Autor Wątek: Komora Dmuchawy Zapchana Groszkiem...  (Przeczytany 1060 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Solar

• Full Member
  • Reputacja: 0
Komora Dmuchawy Zapchana Groszkiem...
« dnia: Grudzień 31, 2017, 10:56:10 am »
Witam
Ostatnio coś mi dmuchawa zaczęła jakoś słabiej dmuchać a w komorze bardziej mi dymiło niż zwykle,teraz piec wyłączony bo w 20 min ledwo o 10 st przebijał...po czym spada...masakra

Na załączonych zdjęciach zdemontowana dmuchawa i w tek komorze było pełno groszku/miału (ta kupa co leży)
A ta komora co znajduje się pod paleniskiem(jakąkolwiek ma ona nazwę)) była wczoraj wyczyszczona z węgla i już dzisiaj po 4 godzinach palenia(-+) znowu nazbierało się tam trochę groszku

zakładam że coś jest nie tak tylko co..??

Wczoraj o 19 wszystko wyczyściłem zmontowałem i rozpaliłem... ku mojemu zdziwieniu dmuchawa pięknie dmuchała i pierwszy raz od 4 lat komora nie była zadymiona:)
Niestety nie mogłem dojść z piecem do porozumienia w kwesti przerwy/podawania i dmuchawy i pożerał mi ok 1,5 kg węgla na godzinę...ale mniejsza o to..

Rano o 8 zaglądam do pieca a tam cała komora zadymiona(od 19 do 8 rano zjadł ok 18 kg)...wyłączyłem piec rozkręciłem dmuchawę i niestety pełno węgla w tej komorze...zacząłem go wybierać i jak piec zaczął podawać to zaczął tam wpadać ciepły groszek...piec wyłączyłem i teraz czy to może być dziurawy ślimak czy co...

Rozkręcanie na razie odpada bo mam gości na sylwestra :) narazie znowu ogarnę/wybiorę węgiel i przygotuje piec do rozpalenia żebyśmy w nocy nie zmarzli ale potem trzeba coś działać...

Pech w tymże to miał być ostatni sezon grzewczy na tym piecu:) a tu taki zonk:)

Życzcie mi powodzenia i muszę jakoś dziś dać radę:)

Do siego i najlepszego :)

SPP versja 1.311
-Piec Vakomet 25 kv -Rok produkcji 2003 -Dmuchawa "Konwektor" 2003 typ WBS-6a-

Offline marcus312

• Full Member
  • Reputacja: 1
Odp: Komora Dmuchawy Zapchana Groszkiem...
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 31, 2017, 11:21:25 am »
Dziura się zrobiła i opał dostaje się  do układu napowietrzenia  :D

Offline Solar

• Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 31, 2017, 12:02:31 pm »
Ja nie jestem znawca:) tak wiec w czym mogła się owa dziura zrobić...??

jeżeli to ślimak to zakładam ze ten cały korpus pod zbiornikiem trzeba zdemontować..??
SPP versja 1.311

Offline marcus312

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 31, 2017, 03:49:44 pm »
Najszybciej to opróżnić cały układ z węgla i odkręcić zbiornik potem odkręcić dmuchawę żeby jej nie uszkodzić, dalej odkręcić od kotła śruby od ramki i wysunąć całość, jak się da bo może korona palnika przeszkadzać , to też ją trzeba wybudować.Jak już się z tym uporasz to dalej odkręcamy cztery śrubki od rury podajnika i kasetę napowietrzającą powinno się dać zdjąć .Nie wiem ca tam masz ale chyba zwykłą rurę żeliwną typu fajka  to pewnie w niej jest dziura ,jest przykręcona na dwie śruby i da sie ją wymienić .Nie zapomnij odłączyć instalacji podajnika od prądu .Warto całość przejrzeć czy nie ma znacznych śladów zużycia  , wyczyścić zabezpieczyć przed korozją  ;D

Offline Solar

• Full Member
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 04, 2018, 06:44:06 pm »
Podajnik odkręcony ale jest pierwszy problem tak jak na zdjęciu zaznaczyłem z 6 śrub 2 są całe reszta się złamała(aczkolwiek wygląda to tak ze i tak powinno to odejść bo złamały się dalej w gwincie i chyba już nie trzymają...)

Co mam odkręcać aby dojść do sedna mojego problemu :)

Help:)
SPP versja 1.311

Offline marcus312

• Full Member
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 05, 2018, 11:48:05 am »
Jeżeli śruby się pourywały to można otwory  rozwiercić i ponownie nagwintować ,albo jeżeli coś tej zerwanej śruby wystaje przyspawać nakrętkę i odkręcić.Można też przewiercić i dać śrubę na przelot jeżeli nie ma w tym miejscu płaszcza wodnego .Na przyszłość lepiej co jakiś czas przesmarować śruby ,ogólna konserwacja kotła żeby potem łatwo dało się wszystko rozkręcić i wymienić .Podajnik jest już mocno skorodowany i wyeksploatowany i nie wykluczone że jak to wszystko się rozkręci to okaże się że i inne podzespoły są do wymiany   :D
Jeszcze jedno w miejsce otworu w kotle po wybudowaniu podajnika warto mieć wcześniej przygotowaną blachę pasującą na otwory żeby dało się to zaślepić i palić np na ruszcie awaryjnym, jeżeli kocioł taki posiada a wtedy na spokojnie można wyremontować podajnik ,jeżeli samemu się nie potrafi lub nie ma narzędzi możliwości można zwieść do ślusarza ,spawacza czy tam złotej raczki .Można też wezwac serwis .
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2018, 12:06:06 pm wysłana przez marcus312 »

Offline Solar

• Full Member
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 05, 2018, 05:35:23 pm »
To jest ostatni sezon grzewczy tego pieca jak mam coś w nim zrobić to tylko prowizorycznie:)
Nie wiem czy teraz to ruszę skoro śruby są połamane...ale cały ten "korpus" jest włożony lub co gorsza jakoś wkręcony w ten pręt gwintowany co z ziemi wychodzi ...przez co nie da się tego ruszyć...

Może podacie jakiś link do filmiku jak się za coś takiego zabrać...??

Zobaczyłem jakiś filmik z montażem pieca i wychodzi na to że musiałbym trochę podnieść cały podajnik wraz z piecem aby odkręcić nóżkę aby go wyjąć...a z tego co widzę nóżkę mam jakby trochę wpuszczona w wylewkę...masakra...dobrze myślę..???gorzej z wykonaniem...chyba że nóżkę odetnę i tyle:) mam kolegę spawacza potem to zespawa i tyle:)

Napiszcie co sądzicie:) bo na razie jest ciepło ale jak przyjdą mrozy to nie chciałbym aby moje dziecko marzło....
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2018, 05:50:01 pm wysłana przez Solar »
SPP versja 1.311

Offline Mirgor

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 05, 2018, 09:06:19 pm »
Normalnie nóżka nie jest zalana betonem tylko opiera się podłogę, po to jest gwintowana, aby dopasować długość. Myślę, że tak przez lata "zarosła", że wygląda jak wmurowana :). Weź klucz do rur, chwyć za czarną część stopki i obróć - wkręć w brązową część. Nie będziesz musiał podnosić pieca.
SPPv2, 12kW, obrotowe Ardeo, dmuchawa RV-13AMs,
http://ekotlownia.pl/sterownik-5/160

Offline marcus312

• Full Member
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 05, 2018, 10:36:25 pm »
Pokaż jak wygląda palnik  w tym kotle, może da się wybudować koronę palnika , czy tam jest też  wyczystka  ,może da się  włożyć rękę ,zajrzeć gdzie ta dziura jest i coś wstawić żeby zablokować ten wyciek węgla bez demontażu podajnika od kotła bo faktycznie może się coś więcej uszkodzić przy demontażu ,a jak na jeden sezon to naprawę zrobić typu druciarstwo po najmniejszej linii oporu i strat  ;D
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2018, 10:48:44 pm wysłana przez marcus312 »

Offline Solar

• Full Member
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 07, 2018, 11:36:53 am »
Źródło problemu zlokalizowane :) teraz czy taka część kupić czy dać do zespawania,to jest kawal stali dam do zespawania i będzie jak znalazł:) jutro bym już zmontował piec:) jeżeli mi się uda:)

Pytanie czy ta cześć jest metalowa czy żeliwna...sam nie wiem...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2018, 11:52:59 am wysłana przez Solar »
SPP versja 1.311

Offline marcus312

• Full Member
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 07, 2018, 12:45:29 pm »
To jest do kupienia ,jest to żeliwo , niektóre żeliwa da się spawać trzeba spróbować ,można też zrobić i założyć opaskę z blachy  skręć  na śruby  i do końca sezonu wytrzyma :D

Offline Solar

• Full Member
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2018, 08:59:28 am »
Dziura załatana piec złożony:)mam nadzieje że wytrzyma resztę sezonu:)

Mam teraz spalanie rzędu 1.1 kg na godzine(dom przez 2 tygodnie dogrzewany tylko kominkiem i grzejnikiem w sypialni) zakładam że jak się nagrzeje to spalanie trochę spadnie.. :) pod/przer 5/39  dmuchawa 36 rozruch 2
SPP versja 1.311

Offline rolly

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 19, 2018, 03:01:14 pm »
No to super i zycze powodzenia :d bez usterek juz :D
Poznaj znakomity krem na cellulit - tak, to ten z naturalnymi składnikami. Sprawdź!