Autor Wątek: wyginanie zawleczki  (Przeczytany 1201 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 0
wyginanie zawleczki
« dnia: Wrzesień 25, 2018, 10:38:05 am »
Witam.

Wczoraj poszła mi zawleczka. Odkręciłem osłonę 2 kawałeczki wypadły, resztę musiałem ręcznie wybić, poszło małym młoteczkiem więc nie było źle.
Problem jest taki, że ta zawleczka pracowała 3 miesiące tylko w okresie letnim na grzaniu tylko CWU i nie było żadnego powodu "węglowego" aby ją zerwało.
Przy wymianie, mogłem spokojnie kluczem przekręcić ślimak z węglem, nie było nic co by blokowało mechanizm.
Oryginalna zawleczka była śrubą koloru czarnego z główką imbusową i wytrzymała najdłużej - problemem był kamień. Następna po konsultacjach z technixem była śruba o twardości 8.8 ze sklepu metalowego z imbusową główką. Tutaj ją dość szybko ścięło - wg mnie była po prostu miękka. Następna była typowa zawleczka i ta poszła też. Wymieniłem więc na następna zawleczkę, uruchomiłem podawanie na jeden obrót ślimaka i zauważyłem że zawleczka po jednym obrocie ma "przesunięcie". Wyjąłem ją i poniżej można zobaczyć na zdjęciu. Czy ktoś z większym stażem może powiedzieć czy to normalne? Średnica śruby i zawleczki jest taka sama, skąd więc to wygięcie? Otwór na ślimaku mniejszy a na pierścieniu motoreduktora większy? Coś nie jest dopasowane?
I pytanie czy można stosować śruby o większej twardości lub zawleczki o większej twardości? Wolałbym zawleczki bo łatwiej się wyciąga po ścięciu.
SKAMP-PV13 + SV200 + RMS-120AL (80W), przesłona otwarta na max, temperatura Twewn to temperatura na rurze wyjściowej z pieca a wskaźnik temperatury pieca siedzi w piecu.
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/557

Offline s4yan

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 1
Odp: wyginanie zawleczki
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 25, 2018, 01:32:35 pm »
Miałem podobny problem - 3 zawleczki w ciągu kilku tygodni. Dzwoniłem do Technixa i dostałem informację że oni do skamp pv używają zawleczki 10.9 i takie też mi gratisowo przyslali. Teraz mam spokój jak narazie.

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 25, 2018, 03:22:09 pm »
Przysłali zawleczki czy śruby?
O tym 10.9  to nie wiedziałem. Mi przez telefon w zimie podali 8.8 i stąd moje problemy pewnie.
Dzięki za informacje - spróbuje się dowiedzieć u nich czy będą skłonni podesłać? :-)
SKAMP-PV13 + SV200 + RMS-120AL (80W), przesłona otwarta na max, temperatura Twewn to temperatura na rurze wyjściowej z pieca a wskaźnik temperatury pieca siedzi w piecu.

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 26, 2018, 08:18:41 am »
Ciąg dalszy z placu boju.

No to przez jeden dzień poszła mi druga zawleczka.
Resztek nie mogę wyciągnąć.
Może ktoś zna jakiś niestandardowy sposób na wyciągnięcie kawałków ze środka? Resztki z otworu pierścienia z dwóch stron wypadły a została część w trzpieniu ślimaka.
Wybić nie mogę, smarowanie tez nie pomogło. Nie chce rozwiercać bo pewnie przy okazji podniszczę boki otworów.
Wyciągnąłem cały węgiel, żadnych paskudztw nie było. Ciekawe jest to, że ślimak jak się kręci kluczem, to pół obrotu idzie leciutko, a następne pół obrotu ciężej. Czy to możliwe, że to jest spowodowane na przykład jakąś krzywizną ślimaka?

---
Aktualizacja po rozmowie w renomowanym metalowym sklepie w Gdańsku.
Zawleczki nie mają gwarantowanej twardości. Przynajmniej sklep nie ma dostępu do takich danych i nie polecają ich do przenoszenia obciążenia. Za to mają ładne śruby z różnych materiałów o różnych twardościach, i ocynkowane i nie, i przeznaczone do ewentualnego ocynku i takie których nie wolno ocynkować - wygląda, że się znają na tym. Kupiłem "twardości" 10.9 i 12.10. Śrubę 10.9 założę ale czy 12.10 można założyć to już nie wiem? Może się okazać, że przeżyje ona kamień w węglu i wykończy silnik.

Miał ktoś może z szanownych forumowiczów doświadczenie z twardszymi niż 10.9?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2018, 03:52:28 pm wysłana przez iskiereczka »

Offline sati

• Sr. Member
  • Reputacja: 4
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 26, 2018, 08:09:45 pm »
Chyba coś masz nie tak. Ja mam założoną orginalną śrubę M8  5,8 i cały czas tak pracuje. Nawet wytrzymała rąbany węgiel młotkiem, a wiadomo jak duże kostki się trafią i nic.
Pierwszy kocioł z podajnikiem Skam 17 KW+SPPV2+AZPP+RV-13As
http://ekotlownia.pl/sterownik-5/358

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 27, 2018, 08:19:27 am »
Ale masz inny osprzęt to i inne wymiary. Otwór mam 5,5 na pierścieniu motoreduktora.
Wczoraj wyciągnąłem zawleczkę. Musiałem użyć wiertła małego i delikatnie aby nie uszkodzić pierścienia motoreduktora po kawałku wydłubywać zawleczkę. 3 godziny delikatnej dłubaniny.
Nigdy więcej zawleczek. Łamią się na kawałki i skutecznie blokują się w otworze!

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 48
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 27, 2018, 11:10:47 am »
Zadzwoń do technixa
Wcześniej były motoreduktory gdzie w pierścieniu były otwory pod zawleczkę fi 5mm oraz fi.6mm
Fabrycznie zakładana jest fi.6mm i twardość 10.9

Może jednak być jeszcze tak,że masz jeden z pierwszych sv200n i tam była korekta ślimaka, został on wydłuzony i doszła taka tulejka montowana na początku ślimaka między motoreduktor a ślimak.

Zadzwoń Grzegorz 507174942

(wklej foto palnika przy kotle, abym widział jak masz zamontowana dmuchawę, to będe wiedział czy to pierwszy sv200 czy nowszy odlew jak to okreslam sv200n, w pierwszym dmuchawa jest pod lekkim kątem a w nowszym (po dzisiaj) na wprost przykręcana
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2018, 11:16:55 am wysłana przez Jarecki79 »
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 27, 2018, 12:03:11 pm »
Ja mam sv200, ślimak jest ok. Palnik chodził w zimie bardzo dobrze. Jedyny problem to moje umiejętności -)

Dmuchawa jest pod skosem i ma odkręcany otwór od czoła na czyszczenie - to jest upierdliwe ale raz na miesiąc odkurzacz z rurką cienką z tworzywa zakładam i jedziemy. Ślimak jest po sezonie ok, wczoraj odkurzyłem cały zasobnik od środka i kawał ślimaka - wg mnie stan idealny.

Jedyny mój błąd to, że założyłem za słabą śrubę po pierwszym "wypadku" z kamieniem a za drugim razem typową zawleczkę :-( Zawleczka nie przenosi momentu - ma tylko zabezpieczać od wysunięcia.
Dzwoniłem do Technixa. Bardzo sensowna obsługa, chociaż ciężko się dodzwonić :-)
Mogę użyć śruby o twardości 10.9 i podeślą mi kilka takich. Tak jak napisałeś w oryginale taka była. Trochę się jej naszukałem w Gdańsku takich ale już mam. Sklepy metalowe nie zawsze wiedzą, że jest coś takiego jak twardość.
Dzisiaj będę zakładał.

Tak w ogóle, to "dzięki" temu zrobiłem gruntowne czyszczenie ślimaka i zasobnika :-)

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Nakierowało mnie to prawidłowo i mam nadzieję, że będzie już ok.

I odwołuję słowa pisane wyżej, że zawleczki łatwiej się wyciąga po ścięciu. Nigdy więcej nie założę, chyba, że nie będzie nic innego i będzie to sobota wieczór a za oknem -20 stopni.

Offline vrmaniak

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 27, 2018, 07:39:07 pm »
Z całym szacunkiem ale zawleczki pokazane na zdjęciu nie są projektowane na przenoszenie sil scinajacych. Projektowane sa jako zabezpieczenie np. Swozni przed wypadnieciem, albo przed odkrecaniem sie samowolnym nakretek. Uzycie ich jako swoznia przenoszacego moment obrotowy jest bledne.
SPP+Ardeo EcoBurn 25 kw, kocioł z wymiennikiem płomienicowym+turbolizatory.

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 28, 2018, 07:59:50 am »
Teraz już wiem :-(

Offline vrmaniak

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 28, 2018, 08:25:49 am »
Proszę zwrócić również uwagę aby śruba zastosowana nie była zbyt krótka.
Chodzi o to żeby dobrać jej długość tak aby odcinek z gwintem wystawał poza tulejkę napędu.
Inaczej aby cała siła ścinając była przenoszona przez część bez gwintu ( tą gładką ).
Ta część z gwintem ma rdzeń cieńszy ( z powodu gwintu właśnie ), i w tym miejscu jest słabsza na ścinanie niż część gładka.

Offline iskiereczka

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 28, 2018, 05:59:05 pm »
O tym nie pomyślałem. To oznacza, że będę musiał kupić dłuższą śrubę i pewnie obciąć kawałek gwintu bo inaczej nie schowa mi się w "plastikowej" osłonce na motoreduktorze. Dziękuję bardzo za tę uwagę. Po czyszczeniu nie złożyłem jeszcze całości więc mogę spokojnie dokupić coś długiego.
Pytanie czy przy obcinaniu szlifierką kątową nie rozhartuję śruby? W końcu szlifierka rozgrzewa miejscowo materiał. No chyba, że się zacisnę czymś od strony łba blisko płaszczyzny cięcia. Mogę użyć piły szablastej ale pewnie reż rozgrzeje śrubę.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2018, 06:03:28 pm wysłana przez iskiereczka »

Offline vrmaniak

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 28, 2018, 08:00:26 pm »
Moze nie popadajmy w skrajnosci. To nie palnik w kotle na elektrowni, szlifierka niewiele tej srubie zrobi.
Skrocic ile potrzeba szlifierka i bedzie OK.
Ps. Nakretka sluzy jako zabezpieczenie aby sruba nie wypadla, nie nalezy skrecac tego silnie, niepotrzebnie wywolujac naprezenka rozciagajace w srubie, ktore to obnizaja wytrzymalosc na scinanie. Nalezy uzyc nakretki samokatrujacej i lekko dokrecic. Nic silowo.
Zagalopowalem sie, wiem, wybaczcie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2018, 08:06:18 pm wysłana przez vrmaniak »

Offline Mirek

• Hero Member
  • Reputacja: 14
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 28, 2018, 08:08:16 pm »
Śruba M5 w części bez gwintu nie ma średnicy 5mm. Teraz, gdy gwinty się walcuje, materiałem wyjściowym jest nie fi=5mm, lecz mniejsza średnica. Dlatego, że walcując gwint następuje zwiększenie średnicy. Można by zastosować śrubę ale nie z gwintem walcowanym, lecz jak kiedyś nacinanym (tylko trudno byłoby teraz taką znaleźć). Śruby są z różną wytrzymałością. Na łbie śruby jest nabite 4.8 albo 5.6 albo 8.8 a nawet 12.9. Maksymalnie mozna zastosować 8.8. O ile taką zerwie, trzeba szukać innej przyczyny (np. pozbyć się zbyt dużych kawałków węgla, albo np. wyzbierać kamienie w węglu... wyczyścić podajnik...). Zastosowanie zbyt wytrzymałej śruby może spowodować uszkodzenie napędu podajnika. A propo ucinania, to przy tak małej średnicy najbezpieczniej będzie zwykła piłką do metalu. Kilka spokojnych ruchów i... obcięta.
A najprościej to kupić  odpowiedniej długości bez obcinania śrubę imbusową M5 (zwykle w ocynku 8.8 wytrzymałość) i nie przejmować się że gwint zmniejsza średnicę. A dlatego imbusową, bo nie mają poniżej 8.8 oraz wyżej np. 12.9 to rzadkość. Rozhartowanie nie wchodzi w rachubę, bo takie śruby nie są hartowane. Z hartowaną śrubą z pewnością prędzej uszkodził by się mechanizm napędu aniżeli zerwała się śruba.
A tak myślę, że coś opory podawania są zbyt duże...  Proponuje wyjąć zabezpieczenie i kluczem pokręcać ślimak. Powinno dać się pokręcać. Jeżeli nie, to szukać przyczyny (może ślimak napiera na ściankę, czyli nie jest centrycznie w rurze).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2018, 08:26:34 pm wysłana przez Mirek »
SPR11 v.P16_MCI_PPX_ATMOS32GS (zgazowanie drewna)___ Sztoker 25 kW (PUMA)

Offline vrmaniak

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 28, 2018, 09:22:23 pm »
Przepraszam ale prosze o jakis material zrodlowy.
Nie jestem technologiem produkcji i zawsze zauwazalem ze jak cos walcuje to  sie to wydluza i zmniejsza srednice, a tu nagle walcowanie zwieksza srednice. Naprawde prosze mnie uswiadomic jak z mniejszej srednicy walka zrobic wieksza poprzez walcowanie ( czyli defakto przylozenie sily sciskajacej podczas przesuwania wzdluz materialu ).