Autor Wątek: Temperatura powrotu  (Przeczytany 4362 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tomek

• Hero Member
  • Reputacja: 18
Odp: Temperatura powrotu
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 23, 2019, 06:54:26 pm »
A tam czasami pompa nie chodzi na maxa 24w
zmniejsz bieg pompy wzrośnie delta ale kocioł będzie miał łatwiej
zagrzać . Zapotrzebowania jednak nie oszukasz .

Offline s4yan

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 23, 2019, 07:15:55 pm »
A tam czasami pompa nie chodzi na maxa 24w
zmniejsz bieg pompy wzrośnie delta ale kocioł będzie miał łatwiej
zagrzać . Zapotrzebowania jednak nie oszukasz .

nie, max to 40w teraz jest tak trochę ponad połowę. No niby nie, ale jak wyłączę zasobnik, który robi jako ochrona powrotu, to spalanie jest niższe. Chyba będzie trzeba dołożyć styropianu na elewacje ;)

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 47
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 23, 2019, 07:24:23 pm »
Zacznij raczej od dachu/stropu.
RBR 11kW

Offline s4yan

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 23, 2019, 07:37:56 pm »
Zacznij raczej od dachu/stropu.

strop już jest ocieplony - 30 cm wełny - też teraz na piętrze jest gorąco. Zobaczymy jak dojdą głowice termostatyczne i potem siłowniki na podłogówkę i zautomatyzuję to wszystko to wtedy się powinno poprawić.

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 23, 2019, 07:53:40 pm »
Głowice OK, ale siłowniki? To juz lepiej wydaj tą kasę na siłownik do 3D i steruj temperaturę na podłogę pogodowo. Nie masz bajpasu na obiegu podłogi, więc będziesz musiał wyłączać pompę po zamknięciu wszystkich pętli. Potrzebna będzie dodatkowo listwa sterująca. To ma sens przy dobrze zaizolowanych domach i cienkich wylewkach anhydrytowych.
RBR 11kW

Offline s4yan

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 23, 2019, 08:13:18 pm »
Głowice OK, ale siłowniki? To juz lepiej wydaj tą kasę na siłownik do 3D i steruj temperaturę na podłogę pogodowo. Nie masz bajpasu na obiegu podłogi, więc będziesz musiał wyłączać pompę po zamknięciu wszystkich pętli. Potrzebna będzie dodatkowo listwa sterująca. To ma sens przy dobrze zaizolowanych domach i cienkich wylewkach anhydrytowych.

nie koniecznie. zrobię to na przekaźnikach+czujniki na każde pomieszczenie. Jak dojdzie do zadanej temperatury to będzie zamykał. Stacje pogodową też mam w planach ale to później. Z pompą to też nie problem- przekaźnik w gniazdku i zależność jak się pętle pozamykają to pompa też się wyłączy. Wszystko się da zrobić ;) i to tak naprawdę bez listwy sterującej

Offline s4yan

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 16, 2019, 02:21:15 pm »
A i jeszcze jedno. Na powrocie zasobnika(bojlera) mam pompkę i za nią zawór zwrotny. Mogę go usunąć? Już tłumaczę dlaczego - pompka ma ciężko przepychać wodę, teraz zżera ok 20 w to więcej niż pompa od grzejników i podłogówki razem. Pompa LFP epor 25/40 która jest energooszczędna ale okazuje się że nie do końca.

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 16, 2019, 04:08:52 pm »
Skoro ma opór, to powinna "spalać" mniej - taka jest istota pracy pompy elektronicznej.
Masz duży przepływ przez bojler, małe opory, stąd wysoka moc. Daj na najniższy zakres i przydław dodatkowo zaworem za pompą. Nie dław przed pompą!
Jesli nie pomoże - filtr przed pompą do sprawdzenia.
RBR 11kW

Offline s4yan

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 16, 2019, 05:01:14 pm »
ale za pompa już jest zawór zwrotny grzybkowy. I jest na najniższym zakresie 0,7 m dla podłogówek, bo jak na stałe obroty go ustawie to na pierwszym biegu nie daje rady a na drugim jest ok ,ale wtedy jeszcze więcej pożera prądu. Czyli ten ZZ za pompą nie generuje oporu ? Tak na chłopski rozum - jak na pierwszym biegu nie daje rady to wynika to ,że coś go dławi czyli - ZZ. No nie wiem, nie jestem hydraulikiem ale sądząc po poborze mocy to właśnie ZZ go trzyma i dlatego nie może przetłoczyć wody. Przed pompą nie ma zaworu zwrotnego. A jakiś inny zawór, który nie potrzebuje tyle "siły" żeby się otworzył ? Jest coś takiego ? Przez myśl mi przeszło, żeby wymienić tą pompę, ale nie wiem czy to dobry pomysł wyrzucać ok 4 stówki na nową pompę, a na tej obecnej z poborem 20w to wychodzi mi ok 100zl rocznie przy pracy 24/7 przez cały rok, wiec to się chyba nie kalkuluje

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 124
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 16, 2019, 09:30:16 pm »
Ty masz raczej ZZ ze sprężyną. On może potrzebować wydajności pompy do przełamania oporu sprężyny i na niskiej wydajności pompa będzie mielić w miejscu. Akcja pewnie jest taka że jak już go otworzysz to pewnie da się zejść z mocą pompki i uzyskać odpowiednio niski przepływ.
Wg mnie ratuje cię wymiana na zawór klapowy, tylko pomyśl czy będzie pracować w wymaganej pozycji.
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29