Autor Wątek: A może by tak pellet?  (Przeczytany 1376 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kobra64

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 44
  • ekogroszek luzem i w workach 501 370390
A może by tak pellet?
« dnia: Styczeń 30, 2019, 02:48:19 pm »
Od wczorajszego przedpołudnia w moim zakładowym Sztokerku 12 kW testuję spalanie pelletu z łuski słonecznika. Deklarowane 15 Mj i popiół około 2%. Spaliło się koło 20 kilo, jak dotąd popiół ledwo się dosunął do krańca palnika. Tak sobie to wygląda:

Offline makowicz

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
Odp: A może by tak pellet?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2019, 08:30:45 am »
Ty się śmiej, ale pelet w pewnym sensie uratował mi życie. Na pełną historię mojej szorstkiej przyjaźni ze Skampem 13 nie ma tu miejsca, ale się działo.....
Wieczorek, Wujek, Pieklorz, Wesoła, nawet Bartex z marketu. Każdy jeden jeśli nie chcę codziennie czyścić pieca musi być zmieszany z peletem.
I to chyba w większej ilości niż to zaleca Prezes Jarecki. Nie sprawdzałem jeszcze ruskiej Czarnej Perły, ale jak mi się będzie chciało to w sobotę się do niej dokopię.
Przez tydzień praktycznie nie wychodziłem z kotłowni. Ślipia mam prawie jak górnik. Czego ja w tym czasie nie zrobiłem, czego nie przeczytałem.......
No kurde muszę węgiel mieszać z peletem.
Zostało mi jeszcze dopieszczenie dawki wiatru, ale to już jest pikuś. Może nawet zawirowywacze wrócą na swoje miejsce za parę dni:).

Offline kobra64

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 31, 2019, 10:28:07 am »
Ja się nie śmieję. Kupiłem bigbaga 1200 kilo za 5 stówek i teraz robię próby. Dzisiaj pozwoliłem mu chodzić na oryginalnym sterowniku Sztokerka - czyli na Cobra2. I też se radzi. No ale prawdziwe próby muszę przełożyć na czas naprawy sterownika SPP, bo coś się mi zesrało z ciepłomierzem i nie chce czytać przepływu. Jak naprawię to pomierzę to cudo jak należy. A że Ci się spieka Wieczorek, Wujek i Wesoła - to jest norma taka. To nie są węgle do palenia w kotle z podajnikiem.

Offline marcus312

• Full Member
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2019, 11:13:46 am »
O jakie spieki chodzi żużlowe czy koksowe bo tych żużlowych to mi się jeszcze nigdy nie udało wytworzyć być może ma to związek z odbiorem energii przez budynek im mniejsza tym trudniej o spiek. :).  filmik z palenia pelletm i wesoła  płomień dość podobny .https://www.youtube.com/watch?v=X9ZOvdUeLt4
https://www.youtube.com/watch?v=1Jc_b8Oi7OE

Offline makowicz

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 31, 2019, 12:58:57 pm »
Kupa wychodząca z palnika nie przeszkadza mi ani trochę.
Mocno mi przeszkadza gruba warstwa sadzy w każdym możliwym miejscu w piecu:)

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 49
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2019, 02:58:45 pm »
Wesoła usyfi frędzlami, wujek usyfi a wieczorek też...
Na karliku ja mam siwo, mało popiołu i rzadko czyszczę poziomy prototypowy, starszy wymiennik (wczoraj nagrywałem filmik a przegarniałem kocioł po powrocie z ferii w niedzielę. Mogę później wrzucic, to zobaczysz

Tyle,że ja mam kocioł i palnik na styk do budynku dobrany, on przy lekkich mrozach, nastawie na 19-20kW pracowac potrafi w widełkach 70-85%obciążenia. Ja mam sv200-25, ona ma pracować dobrze 6-20kW (sensownie można zejść do 5kW a niżej odstawić, bo już po zawodach (w retorcie zawody kończyły się wyżej, ale ze względu na mega nadmiar powietrza oko cieszyły szarości, tutaj przykopci i zabrudzi na ciemno)

Palnik w 13kW sv200-15 ma pracować 4-13,5kW ok, niżej to granica sensu 3,4-3,5kW a dalej lepiej odstawić, bo i tak po zawodach....

Palnik najmniejszy sv200-10 ma pracować ok 3-10kW, sens się kończy gdzieś na 2,8kW i tu lepiej go odstawić

Dodając pellet obniżasz nieco kaloryczność i pozwalasz powietrzu na przechodzenie przez kanaliki powietrzne po wypalanym szybciej od węgla pellecie, stąd może być szarzej i stąd możesz nieco niżej z mocą schodzić.

Ile max na dobę w morzy spalałeś? Jak nie więcej jak 25kW, to można by się pokusić o najmniejszy palnik
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline makowicz

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2019, 05:05:40 pm »
A to tego karlika też poszukam, co mi tam:)

Piec na pewno nie jest przewymiarowany. Kostka z lat siedemdziesiątych, ze 150 metrów bydzie. Niby ocieplona, ale w czasach kiedy było to dziwnym wymysłem właściciela a nie koniecznością(będzie lekko z 15 lat temu), więc jest raptem 6cm styropianu, cholera wie jakiej jakości. Okna no to już wiadomo, że są takie jak trzeba. Piec dobierałem
bardziej pod rozmiar kotłowni niż potrzebna moc, zakup 20-stki wg mojej metrówki byłby mocno ryzykowny, a dwóch pieców nie chciałem:)
 Teraz mam ustawione 5/55/60 i moja mieszanka peletowo-węglowa spala się w miarę czysto. Próba podniesienia mocy wyżej niż to powoduje niepokojący wzrost dymówy w piecu, zdjęcie wiatru też jest do pipy. Baaaaardzo leniwie podnosi temperaturę, zapieprza cały czas na 100%, ale nikt nie marznie więc jest git.
Ciężko mi powiedzieć, ile paliłem. Coś koło 25-30 kg/dzień jak przymroziło. I codziennie czyszczenie, bo zarastał lawinowo syfem(czyste węgle wtedy były w podajniku). Chociaż popiół i popiołowe kupy wyglądały na ładnie wypalone.
Jako pewnik przyjmuję, że z piecem jest wszystko OK, z całą resztą prędzej czy póżniej dam se radę:)

Offline Saper200

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2019, 08:56:39 pm »
Na youtubie można zobaczyć sporo testów ekogroszku o nazwie sibugol ogień. Niby mało kaloryczny ale użytkownicy potwierdzają że bardzo mało popiołu 3% i jedna z niższych zawartości siarki 0,1-0,2% Latem ponoć był coś koło 770 z transportem.  Mi jeszcze zostało ruska z 800kg jak to mi się skończy planuję zakupić tego sibugola bo mam też już pomału dosyć tego osadu. Swoją drogą ten sibugol to tez ze wschodu syberyjski.
SKAM p plus 12KW + CWU140L + AZPP + SPPv2
Układ otwarty + zamknięty z wymiennikiem
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/571

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 124
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 31, 2019, 09:36:02 pm »
Potwierdzam z karlikiem, teraz i u mnie idzie. W porównaniu do porzedniego HGW wymiennik się tak nie fajda i jest mniej popiołu. Z racji że sterowanie mam nieco rozwalone i od czasu do czasu mi drzewnego kloca wetkną to na razie nie wypowiem się w kwestii palety barw na wymienniku.
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29

Offline makowicz

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 31, 2019, 10:30:28 pm »
Szefie Jarecki.

Jestem w tej chwili na etapie idealnego, całkowicie bezdymnego spalania.
Czego mogę się spodziewać, jeśli zawirowywacze wrócą na swoje miejsce, poza "spadnięciem" temp. spalin?

Ps.

Flaszka za podpowiedź co do dokładnego i prawidłowego ustawienia deflektora i zawirowywaczy(Skamp-PV-13 kupiony latem 2018).

Offline kobra64

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 27, 2019, 08:25:36 pm »
Potwierdzam z karlikiem, teraz i u mnie idzie. W porównaniu do porzedniego HGW wymiennik się tak nie fajda i jest mniej popiołu.....
Od 1 marca ma być na PGG obniżka na Karlik - wtajemniczeni mówią że cena ma być koło 605 za luz loco Czeczott. Znaczy 6 dych taniej jak obecnie, ciekawe czy sklep PGG podobnie obniży workowany. Ja w szale testów pelletowych na zakładowym Sztokerku palę teraz mixem 50/50 Karlik plus drzewny ( ciemny, pewnie i jakiś MDF w nim jest ) 8 mm noname po 5 stówek tona. Miód malina, popiół rzędu 4% i sypki, w kotle czysto, płomień wysoki, żółty, równy i grzeje. Mix powinien mieć koło 22 MJ, pomierzyłbym toto - ale to jak Bolec ster odda z naprawionym odczytem przepływu. Ten sam pellet ale solo idzie na domowym Defro - po opróżnieniu kosza też mu mixa zaaplikuję.

Offline Michalm81

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 28, 2019, 08:51:21 am »

Jestem w tej chwili na etapie idealnego, całkowicie bezdymnego spalania
Ps.

Flaszka za podpowiedź co do dokładnego i prawidłowego ustawienia deflektora i zawirowywaczy(Skamp-PV-13 kupiony latem 2018).
[/quote]
Deflektor większymi otworami nad palnikiem, zawirowacz z lewej strony wygięty w kierunku drzwiczek, drugi w przeciwna.
P.s oblukaj na zdjeciach na stronie producenta. :) .
Skam Pv-13, sv200n, sppv2l

Offline Juzef

• Pytak
  • *
    • czysteogrzewanie.pl
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 28, 2019, 12:35:24 pm »
pewnie i jakiś MDF w nim jest
Może sprawdzić? GIOŚ ma teraz uprawnienia prawie policyjne, nawet zachęcał ich Obersturmfuhrer, żeby takich agentów zgłaszać.

Offline bolecki

• Administrator
  • Hero Member
  • Reputacja: 124
  • Maszynista, konduktor, zwrotnicowy
    • Sterowniki piecy C.O, pokazy laserowe, frezowanie CNC
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 28, 2019, 03:12:18 pm »
Trza by go Juzefowi wystawić na wykop, a w tedy GIOŚ wejdzie z urzędu :D
Ostatnio któryś beczał że się mu palnik wybarwił na niebiesko, po czym rozsypał...
W razie draki: 503-064-713

Prototypowy SKAM PV, fajka i WPA01 https://ekotlownia.pl/sterownik-5/29

Offline makowicz

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 28, 2019, 06:40:35 pm »
Eee tam, nie wiem jak by to wyglądało długoterminowo, ale mam tani pelet, droższy i najdroższy. Nie widzę różnicy w spalaniu.
 Ten najtańszy rzeczywiście nie wygląda najlepiej, ale jak na moje jest to prostu przemysłowy pelet zapakowany w detal.
 Droższy z marketu wygląda lepiej, ale też wg mnie jest zbyt ciemny.
W zeszłym roku kupiłem iglasty 6mm, jaśniutki, piękniutki, tani nie był. W tym roku w stanie po spożyciu kupiłem bukowy. Wygląda pięknie, u nas w lasach buka nie ma,
 więc czy na pewno bukowy to nie wiem. Ale na pewno nie pachnie igłą, a pachnie piknie:)
Mimo wszystko na wszelki wypadek w przyszłości jednak będę kupował raczej tylko te jasne:)
 A już w ogóle nie rozumiem tego, jak ludzie piszą, że im pelet się spieka.
 Spiek z drewna? to trochę jak lodowaty płomień.