Autor Wątek: Letnie problemy... SKAM PV-13 + SPP v2  (Przeczytany 797 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Vanth

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 3
  • ...Wiem, że nic nie wiem...
Letnie problemy... SKAM PV-13 + SPP v2
« dnia: Czerwiec 24, 2019, 11:12:52 am »
Witam. Opiszę po kolei bo miałem troszkę niepokojącą sytuację i nie wiem czy zrobiłem wszystko jak Szanowny Pan inżynier przewidział  8)

Kocioł uruchomiony równo rok temu, mega mocny ciąg od początku (komin ponad 8 metrów), palony cały czas Bartex Silver bezproblemowo cały koniec zeszłego lata, jesień i cały sezon zimowy i w ostatnie upały również, w sezonie grzał podłogówki, teraz chodził na podtrzymaniu CWU aż do zeszłego piątku kiedy wróciłem z pracy:
21.06, 18:00: piec zgasł, temp na piecu -> 31 stopni, sterownik dmuchał i podawał dalej na podtrzymaniu, brak śladów jakiegoś grubszego problemu, do popielnika zsypał troszkę groszku tyle co z podtrzymania raz na 20 minut. Wykorzystując okazję zabrałem się za czyszczenie pieca, postukałem rączkami od wyczystki, otworzyłem górne drzwiczki i przegarnąłem wszystko co tam było, oczyściłem dolną komorę, sprawdziłem drzwiczki od komina czy nie ma zebranej jakiejś większej ilości sadzy po czym rozpaliłem na nowo rozpaliłem na nowo i się tak bez większego problemu rozhulało do zadanych 50 stopni. Jedynym co zauważyłem przy rozpalaniu to czarny dym z komina. I tak piątek, sobota, niedziela rano banglało, a w niedzielę po powrocie z imprezy już miałem dość weekendu i sadzy na sobie...  :'(
23.06, 18:00: na sterowniku głównym 31 stopni, piec wygaszony, po otwarciu drzwiczek wysypał się kubeł groszku, na panelu pokojowym alert o przegrzaniu pieca - nastawa była na 71 stopni, panika co było i co jest grane, wygrzebałem to wszystko, sprawdziłem podajnik - hulał, dmuchawa hula, piec przecież był czyszczony więc po przygotowaniu zabrałem się do ponownego rozpalenia ale tym razem po dwóch próbach bez skutku, osiągnąłem za pierwszym razem ledwo 34 a za drugim 38 stopni , płomień był duszony przez kłęby dymu, a z komina ani dymek nie poleciał za to każdą szczeliną od pieca dawał, w końcu nawet kotłownie mi zadymiło jak na chwilę wyszedłem. Wyłączyłem w końcu sterownik i zostawiłem tak na dzisiejszą walkę po południu.

cd..
24.06, 19:00: komora osadcza opróżniona, niestety ubitego pyłu było jak sądzę pod sam wylot od rury do komina, wybrane półtora wiadra syfu, przegrody pionowe doczyszczone szczotką drucianą z zestawu, po odkręceniu klapki wyczyszczona również komora powietrzna pod polnikiem. Piec rozpalony, doszedł spokojnie do zadanych 50st. Przez noc brak problemów. Rano przed wyjściem do pracy 52st na piecu.

Czy ustawienia potrzymania na lato mogą być takie?
Moc = 8%, czas = 20 minut, podawanie = 3,6 g/s, moc max pieca = 90%, kaloryczność = 27MJ.

Nie widzę też specjalnie mocnego ciągu, czy coś jeszcze można zrobić na lato tylko na podtrzymanie CWU? Może wyjąć te druty z blaszkami z kanałów pionowych, tylko czy tak można i tak zostawić te górną blachę z dwoma otworami? Czy oprócz tego możecie coś doradzić jeszcze?

Z ciekawostek, przed ww. incydentem spalanie w ostatnim czasie miałem na bardzo zadowalającym średnim poziomie = 2,5 kg/dobę (rekord = 2,1 kg/dobę), być może to uśpiło moją czujność związaną z doczyszczeniem pieca po sezonie i spaleniu od nowości ok. 2,5 ton groszku. Ciekawe jak teraz zmieni się spalanie...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2019, 09:58:31 am wysłana przez Vanth »

Offline Vanth

• Pytak
  • *
Odp: Letnie problemy... SKAM PV-13 + SPP v2
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 26, 2019, 11:29:00 am »
25.06, 22:00: piec wygasł, 39st, w palniku niewypalony groszek w ilości jak trzeba, żadnego komunikatu, podtrzymanie nadal chodziło, spalanie = 3,4 kg/dobę, zmieniłem nastawy podtrzymania z 20 na 15 minut. Rozpaliłem ponownie, dzisiaj rano 60st przy zadanych 50st, zmieniłem ponownie podtrzymanie na 17 minut i rozchyliłem bardziej wlot powietrza od dmuchawy.

26.06, 20:00: piec znowu wygasł! po roku od zakupu piec nie potrafi podtrzymać CWU na w miarę minimalnych nastawach, Czemu nikt nie odpisuje, czy ktoś jest na tym forum ?? Jarecki, Bolecki... ?? odezwijcie się proszę. Taki super sterownik za 900 zeta patenciarski piec za 7500 zeta, podobno 5 klasa bezobsługowa a cały tydzień przeboje, dzisiaj po powrocie z pracy na piecu 35st, dmuchawa chodzi , podawanie chodzi a piec wygaszony i zasypany ekogroszkiem z podawania co chwilę bo sterownik nie widzi że temp ani drgnie do góry mimo że jak wychodzilem do pracy było ponad 50 st, jak to możliwe ???? że piec nie widzi tej sytuacji ???

Teraz sprawdziłem jeszcze raz wszystkie przegrody i kanały, wszystko jest doczyszczone, kotłownie dowentylowałem zostawiając w ostatnich dniach otwarte okno, wyjąłem czyściki z przegród pionowych i rozpalenie odkładam na sobotę, proszę o pomoc.
Panowie albo proszę o serwis do mnie bo mam dosyć tej sytuacji. po zakupie było wszystko pięknie po rozpaleniu. 10 miesięcy bezproblemowej pracy pieca, nie miałem przez cały rok takiej zabawy.''

:-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2019, 09:48:30 pm wysłana przez Vanth »

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
  • Reputacja: 49
  • Murarz, tynkarz, akrobata
    • Sterowniki,dmuchawy,podajniki,kotły
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2019, 12:45:33 am »
1 po sezonie komora nawrotna musi być wyczyszczona
2 czysty musi być odcinek rury między kotłem a kominem
3 jak latem ciąg zbyt niski i dusi dym,to wyjąć zawirowacze a w te dwa otwory wkręcić śruby
4 palnik ja czyszczę komorę powietrzna co 1,5 do 2ton spalonego groszku. Przed nowym sezonem gwozdziem udroznic jak trzeba otwory nadmuchowe palnika
5 kwestia danego opału, zmieniła się jego jakość
Ja wiosna,lato i początek jesieni jadę na ekomiale z lokalnego składu,bo długo trzyma żar i nie zgaśnie a jak mamy sezon zimowy czy mrozy to zamawiam coś mocnego, oryginalnie pakowanego,ostatnio Karlik, wcześniej Anmag Gold czy Skarbek z Piekar
Skam-P25 palnik SV-200n, dm70W, SPPv2 zawór3d,panel,cz.zewn
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/232

Offline Vanth

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2019, 12:02:29 pm »
1 po sezonie komora nawrotna musi być wyczyszczona. -> ZROBIONE już
2 czysty musi być odcinek rury między kotłem a kominem -> ZROBIONE już

3 jak latem ciąg zbyt niski i dusi dym, to wyjąć zawirowacze a w te dwa otwory wkręcić śruby -> ZROBIONE

4 palnik ja czyszczę komorę powietrzna co 1,5 do 2ton spalonego groszku. -> ZROBIONE już Przed nowym sezonem gwozdziem udroznic jak trzeba otwory nadmuchowe palnika -> jak dostać się do tych otworów, ile ich jest? je faktycznie pominąłem
5 kwestia danego opału, zmieniła się jego jakość -> paliłem ostatnio Bartex Silver i była to jeszcze dostawa z sezonu kiedy nie było żadnych problemów, tak jak pisałem cały sezon i po aż do teraz byłem zadowolony z jakości i efektywności spalania, przez 10 miesięcy trafił się jeden kamyk, podtrzymanie również działało bez zarzutów.

...a czemu sterownik nie czyta wygaśnięcia pieca i spadku temperatury i dalej podaje ? wydaje mi się że ten piec ma taką funkcję i wcześniej mi to hulało.
...jakie ustawienia podtrzymania na lato dać na podstawie ww. opisu.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2019, 09:35:23 pm wysłana przez Vanth »

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 27, 2019, 05:26:30 pm »
Normalnie w sezonie czyszczę tylko komore powietrzną
Nie wygaszam nawet palnika do tego
https://www.youtube.com/watch?v=Rcuk_EnhSGM

W instrukcji palnika jest opis oraz są zdjęcia
https://sekom-pleszew.com.pl/wp-content/uploads/2019/01/SV200n-instrukcja.pdf

Tu na szybko filmik z youtube   takie bardziej rozbudowane czyszczenie
https://www.youtube.com/watch?v=7Tcs9AG859Y

Pytanie o sterownik i dane działanie funkcji bardziej do boleckiego

Ja mam ustawione podtrzymanie >7% co 30minut dla ekomiału
W trybie liniowym mam ustawiona moc 16kW i korekcja powietrza na bodajże 1 ostatnio była
Przesyp palnika 3,6g/s , kaloryczność 25MJ, sprawnosc dałem na 89%

Offline Vanth

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 27, 2019, 09:34:50 pm »
3 jak latem ciąg zbyt niski i dusi dym,to wyjąć zawirowacze a w te dwa otwory wkręcić śruby
A jaki tam jest gwint w tych otworach? Nie mam sklepu stalowego pod nosem niestety aby latać co chwilę  :-[

4 [...] Przed nowym sezonem gwozdziem udroznic jak trzeba otwory nadmuchowe palnika
Mam piec i palnik z kwietnia 2018, czy on ma wyjmowane to palenisko gdzie są te otwory czy muszę jakoś kombinować aby się do nich dostać? Palnika całego zdejmować nie będę, to nie dla mnie zabawa  :o
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2019, 09:43:09 pm wysłana przez Vanth »

Offline Vanth

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 27, 2019, 09:38:08 pm »

Pytanie o sterownik i dane działanie funkcji bardziej do boleckiego

Bolecki odezwij się proszę, dzwonić nie będę bo przez większość czasu jestem niedyspozycyjny a przy piecu po nocach siedzę jak widzisz. Coś sterownik nie czuwa jak trzeba kiedy temp spada i sie nie podnosi pół dnia i zasypuje mi piec niespalonym groszkiem... WTF >:(
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2019, 09:43:41 pm wysłana przez Vanth »

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 28, 2019, 03:32:08 pm »
Wyżej wklejałem linki do filmików
Jest też link do instrukcji, tam jest wszystko na zdjęciach pokazane

Co do śruby - krótka M-14

Offline Vanth

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 29, 2019, 12:06:23 pm »
...i tak minął tydzień 1 od objawienia mojego pieca...

28.06, 21:30: wyjąłem czyszczaki, przedmuchałem rurę piec<->komin, blachę zatkałem dwoma śrubami, wykręciłem jeszcze raz blaszkę spod palnika, włączyłem dmuchawę na 99 mocy i poczekałem kilka minut aż wywieje co się da, doczyściłem komorę powietrzną, sprawdziłem palenisko, tylko 2 otwory były przytkane, udrożniłem je, wszystkie przedmuchałem, palenisko wcale nie jest wyjmowane jak na filmiku (Jarecki...) a pytałem czy mój piec ma taką opcję, jest zlane w jednej formie z palnikiem. Do tego zmiana nastaw, podtrzymanie= 7%, 17 minut, podawanie=3,5 g/s, max. moc dmuchawy=70%. Do tego dmuchawa otwarta na nie więcej niż 10%.
Rozpaliłem jak zwykle bezproblemowo, ciąg zauważalnie większy, temp. spalin doszła nawet do 142stC, w ostatnim czasie nie przekraczała mi 100stC, na piec zadane 49stC, przez całą noc hulało, temp. już tak nie skakała do góry, utrzymywała się na poziomie 47stC do max 51stC, spaliny oczywiście później również unormowały się do grubo poniżej 100stC.

Po południu po robocie okaże się czy dalej tak bangla...  ;) .. nie zapeszać
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2019, 12:12:31 pm wysłana przez Vanth »

Online dylas

• Full Member
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 29, 2019, 03:21:51 pm »
Nie zapeszam, ale te 47C to w/g mnie stanowczo za mało, to się będzie kisiło nie paliło, 55C to minimum i wcale więcej nie spali i powrót będzie OK
SKAMP-PV 13 kW , SV200 , SPPv2 , DN20 , RV-13 AM 70W

Offline Michalm81

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 29, 2019, 11:32:07 pm »
 A 55 na samo cwu to co nie kiszenie?jaka by nie była to chwila palenia a później podtrzymanie. Ja mam 50 nastawione i wszystko bangla. Vanth coś nie chce mi się wierzyć że palenisko masz nie wyciąganiel. Może coś się zapieklo sproboj szarpnac albo delikatnie stuknac. Kurde ciekawi mnie finał tej historii. Powodzenia
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2019, 11:42:58 pm wysłana przez Michalm81 »
Skam Pv-13, sv200n, sppv2l

Offline Jarecki79

• Oblatywacz
  • Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 30, 2019, 12:15:59 pm »
Sama płytka to zmiana modelu odlewu od 08.2018,jest to podane na stronie.
Wcześniej była wersja całego odlewu. Do palnika jest instrukcja a w niej opis i fotografie z obsługą.

Starszy model trochę bardziej złożony aby go po sezonie wyjąć do czyszczenia,ja wolałem to bez wyjmowania przetkac gwoździem.

Z trybem letnim znaczenie ma ciąg komina, dane nastawy wyjściowe i samo paliwo.

Na lato moim zdaniem warto wyjąć zawirowacze aby trochę podnieść spaliny i ułatwić odbiór spalin przy niższym ciągu kominowym.

Offline Vanth

• Pytak
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 25, 2019, 11:00:10 am »
Sama płytka to zmiana modelu odlewu od 08.2018,jest to podane na stronie.
Wcześniej była wersja całego odlewu. Do palnika jest instrukcja a w niej opis i fotografie z obsługą.

Starszy model trochę bardziej złożony aby go po sezonie wyjąć do czyszczenia,ja wolałem to bez wyjmowania przetkac gwoździem.

Z trybem letnim znaczenie ma ciąg komina, dane nastawy wyjściowe i samo paliwo.

Na lato moim zdaniem warto wyjąć zawirowacze aby trochę podnieść spaliny i ułatwić odbiór spalin przy niższym ciągu kominowym.

Model z kwietnia 2018, przepchany gwoździem, inaczej się nie da, pełny odlew ale daje rade to ogarnąć.

Minęło kilka tygodni...
Pręty cały czas wyjęte, ciąg lepszy, temp. spalin nie przekracza 100 st C.
Nastawy pieca od ostatniego wygaśnięcia, utrzymanie 50 st C, zrobione strefy, podtrzymanie 7% / 16 minut, max. obroty dmuchawy = 60, podawanie = 3,5 g/s, otwór dmuchawy otwarty na nie więcej niż 15%.

Opis: po ostatnim wpisie nastąpiło jeszcze jedno wygaśnięcie pieca i było to podczas drugiego najgorętszego dnia tego lata w mojej okolicy, komin w słońcu miał pow. 60 stC, temp. w cieniu przekraczała 35 stC i mimo wszystkich zabiegów mogę stwierdzić że jeżeli nie ma się pod ręką słabszego, tj. bardziej popielastego paliwa (ja niestety nie miałem) to piec będzie miał problem z utrzymaniem żaru, może to jakieś niedopracowanie konstrukcji, zastanawiam się czy wzięto takie czynniki pogodowe jak wyżej opisano pod uwagę i wytestowano przed wdrożeniem na produkcję.

Reasumując piec wygasł mi parę razy w ciągu tych kilkunastu najgorętszych dni tego lata, które miały miejsce w czerwcu, od początku lipca chodzi na ww. nastawach bezproblemowo, co więcej moje paliwo, którego nie zmieniałem ani razu w ostatnim czasie czyli Bartex Silver nie zostawia nawet najmniejszych spieków, co mnie cieszy w popielniku osiada dosłownie sam pył. Wnioskuje z tego że obecne bezproblemowe ustawienia są prawie idealne. Co więcej spalanie, które do momentu zaistnienia incydentów miałem na poziomie 2,5-3,5 kg/dobę ustabilizowało się obecnie w granicach 3,5-4 kg/dobę więc paniki nie ma.

Być może całość tej historii komuś się przyda w podobnym przypadku. Ja z kolei dziękuje za podpowiedzi, które dały pożądany efekt czyli piec sam sobie śmiga bez codziennej pomocy...

... zobaczymy co będzie podczas kolejnej fali podobnych upałów...  8)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2019, 11:38:55 am wysłana przez Vanth »

Offline Rafcioa4

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 25, 2019, 03:39:38 pm »
Mój brat ma taki sprzęt, teraz będzie trzeci sezon i takich niespodzianek nie miał. Pierwszy sezon palił retopal + chwałowice , drugi retopal. Ogrzewa również C.W.U latem.
http://ekotlownia.pl/sterownik-5/326
SPPv2 (soft v2445), Skam-P Plus 17kW, AZPP, RV13AMs
Xiaomi Redmi Note 5Pro/Android 8.1.0 MIUI 10.0.1

Offline andrejus17

• Pytak
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 13, 2019, 07:10:37 pm »

W moim przypadku wyciągnięcie zawirowywaczy zwiększyło zyżycie węgla o cały kilogram.
Może gdybym lepiej ustawił powietrze- dmuchawa i klapa powietrza  spalaniepozostało by na takim samym poziomie ale niestety nie miałem tyle czasu na zabawe.