Autor Wątek: Walcząc z sadzą postanowiłem zmienić 70W wentylator na mniejszy  (Przeczytany 881 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Saper200

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 1
Walcząc z sadzą postanowiłem zmienić 70W wentylator na mniejszy
« dnia: Styczeń 30, 2019, 08:56:44 am »
Witajcie Panowie.

Proces spalania ustabilizowałem jak mogłem z poszerzoną wiedzą i doświadczeniem zaczynając od całkowitego 0.
Nie mogę tylko ograniczyć ilości czarnego nalotu w kotle. Co zasyp już się dużo nazbiera.
Moja teoria jest taka, że mam za dużą dmuchawkę 70W RV13AM jak do pieca 12KW z AZPP. Na niskich mocach nie ma ciśnienia na palniku i wtedy zapewne smoli mi węgiel bo jest miejsce gdzie nie dopala (otwory drożne). Przymierzam się do zakupu i wymiany na WPA07, DM85 lub RV13AMs. Czy mój kierunek działania będzie słuszny? Może macie jakieś inne doświadczenia i możecie doradzić?
SKAM p plus 12KW + CWU140L + AZPP + SPPv2
Układ otwarty + zamknięty z wymiennikiem
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/571

Offline gmaj22

• Hero Member
  • Reputacja: 46
Odp: Walcząc z sadzą postanowiłem zmienić 70W wentylator na mniejszy
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 30, 2019, 10:54:24 am »
Przede wszystkim nie skorzystasz na tą chwilę z softu liniowego, który dedykowany jest dla SV200 oraz większych dmuchaw.
RBR 11kW

Offline Saper200

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 30, 2019, 11:22:48 am »
Yyyy to teraz mnie zagiąłeś co to takiego ten soft liniowy? Mogę coś wgrać nowego? SV200 to chyba palnik do kotłów 5 klasy?
Soft mam wgrany najnowszy oficjalnie dostępny

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 49
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 30, 2019, 12:26:24 pm »
Wgraj sobie soft z paczki testowe
W 0101 przełącz pozycja modulacja czasu na modulacja mocy
Ustaw dobry przesyp np 3,7g/s kaloryczność węgla podaj i wklep sprawność ok. 86% dla tego palnika.

Dalej po wyjściu w normalnym menu będziesz miał tylko moc max i zadaj tutaj na początek 15kW oraz korekcja powietrza, nie wiem jak to na retorcie wyjdzie, spróbuj +7 to wszystko co ustawiasz. Moc I korekcja
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline Saper200

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 30, 2019, 12:40:41 pm »
Ale jajca. Całkowicie inne prowadzenie powietrza? Mój domysł jest taki, że wentylator będzie się kręcił jednostajnie bez zmiennych obrotów tak? Powalczę dzisiaj :) Nie wiedziałem, że te starsze palniki tez mogą pracować na innym sofcie tym od SV200. qmaj dopowiedział że przy AZPP tylko mocna dmuchawa będzie działać na tym testowym?

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 124
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 30, 2019, 12:54:56 pm »
Wg mnie tylko stracisz czas.
1. Masz inny zestaw czyli to będzie dmuchać we świat bez żadnej kontroli.
2. Na małą dmuchawę nawet nie patrz bo ona się nie przebije w takie "ciemne" miejsce.
3. Ogólnie liniowe prowadzenie dmuchawy będzie złym pomysłem, bo na niskich obr nie ma sprężu i powietrze nie dociera w trudne miejsca. Ja bym zostawił dużą dmuchawę i modulację czasu, a jeśli chcesz miesz cały czas powietrze to ustaw jakieś małe tło. Dla Ciebie zbawienne będzie raczej krótkie ale regularne uderzenie wiatru.
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29

Offline wojtek_s

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
    • Skam-P Plus 12kW, Ardeo Iron R, RMS 120 AL
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 30, 2019, 02:37:04 pm »
Saper200, czy możesz wrzucić zdjęcie zabrudzonego kotła  i palnika ? dodatkowo gdybyś określił po jakim czasie  od ostatniego czyszczenia fota została wykonana.
Masz bardzo dobrze ocieplony dom a spalanie masz b.duże 22,3 kg przy dodatnich temp to sporo, tak mi się wydaje. Może zamiast kombinować z wentylem, wystarczy coś zmienić w ustawieniach.

Offline Saper200

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 30, 2019, 07:37:42 pm »
Kurcze już sam nie wiem Bolecki i Jarecki oboje z dużą wiedzą ale jednak różne zdanie na temat softu, namieszaliście mi w głowie Panowie :) Na razie się wstrzymałem z wgrywaniem. Generalnie nie zależy mi na tym aby mieć coś nowego, mam na myśli soft testowy. Najbardziej chodzi mi o to żeby mieć miej pracy z czyszczeniem bo wydaje mi się, że jednak trochę dużo syfu zostaje. Tyle było z 7 worków (dzisiaj już wyczyściłem). Różne eko już miałem, rok palę i generalnie nigdy nie było dobrze. Chwalą jakiś sibugol że po nim niby jest czyściutko w kotle.
Wojtek spalanie nie jest najniższe ale z tymi plusowymi to bym nie przesadzał u nas w nocy -1.5 dzisiaj na plusie było tylko parę godzin. Sprawność kotła spada zauważalnie gdy jest brudny dlatego też o to walczę, złotówki zostaną w kieszeni a i roboty będzie mniej. Jak było średnio +6 spalał mi 15kg jak jest koło 0 to łyka 20, eko to jakiś rusek. Wracając do dmuchawki poczytałem, że duża na niskiej mocy mocno traci sprężanie dlatego pomysł żeby dać mniejszą, niech chodzi na wyższych obrotach w stosunku do tej obecnej 70W a i zapasowa się przyda w razie jakiejś awarii.

Offline lukasszczytno

• Pytak
  • *
    • Skam-P Plus 12kw Azpp + SPP V2
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 31, 2019, 02:38:05 pm »
Cześć widocznie ten typ tak ma ja mam podobnie teraz palę Varmo i jest trochę lepiej ale jak mniejsze mrozy i palilem ekomialem Greenpal to co tydzień musiałem czyścić kocioł

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 49
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 31, 2019, 03:00:44 pm »
Saper ja Ci tylko mówię,że możesz spróbować. Ten soft jest pod te wentyle 70W, jak to wyjdzie u Ciebie, to musisz sam zobaczyć
Soft testowy może pracowac jak ten, co masz aktualnie oraz w tym trybie tzw liniowym
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline Saper200

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 31, 2019, 03:14:16 pm »
Wczoraj się zastanowiłem i podjąłem decyzję że wchodzę w to :) Zawsze z nowym softem można się rozwieść bez konsekwencji :) Kartę mam już nawet przygotowaną tylko poczekam do jutra. W weekend będę mógł częściej doglądać co się dzieje z kotłem.

Offline wojtek_s

• Pytak
  • *
    • Skam-P Plus 12kW, Ardeo Iron R, RMS 120 AL
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 31, 2019, 04:19:04 pm »
Ja mam podobnie, po tygodniowym paleniu wymiennik wygląda jak na zdjęciach, dużo zależy od węgla, jak paliłem Karlikiem i Skarbkiem to miałem najczyściej, teraz leci chrzczony Retopal i miał z Piasta i jest po japońsku- jako tako ;) bywało lepiej.   Przy czym, nie wiem jak u Ciebie ale u mnie syf jest sypki, jak mąka, czyszczenie zajmuje dosłownie chwilę. Wentyl  u  mnie to wpa120, jak ustawie fajne powietrze na prace to mi nie pasi w tle, i odwrotnie. Zaczekam z wgraniem nowego softu na Ciebie i wnioski po instalacji.   

Offline Saper200

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 31, 2019, 07:14:41 pm »
Nie wytrzymałem do weekendu od 18:00 jest już soft testowy :) Instalacja nie przebiegła całkiem poprawnie (chyba) bo na końcu wyskoczył komunikat: "Ooopss Nie widzę sterownika"Potem jakiś error chyba 13 (nie pamiętam dokładnie nr) i zapytanie czy przywrócić poprzednie dane czy potwierdzić nowe, jakoś tak. Potwierdziłem i w menu jest właśnie modulacja liniowa dostępna. Ooopss nie widzę sterownika wyskakuje jeszcze za każdym razem przy wychodzeniu z kodu 101 ale po chwili  ekran się uruchamia z menu i działa.
Pytanie do Boleckiego: Czy przy obecnych ustawieniach na liniowym można regulować parametrem P oraz innymi w kodzie 100?

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 124
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 31, 2019, 08:08:42 pm »
No i wszystko prawidłowo. Panel nie widzi sterownik bo ster zajmuje się aktualizacją a nie gadaniem z panelem. Podobnie może być po wyjściu ze 101 bo w tedy ster wstaje od nowa. Błąd ustawień przy aktualizacji też może wyskoczyć jeśli zmieniła się struktura pamięci i dobrze jest przywrócić ustawienia bo będą cyrki. PID działa przy liniowym, nie działa to co związane z tłem.
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29

Offline Saper200

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 31, 2019, 09:04:20 pm »
OK skoro bangla to niech bangla. Popracuje trochę, ustabilizuje się to wyciągniemy wnioski na koniec weekendu, wykres jest cały czas do wglądu a na razie za szybko aby cokolwiek chwalić czy negować.