Autor Wątek: Instalacja CO do przeróbki  (Przeczytany 1815 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wilku

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
Instalacja CO do przeróbki
« dnia: Wrzesień 24, 2018, 08:51:40 am »
Witam. Mam instalację wykonana dwa lata temu . Po dwóch sezonach chyba już wiem co w trawie piszczy i co nieco chciałbym zmienić .
                    W tej chwili mam na wyjściu podłączone dwie pompy - jedną kotłową i druga dla CWU.  Wiem już że jak się włączy pompa CWU do ładowania zbiornika to zakłóca to pracę pieca . Chciałbym podłączyć to na jednej .
Tak żeby CWu miało temperaturę pieca - załże na wyjściu CWU termostatyczny zawór mieszający aby woda nie miała więcej jak 45 st.C. .
                   W domu ma założone regulatory na każdy grzejnik , ale musiałem mieć jeden grzejnik odkręcony na max. bo inaczej piec przechodził w pracę dwustanową . Doszedłem do wniosku że i tak ma pół domu w formie otwartej ( bez drzwi) to na cholerę mi te regulatory .
Chcę wykorzystać funkcję regulatora pokojowego w SPPv2 i zaworu 4 drogowego który i tak już mam a nie używam .
Czy mógłbym prosić o ewentualne podpowiedzi wg. zdjęć aktualnej instalacji co ewentualnie gdzie uciąć a gdzie podpiąć żeby się za bardzo nie narobić   ;)
Bardzo proszę również o opinię czy cały mój tok rozumowania jest prawidłowy .
Czerwone linie na zdjęciach to zasilania , niebieskie powroty
.
Kocioł SKAMET eko retort plus 20kW   RV13-am  Palnik ARDEO IRON P  
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/491

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 127
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
Odp: Instalacja CO do przeróbki
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2018, 07:22:59 pm »
Skoro masz zamontowane głowice to ja bym to w ogóle wykastrował do jednej pompki bez zaworu mieszającego. Regulatora pokojowego też bym nie dawał bo dublowanie tematu (głowice) jest zbędną sprawą. Zostawił bym sobie strefy i nimi blokował prace pompki na czas dłuższych nieobecności w domu. Od biedy regulator pokojowy/autolato tak aby w okresach przejściowych definitywnie blokował pracę układu.
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29

Offline wilku

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 02, 2018, 09:08:43 pm »
To w takim razie jeśli  podłączenie na jednej pompce to zbiornik z CWU na wyjściu z pieca a dopiero za nim zasilanie na CO ? Boje się czy w takim układzie zbiornik CWU nie będzie blokował przepływu na stara instalację i  żeliwne grzejniki  .
Wolałbym mieć to na włączonym trybie regulatora.  Termostaty na grzejnikach potrafią przytrzymać wodę i potem puścić na raz duża ilość chłodnej.  A tak byłby cały czas pełen przepływ na grzejnikach i nie byłoby zalania pieca dużą ilością zimnej wody z powrotu . Tak myślę  :)
Jestem laikiem jesli chodzi o CO  :(

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 02, 2018, 10:44:46 pm »
Szukasz opinii to dałem swoją. Woda popłynie tam gdzie ma wygodniej więc jeśli by zakłócała przepływ na CO to wystarczy CWU przydławić.
Regulator pokojowy też zwali całą wodę do kotła i będzie jeszcze gorzej jak na głowicach.

Offline wilku

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 03, 2018, 10:24:45 pm »
Dobra. Poczytałem trochę i widzę gdzie tkwi błąd w moim rozumowaniu .
Byłem przekonany  ze zbiornik CWU ma być w szeregu do zasilania z pieca a on ma być równolegle  ;D
Nie rozumiem dlaczego w trybie regulatora pokojowego miałby puścić całą wodę z kaloryferów do pieca ?
Przecież kaloryfery będą miały non stop pełen przepływ tylko zawór 4D będzie regulował czy na grzejniki więcej ciepłego czy mniej. Zalewanie pieca wodą z powrotu będzie stopniowe w rytm pracy zaworu 4D .
Może być taka sytuacja jak piszesz ale tylko wtedy jakby był duży naddatek ciepła w domu np. od słońca w dzień ale taka sytuacja w moim nieocieplonym domu  lat 70 z instalacja żeliwna raczej nie będzie miała miejsca . Za  duże straty. Czy się znowu mylę  ?  :-\

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 03, 2018, 10:30:21 pm »
Regulator pokojowy to domyślnie coś co albo puszcza wode na kaloryfery, albo nie. Albo nie doczytałem, albo nie napisałeś że chodzi o mieszacz. W takim razie może się udać, tylko teraz ale...
Pierwsze jest takie że jak masz oficjalny soft to tam do wypełnienia będziesz miał tabelke co wymaga czasu i zabawy.Drugie jest takie że w testowym sofcie zawór sie przełącza pomiędzy dwie temperatury, tu jest mniej zabawy, ale będzie to bardziej gwałtownie pracować, no i musiał byś go aktualizować obrywając zapewne resetem ustawień.

Offline iskiereczka

• Full Member
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 09, 2018, 03:19:07 pm »
Dobra. Poczytałem trochę i widzę gdzie tkwi błąd w moim rozumowaniu .
Byłem przekonany  ze zbiornik CWU ma być w szeregu do zasilania z pieca a on ma być równolegle  ;D
Nie rozumiem dlaczego w trybie regulatora pokojowego miałby puścić całą wodę z kaloryferów do pieca ?
Przecież kaloryfery będą miały non stop pełen przepływ tylko zawór 4D będzie regulował czy na grzejniki więcej ciepłego czy mniej. Zalewanie pieca wodą z powrotu będzie stopniowe w rytm pracy zaworu 4D .
Może być taka sytuacja jak piszesz ale tylko wtedy jakby był duży naddatek ciepła w domu np. od słońca w dzień ale taka sytuacja w moim nieocieplonym domu  lat 70 z instalacja żeliwna raczej nie będzie miała miejsca . Za  duże straty. Czy się znowu mylę  ?  :-\

Ja mam u siebie tak:
Całość w grzejnikach z termostatami + 9 m2 podłogówki na zaworze typu RTL - pracuje tak jak zwykły grzejnik - podłączone jest równolegle.
Równolegle mam dołączony zbiornik CWU 300 litrów.
Piec sobie radośnie ciurka i termostaty sobie powoli się zamykają i powoli otwierają. Podczas pracy nie ma żadnych skoków. Zbiornik CWU bierze cześć ciepła i cześć ciepła oddaje jak ktoś otworzy okno i nie zakręci grzejnika. Wtedy wiadomo taki grzejnik pełną parą grzeje podwórko moje i sąsiada i odprowadza sporo wychłodzonej wody. Ale ta woda się miesza na powrocie z wodą powrotną z baniaka CWU. Prosta i skuteczna instalacja wg mnie. Dodatkowa zaleta jest taka, że jak zamkną się głowice to pompa od pieca nie będzie się męczyła tylko popchnie wodę przez CWU.
Jak się wszystko nagrzeje to sterownik powoli odstawi piec lub zmniejszy moc ale pompka będzie chodziła dalej. Jak się otworzy powoli któraś głowica to i powoli odda zimną wodę więc nie ma skoków.

Mam też drugą pompkę mniejszą wpięta w ten obieg CWU, która się włącza tylko wtedy gdy CO nie pracuje - czyli okres przejściowy i lato.
Nie włącza się ponieważ temperatura wody CO jest większa od temperatury ustawionej dla CWU i sterownik nie widzi potrzeby grzania CWU.
Tak jak szef napisał, im prościej tym lepiej a panel możesz powiesić w pokoju, żeby nie latać do pieca i widzieć co się dzieje.
Praca pieca 2 stanowa to chyba tylko w lato jak grzejesz od czasu do czasu CWU. Chociaż u mnie to i tak powoli się rozpędza i powoli dochodząc do zadanej schodzi z mocą.

A głowice mają tę zaletę, że czasami w jakimś miejscu potrzebujesz cieplej lub o pewnej porze w jakimś miejscu chcesz mieć cieplej, to wtedy prosty ruch i masz. Nie musisz rozgrzewać wszystkich grzejników do czerwoności - wystarczy tylko jeden.

Sterownik wg mnie radzi sobie rewelacyjnie, choć muszę powiedzieć, że przez pierwsze 2 miesiące to nie zawsze rozumiałem co robi, ale potem zawsze wychodziło po przemyśleniach i przespaniu się, że to sterownik ma rację. A to dzieci spuściły 300 litrów gorącej wody a ja się dziwiłem co on tak goni piec, a to ktoś grzał podwórko z otworzonym oknem przez całą noc - też tak miałem kilka razy, bo zapomniał zamknąć w łazience okna.

Może te moje "wypociny" coś pomogą :-)
Może wszystko nie na temat ale chciałem Cię podnieść na duchu.
SKAMP-PV13 + SV200 + RMS-120AL (80W), przesłona otwarta na max, temperatura Twewn to temperatura na rurze wyjściowej z pieca, a wskaźnik temperatury pieca siedzi w piecu.
Piec ustawiony na max 5kW.

Offline Robertxxx

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 1
    • Defro Eko 19kw
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 09, 2018, 07:41:22 pm »
Iskiereczka opisałeś to tak jakbyś widział i pisał to z mojej kotłowni. :) :) :)
Defro eko 19kw , palnik Pancerpol obrotowy, SppV2.      https://ekotlownia.pl/sterownik-5/541

Offline klonikon

• Pytak
  • *
  • Uwielbiam słuchać kłamstw gdy znam prawdę...
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 21, 2018, 11:05:26 am »
Witam, czytam i z mojej praktyki wiem że termostaty na grzejnikach nie wszystkie ale na przykład danfossa widzą otwarte okno. Nigdy bym już nie zrezygnował z termostatów na grzejnikach ale wymagają pompki z autodopasowaniem . W tym temacie można wyróżnić trzy stany a obwodzie mszalny przepływ np. przy rozruchu, minimalny albo nawet zamknięty i to trudny stan dla instalacji jak nie ma pompki a autoadapt gdzie rośnie ciśnienie bo instalacja nie odbiera ciepła a termostaty zamknęły zawory. 3 stan pracy normalnej dla danej instalacji czyli constans ciepło dostarczone ciepło odebrane. Następny etap pracy to cwu. Tu sprawa jest dość prosta albo kolejna pompka bez auto adapter sterowana od temperatury cwu albo zawór dławiący i pobiera część ciepła na odnodze co. Stosowanie pompy na powrocie jest dobre w wypadku jednoobwodowym w innych wypadkach zawsze któryś obwód będzie pokrzywdzony. Zawory ndrozne różnego typu i przeznaczenia są tylko pomocnikami, w żaden sposób nie podejmą decyzji co zrobić w danym momencie gdzie dochodzi do różnicy ciśnienia w układzie.
sppv2, Lokus 25kw, Pancerpol 25kw, Wpa06
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/499