Autor Wątek: SPP v.1 + SKAM-P 12KW pytania początkującego  (Przeczytany 1542 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bielo1906

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
SPP v.1 + SKAM-P 12KW pytania początkującego
« dnia: Grudzień 12, 2018, 12:17:07 pm »
Witajcie,

Kupiłem niedawno dom ok 160m2 pow. użytkowej.

Podłogówka
Dół -wiatrołap, korytarz, kuchnia/jadalnia, salon
łazienka

Grzejniki
Dół
-garaż (nieocieplony) 1 szt
-łazienka 1 szt

-1pokój 1 szt
-2 pokój 1 szt
-3 pokój 1 szt
-sypialnia i garderoba 1 szt (większy)

Dom nie był ogrzewany od wiosny, zacząłem grzać tygdzień temu - w domu bardzo ciepło.

Ustawienia na SPP były bardzo dziwne, bo piec po osiągnięciu temp. 60st wygaszał się - kolega ustawił tak jak ma "u siebie z podobnym piecem"
DAWKOWANIE: 4 / 16
PRZEPALANIE: wył
OBR.DMUCHAWY: 14
ROZR: 2
TŁO: wył
ZBIORNIK CWU: 45st
PRIORYTET: wył
ALARMUJ GDY PIEC: 80st
ZAŁĄCZ POMPĘ C.O POWYŻEJ: 40st

i tu dochodzę do pierwszych spostrzeżeń i pytań:

Zauważyłem, że jest dość duże spalanie ekogroszku (Bartex Gold 28-30 MJ). W ok 30godzin spalił ok 40-50kg (wg. sterownika 44,2kg) czyli chyba dość dużo. Na sterowniku temp. zasilania podłogówki POD 28st a CWU 26. Temperatura pieca 55st trzyma ciągle. Przesłona dmuchawy odchylona na ok 2cm (tzn. dwa trójkąty na górze max 2cm).
Czy to jeszcze za szybko na zmniejszenie się spalania, czy jest to normalne lub czy coś zmienilibyście w ustawieniach a by to spalanie znacznie obniżyć?

Ewentualne zdjęcia załączę na Wasze życzenie.

Pozdrawiam

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 124
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
Odp: SPP v.1 + SKAM-P 12KW pytania początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 12, 2018, 12:47:33 pm »
Nie temperatura podłogówki... POD to rura podajnika, chyba że ktoś faktycznie przekładał czujnik na rozdzielacz w co wątpię.

Co do ilości spalonego opału. On ma trzy drogi uciekania. Jeśli nie jest w popielniku lub kominie, to na pewno siedzi w kaloryferach. Skoro masz bardzo ciepło, to zacznij to ustawiać tak aby było chłodniej, spalanie też spadnie. Z ustawień wiele nie wynika, dmuchawa może wydawać się za nisko, ale była wersja stera gdzie było to prawidłowe ustawienie więc się nie wypowiadam.
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29

Offline bielo1906

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 12, 2018, 01:21:17 pm »
Jeżeli chodzi o tematy grzewcze jestem całkowitym laikiem.

Ekogroszek dość fajnie się wypala, dotychczas tylko raz wyczyściłem piec (po przepaleniu ok 160kg popiołu była połowa worka 25kg), rura do pieca dość gorąca (temperaturę przy wylocie rury mogę zmierzyć wieczorem jak wrócę do domu). Niestety nie wiem, gdzie sprawdzić wersję dmuchawy.

Temperaturę na grzejnikach i podłogówce już trochę wczoraj zmniejszyłem, ale też chciałbym żeby dom się dobrze nagrzał po tych kilku miesiącach braku ogrzewania bo chyba też może mieć to wpływ na spalanie, dobrze myślę?

Offline bielo1906

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 03, 2019, 11:37:41 am »
Jako, że jeszcze nie doszedłem w 100% do najlepszego dla mnie ustawienia (dziś piec znowu się wygasił) ponawiam prośbę o rozjaśnienie mi typowem laikowi z czym to się je.

Na początek jak sprawdzić jaki mam soft w SPP, bo włączając się pokazuje nr telefonu (najprawdopodobniej serwisu lub technika) i gdzie są ukryte niektóre parametry o których piszecie a ja ich nie mogę ustawić bo chyba są w trybie service? (opcja: klawisz 2 trzymam i wciskam 4?).

Potem planuję nastawić:

TEMP. KOTŁA: 55-60 st
DAWKOWANIE: 4 / 28 ----> tutaj zastosowałem informację że do kotłów 12kW warto zastosować 1:7
PRZEPALANIE: wył / wł ?? ---- > nie wiem czy załączać np. na 30-40 minut i w czym mogło by mi to pomóc?
OBR.DMUCHAWY: 20 ----- > zobaczę jaki jest max i ustawię 50%
ROZR: 2  ----> tutaj też za bardzo nie rozumiem tego parametru
TŁO: wył ----> j/w ale to chyba wyższa szkoła jazdy
ZBIORNIK CWU: 45 - 50 st ----> czytałem, żeby ustawić -10st od temp. zadanej
PRIORYTET: wył ---> tutaj rozumiem o co chodzi i zostawię wył.
ALARMUJ GDY PIEC: 80st ----> tu jest dla mnie ok
ZAŁĄCZ POMPĘ C.O POWYŻEJ: 40st ----> tu chyba też powinno być ok

Czy takie rozwiązanie ma sens? a może coś się całkowicie wyklucza?

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc bo już powoli mam dość tego pieca i tęsknię za wygodnym ogrzewaniem miejskim...  ;D

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 46
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2019, 12:26:32 pm »
Wersja softu pojawia się na ekranie po włączeniu sterownika.
4s/28s to jest 1 do 6 a nie 1 do 7. Czas podawania wlicza się w czas postoju.
Poczytaj tu: http://forum.bolecki.pl/index.php?topic=290.0
Co do nastaw dmuchawy,to musisz najpierw zobaczyć na jej tabliczkę znamionową, jaką ma moc. I zamiast sprawdzać, jaki jest max, raczej zobacz, przy jakiej nastawie zaczyna kręcić.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2019, 12:32:43 pm wysłana przez gmaj22 »
RBR 11kW

Offline bielo1906

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2019, 12:37:50 pm »
Czyli powinienem ustawić np. 4/32 lub 5/40 uwzględniając czas podawania?

Wydaje mi się, że wyświetla się numer tel. ale to i rodzaj dmuchawy sprawdzę i napiszę tutaj po powrocie z pracy.

Offline bielo1906

• Pytak
  • *
Odp: SPP v.1 + SKAM-P 12KW pytania początkującegot
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 03, 2019, 05:35:43 pm »
Ok, wiec wersja softu to v1.305 a typ palnika to AZP15RT. Wentylator typ RV13AMS. Tylko tyle odczytałem z tabliczki. Motoreduktor albo 0,09kW albo 0,18 bo niestety niewidoczny.
Nadmuch max ma przy 42 (ustawiłem 20) i Ok 2cm szczeliny u gorze przy osłonie wentylatora.

Na chwile obecna piec się rozpala po wygaśnięciu w dzień i ustawiłem:
Temp:55 st
Dawkowanie: 5sek
Przerwa: 40
Przepalanie: wył
Nadmuch: 20
Rozruch: 2
Tło: wył
Zbiornik CWU: 45
Priorytet: wył
Alarm: 80 st
Załącz pompę C.O powyżej: 40 st

Coś skorygować czy tak zostawić? Potem planuje kontrole spalania pod kontem ilości i jakości oraz ewentualne korekty jednym parametrem na raz.

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 03, 2019, 09:14:36 pm »
Kocioł się wygasił należy rozumieć jako :po kilkunastu dniach czy po jednym dniu?. Jak po jednym to coś mu mocno dolega. Jak trafiło się to znacznie rzadziej to już lepiej. Tak czy siak musisz go obserwować bo to nie jest normalny stan, a przyczyn może być wiele. Mi się w oczy rzuca wyłączone przepalanie (czyli nie pobudza go jak się odstawi). Pompa CO jak już ruszy to powinna śmigać cały czas (nie wiem jakie tam masz spadki)

Tak na marginesie, jak nie chcesz liczyć na piechotę ustawionej mocy to wejdź na jakiś SPPv2 z ekotlowni i tam pobaw się czasami podawania i pauzy. Zobaczysz jak zmienia się ustawiona moc.

Offline bielo1906

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 03, 2019, 10:46:52 pm »
Wygasił się po jednej nocy ale tu winą były złe ustawienia czasu i odstępu podawania i po prostu zabrakło paliwa.

Obecnie od 18 obserwuję co się dzieje i dość długo piec dochodził do zadanej wartości 55 st bo prawie 4h
Godzinę od tego czasu temperatura utrzymuje się na poziomie niższym niż założona tj. 52-53 st przez co piec pracuje cały czas na 100%

Skrócić czas przerwy?

Przepalanie mogę włączyć, taki stan zalecił kolega, który ma tak u siebie. Napisz tylko jaką wartość ustawić.

Spalanie godzinne podczas nagrzewania 2,0kg/h więc znośne ale teraz 1,9 kg/h tak więc chyba zdecydowanie za duże (chociaż nagrzewa się podłoga, woda w zbiorniku i grzejniki więc sam już nie wiem do końca...)

edit: przed chwilą ostatnia wizyta w kotłowni i komunikat o wygaszeniu pieca a temp kotła spadła do 45 st wiec ewidentnie jest coś nie tak. Piec nagrzał się w końcu do nastawionej wartości a potem nie był w stanie tej wartości utrzymać.

Na dziś mam dość... Zwiększyłem tylko przerwę do 45 sek bo dość duży kopczyk się robił i zwęziłem przesłonę na wentylatorze że do 1-2 cm.
Do rana pewnie się wygasi ale czuwać nad nim nie będę...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2019, 11:45:57 pm wysłana przez bielo1906 »

Offline bielo1906

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 04, 2019, 07:46:29 am »
Zgodnie z przewidywaniami piec się wygasił (zdjęcie kopca w załączniku). Da się po tym wywnioskować co nie zagrało?

Na szybko przed wyjazdem do roboty rozpaliłem i zmieniłem na ustawienia na ostatnie, które wydaje mi się że działały i piec się nie wygaszał.

Dawkowanie 3/29
Dmuchawa: 18
Przepalanie --> tu na namową zostawiłem 30 minut
Zbiornik CWU: 50

edit: Bawiłem się trochę tak jak pisałeś ustawieniami dawkowania na stronie ale nie wiem mniej więcej koło jakiej mocy oscylować? Piec Skam-p 12kW.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2019, 09:31:04 pm wysłana przez bielo1906 »

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 04, 2019, 09:01:08 am »
Wygląda jak by się palił do ostatniej chwili, więc to pewnie Twoje 100% obciążenia.
Ster po jakimś czasie takiej pracy rozkłada ręce i masz błąd wygaśnięcia. Ustaw moc tak aby szedł gdzieś na 50%. Jesteś w tym domu cały czas?

Offline bielo1906

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 04, 2019, 09:44:48 am »
Nie, teraz w pracy.

Analizując moc na stronie to 6,6kW osiągnę przy nastawach 3/36 - Po południu wrócę z roboty to do jutra będę mógł pokombinować.

Obciążenie miałem dość spore żeby zagrzać C.O i CWU po 2 dniach ciągłego wygaszania się pieca.
Mam też zawór 3d AFRISO i też kompletnie nie wiem jak ma być ustawiony (wczoraj ustawiłem na min czyli ok 2, nie przypominam sobie zebym kiedykolwiek ustawiał na max czyli 8-9).

Przydał by się ciągły podgląd ale moduł internetowy znalazłem odłączony więc nie wiem czy działa no i nie mam jeszcze internetu domowego a co za tym idzie sieci w kotłowni...

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 04, 2019, 11:55:24 am »
6,6 kW to osiągniesz, spalając około 1 kg węgla. Musisz zatem w zależności od rodzaju podajnika, ustawić tak, aby podajnik ten kilogram podał.
Np. dla przesypu 3,6 g/sek,żeby podać około 17g węgla na minutę, musisz ustawić podawanie mniej więcej 5s/60s, lub 3s/30s. Powinieneś zresztą mieć ustawioną moc taka jak kocioł, bo palnik i tak jest w stanie wygenerować wyzszą moc.
Proponuję: 9s/60s lub 5s / 35 s. Sterownik sam zmoduluje moc kotła do zapotrzebowania.
Najlepiej zrób zdjęcie tego zaworu 3D i miejsca, w którym jest zamontowany. Bo to również ma znaczenie.
RBR 11kW

Offline bielo1906

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2019, 12:15:39 pm »
Jego rodzaj mam na zdjęciu ale umiejscowienie zrobię jak wrócę do domu.

Miałem wczoraj wieczorem nastawę 5s / 40s i piec bardzo długo się nagrzewał a jak już osiągnął założoną temp. to zaczął ją obniżać i wyskoczył komunikat o wygaszeniu...

Typ palnika to AZP15RT. Wentylator typ RV13AMS - tyle jestem w stanie odczytać.

Jak wrócę to ustawię czas jak piszesz, tylko jak ustawić odbiory obecnie i dmuchawę (soft v1.305)?  Pozakręcać podłogę i górne grzejniki i dopiero po ustabilizowaniu się założonej temp. ustawiać?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2019, 09:31:16 pm wysłana przez bielo1906 »

Offline gmaj22

• Hero Member
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2019, 12:19:54 pm »
To jest mieszacz 4D a nie 3D :)
RBR 11kW