominem - w takim skrętnym kolanie. W spp włączony jest.
Od początku u mnie była ta temperatura taka.

Zastanawia mnie jeszcze przesyp na sekundę.
Wprowadziłem 2,8g/s ale to się chyba ma nijak. Wagi nie mam żeby to porządnie obliczyć.
---
Zrobiłem czyszczenie pieca.
Na tych ustawieniach (podawanie/pauza - 7/35 i dmuchawa 2/43/18/Wył) bardzo powoli dochodzi do zadanej 60 na piecu. Nadal mu brakuje 6 stopni. Chodzi na 100%. Temperatura spalin spadła do 135. To już 2 godziny pracy. Start był 38 stopni, szybko podskoczyło do 52 i potem już pełzanie do góry. W tej chwili mam 54 i tylko widząc temperaturę powrotu która co 15 minut podchodzi o 1/10 stopnia wiem, że pełza do góry.
Pytanie mam czy wartość przesypu 2,8g/s jest brana pod uwagę do wyliczeń kW w okienku gdzie podaje się czas podawania/czas pracy dmuchawy?
Jeżeli tak to przy źle ustawionym przesypie, źle mi podaje moc i być może jest za mała. Mógłbym skrócić okres podawanie/pauza, ale nie wiem czy to ma sens. Węgiel miałem 24MJ i dochodziłem do tych 60 stopni na fabrycznym ustawieniach (3/18 i 2/46/20/Wył) w miarę szybko, varmo ma 29MJ, więc teoretycznie powinno być lepiej, tylko czy ja go za mało nie podaję w związku z tym nieznanym przesypem?
Instalacja jest prosta. Jedna pompa na powrocie, która kręci obiegiem. Obieg ma sporo litrów, 2-calowe rury w piwnicy, ładnie ocieplone, potem mniejsze na piony. Grzejniki na zaworach termostatycznych. CWU jest wpięte do tego obiegu tak jak zwykły grzejnik i przydławione bardzo mocno na powrocie. CWU generalnie bierze malutko mocy i jest grzane cały czas.
Jeżeli temperatura spalin utrzymuję się około 135 stopni to czy jest sens grzebać w podawaniu i pauzie lub w nadmuchach? Spaliny powinny dogrzać piec.  Ale jeżeli na węglu 24MJ jechał piec na 160 stopni spalin i dopiero potem spaliny spadały, to może tutaj dawka jest faktycznie ciut za mała bo i temperatura spalin jest mniejsza.

Jakieś uwagi mądrych głów?

Próbuję to zrozumieć. Wcześniej był zasypowiec z dmuchawką i sterownikiem, rozpalanie od góry, ładnie się do zera wypalał bez dymu, potem czyszczenie i tak w kółko. Prosto i skutecznie, choć przerwy w grzaniu i sporo siedzenia w kotłowni.
Teraz to zaczynam robić doktorat z nastaw, wyglądu popiołu, barwy środka pieca, temperatur i nie wiem czego jeszcze :-)

Poproszę jeszcze o rady i odpowiedzi na wątpliwości no i na koniec: miłego wypoczynku na koniec tygodnia...
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2018, 09:44:28 pm wysłana przez iskiereczka »

Offline kobra64

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 43
  • ekogroszek luzem i w workach 501 370390
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 23, 2018, 11:21:05 pm »
Jak Ci nie zrzuca niedopału i wszystko masz wypalone to skracaj pauzę. Na początek tak o 5 sekund. Na węglu miałeś 3/18, to moim zdaniem śmiało możesz iść nawet na 7/28

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 41
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 24, 2018, 09:17:48 am »
Żeby nie pozostać w tyle za "innowacjami", również wsypałem VARMO. Wczoraj wieczorem jeszcze szedł wymieszany z "nowym" Greenpalem, ale od dziś zasypany cały zasobnik czarnym pelletem. Weszły pelne trzy worki, czyli 60 kg.
Sterownik ustawiony w modulację liniową, przesyp 3g/sek (dla Retopala było 5,2 g/sek), moc ustawiona 15 kW.
Temperatura podajnika skoczyła z 18 C do 24-25 C, temperatura spalin  ok 100-120 C, temperaturę na kotle trzyma stabilnie.

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 24, 2018, 09:30:25 am »
Jak Ci nie zrzuca niedopału i wszystko masz wypalone to skracaj pauzę. Na początek tak o 5 sekund. Na węglu miałeś 3/18, to moim zdaniem śmiało możesz iść nawet na 7/28

Ustawione wieczorem wczoraj, dzisiaj rano zadana na piecu jest. Nie ma niedopalania. Piec rano miał 95% mocy. Jeszcze dogrzewa zbiornik CWU.
Myślę, że jeszcze z przesypem powalczę, żeby go dokładnie ustawić. Znalazłem Twój przepis na forum jak to zrobić bez ważenia, taki na doregulowywanie stałym zasypem.

Jedynie co zastanawia mnie to ta temperatura spalin - 165 stopni.

Offline kobra64

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 43
  • ekogroszek luzem i w workach 501 370390
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 24, 2018, 11:23:27 am »
Jak masz możliwość to się podłącz do internetu i w swojej stopce podaj link do sterownika. Popatrzymy na wykresy, może coś doradzimy - zawsze łatwiej jest.

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 24, 2018, 11:56:59 am »
Jak masz możliwość to się podłącz do internetu i w swojej stopce podaj link do sterownika. Popatrzymy na wykresy, może coś doradzimy - zawsze łatwiej jest.
A jak uszczelniacie skrętkę na obudowie w SPPv2L? Oryginalne kabelki mają takiego dynksa fajnego który ładnie uszczelnia kabel, żeby pył się nie przedostawał. Silikonem czy może jest jakiś gotowy patent? Ja tak myślę, że chyba pół metra skrętki na stałe i potem beczkę i do niej już zwykły kabel.
Jakiś chyba startowy abonament mam, to spróbuję to zrobić. Dziękuje za pomoc :-)

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 41
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 24, 2018, 05:01:52 pm »
Takie "dynksy", zwane odgiętkami czy dławikami są do kupienia.
http://allegro.pl/odgietka-kabla-4mm-oslona-przepust-kablowy-x2szt-i7060347941.html

Offline darwyp

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 24, 2018, 09:39:39 pm »
Co to znaczy modulacja liniowa? Jak ją ustawić? Czy może być jeszcze inna?
Skam-p Plus 17 KW SPPv2 Palnik AZPP Dmuchawa RV13 Ams

Offline kżyh

• Full Member
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 24, 2018, 09:59:21 pm »
Modulacja liniowa - płynna regulacja obrotów dmuchawy w funkcji mocy, modulacja czasowa - regulacja  czasu pracy/przerwy dmuchawy w funkcji mocy.
Modulacja liniowa wymaga do poprawnej pracy odpowiedniego typu dmuchawy. Na  RV13 Ams raczej nie pójdzie.
SkamP 12kW, palnik AZPP, SPPv2L
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/368

Offline darwyp

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 24, 2018, 10:28:56 pm »
Dziękuję za odpowiedź.
Skam-p Plus 17 KW SPPv2 Palnik AZPP Dmuchawa RV13 Ams