Autor Wątek: Pytanie do ekspertów  (Przeczytany 3606 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Robosek

• Full Member
  • Reputacja: 0
Odp: Pytanie do ekspertów
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 21, 2018, 12:25:31 pm »
U mnie nie jest to aż tak duża przeróbka w tej chwili mam tak jak narysował MIQ i jest ok w lato chodzi sobie na grawitacji a zimą normalnie z pompą.Jedna pompa rozwiazuje wszystko Nie chodzi mi aby założyć 3 pompki do instalacji bo wtedy to sie burdel robi poprostu mam pewien plan w glowie jakbym chciał zeby to dzialalo. A w ciemno robic i potem sprawdzac czy ok czy nie to nie ma sensu.
Kocioł 12kW, Palnik obrotowy Ardeo,Eco-Burn, RV13AMs 40W,ster SPPv2.

http://ekotlownia.pl/sterownik-5/229

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 47
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 21, 2018, 04:42:24 pm »
To może inaczej> nie zdradzaj planu, tylko napisz, co chcesz dzięki niemu osiągnąć?
RBR 11kW

Offline Robosek

• Full Member
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 21, 2018, 05:15:58 pm »
To może inaczej> nie zdradzaj planu, tylko napisz, co chcesz dzięki niemu osiągnąć?
Chce aby było tak jak mam teraz czyli na jednej pompie tylko jak jest tryb zima czyli grzanie pompa chodzi na kotle mam ustawione 50 stopni to woda cwu tez grzeje do 50 stopni i tu chce to zmienic aby dalo sie nia jakos sterować czyli ustawic np 45
Reszta dziala prawidlowo latem jest ok pracuje sobie na grawitacji na kotle 50 woda okolo 45 stopni to samo chce uzyskac zimą gdy pracuje pompa. Jak sie da to ekstra jak nie to trudno.Mysle że chyba opisalem dość zrozumiale co chce zrobic
Pozdrawiam

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 21, 2018, 06:36:31 pm »
Najprościej to nic nie przerabiać, tylko zimą mocno zdławić przepływ na obiegu cwu. To ręcznie...
A "automatycznie"  widzę to tak: pompa na zasilaniu, za pompą zawór 3D jako rozdzielacz, jedna rura na c.o., druga - na cwu. Czujnik zaworu 3D do bojlera, otwieranie zwiększa przepływ na bojler i jego temperaturę, zamykanie - zmniejsza. Siłownik pilnuje nastawionej temperatury cwu np. 45 C niezaleznie od temp. na kotle. ( oczywiscie musi być wyzsza).
Zaleta tego rozwiązania: przy okazji priorytet cwu w razie nagłego duzego rozbioru ciepłej wody.
RBR 11kW

Offline Robosek

• Full Member
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 21, 2018, 06:55:07 pm »
Najprościej to nic nie przerabiać, tylko zimą mocno zdławić przepływ na obiegu cwu. To ręcznie...
A "automatycznie"  widzę to tak: pompa na zasilaniu, za pompą zawór 3D jako rozdzielacz, jedna rura na c.o., druga - na cwu. Czujnik zaworu 3D do bojlera, otwieranie zwiększa przepływ na bojler i jego temperaturę, zamykanie - zmniejsza. Siłownik pilnuje nastawionej temperatury cwu np. 45 C niezaleznie od temp. na kotle. ( oczywiscie musi być wyzsza).
Zaleta tego rozwiązania: przy okazji priorytet cwu w razie nagłego duzego rozbioru ciepłej wody.
Wczesniej podobnie myślałem tylko ze na zasilaniu cwu miał byc zawór z kapilara w bojlerze który bedzie przymykal przeplyw

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 21, 2018, 08:22:57 pm »
Można i tak, tylko trzeba dać zawór o zwiększonym przepływie, co najmniej 3/4" (grawitacja).
Zamiast głowicy RTL z czujnikiem i kapilarą można zastosować "elektronapęd" NC/230V zasilany z wyjścia pompy cwu.
RBR 11kW

Offline MIQ

• Wszystkiego się czepiam
  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 28
  • Na niczym się nie znam
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 21, 2018, 08:31:25 pm »
Robosek, czy zabrakło Ci CWU, gdy grzeje grawitacja? Jeśli nie, to tylko "dopracować" przepływ i masz automat. Na pewno masz instalację, jak na rysunku?
SPR11_P22 @ 1,0,9 + MCI    (Zębiec KWK 25) uchylenie klapki PG min - 4mm (14cm kw) ; max - 10...14 mm ( 38...50cm kw).

Offline Robosek

• Full Member
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 21, 2018, 08:50:00 pm »
Robosek, czy zabrakło Ci CWU, gdy grzeje grawitacja? Jeśli nie, to tylko "dopracować" przepływ i masz automat. Na pewno masz instalację, jak na rysunku?
Nigdy nie zabraklo grawitacja daje rade mam tak jak na rysunku tylko brak grzybka jest zawor na powrocie bojlera kulowy zeszłej zimy próbowałem go dlawic ale to nic nie dawalo zmniejszala sie tylko temp powrotu mniej sie dogrzewal

Offline Robosek

• Full Member
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 21, 2018, 08:52:40 pm »
Można i tak, tylko trzeba dać zawór o zwiększonym przepływie, co najmniej 3/4" (grawitacja).
Zamiast głowicy RTL z czujnikiem i kapilarą można zastosować "elektronapęd" NC/230V zasilany z wyjścia pompy cwu.
Tez tak miało byc ale mam wolny 3d i chcialem go wykorzystac

Offline MIQ

• Wszystkiego się czepiam
  • Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 28
  • Na niczym się nie znam
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 21, 2018, 10:04:42 pm »
Ha! Mam Cię! Trzeba było od razu napisać, że zależy Ci na utrzymaniu temp CWU i jednoczesnym dogrzewaniu powrotu. Nie da się tego zrobić jednocześnie, chyba, że zastosujesz zawór antyoparzeniowy. Tak, jak radziłem wcześniej.
SPR11_P22 @ 1,0,9 + MCI    (Zębiec KWK 25) uchylenie klapki PG min - 4mm (14cm kw) ; max - 10...14 mm ( 38...50cm kw).

Offline Robosek

• Full Member
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 21, 2018, 10:22:11 pm »
Ha! Mam Cię! Trzeba było od razu napisać, że zależy Ci na utrzymaniu temp CWU i jednoczesnym dogrzewaniu powrotu. Nie da się tego zrobić jednocześnie, chyba, że zastosujesz zawór antyoparzeniowy. Tak, jak radziłem wcześniej.
Myslalem że to oczywiste dlatego miał byc 3d jakby wymieszał np na 45 stopni to i powrót by sie dogrzał