Autor Wątek: Kolejna instalacja do oceny  (Przeczytany 822 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maximus76

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
Kolejna instalacja do oceny
« dnia: Luty 10, 2018, 04:33:24 pm »
Witam.
Jest to mój pierwszy post na tutejszym forum , więc na początek dzień dobry się ze wszystkimi . Mam na imię Grzegorz i właśnie jestem w trakcie remontu 33 - letniego domu.
Najgrubsza sprawa to centralne ogrzewanie , leża juz nowe rurki i szafki z rozdzielaczami , kociołek od Jareckiego czeka na maj , zbiornik CWU tez. Poniżej załączam schemat - projekt połączenia
wszystkiego do kupy . Początkowo chciałem wszytko połączyć rurami 5/4" i dopiero przed pompami zredukować do 1" , ale po drodze wpadłem na pomysł podłączenia ciepłomierza .
I tutaj pytanie , czy zasadne jest stosowanie 5/4 " skoro ciepłomierzowi bliżej do 1" niż 5/4 " wiec bez względu na średnicę innych rur bedzie stanowił "wąskie gardło " ,
może lepiej zredukować zaraz przy kociołku do 1"  , no chyba , że sie mylę ?
Tak przy okazji to jaka jest średnica śrubunkow ciepłomierza ?
Kolejne pytanie : gdzie i jakiego typu zawory zwrotne zamontować w tej instalacji zeby to wszystko chodziło bez większych problemów?
i wreszcie naczynie wyrównawcze , rura bezpieczeństwa zaraz na wyjściu z kotła to chyba ok , ale mam pytanie o rurę wzbiorczą , czarna na schemacie podłączona do powrotu , dać ją między kotłem a ciepłomierzem czy
jakoś inaczej. chcialbym uniknąć przekłamań z tego powodu i tak jeszcze sie zastanawiam czy mi się jakiś obwód przez naczynie wyrównawcze nie zrobi z powodu , nie chciałbym ogrzewac strychu naczyniem :).
Na ten moment to chyba tyle , z góry dziekuję za odpowiedzi na te pytania oraz wszelakie sugestie w sprawach na które moglem nie zwrócić uwagi , hydraulikiem niestety nie jestem :( .

Offline Mateusz_K

• Pytak
  • *
Odp: Kolejna instalacja do oceny
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2018, 08:11:36 pm »
Skoro masz gaz, to czy nie lepiej system grzejników przenieść za wymiennik w instalację zamkniętą, a otwartą zostawić tylko na piec ?

Offline maximus76

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2018, 08:36:22 pm »
Gazowy kociołek jeśli bedzie tylko na wypadek "W" , głownym zródłem ciepła będzie kocioł na groszek . W zasadzie to gazu jeszcze nie mam  , jest skrzynka na budynku i nic więcej .
Do tego to dosć spory budynek bez izolacji , około 200 m2 do ogrzania , nowe okna i drzwi oraz ocieplone w 60 % podłogi na parterze  , piwnic brak  i ogólnie technologia 1983 r więc gaz wyszedłby pewnie dość drogo.
Stąd też decyzja o ekogroszku.

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 41
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 11, 2018, 12:06:23 am »
1/ Kocioł węglowy i wymiennik płytowy przy kotle. Kocioł zabezpieczony wg normy PN/B-02413 (załącznik)
2/ Obieg CWU po stronie kotłowej wymiennika, jesli masz zamiar grzać CWU latem kotłem węglowym. Jesli gazowym - to za wymiennikiem.
3/ Pamiętać, że pompy maja TŁOCZYĆ do wymiennika płytowego a nie z niego zasysać. Czyli po stronie kotłowej pompa na zasilaniu, zaś po stronie instalacyjnej - na powrocie. Obieg instalacyjny jako zamkniety wg normy PN/ B-02414 (załacznik)
Wielkość wymiennika co najmniej 2 X moc kotła - w Twoim przypadku 32-40 kW będzie akurat.
4/ Ciepłomierz po stronie kotłowej wymiennika na powrocie DN20 - gwint GZ 1" (najlepiej na bajpasie)
5/ Obniżenie temperatury na obieg instalacyjny zaworem 3D zamiast 4D. Jesli 4D, to konieczne dwie pompy: jedna po stronie instalacyjnej, druga na powrocie z 4D do wymiennika.
6/ Średnice rur oraz 4D takie jak króćce kocioł/wymiennik. Za 4D mogą być 1".

Offline maximus76

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 11, 2018, 12:10:02 pm »
Dziękuję za przepis na instalację gmaj22 , ale czy mogłbyś jakoś choćby odręcznie to narysować ? :) Mam problem z wizualizacją tego na papierze , zmarnowałem już kilkanaście kartek
ale wychodzą mi tylko abstrakcje na miarę koszmaru szalonego hydraulika. Może to dlatego , że za bardzo utknąłem w ramach mojego pomysłu , założenie było takie , ze w trakcie normalnej pracy
woda płynie przez wymiennik jak przez zwykły kawałek rury , dopiero w przypadku wygaśnięcia kociołka na węgiel automatycznie włączy się gazowy.  W SPPv2 pompa CO będzie tłoczyć wodę nawet
w przypadku alarmu ( tak mi się pamięta z instrukcji ) , wyjscie o1 lub o2 załączy kociołek gazowy , który dostarczy ciepło do wymiennika , a ten odda je do instalacji . Stąd też takie trochę "inne" podłączenie
wymiennika , zresztą i tak mam nadzieję , że ten gazowy to się załączy może raz do roku , a może wcale. CWU też zamierzam grzać caly rok za pomocą SKAM-a i SPP.

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2018, 03:38:09 pm »
Dostaniesz gotowy schemat, tylko zrezygnuj z 4D i daj głowice na grzejniki. Podłogówki nie masz?
Jak wcześniej wspomniałem, pompa obiegu kotłowego na zasilaniu wymiennika a nie powrocie (jak na schemacie). Niżej możesz wtedy naczynie wyrównawcze nad kotłem powiesić.
Kocioł gazowy ma najczęściej swoją pompę, więc musisz w momencie odpalenia kotła gazowego zamknąć obieg przez wymiennik i wyłączyć pompę na powrocie wymiennika. Przełączanie pomp zrealizujesz przy pomocy przekażnika.
Zwróć uwagę na zawory zwrotne.

Offline maximus76

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 12, 2018, 08:56:11 am »
Nie , podłogówki nie mam , tylko same grzejniki , 17 sztuk. W sumie ten 4D miał służyć do dogrzania powrotu i obniżeniu temperatury grzejników względem CWU ala skoro mowisz , ze nie potrzebny to ok .
Wraz z rurkami do grzejników i tak puściłem kable pod termostaty , tak profilaktycznie na przyszłość ( głowice termo siedzą już w rozdzielaczach ). Jeszcze tylko pytanie o typ zaworów zwrotnych klapowe czy takie ze sprężyną ?
I jeszcze zebym głupot nie narobił , które to te zwrotne na schemacie ( biało - czarne ? ) i czym jest ta czarna kropka na rozgałęzieniu zasilania na CO i CWU ( za wymiennikiem ) ?
Bardzo dziękuję za ten schemat , teraz jeszcze tylko skompletować trochę klamotów i mogę zacząć składać wszystko razem .

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 13, 2018, 09:39:08 am »
Powrót dogrzejesz wiekszym przepływem po stronie obiegu kotłowego.
Zawory zwrotne sprężynowe z mosięznym grzybkiem.
Zawory zwrotne to te czarno-białe -kierunek przepływu od białego do czarnego :)

Offline vrmaniak

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 15, 2018, 07:20:24 pm »
Ja się nie znam, ale jeśli :
Jak wcześniej wspomniałem, pompa obiegu kotłowego na zasilaniu wymiennika a nie powrocie (jak na schemacie).
oraz :
Zawory zwrotne to te czarno-białe -kierunek przepływu od białego do czarnego :)
czyli kolor niebieski to powrót.

To wg. mnie pompa nr 2 jest na schemacie w złym miejscu narysowana.
SPP+Ardeo EcoBurn 25 kw, kocioł z wymiennikiem płomienicowym+turbolizatory.

Offline maximus76

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 15, 2018, 08:21:28 pm »
No tak właśnie gmaj22 napisał, że pompa ma nie być jak na schemacie
Przynajmniej tak zrozumiałem. Teraz i tak chwilowo toczę batalię z moją małżonką, ma jakąś traume z przeszłości jeśli chodzi o układ zamknięty :).
Najlepiej jakby kociołek na groszek i grzejniki były po otwartej stronie wymiennika, a po zamkniętej tylko kocioł gazowy. Jeśli i kiedy już będzie.
Tracę spokój psychiczny :).

Offline maximus76

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 10, 2018, 09:27:00 pm »
Witam po dłuższej przerwie .
Korzystając z urlopu stworzyłem takie coś w mojej kotłowni . Wiem , wiem zaraz będzie karny OPR bo gmaj22 pisał inaczej , ale to nie On mieszka pod moim dachem ze mną tylko moja żona , a Ona ma psiapsiółkę która ma zawór 4D i termostaty na grzejnikach i w ogóle to działa super i piec mało pali. Do tego układ zamknięty jest bee bo wybuchnie piec , bo wybuchną grzejniki  i wszystko wybuchnie w wyniku czego niechybnie zginiemy . Więc strzeliłem focha i powiedziałem , że kociołka gazowego nie będzie skoro nie chce słuchać mądrzejszych od siebie , a cały układ pozostanie otwarty. Ostatecznie jednak trochę zmiękłem i zostawiłem wyjścia na wymiennik , tak na wszelki wypadek ale ogólnie całość będzie otwarta . Pompa CWU , pompa CO , zawór 4D i inna galanteria.
Rzućcie okiem na to proszę ,   drodzy forumowicze bo nie mam pewności czy dobrze robię , szczególnie w kwestii ZZ na powrocie do kociołka . Chciałem zapobiec podbieraniu wody z powrotu przez pompy CO i CWU , ale teraz trochę zgłupiałem patrząc na moje dzieło , bo wydaje mi się między trójnikiem na CWU za zaworem 4D też powinien być jakiś ZZ. A może zamiast tego co jest teraz na powrocie do kotła ? Ma to być prosty względnie układ z dwoma pompami do ogrzewania domu i ciepłej wody latem. Dziękuję z góry za jakieś wskazówki zostały mi 2 dni urlopu to może jeszcze zdążę coś wyrzeźbić.